Teraz jest 28 mar 2024, 12:40




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 maja 2020, 08:38 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Od pewnego czasu wraz z krzarą jeździmy po Jurze wyszukując skały z obiektami sakralnymi. Robimy zdjęcia, zbieramy informacje, zaznaczamy na mapie google:
link do mapy
Wiemy, że na tym forum nie brak wytrawnych znawców Jury, dlatego prosimy o wszelkie wskazówki i komentarze.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 09:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Skoro jak na razie okolice Czewy penetrujecie Dziewczyny to na Skałkach św Idziego jest chyba obrazek/ikona,konkretnie na tej gdzie według legendy miał się objawić.Byłem tam nie dawno ale pod sam ostaniec nie dotarłem.
Krzyż na G.Biakło,widziany niemal zewsząd skąd górę widać,i ostatnio pojawił się też na Górze Lipówki,czyli po sąsiedzku.Widać go doskonale już z ul.Botanicznej w Olsztynie,ustawiony przez amatorów bo pionu wyraźnie nie trzyma.
Nie chcę aby odebrano tego jako wkładanie kija w mrowisko ale jednak zapytam jak to jest? Krzyże,kapliczki itp.odbieram jako pamiątki,świadectwa wydarzeń nie koniecznie mające związek z wydarzeniami religijnymi,czasem upamiętniają tragedie,innym razem bardziej lub mniej ważne wydarzenia historyczne.Co takiego wydarzyło się tam na Lipówkach? Czy przyrodę nieożywioną można tak okraszać bez pozwoleń,według własnego uznania?
Żeby nie było podtekstów,pyta katolik :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 11:07 

Dołączył(a): 19 sty 2017, 17:57
Posty: 15
Lokalizacja: Częstochowa
Cześć jurajscy forumowicze,
poszerzam zajawkę wątku, którą wrzuciła anwi. Celem wątku jest dzielenie się informacjami o jurajskich skałkach (i wzgórzach), które naznaczono obiektami sakralnymi (krzyże, kapliczki, figurki, obrazy, golgoty...) oraz informacjami o historii tych obiektów (dacie i intencji ich postawienia). Nie wnikamy w słuszność ich powstania, nie oceniamy ich atrakcyjności uważając, że przekaz, który niosą nie musi wynikać z ich wielkości ani ręki wykonawcy.
Na chwilę obecną nanieśliśmy 81 miejsc na mapę google oznaczając je ikonami krzyża bądź kapliczki. Aby ułatwić sobie organizację rowerowych wycieczek do tych obiektów, posługujemy się trzema kolorami ikon:
- niebieski oznacza obiekt odwiedzony i udokumentowany naszymi zdjęciami
- bordowy to miejsce dokładnie zlokalizowanego obiektu do odwiedzenia
- czarny oznacza przybliżone miejsce obiektu do odwiedzenia
Po jurze jeździmy od dawna. Anwi i ja (oj, Marianowski! Jam nie dziewczyna! :D ) mieszkamy w Częstochowie więc siłą rzeczy wycieczki do tego projektu zaczęliśmy od naszego miasta i kierujemy się coraz dalej, w stronę Dolinek Krakowskich. Obiekty sakralne o których wspomina Marianowski były jednymi z pierwszych udokumentowanych przez nas i są naniesione na wspomnianą mapę google.
Z każdej wycieczki wrzucamy posta na nasze profile, na fb a anwi dodatkowo na stronę bikestats anwi.bikestats.pl
Ja pod swoim profilem na fb założyłem dodatkowo stronę Jurajskie Skałki z Obiektami Sakralnymi, na której kataloguję odwiedzone przez nas obiekty.
Będzie nam miło jeśli nasze wpisy staną się inspiracją do wycieczek lub poszerzą wiedzę o pięknej, nieocenionej Jurze.
Liczymy na komentarze, które wzbogacą zbierany materiał.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 12:44 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
Nie chcę aby odebrano tego jako wkładanie kija w mrowisko ale jednak zapytam jak to jest? Krzyże,kapliczki itp.odbieram jako pamiątki,świadectwa wydarzeń nie koniecznie mające związek z wydarzeniami religijnymi,czasem upamiętniają tragedie,innym razem bardziej lub mniej ważne wydarzenia historyczne.Co takiego wydarzyło się tam na Lipówkach? Czy przyrodę nieożywioną można tak okraszać bez pozwoleń,według własnego uznania?
Żeby nie było podtekstów,pyta katolik :wink:

Jestem racjonalistą, ale mam przyjaciela, który w całkowitej opozycji do mnie wierzy we wszystkich bogów.
Zawsze tłumaczył mi, że kapliczki upamiętniają jakieś wydarzenie i odgrywają rolę obrzędową, a krzyże pełnią funkcję ochronną (od ognia, błyskawic, morowego powietrza itp.).
A jakoś tak już na tym świecie jest, że ludzie wierzący uzurpują sobie prawa do zawłaszczania przestrzeni publicznej i oznaczania miejsc symbolami swoich religii, nie pytając innych o zgodę.
Dotyczy to chyba wszystkich religii, a są ich przecież tysiące.
Pozostaje tylko tolerancja i nadzieja, że racjonalizm ma jednak przyszłość :wink:
A obiekty kultu można podziwiać w kontekście estetyki, czy wartości historycznej, o ile taką posiadają.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 12:58 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Jestem zaskoczona, że ta dyskusja zmierza w kierunku różnic światopoglądowych. Szczerze mówiąc liczyłam na bardziej rzeczowe komentarze. Teren na którym pojawiły się wspomniane krzyże (Lipówki i Cegielnia) należy do wspólnoty gruntowej. To oni mają prawo decydować, czy te krzyże pozostaną na skałach.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 17:11 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
niki napisał(a):
Jestem racjonalistą, ale mam przyjaciela, który w całkowitej opozycji do mnie wierzy we wszystkich bogów.
Zawsze tłumaczył mi, że kapliczki upamiętniają jakieś wydarzenie i odgrywają rolę obrzędową, a krzyże pełnią funkcję ochronną (od ognia, błyskawic, morowego powietrza itp.).
A jakoś tak już na tym świecie jest, że ludzie wierzący uzurpują sobie prawa do zawłaszczania przestrzeni publicznej i oznaczania miejsc symbolami swoich religii, nie pytając innych o zgodę.
Dotyczy to chyba wszystkich religii, a są ich przecież tysiące.

Howgh :)
Z małą poprawką - moim zdaniem robią tak przede wszystkim chrześcijanie i muzułmanie.
niki napisał(a):
A obiekty kultu można podziwiać w kontekście estetyki, czy wartości historycznej, o ile taką posiadają.

Co do obiektów powstałych w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach - estetyka najczęściej płacze cichutko skopana w kącie. A wartość historyczna jest zerowa.

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 17:21 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Pax...
Te starsze są elementem krajobrazu kulturowego i chronione winny być niezależnie od przekonań wewnętrznych. o współczesnych w większość wolał bym zapomnieć...

Co prawda nie Jura, ale tak pośrednio w temacie:
Cytuj:
Obrazek
"Rewitalizowana" kapliczka słupowa w Strzeszkowicach - nosz k..., nóż się w kieszeni otwiera :(<br>
Aktywność społeczności lokalnej jest cenna, bardzo cenna, ale na Miłość Boską trzeba pokierować mądrze bo efekt bywa opłakany. Kapliczka została w minionym roku przeniesiona na drugą stronę drogi na samo skrzyżowanie koło paskudnego przystanku, pod linią energetyczną w tle jakieś rolnicze silosy, a poniżej płytki jak z hipermarketu.

Obrazek
Wcześniej (fotka z 2014r.)</a> stała przed starym chylącym się kamiennym domkiem w otoczeniu dorodnych bzów i po odnowieniu mogła tak ku chwale trwać nadal.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 18:31 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
No cóż, decydentami często są ludzie zakompleksieni, którzy chcieliby zapomnieć o swoim wiejskim lub małomiasteczkowym pochodzeniu i lansują estetykę, która wydaje im się bardziej "wielkomiejska", za przykład może posłużyć choćby zagospodarowanie olsztyńskiego rynku. Nic na to nie poradzimy, trzeba pogodzić się z faktami. Wrócę jednak do mojego tematu. Otóż zastanawiam się, czy wybrać się na Januszkową Górę. Tak, tak - wiem, że warto, bo tam pięknie. Nie o to jednak chciałam spytać. Otóż doczytałam się, że Januszkowa Baszta była kiedyś zwana Turnią z Krzyżem z uwagi na mały krzyż na szczycie. Czy ten krzyż jeszcze istnieje?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 20:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
krzara napisał(a):
(oj, Marianowski! Jam nie dziewczyna! )

Przepraszam,nie wiem dlaczego ale nick Twój jakoś żeńsko mi się skojarzył :oops: Poprawę obiecuje :wink:
Mapkę z pierwszego postu przeglądałem na komórze i nie wszystko się otwierało(może kłopoty z zasięgiem) więc trochę zdziwiony przypomniałem że takie są,ale teraz wszystko jasne.
anwi napisał(a):
Jestem zaskoczona, że ta dyskusja zmierza w kierunku różnic światopoglądowych

Gdy przyjdzie mi coś do głowy w temacie zapodam.Zadając pytanie nie chodziło mi o rozwalanie Waszego wątku,myślałem że może ktoś zna jakichś zapis prawny w temacie i przy okazji coś wyjaśni i tyle.
Pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 20:50 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Pozdrawiam również :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2020, 13:35 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Serwus anwi i krzara! Jedźcie pod Górę Skarżawę koło Małus Małych. Przy dużym kasztanowcu na stoku wzniesienia obok polnej drogi stoi stary krzyż, który już prawie się rozleciał, póki co został wzmocniony. A na kasztanowcu jest mała skrzynkowa kapliczka naszego wspólnego kolegi z rajdów rowerowych - Jurka "Chałwy". Byłem tam w marcu, kapliczka trzyma się dobrze, chociaż za jakiś czas trzeba będzie ją rozkręcić i wyczyścić. Pozdrawiam - Jožin.
PS @Marianowski: co do przepisów - różnie to pewnie wygląda. Zależy od wielkości obiektu / przedmiotu i miejsca. Naszą małą kapliczkę zamontowaliśmy w miejscu, gdzie po poprzedniej zostały tylko ramki. A więc kontynuacja tradycji miejsca. Co do estetyki - drewniana skrzynka z szybą, ukośnym daszkiem i małym obrazkiem na drewnie. Żadne dzieło sztuki, ale też nie kicz i chała.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2020, 14:47 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Witaj, miło, że się odezwałeś. pamiętam ile to Chałwa nagadał się o "kapliczusi". Nie wiedziałam, że doszło do jakiejś realizacji. Z pewnością tam zajrzymy, chociaż głównie interesują nas krzyże i kapliczki na skałach. Dziękuję za info i pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2020, 16:31 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
"Na skałach" czy "w skałach".? Czy taki Raciszyn pod Działoszynem mieści się w tych kryteriach? Na Waszej mapie go nie ma.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 maja 2020, 17:16 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Dzięki za wskazówkę. Znamy Raciszyn. Trochę nam "wyjeżdża" poza mapę. Na tym forum niejednokrotnie był poruszany problem granic Jury. Przyjęliśmy jako zasadę, że granice są takie, jakie nam serce podpowiada ;) Być może jednak uwzględnimy Raciszyn, choćby ze względu na bardzo ciekawą historię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2020, 15:47 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Dla zainteresowanych tematem krzyży zamontowanych na Lipówkach i na Cegielni w Olsztynie: dziś już ich nie ma. Prawdopodobnie zostały postawione bez zezwolenia.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:40


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL