Teraz jest 28 mar 2024, 09:40




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 lis 2008, 11:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
na onecie piszą http://wiadomosci.onet.pl/2681,1855034, ... kalne.html

mam tylko jedno pytanie, gdzie są Krucze Skały ? aha już wiem, chodzi o Kruka pod Berkową

"Kilkadziesiąt niewielkich brzozowych krzyży i zniczy pojawiło się w ostatnich dniach wśród skałek i jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ratownicy jurajskiej grupy GOPR oddają w ten sposób cześć osobom, które zginęły w tych miejscach.
Od ponad 10 lat przed dniem Wszystkich Świętych jurajscy goprowcy obchodzą kilkadziesiąt miejsc, w których w ostatnim czasie doszło do śmiertelnych wypadków. Od kilku lat pomagają im uczniowie klasy o profilu ratownictwa górskiego z liceum w Łazach. Młodzież, słuchając opowieści o prowadzonych w tych miejscach akcjach, poznaje ciążącą na ratownikach odpowiedzialność.

Jak przypomina prezes jurajskiej grupy GOPR Piotr Van der Coghen zdarzające się w tym terenie tragedie to nie tylko upadki podczas wspinaczki skałkowej i jaskiniowej. - W kwietniu tego roku mieliśmy śmiertelny wypadek w Jaskini Sąspowskiej, gdzie człowiek zmarł samotnie po tym, jak utknął w zacisku - mówił.


30-latek z Krakowa nie miał doświadczenia speleologicznego, mimo to sforsował kratę przy wejściu do trudnej jaskini i zdecydował się na samotne zejście. Ratownicy wydobywali jego ciało przez kilkanaście godzin, kilkakrotnie musieli przy tym powiększać przekrój korytarzy za pomocą akumulatorowych wiertarek udarowych.

Jaskinia Sąspowska w Ojcowskim Parku Narodowym jest więc kolejnym miejscem, które od tego roku będą odwiedzać goprowcy.

Co roku na skałkach i w jaskiniach Jury ginie od pięciu do ośmiu osób. Ofiary to najczęściej niedoświadczeni lub niefrasobliwi turyści i wspinacze, ale też znani alpiniści i instruktorzy wspinaczki.

- Duże góry wzbudzają respekt i wymuszają większą ostrożność. Jurajskie skałki są niewielkie, a to usypia czujność. (...) Nie chcemy nikogo straszyć, ani zniechęcać do przyjazdu. Zależy nam tylko, by na spacer, wędrówkę czy wspinaczkę na Jurze, każdy zabierał świadomą i trzeźwo myślącą głowę - powiedział Van der Coghen.

Doroczną akcję odwiedzania miejsc tragedii jurajscy ratownicy rozpoczynają na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, kończą zwykle w Zaduszki. Najniebezpieczniejszymi miejscami na Jurze są skały Góry Zborów, Okiennika, Krucze Skały, ruiny zamków w Bobolicach i Mirowie oraz jaskinia Wielka Studnia Szpatowców."


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2008, 14:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
...kilkadziesiąt miejsc, w których w ostatnim czasie doszło do śmiertelnych wypadków.

Cytuj:
Co roku na skałkach i w jaskiniach Jury ginie od pięciu do ośmiu osób.
Staram się na bieżąco śledzić to co się na Jurze dzieje i szczerze mówiąc mam wątpliwości co do rzetelności tych słów. Jeśli doliczyć ofiary na wiejskich zabawach to i tak trochę zabraknie do kilkudziesięciu. Jak by co to zawsze można doliczyć ofiary wypadków drogowych. Problem bezpieczeństwa turystów to jedno i nie można go lekceważyć ale medialny show wokół straszliwych niebezpieczeństw Jury,przy których Tatry to pikuś wcale nie pomaga w jego rozwiązaniu.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lis 2008, 15:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Muszę się nie zgodzić z alkosandrem.
Statystyka wypadków na Jurze jest porażająca :D
Zwłaszcza jak autorom strony JOPRu wydaje się ,że statystyka nie ma nic wspólnego z arytmetyką.
No i to szerokie spectrum rozmaitych niebezpiecznych zdarzeń.
Co tam spotkanie z tatrzańskim niedźwiedziem wobec ataku rozzłoszczonych
jurajskich owadów.
Czas akcji ratowniczej na Jurze jest porównywalny z czasem akcji w Tatrach ale nie jest to wina ratowników lecz mediów, które niestety nie posiadają pojazdów uprzywilejowanych.
Reasumując powinniśmy być dumni z dzielnych JOPR-owców no i z tego, że właśnie tutaj jest "najbardziej niebezpieczny" region turystyczny w Polsce.


Ostatnio edytowano 02 lis 2008, 15:57 przez mlody, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2008, 15:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Mniej osób ginie w całych górach polskich.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lis 2008, 17:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Problem w tym,że po żenujących medialnych sensacjach o jurajskich otchłaniach :roll: podziemnych studniach wsysających turystów :roll: czy lawinach zasuwających pod górę :roll: (Zamkową ;) ),nikt z turystów nie traktuje poważnie słów ostrzeżenia wygłaszanych przez odziane na czerwono ludziki.Skoro niczym krasnale opowiadają mediom bajki to niech sobie gadają. My i tak w nie nie uwierzymy i wleziemy tam gdzie się nam podoba.Tego Naczelny Krasnoludek nie jest najwyraźniej w stanie zrozumieć i tym szkodzi GOPR-owi,turystom a przede wszystkim Grupie Jurajskiej,która sama w sobie, bez tego bezsensownego zadęcia ma pewien sens istnienia w rozsądnej formie. Domyślam się,że do Naczelnego Krasnoludka nie dociera to,że pasąc "JOPR" bezsensownym tutaj sprzętem odbiera komuś szansę na przeżycie w prawdziwych górach.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lis 2008, 21:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Adrenalina widzę wzrasta.
Czarna propaganda przynosi odwrotne skutki
Styczeń 2008.
WOŚP w Zawierciu. Spaśny sprzęt i naczelny w TV,że na Jurze niebezpiecznie, że na szlakach zalega lód, ślisko etc.
Wybrałem się w tym dniu do Birolandu a tam na szlaku sama młodzież.
Nonszalancja, brawura i nieodpowiedzialność.
Średnia wieku 65-75 lat.Młodość rządzi się swoimi prawami.
Żałowałem, że Rejtan się nie pojawił.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2008, 10:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Adrenaliny jest zero :) Nie w tym rzecz.Moim zdaniem stworzono klasyczną armatę do zestrzeliwania much.Duże koszty,dużo huku a efekty... różne.Gdyby sprawa sensu istnienia,sposobu i zakresu działania Grupy Jurajskiej była oczywista nie byłoby na zjeździe delegatów w 1998 r. zaciętej dyskusji na temat przyjęcia jej do GOPR-u.Kto jak kto ale ratownicy górscy sami wiedzą najlepiej co w tym zakresie ma sens a co nie. 99% zadań "Jopru" wykonywali od zawsze i wykonują nadal strażacy,ratownicy medyczni,lekarze pogotowia itd. itp. nie robiąc przy tym wielkiej wrzawy.Warto wejść na http://www.gopr-jura.pl (chciałem zerknąć do kroniki albo obejrzeć statystyki bo może mylę się co do ilości ofiar) Strona co prawda "w budowie" ale baner super. Przy każdym wejściu inny zestaw:jak nie helikopter to quad,jak nie dzielni chłopcy zjeżdżający w przepaść to lawina ;) Teren działania-patrz mapka.Tatry to Pikuś a Bieszczady-mała Myszka Miki :roll: P.S. Nie wiedziałem,że w Miechowie są góry a po Słomnikach hulają lawiny. Admnie nie kłóćmy o Siewierz i Żarnowiec skoro Słomniki i Wieliczka są jurajskie :lol: Porażająca jest górskość Jury pokazana na mapce. Same zerwy: Łysa Góra,Ostra Góra,Suska Góra,Czarna Góra,Sołtyska Góra ... a Tarnowskie Góry gdzie?


Załączniki:
gopr_jurajska.jpg
gopr_jurajska.jpg [ 101.51 KiB | Przeglądane 8414 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lis 2008, 12:23 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Na taką postawę nie ma rady, a im mniejszy odzew na medialne wyczyny tym lepiej, tak mi się przynajmniej wydaje :?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Ostatnio edytowano 03 lis 2008, 15:04 przez Michał, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lis 2008, 14:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Co do tej pamięci goprowców , to z zeszłego roku z okolic 1 listopada pamiętam taki obrazek z telewizora - sam naczelnik w kasku i uprzęży stoi przed podlesicką siedzibą z zapaloną lampką w łapkach. Nie wiem nawet co dokładnie mówił z uwagi na fakt,że nie potrafilem opanować spontanicznego rozbawienia. Z zeszłego roku pamiętam tez filmik o JOPRZE aplikowany bezlitośnie przez samego naczelnika uczestnikom pewnej konferencji. Miałem watpliwą przyjemnośc oglądać go, wspólnie z adminem zresztą. Fabuła niezbyt zlożona , ilośc bohaterów także, pokaz slajdów na którym na przemian byli w róznych pozach osobno lub razem : naczelnik, pies, syn naczelnika, pies,naczelnik, quad, pies,naczelnik syn...... i tak przez pięc minut, jezeli dodac do tego rzewny podkład prawie jak ze "Słonecznego Patrolu" ma się ogólne wyobrażenie o klasie tego materiału. Cały ten Joprowski kram jest dla mnie marnowaniem pieniędzy na przemysłową skalę.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2008, 17:18 
Pamiętam taki obrazek sprzed 2-3 lat w czasie wakacji. W Siewierzu z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi pod prąd pruje samochód samochód z oznaczeniami JOPRu. Za sobą na platformie ciągnie quad. Wszyscy ustępują im miejsca. Traf chciał, że za pół godziny wracałem znowu przez Siewierz i spotkałem powracający samochód JOPRu z pustą platformą. Przez tydzień szukałem jakiejkolwiek informacji o jakimś wypadku na Jurze. Cisza. Chłopcom nie chciało się widocznie czekać w długiej kolejce do świateł na skrzyżowaniu. Prawdopodobnie tak wygląda ta cała ich działalność.


Gora
  
 
PostNapisane: 03 lis 2008, 20:18 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Mapa faktycznie przeraża, nie kumam dlaczego zaznaczona jest tak dobitnie G.Czarna (ok.350m). Górka jest tak niewielka że nawet samotny grzybiarz by się tam nie zgubił. Na samych joprowców nie chcę bruździć bo jeszcze kiedyś wyglebuje na jakiejś górce i może mnie jeszcze kładem przewiozą


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2008, 21:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Przed chwilą byłem w kuchni po szmatkę bo wydawało mi się , że na ekranie przez chwilę siedziała mucha ale nie.
Czy ktoś mi wytłumaczy pochodzenie nazwy wsi Szczękociny?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2008, 21:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
mapa mnie uspokoiła, moja wyżyna nie została wzięta pod joprowską opiekę, szczeznę w spokoju jak spadnę do mikołowskiego kamieniołomu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2008, 21:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Nie byłbym taki spokojny.
Jak widać Jura jest zaborcza. Jedna aneksja więcej i po gołębiach.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2008, 07:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Robercie nie możesz spać spokojnie.Tylko patrzeć jak zawrą pakt o przyjaźni i współpracy z Forum Zagłębiowskim.Najpierw w ramach bratniej pomocy będzie aneksja Będzina i Sosnowca a potem już tylko forsowanie Brynicy i po ptokach :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:40


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL