Teraz jest 18 kwi 2024, 05:27




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lip 2021, 19:32 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
Tak wspomnieniowo bardziej:

Dziś ostatni dzień z maratonu kajakowo-wycieczkowego gdzie od samego rana do 19-20 człowiek na nogach intensywnie był. Teraz tylko codziennie kajaki, ale mam nadzieję że w miarę spokojnie będzie...
Po nawałnicach jakie przeszły w połowie lipca lasy okolic Włodowic - Podlesic - Kostkowic - Zdowa wyglądają jak po tornadzie i planując jakieś bardziej konkretne trasy piesze czy ściśle terenowe na rowerach trzeba liczyć się z olbrzymimi utrudnieniami.

Na dziś miałem zaplanowaną m.in. grę terenową na Skałkach Kroczyckich i w środę wieczorem, po całodniowej wyciecze podjechałem do Podlesic zobaczyć co w terenie. Był sajgon, ale od biedy po konsultacji z kierownictwem obozu uznałem że damy radę.

Dziś rano pojechałem przygotować zadania - było OK, część drzew na szlakach uprzątnięta, tylko ok. 10 zatorów na zielonym szlaku i koło jednej z jaskiń. Za to było po deszczu jak w lasach tropikalnych. Gra poszła planowo, dzieciaki szły przez chaszcze jak dziki w kukurydzy, czasem nadążyć było ciężko. Potem jeszcze Grzęda Mirowska i późnopopołudniowy spacerek via Zdów po samochód.

Obrazek
Połamane potężne buki pod Jaskinią w Kroczycach

Obrazek
Na zielonym szlaku przez Skałki Kroczyckie.

Obrazek
Całkiem sporo grzybów przy szlaku.

Obrazek
Bobolice podczas drogi powrotnej z Mirowa pod Skałki Kroczyckie - słońce prażyło w plecy bezlitośnie.

Obrazek
Powalony las przed Zdowem.

Obrazek
Na żółtym szlaku nad Zdowem - dla mnie miejsce mocno sentymentalne. Droga dalej jurajska, wapienno krzemienna, ale dawne pola zarosły już całkiem i niedługo widoków nie będzie wcale. A 20 lat temu uwielbiłem jeździć tam rowerem w letnie popołudnia i podziwiać rozległe widoczki znad Zdowa - na Skałki Kroczyckie też...

Obrazek
No i przejechałem się ostro na nadmiernym optymizmie - las między Zdowem a CMKą jest ciężki, bardzo ciężki do przejścia obecnie.

Obrazek
Opuściłem szlak i częściowo na azymut, częściowo plątaniną tamtejszych ścieżek poszedłem w stronę CMKi.

Obrazek
Będzie sprzątania na wiele dni.

Obrazek
Już prawie przy torach - o dziwo wyszedłem idealnie na samochód

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 lip 2021, 20:12 

Dołączył(a): 02 lip 2021, 17:25
Posty: 80
Bardzo ciekawa relacja.

Ja jednak mam nadzieję, że nie posprzątają tych drzew poza ścieżkami. Martwe drewno jest bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania lasu. Popatrzmy też jakie drzewa leżą (na zdjęciach, nie wiem jakie proporcje były naprawdę). Iglaki, czyli nasadzenia i brzozy z topolami - drzewa sukcesyjne, które i tak byłoby zastąpione w przyszłości. Ciekawi mnie czy był powalony jakiś dąb, grab lub buk?

Pozdrawiam

Jurek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2021, 20:26 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Kłania się patrzenie i czytanie ze zrozumieniem :shock: .
Podpowiedź – pierwsze dwa zdjęcia ...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2021, 20:37 

Dołączył(a): 02 lip 2021, 17:25
Posty: 80
Na drugim wg mnie jest topola, ale mogę się mylić. Co do pierwszego to ok. moje niedopatrzenie. Co nie zmienia faktu, że wiatrołomy były zawsze, szczególnie w miejscach gdzie gleba jest płytsza. Tak został ukształtowany przez miliony lat ten ekosystem jakim jest las (wiem, na tym terenie lasy pojawiły się 10000 lat temu, ale chodzi mi o ogół), że ta część martwa bardzo dobrze wpływa na jego kondycję.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2021, 20:53 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
Ogólnie - racja, martwe drzewo w ekosystemie jest ważne, kolosalnie ważne.
Masz rację również co do składu gatunkowego większości wiatrołomów, gdzie dominuje sosna i olcha, topola, brzoza itp. Natomiast buków i grabów na szczytach Skałek Kroczyckich również nieco powaliło, miejscami nieco jest większe, gdzie indziej mniejsze. Dębów nie, bo ich jest tyle co kot napłakał u nas, wszak zbiorowisk naturalnych jest mało, bardzo mało. Prawie wszystko zostało przez człowieka przekształcone.

Fotki nie są po to by się użalać - czysto dokumentacyjne/informacyjne gdyby ktoś w ten obszar się wybierał. Z rowerem będzie po prostu ciężko.

Powalone są pasy szerokości 20-40m przedzielone sporymi (czasem 200, czasem 2000m) obszarami gdzie połamało nieco gałęzi, albo i strat prawie wcale nie widać.

Przewrócone buki są tylko na pierwszym zdjęciu, ale w lesie ich troszkę leży, ot jak np. w załączniku, gdzieś między Kołoczkiem a żółtym szlakiem.


Załączniki:
26072021_3a.jpg
26072021_3a.jpg [ 549.81 KiB | Przeglądane 7841 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 lip 2021, 12:32 

Dołączył(a): 02 lip 2021, 17:25
Posty: 80
Michale,

Nie odniosłem wrażenia, że po to wstawiasz fotki, ale jeśli tak wynikało z mojej wypowiedzi to przepraszam.

Bardzo lubię tego typu reportaże, które ukazują pewien stan rzeczy w wycinku czasu. Wbrew pozorom nie ma tego w sieci dużo, gdyż większość ludzi fotografuje siebie na nieostrym tle. I do tego przeważnie w miejscach najbardziej oklepanych. Takie reportaże jak Twój są czymś naprawdę cennym.

Z tego powodu też polecam relacje Piotra Grzegorzka, który działa na Śląsku i na Jurze. https://www.bio-forum.pl/messages/3280/253535.html Pisane są w ujęciu botanicznym, ale krajoznawczych detali też jest dużo.

I na koniec chcę napisać, że zdjęcie zamku w Bobolicach dla mnie genialne (subiektywna ocena - nie znam się jakoś specjalnie na fotografii).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2021, 21:42 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Jerzy Radwański napisał(a):
polecam relacje Piotra Grzegorzka, który działa na Śląsku i na Jurze

Dzięki za link. Interesująca zawartość, również ta poza relacjami - na pewno się przyda :wink:
To (bardzo) moje klimaty :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2021, 20:11 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
@Jerzy - wolę (foto)relacja pokazujące co danego dnia, o danej porze jest w danym miejscu. Oczywiście jak jadę/idę z kimś to sporo fotek owego ktosia, jak sam to otoczenie.

Fotka Bobolic - ot dokładnie to co widać, pomijając siatkę, idąc drogą z Mirowa. Technicznie jest kiepska, ale czy to jest tak naprawdę najważniejsze?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Teraz jest 18 kwi 2024, 05:27


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL