Teraz jest 28 mar 2024, 10:53




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lip 2007, 10:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
dziś w Dzienniku Polskim pisze, że ZGH Bolesław planuje uruchomić wydobycie w okolicy Zawiercia więc chyba przechodzą od czynów...

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 lut 2008, 11:36 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Gazeta.pl > Gospodarka > Wiadomości
A A A
Spór o budowę kopalni w Zawierciu
ms, IAR2008-02-20, ostatnia aktualizacja 2008-02-20 13:38
Wiele emocji budzi w Zawierciu propozycja budowy kopalni cynku. Prezydent miasta Mirosław Mazur potwierdza, że z wnioskiem o ujęcie kopalni w planie zagospodarowania przestrzennego, zwrócił się Zakład Górniczo-Hutniczy "Bolesław" z Bukowna, który chce wybudować w Zawierciu kopalnię.
Rudy cynku z zawierciańskich złóż byłyby przewożone do Bukowna do dalszej obróbki.
Dla Zawiercia kopalnia cynku to szansa na rozwój, a przede wszystkim zmniejszenie bezrobocia.
Zatrudnienie znalazłoby około 500 osób. Wydobycie miałoby odbywać się w kopalni głębinowej przez najbliższe 15 lat.
Przeciwnicy inwestycji twierdzą, że przyczyni się ona do degradacji środowiska, a Zawiercie to przecież brama na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Ponieważ sprawa budzi wiele emocji wśród Zawiercian, prezydent Mazur nie wyklucza referendum w tej sprawie.
Prezydent Zawiercia zapowiada, że przed wysłuchaniem opinii mieszkańców w sprawie ewentualnej budowy kopalni cynku, władze miasta przeprowadzą szeroką kampanię informacyjną o plusach i minusach tej inwestycji.
O budowie kopalni cynku w Zawierciu zdecyduje Rada Miasta.
Jej pierwsze posiedzenie w tej sprawie ma się odbyć za miesiąc. Szacunkowy koszt budowy kopalni to 700 mln złotych.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 45934.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 lut 2008, 15:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sie 2006, 12:35
Posty: 165
Lokalizacja: Zawiercie
jeśli będzie referendum to ja sie nie zgodzę bo jednak przyroda jest najważniejsza a Zawiercie jest już rozbudowanym miastem

_________________
" zwiększa sie świata majątek ale coraz bardziej znika człowiek "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2008, 23:37 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Osobiście uważam, że Zawiercie nigdy nie będzie "Bramą na Jurę". Jest to miasto zniszczone, mało atrakcyjne, szare i biedne. Wg mnie powinno się zainwestować w kopalnie i dać pracę 500-600 ludziom. Inwestycja pobudzi lokalny rynek i może miasto będzie jakoś lepiej prosperować. Ochroną przyrody bym się nie przejmował, nie ma skałek, czystych wód.... Zresztą nowoczesna eksploatacja rządzi sie innymi prawami niż 50-40 lat temu. Zawiercie to miasto przemysłowe i nie widzę nic złego w tym żeby takim pozostało.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2008, 08:11 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Maćko napisał(a):
Zresztą nowoczesna eksploatacja rządzi sie innymi prawami niż 50-40 lat temu. Zawiercie to miasto przemysłowe i nie widzę nic złego w tym żeby takim pozostało.

A biznes rządzi się jeszcze innymi prawami... Efekt będzie taki, że wyeksploatują złoża a póżniej "martwcie się sami co z tym bałaganem po kopalni zrobić". Przykład kopalnia w Rudnikach i nie trafią do mnie argumenty, że ta kopalnia była tam ileś lat temu i dlatego jest tam ta hałda bo były inne technologie. Teraz to sie ładnie nazywa bo szansa rozwoju, bo praca dla ludzi itp. Generalnie nie podoba mi sie ten pomysł :twisted:

[ Dodano: 2008-02-23, 08:20 ]
Maćko napisał(a):
czystych wód....

A propos przyjacielu :) Mamy jedne z najlepszych w Polsce ujęć wody...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 lut 2008, 12:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sie 2006, 12:35
Posty: 165
Lokalizacja: Zawiercie
Maćko napisał(a):
Osobiście uważam, że Zawiercie nigdy nie będzie "Bramą na Jurę". Jest to miasto zniszczone, mało atrakcyjne, szare i biedne. .

O napewno tak nie jest uważam że Zawiercie jest kolorowym miastem może trohe zniszonym przez przemysł ale nie tak jak miasta w Zagłebiu i na Śląsku napewno nie w tym samym stopniu. Ja coś słyszałem że nie tylko ma być to kopania cynku i ołowiu ale też chodzi o uran . Uran to dla mnie groźnie brzmi i boje się do czego ma to służyć

_________________
" zwiększa sie świata majątek ale coraz bardziej znika człowiek "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2008, 12:50 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
mnie też zaskoczyła ta opinia o Zawierciu... popieram zdanie Zawierciaczka że takie złe nie jest... może jest trochę nieciekawych miejsc jak i w Zagłębiu... ale i w Dąbrowie Górniczej jest Pogoria i cz Pustyni Błędowskiej, tak i w Zawierciu mamy Kromołów, Skarżyce, Blanowice... w okolicach centrum jest kilka ciekawych budynków, parki, dobra infrastruktura okołoturystyczna (IT, dużo sklepów i punktów usługowych wzdłuż głównych ulic).
natomiast, jak wspomniał Maćko, przemył może funkcjonować obok tej funkcji "bramy na Jurę" pod warunkiem stosowania nowoczesnych technik górniczych (w tym sęk że złoża cynku i ołowiu zalegają niewiele głębiej niż wody podziemne) i dobrej rekultywacji po zakończeniu eksploatacji (akurat hałda w Rudnikach jest ciekawa jako punkt widokowy).
A o tym uranie to słyszałeś z plotek? mnie też się coś kojarzy, gdy z końcem lat 80. pracowało kilkanaście szybów wiertniczych w Myszkowie (jeden koło mojej babci)... chwilowo poszła jakaś plotka o uranie (albo ogółem - pierwiastkach promieniotwórczych), później o złocie (faktycznie oba pierwiastki występują w śladowych ilościach w perspektywicznym złożu). Myślę, że to ekolodzy podsycają tą plotkę, bo złoże zawierciańskie nie powinno dużo różnić się od olkuskiego (oprócz słabszej mineralizacji), no chyba że sięga głębiej i są naukowe dowody?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 lut 2008, 19:55 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Maćko, przeczytaj artykuł jeszcze raz i zwróć uwagę na konieczność transportu urobku do Bukowna. Zgadnij którędy (bo chyba nie przez Dąbrowę G.)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 lut 2008, 21:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Do Bukowna to chyba przez Ogrodzieniec i Olkusz...

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 lut 2008, 14:13 

Dołączył(a): 20 cze 2007, 23:28
Posty: 8
Lokalizacja: Zawiercie
Prawdopodobnie na następnej sesji rady miasta 19.III. przedłożona zostanie pod głosowanie uchwała RM Zawiercie o zakazie budowy kopalni w Zawierciu. Uchwała ta jednak nie będzie miała charakteru prawnego a intencyjny. Trzeba będzie bowiem zmienic zapis studium zagospodarowania by kopalnie na terenie miasta wybudowac. Na razie na szczęscie większość radnych jest przeciwko budowie kopalni.

ZGH Bolesław jest mocno zmotywowany i ma sporo kasy (znane sponsoringi imprez organizowanych przez miasto). Dlatego obroncow miasta przed kopalnią czeka sporo pracy.

Informacje prasowe nt. budowy kopalni
niedlakopalni.blox.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 12:01 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Tom napisał(a):
A o tym uranie to słyszałeś z plotek? mnie też się coś kojarzy, gdy z końcem lat 80. pracowało kilkanaście szybów wiertniczych w Myszkowie (jeden koło mojej babci)... chwilowo poszła jakaś plotka o uranie (albo ogółem - pierwiastkach promieniotwórczych), później o złocie (faktycznie oba pierwiastki występują w śladowych ilościach w perspektywicznym złożu). Myślę, że to ekolodzy podsycają tą plotkę, bo złoże zawierciańskie nie powinno dużo różnić się od olkuskiego (oprócz słabszej mineralizacji), no chyba że sięga głębiej i są naukowe dowody?


Mnie się tak kojarzy, że jak w latach 80. wiercili w Zawierciu - między innymi w okolicach Markowizny, bazy CPN i chyba w parku (tak mi się kojarzy, że blisko wiaduktu gdzieś odwiert był), plotki mówiły o wolframie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 12:43 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
tak, w latach 80' prowadzono zakrojone prace wiertnicze (ok 40 wierceń) głównie w południowo-zachodniej części Myszkowa a kilka otworów w okolicznych gminach (Koziegłowy, Zawiercie), teraz jest jedna wieża wiertnicza między Mijaczowem a Będuszem bo główne złoże molibdenowo-wolframowo-miedziowe ciągnie się na południe od Mijaczowa (od lasu w kierunku Mrzygłodu)... ale to w inny temat


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 mar 2008, 12:33 

Dołączył(a): 20 cze 2007, 23:28
Posty: 8
Lokalizacja: Zawiercie
Na posiedzeniu 19.03.2008 r. radni miasta Zawiercie wyrazili sprzeciw wobec budowy kopalni rud cynku i ołowiu w Zawierciu. Za przyjęciem uchwały głosowali prawie wszyscy radni z wyjątkiem jednego, który wstrzymał się od głosu.

Mimo, że radni podjęli tylko uchwałę o "wyrażeniu stanowczego sprzeciwu dla budowy kopalni rud cynku i ołowiu", która nie niesie za sobą sankcji prawnych, to był to ważny głos w dyskusji nad lokalizacją kopalni w Zawierciu. Nie stanowi to jednak koniec batali o kopalnię w Zawierciu. ZGH Bolesław - inwestor jest mocno zdeterminowany, aby kopalnia powstała w Zawierciu. Wydaje się, że prezydent miasta nie jest przeciwny tej inwestycji, co więcej istnieją pewne przesłanki, że administracja samorządowa na czele z prezydentem wspiera inwestora. Istnieje również niebezpieczeństwo, że mimo sprzeciwu radnych kopalnia powstanie, np na terenach przeznaczonych do zagospodarowania przemysłowego.

http://niedlakopalni.blox.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2012, 11:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Zawiercie: W trzech gminach inżynierowie wiercą, bo szukają cynku i ołowiu

2012-02-06, Aktualizacja: dzisiaj 07:31

Dziennik Zachodni Monika Ziółkowska-Wnuk
Poszukiwawcze prace geologiczne prowadzone na terenie trzech gmin powiatu zawierciańskiego przynoszą pierwsze efekty. Koncesję na badania przyznało Ministerstwo Środowiska. Odwierty potwierdzają obecność rud cynku i ołowiu. Badania mają zakończyć się jeszcze w tym roku.
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij»
- Projekt obejmuje zarówno przeprowadzenie powierzchniowych badań geofizycznych, jak i wykonanie odwiertów geologicznych. Większość prowadzonych przez nas wierceń koncentruje się w rejonie Rokitna Szlacheckiego, w gminie Łazy. Trzy wiertnie wykonują odwierty w Rokitnie Szlacheckim, dwie w północno-wschodniej części Zawiercia - wyjaśnia Barbara Chammas, z kanadyjskiej firmy Rathdowney Polska. - Dotychczasowe rezultaty prowadzonych przez nas wierceń potwierdzają obecność mineralizacji cynkowo-ołowiowej na badanym obszarze - dodaje.

Badania polegają na wierceniu w skałach otworów o niewielkiej średnicy oraz pobieraniu próbek. Pozwala to na uzyskanie pełnego obrazu geologicznego. - Otrzymane w ten sposób próbki skał, zwane rdzeniami wiertniczymi, są następnie opisywane przez geologów i analizowane w laboratorium pod kątem obecności minerałów rudnych i zawartości metali - dodaje Barbara Chammas.

Na tym etapie trudno mówić o ostatecznych wynikach badań. Geolodzy, którzy pracują na terenie powiatu tylko opisują próbki, a całą dokumentacją zajmuje się kanadyjska firma.

Wynikami odwiertów są bardzo zainteresowane władze gmin, na których są one prowadzone.

- Odwierty i badania, które prowadzi firma nie są uciążliwie, a przynoszą efekty. Zapewniają nas o tym pracownicy, którzy podczas ostatniej wizyty mówili również o wysyłaniu do badań pozyskanych próbek oraz wystąpieniu o zgodę na przeprowadzenie kolejnych - zaznacza Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

W ostatnim czasie firma Rathdowney Polska zakończyła część badań. Zostały one jednak wznowione, gdyż firma rozpoczęła badania geoelektryczne, które są całkowicie bezpieczne i nie mają wpływu na środowisko. Odwierty zakończono na Markowiźnie i w Józefowie.

- Firma wykonała kilka odwiertów, po czym je zasypała. Wystąpili jednak do Urzędu Górniczego o pozwolenie na przeprowadzenie kolejnych odwiertów - informuje Dariusz Ptaś, sekretarz gminy Ogrodzieniec.

Po pierwszych informacjach o poszukiwaniu złóż cynku i ołowiu w gminach zawrzało. Mieszkańcy zaczęli obawiać się, że w ich pobliżu powstanie kopalnia cynku.

- Nasze stanowisko w tej sprawie jest jasne. Nie zezwolimy na budowę kopalni, jeśli zgody nie wyrażą mieszkańcy. Dodatkowo jej budowa musiałaby wymagać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, w którym nie ma wzmianki o kopalni - zaznacza Dariusz Ptaś.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2012, 16:35 

Dołączył(a): 13 gru 2008, 18:35
Posty: 29
Lokalizacja: Zawiercie - Ogrodzieniec
Jakby nie patrzeć, kwestia kopalni nie jest taka prosta. Ja póki co jestem za, ale rozumiem tych, którzy są na nie, aczkolwiek nie wszystkich. Dziwi mnie często podawany argument, że Zawiercie ma być gminą turystyczną, bo jeśli ktoś tu mieszka, zaraz niech rzuci okiem choćby na budżet miasta na bieżący rok. Wydatki na turystykę to 93 400 zł, natomiast przychody 0. Rozumiem, że nie jest to dobra miara, ale de facto w gminie nastawionej na turystykę takie pozycje w budżecie powinny być zauważalne. Kolejną rzeczą sprzeczną z nastawieniem na turystykę gminy Z-cie jest kwestia obwodnicy. Jeśli chcemy dbać tak o środowisko ze względu na turystykę, to dlaczego obwodnica ma przebiegać na południe od miasta, gdzie przetnie lesiste tereny, na których znajduje się kilka szlaków turystycznych, jakby nie patrzeć, troszkę uczęszczanych. De facto sama kopalnia może mieć mniejszy wpływ na te tereny niż obwodnica. Wszystko zależy od lokalizacji infrastruktury naziemnej kopalni, czyli szybów, stacji wentylatorowych itd.
Ważną sprawą z punktu widzenia naszego regionu jest moim zdaniem kwestia miejsc pracy. Jestem świadomy, że tysiące ludzi z naszego powiatu nie znajdą tu pracy, ale kilkaset może tak. Oczywiście dużą liczbę miejsc pracy zajęłyby zapewne osoby, które pracują już w tej branży, np. w kopalni Pomorzany, ale pewien jestem, że nie wszystkie. Nie od dziś wiadomo, jak wygląda kwestia bezrobocia naszego powiatu na tle innych w woj. śląskim. Jest kiepsko i myślę, że nie trzeba tego udowadniać. Pewne jest natomiast to, że nie widać na horyzoncie żadnej perspektywy, aby turystyka miała dać podobną liczbę miejsc pracy, a co do budżetu, to wpływy z samych podatków byłyby znaczne.
Póki co dywagacje na temat kopalni to wciąż dość mglista sprawa, ale ponoć kopalnia Pomorzany zatrudniająca kilkaset osób ma zakończyć wydobycie w 2014, więc pewnie w tym okresie nastąpią decydujące posunięcia i lada moment zacznie się debata.
Liczę na to, że ludzie roztropnie podejdą do tej kwestii. Spojrzą na problem nie tylko z perspektywy swojego podwórka, ale również, gminy, powiatu, województwa i całego kraju. Nie od dziś wiadomo, że to prawdopodobnie w rejonie Zawiercie - Rokitno znajdują się ostatnie tak duże złoża rudy cynku i ołowiu w Polsce. Skoro w Z-ciu jest już huta, odlewnia żeliwa, ma być obwodnica, to czemu ma nie być kopalni? Atmosferę psuje wystarczająco huta, odlewnia itd., a sama kopalnia miałaby zapewne nie większy wpływ na jakość powietrza w naszym regionie. Oczywiście, uważam, że nie powinno się ruszać terenów na samej jurze, zwłaszcza tych o niewątpliwych walorach turystycznych, ale to raczej nie stanowi problemu. Można przecież mądrze zlokalizować obiekty kopalni, bo w rejonie samego Z-cia nie brakuje terenów poprzemysłowych, odpowiednich do tego typu infrastruktury.

_________________
Piotrek


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:53


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL