Teraz jest 29 mar 2024, 06:05




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sty 2008, 09:36 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
NaszeMiasto.pl > Myszków > Lokalne > Coraz bliżej rezerwatu

Cytuj:
Coraz bliżej rezerwatu

Tego jeszcze w naszym regionie nie było! Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego postanowił wykupić cenne przyrodniczo tereny. Dotąd na podobne transakcje decydowały się tylko parki narodowe.

Jolanta Prażuch, wojewódzki konserwator przyrody, potwierdza, że zamiar Zespołu Parków Krajobrazowych jest nowatorski, jeśli chodzi o województwo śląskie.

- Wszystko odbywa się na zasadach prawa cywilnego. Nie ma specjalnych przepisów regulujących tego typu sprawy, tak jak ma to na przykład miejsce w przypadku wykupu gruntów przez parki narodowe - mówi Jolanta Prażuch.

Grunty o które chodzi - koło Podlesic, Kroczyc i Rzędkowic są własnością kilkunastu osób.

- Chcemy przejąć te tereny, by je lepiej chronić. Jeśli grunty będą nasze, będziemy mogli decydować o wszystkich działaniach dotyczących ochrony przyrody. Zamierzamy kupić od kilku do kilkunastu hektarów - podkreśla Marek Broda, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Wykupione tereny miałyby się stać własnością Skarbu Państwa, który to z kolei przekaże je w trwały zarząd ZPK.

W ten właśnie sposób, w wieczysty zarząd przejął cenne tereny na Górze Kopystance w Przemyskiem tamtejszy Zespół Parków Krajobrazowych.

- Te tereny wcześniej były prywatne. Potem zarządzały nimi PGR-y i należały do Agencji Rynku Rolnego. Agencja zamierzała wystawić je na sprzedaż. Obawialiśmy się, że mogą zostać rozparcelowane, dlatego wystąpiliśmy z propozycją ich przejęcia. Obecnie jest to własność Skarbu Państwa pod naszym wieczystym zarządem - mówi Barbara Królak, zastępca dyrektora ZPK w Przemyślu.

Pracownicy śląskich parków chcą ocalić m.in. stanowiska rzadkich roślin chronionych na Jurze. Jednym z najcenniejszych przyrodniczo jest teren od Podlesic aż do Rzędkowic. Są tu m.in. Rezerwat Góra Zborów i malownicze wapienne ostańce. Ruch turystyczny trwa na Jurze prawie przez cały rok, więc ochrona przyrody jest koniecznością.

Dyrekcja Zespołu Parków na razie nie chce mówić o tym iloma działkami jest zainteresowana. Chodzi o to, by niepotrzebnie nie windować cen gruntów. Właściciele zostaną powiadomieni dopiero wówczas, gdy będą już pieniądze na wykup terenów. Wtedy odbędą się spotkania mieszkańców m.in. z notariuszem i wojewódzkim konserwatorem przyrody.

Na razie Zespółu Parków Krajobrazowych stara się o pieniądze na wykup gruntów z Fundacji Ekofundusz. Jeśli się uda (a wszystko wskazujena to, że nastąpi to szybko) zorganizowane zostaną rozmowy z właścicielami działek.

- Przewidujemy, że pierwsze takie spotkania mogą się odbyć już pod koniec stycznia lub na początku lutego - twierdzi dyrektor Broda.

Jak chronią jurajską przyrodę?

Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych prowadzi m.in. akcję ochrony muraw kserotermicznych (suchorośli na zboczach wapiennych ostańców).

Murawy są systematycznie zarastane przez samosiejki. Jeszcze 50 lat temu, murawy nie niszczały tak szybko, ponieważ rolnicy systematycznie wypasali na zboczach bydło.Ochronie muraw ma teraz m.in. służyć wypas na terenach szczególnie narażonych stad owiec rasy olkuskiej. Owce zgryzają samosiejki i nie dopuszczają do ich rozrastania się i zasłaniania przez nie cennych muraw.

Niezależnie od tego Zespół Parków prowadzi też wycinkę samosiejek. Mechaniczne oczyszczanie terenu nie jest jednak zbyt skuteczne, bo rośliny szybko się odradzają i oczyszczanie terenu trzeba zaczynać od nowa.

Anna Dziedzic - POLSKA Dziennik Zachodni

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 sty 2008, 12:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
od zalewu po Wysoką cały rejon powinien zostać rezerwatem, jestem za, jest co chronić


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2008, 20:39 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
no fakt, ale co z tą sosną zrobić?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2008, 09:47 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Z jednej strony rzeczywiście jest co chronić (teren między Słupskiem, Wysoką i Okiennikiem Morskim), ale w sezonie część szlaków to wręcz deptaki, a Podlesice wiadomo jak wyglądają.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 sty 2008, 13:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
dalej będzie zadeptywane, jednak jest szansa, że na teren z tablicami rezerwat przyrody wjedzie mniej quadowców, crossowców i zwykłych samochodów, najważniejsze to wykupienie gruntów od rolników, nie wiadomo co są zdolni wymyślić, komu sprzedać, fermę zbudować itd., w końcu w Polsce wszystko da się załatwić


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 06:05


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL