Teraz jest 29 mar 2024, 06:40




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 mar 2013, 21:50 

Dołączył(a): 05 mar 2008, 22:32
Posty: 163
Lokalizacja: Sosnowiec
Spłonął dom ratownika górskiego i posła
Jarosław Sobkowski
26.03.2013 , aktualizacja: 26.03.2013 17:36

Gdyby mi ktoś kilka dni temu powiedział, że w wieku 60 lat przyjdzie mi zaczynać wszystko od początku, tobym nie uwierzył... - mówi Piotr van der Coghen, poseł PO i założyciel jurajskiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W poniedziałek spłonął doszczętnie jego dom. Wewnątrz znajdowały się unikatowe zbiory prywatnego Muzeum Ratownictwa i Sportów Górskich.
Rodzina Van der Coghen mieszkała w Lgotce koło Kroczyc w powiecie zawierciańskim. Od lat w tym miejscu funkcjonowała pierwsza i historyczna baza szkoleniowa - najpierw Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a później GOPR. Drewniany budynek dawnej bazy nazywany Taborem zaadaptowano w ostatnim czasie na miejsce do życia. Piotr van der Coghen mieszkał tu z żoną Ireną "Szarotką" i córką Nicole.

Myślałem, że wciąż śnię

W poniedziałek po południu wybuchł tam pożar. Mimo że gasiło go 19 zastępów straży pożarnej, ogień strawił wszystko.

- Gdy wybudzałem się w Szpitalu w Zawierciu po świetnie przeprowadzonej operacji, nagle wściekle rozdzwoniły się przy moim łóżku telefony - relacjonuje poseł, który tego dnia przechodził zabieg. - Gdy odebrałem pierwszy z nich, myślałem, że oszołomienie narkozą jeszcze działa. Dowiedziałem się, że płonie nasza historyczna Baza Szkoleniowa JOPR/GOPR Tabor, a wraz z nią wszystko, cośmy posiadali. Spłonęły zbiory Muzeum Ratownictwa i Sportów Górskich, zawierające stuletnie eksponaty historii Ratownictwa w Polsce i Europie. Spłonęły mozolnie zbierane egzotyczne zbiory etnograficzne z całego świata, pamiątki rodzinne, meble i wszystkie rzeczy osobiste Szarotki, Nicole i moje. Dowiedziałem się, że po 40 latach pracy nie mamy zupełnie nic, zupełnie nic!

Poseł przyznaje, że zbiory gromadził od 30 lat. Wyszukiwał zabytkowe sprzęty na giełdach staroci, w internecie i dzięki kontaktom z kolekcjonerami z Polski i Europy.

Zostaliśmy w dresach

- Na to Muzeum Ratownictwa i Sportów Górskich wydałem niemal wszystkie pieniądze zarobione w Sejmie - mówi van der Coghen. - Zbiory obejmowały sprzęt letni i zimowy: stare, drewniane narty, skórzane buty, kijki bambusowe, drewniane tobogany (sanie ratownicze), czekany i raki alpinistyczne, a poza tym rząd 14 manekinów ubranych w ratownicze stroje z różnych epok (od habitów alpejskich mnichów po Gore-Texy dzisiejszych ratowników GOPR/TOPR).

Były też urządzenia multimedialne, zdjęcia i zbiory radiostacji stacjonarnych i radiotelefonów przenośnych używanych w różnych okresach przez GOPR-owców i himalaistów, a także wielkoformatowe zdjęcia z ćwiczeń i akcji ratowniczych w górach.

Pożar strawił też kolekcję egzotycznych narzędzi i instrumentów muzycznych przywożonych z Azji, Europy Wschodniej i Afryki.

- Poza tym wszystkim spłonęły wszystkie dokumenty, meble, wyposażenie prywatnej kwatery i nasze rzeczy osobiste. Jesteśmy w tak zwanych dresach. Nie mamy nic. Wszystko spłonęło. Obecnie nie mamy gdzie mieszkać ani co na siebie włożyć - dodaje Coghen. - Powiem tak: gdyby mi ktoś kilka dni temu powiedział, że w wieku 60 lat przyjdzie mi zaczynać wszystko od początku, tobym nie uwierzył. Cud Boski jedynie w tym, że tego dnia ja pojechałem na operację do szpitala, żona wyszła do pracy, a naszą niepełnosprawną córeczkę zabrano do szkoły. Gdyby ten pożar wybuchł w nocy, spalilibyśmy się wszyscy.

Zdjęcia:
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/7 ... l?cookie=1

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... z2OgHpgxC7


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 08:37 

Dołączył(a): 04 kwi 2013, 15:14
Posty: 3
Do bazy jeździłem w czasach mojej wspinaczkowej młodości i dobrze ten okres wspominam. Były to też początki JOPR-u.
Potem niektóre działania medialne p. Piotra budziły moje mieszane uczucia.
Nie zmienia to faktu, że sytuacja utraty wszystkich materialnych ruchomości, jest bardzo ciężkim życiowym doświadczeniem.
Bardzo współczuję, że takie przeżycia stały się udziałem rodziny p. Piotra. W tej ciężkiej sytuacji najważniejsze jest to, że nikt z bliskich nie ucierpiał.

Michał Pietrzak


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 09:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
No cóż, popisów medialnych p. VdC też nie lubię, ale po ludzku jest mi przykro z powodu nieszczęścia, które go spotkało, tym bardziej, że stracił bezcenne pamiątki. Grunt, że nikt nie odniósł szkody na zdrowiu.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 22:36 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 20:04
Posty: 21
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Bardzo nieprzyjemna sprawa. Współczuję.
Dobrze, że nikt fizycznie nie ucierpiał ale na psychice blizny pewnie zostaną...

_________________
http://blogdabrowski.blogspot.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 06:40


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL