Teraz jest 29 mar 2024, 10:56




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 mar 2006, 12:52 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Gazeta.pl > Częstochowa > Aktualności > Województwo - tak, ale skąd wziąć ziemię?

Dorota Steinhagen 08-03-2006 , ostatnia aktualizacja 08-03-2006 17:44

Jak miś ze snu zimowego budzi się w Częstochowie idea reaktywacji województwa. Lokalnych polityków natchnęły sejmowa kampania na rzecz województwa środkowopomorskiego i zbliżające się wybory samorządowe


W poniedziałek w sali sesyjnej magistratu ma się odbyć narada w tej sprawie. Zaproszenie - do parlamentarzystów, rektorów uczelni i mediów - podpisali prawicowy radny Konrad Głębocki i lewicowy przewodniczący Rady Miasta Ryszard Szczuka. To z inicjatywy Głębockiego rok temu radni jak jeden mąż przyjęli stanowisko, że chcą powrotu województwa.

Gdy w 1998 r. ważyły się losy województwa częstochowskiego, chętnych do walki nie było wielu. Prowadziła ją niemal samotnie ówczesna prezydent Halina Rozpondek (dziś posłanka PO). Najaktywniej wspierał ją nieżyjący już Marek Perepeczko, dyrektor teatru, który nie był częstochowianinem. Na manifestację pod Sejm, którą wspólnie poprowadzili wybrało się raptem 70 osób. Podpisów - zamiast wymaganych 100 tysięcy - udało się zebrać ledwie jedną trzecią. W tym samym czasie za miedzą, w Opolu, organizowano marsze, tysiące ludzi tworzyło żywe łańcuchy. Uratowali swoje województwo, my - nie.

Na spotkanie w poniedziałek pani poseł się wybiera. - Mam nadzieję usłyszeć, że jest już gotowa mapa przyszłego województwa i że zebrano uchwały samorządów, które miałyby je tworzyć - mówi.

Nie usłyszy. - To pierwsze szerokie spotkanie na ten temat. Chcemy wypracować konsensus, kogo zapraszamy do województwa - twierdzi Głębocki. - Potem poprosimy o opinię naukowców, co potrwa pewnie z miesiąc, a następnie ruszymy do gmin.

- Ale o tym, że trzeba ruszyć do gmin, mówi się od 1998 r. i nic z tego nie wynika - przypomina "Gazeta".

- Tym razem będzie inaczej - zapewnia radny.

Poseł Szymon Giżyński z PiS-u osiem lat temu był wojewodą. W walkę o województwo nie angażował się, twierdząc, że mu nie wolno. Dziś jest czołowym orędownikiem powrotu regionu częstochowskiego na mapę administracyjną Polski. - To nasz święty obowiązek, szczególnie teraz, gdy posłowie zajęli się sprawą województwa środkowopomorskiego i projekt jego powołania skierowali do sejmowych komisji - twierdzi. - Po raz pierwszy jest naruszany podział Polski z 1998 roku.

Dlatego wygłosił już oświadczenie w Sejmie, że miasto takie jak Częstochowa bezwzględnie zasługuje na status wojewódzki i powinno go otrzymać w tym samym czasie co środkowopomorskie.

Tyle że Słupsk i Koszalin wykonały gigantyczną pracę i przygotowały szczegółowy projekt. Zgromadziły wokół siebie dziesięć powiatów ziemskich. A co z ziemią dla województwa częstochowskiego? Jeden powiat grodzki i sześć ziemskich to mało! - Dlatego prace trzeba rozpocząć od inwentaryzacji, kto może tworzyć województwo - argumentuje poseł. - Co z poparciem społecznym? Gdy trzeba było bronić województwa, częstochowianie nie popisali się - pytamy. - Oni byli najmniej winni - ocenia poseł PiS-u. Winą obarcza ówczesnych polityków i dziennikarzy, bo za mało się angażowali.

Rozpondek: - Ta sprawa wraca zawsze przed wyborami. Ale tym razem może się udać. Warunek: będzie poparcie społeczeństwa. Wtedy go nie było. Może nam pomóc lęk o unijne pieniądze, dzielone na śląski sposób.

Nowego województwo częstochowskiego mogłyby tworzyć miasto Częstochowa oraz powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski. Być może uda się też przekonać powiaty radomszczański, pajęczański i wieluński. Razem: jeden powiat grodzki i sześć ziemskich, czyli bardzo mało. Tymczasem najmniejsze z obecnych 16 województw - opolskie - to jeden powiat grodzki i 11 ziemskich, a ewentualne środkowopomorskie miałoby obejmować dwa miasta (Koszalin i Słupsk) oraz 10 powiatów ziemskich.

***
Nudzi się im chyba kompletnie, dobrze chociaż że p. zawierciański pozostał by w śląskim... /Michał/

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 10:56


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL