Teraz jest 28 mar 2024, 09:19




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 mar 2007, 19:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Robert to nie ma sensu taka dyskusja. My swoje a kolega Neptun swoje.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 mar 2007, 20:25 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
Jest w województwie śląskim takie jedno miasto , które nie płacze i nie biadoli , tylko się rozwija . I w rankingu na najbardziej przyjazne dla biznesu i inwestycji wyprzedziło nawet "stolyce" . Wystarczy tam pojechać i zobaczyć co się dzieje w tym mieście. Ciągłe inwestycje , nowe drogi , handel - duze centra , fabryki , nowa kanalizacja , fundusze europejskie, jest gdzie wypocząć , super rynek, wypasiony stadion żużlowy , wyższe uczelnie - nowy wypasiony kampus , itd.
A miasto to nazywa się Rybnik.
I nikt tam nie płacze ,że Katowice to Katowice. Tam po prostu się inwestuje i rozwija.
Także , moja dobra rada dla Częstochowy , zakasać rękawy i do dzieła . Wcale nie trzeba być miastem wojewódzkim by być szczęśliwym . A jak do tej pory to częstochowianie muszą do multipleksów na film jeździć na Śląsk...Ciekawe czemu ?
Nie można całe życie jechac tylko na jedej śpiewce o Jasnej Górze . To właśnie to miejsce powinno byc trampoliną do rozwoju i inwestycji w mieście, do wybudowania kilkunastu hoteli , nowych rozwiązań drogowych , itd. Nie wiem dlaczego tak nie jest . Taksówki jedne z najtańszych w kraju , wieczorem nie ma gdzie się napić piwa w spokojnym miejscu , teraz ciągłe problemy przy przebudowie stadionu przy Olsztyńskiej (plan nie pasuje do rzeczywistosci , mega pomyłki pani architekt ) , itd.
Zadajmy sobie pytanie - czy to miasto jest dobrze i nowocześnie zarządzane ?
Moim zdaniem skończyły się czasy polityków i polityki w samorządach . Tam gdzie pojawili się prawdziwi menadżerowie na stołkach prezydentów miast czy burmistrzów , tam jest DOBRZE ( vide Wrocław, Rybnik , Tarnowo Podgórne, Polkowice , itd. ).

I jeszcze jedno , to jest forum jurajskie , wiec przestać neptunie truć jakimiś tanimi grypsami na pograniczu polityki . To nie to miejsce !
To tyle z mojej strony w tym temacie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2007, 21:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Nic dodać nic ująć MiCzel. W zasadzie wyczerpałeś ten temat tym jednym postem. Nie pomoże tworzenie kolejnych województw, jeśli władze lokalne mają lewe ręce do roboty.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 mar 2007, 22:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
dodam tylko, że podobnie radzą sobie Gliwice czy Bielsko albo mały Mikołów choć nie są rozpieszczane... podobnie mogę ponarzekać, że choć mieszkam w Katowicach to w mojej dzielnicy od upadku komuny nic się nie wydarzyło...

wracając do Jury i jej atrakcyjności turystycznej, wielkiego potencjału, wiem, większość z nas jest w Jurze prawie zakochanych :oops: ale może by tak nie porównywać jej z innymi regionami turystycznymi i wymagać cudów, tłumów, kasy i wielkich inwestycji

popatrzcie http://www.olaieryk.republika.pl/


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2007, 13:06 
Możemy się rozwijać, niestety nasze ambicje miasta ćwierćmilionowego wykraczają poza "siedzenie cicho" i "rozwijanie się". Co będzie, jeżeli wkrótce Śląskie przekroczy magiczną barierę 75% średniej PKB w UE? Stagnacja i całkowity brak pieniędzy dla Jury i Częstochowy. Już teraz nas dyskryminują:

1) brak przedstawiciela Subregionu Częstochowskiego w zarządzie Woj. Śląskiego
2) niedanie Częstochowie pieniędzy na podjasnogórskie parki :evil: Woleli dać to Gliwicom, mimo iż nasz wniosek był lepiej przygotowany!
3)
Cytuj:
nowych rozwiązań drogowych , itd. Nie wiem dlaczego tak nie jest .
A to się domyśl! Dobry wniosek o budowę dwupoziomowego węzła DK46 i DK1 został przez Katowice odrzucony :x uznali, iż po budowie obwodnicy węzeł nie będzie potrzebny. A którędy częstochowianie mają do tej obwodnicy dojeżdżać? Ścieżkami polnymi? :evil:

Jura poza tym, jest dla Częstochowy szansą na przytrzymanie turystów i pielgrzymów, ponieważ w samej Cz-wie nie ma nic, co turystów mogłoby zainteresować. Na pewno w tym województwie Jura miałaby lepszą pozycję i większą szansę, ale właśnie widzę, że wy raczej lobbujecie, by przyjeżdżało tam jak najmniej turystów. :mrgreen: Nie uważacie, iż Jura zasługuje na więcej, aniżeli tylko na bycie wieczną pustelnią? :x

Pozdrawiam


Gora
  
 
PostNapisane: 12 mar 2007, 15:51 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 09:14
Posty: 404
Lokalizacja: Silesia
Gliwice teraz są na topie w województwie , bo marszałek to były wiceprezydent Gliwic . Podobno dalej konsultuje wszystko z Frankiewiczem :D

A co do Cze-wy . Więcej optymizmu i zaangażowania władz lokalnych a mniej biadolenia o nowym województwie. :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2007, 17:23 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
częstochowianin napisał(a):
Nie uważacie, iż Jura zasługuje na więcej, aniżeli tylko na bycie wieczną pustelnią? :x Pozdrawiam


Tak Jura zasługuje na duuużo więcej, ale za przeproszeniem hordy pielgrzymów nie są dobrym rozwiązaniem. A wiem o czym piszę ponieważ cała małopolska przechodzi w czasie pielgrzymek pod moim domem, oraz przez okolice w których bywam najczęściej. Chwalebnie z roku na rok widać jakąś poprawę, ale dalej to wygląda jak nalot szarańczy która poza hałasem i śmieciami nie generuje korzyści dla regionu.
Dla Jury największym problemem jest turystyka samochodowo - weekendowa mieszkańców okolicznych miast i najpierw ten problem trzeba rozwiązać/skanalizować, a dopiero później można myśleć o promocji. Tego w/w mnie woj. częstochowskie nie rozwiążę prędzej właśnie woj. śląskie i małopolskie będzie zainteresowane co robią ich mieszkańcy w czasie wolnym.

Natomiast, o czym już pisałem, ambicje Częstochowy uważam za chybione, utworzenie woj. diametralnie zmieni tylko i wyłącznie pozycję wąskiego grona ludzi :twisted:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 mar 2007, 16:52 

Dołączył(a): 02 sty 2007, 10:59
Posty: 29
Lokalizacja: Częstochowa
Co do włodarzy Częstochowy - ja myślę, że oni są przeciętni... Ani źli, ani dobrzy...
To bez sensu argument MiCzel że nie należy się komuś samorząd bo lokalni politycy są źli. A kto ma to ocenić - ludzie ze Śląska czy Warszawy? To co - w Katowicach są gorsi działacze niż w Rybniku to przeneśmy stolicę woj.do Rybnika i niech rybniccy politycy rządzą... Bez sensu...
Częstochowa dorobiła się wielu wybitnych i wielu słabych działaczy - powtórzę - jak każde miasto w Polsce.

MiCzel napisał(a):
A jak do tej pory to częstochowianie muszą do multipleksów na film jeździć na Śląsk...Ciekawe czemu ?


Widać że nie wiesz o czym mówisz MiCzel...
http://www.cinema-city.pl/indexa.php?cid=1075

MiCzel napisał(a):
Nie można całe życie jechac tylko na jedej śpiewce o Jasnej Górze . To właśnie to miejsce powinno byc trampoliną do rozwoju i inwestycji w mieście, do wybudowania kilkunastu hoteli , nowych rozwiązań drogowych , itd. Nie wiem dlaczego tak nie jest .


Cóż... szkoda powtarzać ile to projektów z Czewy odrzucono na Zarządzie Województwa...
Ot, choćby słynna już sprawa środków na remont Parków dla wspomnianej przez ciebie Jasnej Góry. A co do dróg - dobrze pokazuje chorobę choćby ostatnie porozumienie czterech powiatów regionu północnego o inwestycji w wiadukt nad DK1, które odrzucił Marszałek Województwa...

MiCzel napisał(a):
Zadajmy sobie pytanie - czy to miasto jest dobrze i nowocześnie zarządzane ?
Moim zdaniem skończyły się czasy polityków i polityki w samorządach . Tam gdzie pojawili się prawdziwi menadżerowie na stołkach prezydentów miast czy burmistrzów , tam jest DOBRZE ( vide Wrocław, Rybnik , Tarnowo Podgórne, Polkowice , itd. ).


Czy Czewa jest dobrze zarządzana czy nie ? - myslę że ani tak, ani tak. Jest średnio...
A co do menadżerów w samorządzie - zgoda. Niech nawet województwem zarządzają.

MiCzel napisał(a):
I jeszcze jedno , to jest forum jurajskie , wiec przestać neptunie truć jakimiś tanimi grypsami na pograniczu polityki . To nie to miejsce !


Ja wiem, że niektórzy (zwłasza ci spoza JURY) JURĘ widzą tylko jako lasy i skałki gdzie można sobie przyjechać i spędzić parę dni. Ale dla mnie JURA to przede wszystkim ludzie - jej mieszkańcy. Tylko w powiecie myszkowskim i zawierciańxkim mieszka około 200 tys...
To nie są żubry czy jelenie z jekiegoś parku czy rezerwatu, ale ludzie którzy chcą mieć gdzie pracować i uczyć, uczestniczyć w podziale wspólnych wojewódzkich pieniędzy, mieć wpływ na to na co i gdzie się je wydaje, mieć u siebie dobre drogi i kolej itd...
A to daje województwo - własny samorząd...

[ Dodano: 2007-03-15, 17:06 ]
Michał napisał(a):
Dla Jury największym problemem jest turystyka samochodowo - weekendowa mieszkańców okolicznych miast i najpierw ten problem trzeba rozwiązać/skanalizować, a dopiero później można myśleć o promocji. Tego w/w mnie woj. częstochowskie nie rozwiążę prędzej właśnie woj. śląskie i małopolskie będzie zainteresowane co robią ich mieszkańcy w czasie wolnym.


Jasne, mieszkańcy GOPu na pewno przestaną przyjeżdżać do swoich domków letniskowych. Na pewno też zadbają, by zaprzestać rozparcelowywania JURY na kolejne działki budowlane dla samych siebie. A już na pewno będą zabiegać o rozwiązanie problemów logistycznych w miejscu, z którego korzystają parę razy w roku...
Zapewne uważasz też, że postarają się by powstały na JURZE nowe miejsca pracy, rozwijała się przedsiębiorczość i pojawiali inwestorzy.

Ostatnie 8 lat bardzo dobitnie pokazało, że to się nie stanie... Prędzej tzw. podbeskidzie coś dostanie niż JURA...

_________________
Województwo to tylko na początku urzędy i urzędnicy, ale z czasem to olbrzymie pieniądze, inwestycje publiczne i prywatne, to nowe miejsca pracy, rozwinięta infrastruktura, promocja i własny samorząd - wszystko dla regionu...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 mar 2007, 18:05 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
NEPTUN napisał(a):
Michał napisał(a):
Dla Jury największym problemem jest turystyka samochodowo - weekendowa mieszkańców okolicznych miast i najpierw ten problem trzeba rozwiązać/skanalizować, a dopiero później można myśleć o promocji. Tego w/w mnie woj. częstochowskie nie rozwiążę prędzej właśnie woj. śląskie i małopolskie będzie zainteresowane co robią ich mieszkańcy w czasie wolnym.


Jasne, mieszkańcy GOPu na pewno przestaną przyjeżdżać do swoich domków letniskowych. Na pewno też zadbają, by zaprzestać rozparcelowywania JURY na kolejne działki budowlane dla samych siebie. A już na pewno będą zabiegać o rozwiązanie problemów logistycznych w miejscu, z którego korzystają parę razy w roku...
Zapewne uważasz też, że postarają się by powstały na JURZE nowe miejsca pracy, rozwijała się przedsiębiorczość i pojawiali inwestorzy.


Wszystko co napisałeś jest prawdą, są to autentyczne problemy regionu, ale nie widzę związku z nowym województwem.
Jak powstanie woj. częstochowskie to zabronicie ludziom korzystać z ich własnych nieruchomości? czy też zabronicie sprzedawać ziemię na wolnym rynku?
Plany zagospodarowania przestrzennego nie powstają w województwach, parki na dobrą sprawę straciły rzeczywistą możliwość nadzoru inwestycji na własnym terenie.

Odnośnie ostatniego zdania - lepiej żeby na Jurze nie pojawiali się nowi inwestorzy, bo zdegradują jeszcze bardziej teren. Inwestycje są potrzebne na obrzeżach Jury (Dol. Warty), na samej Jurze można inwestować w turystykę jednak dużo lepiej by było gdyby inwestowali (poprzez różnego rodzaju programy rozwojowo-pomocowe) mieszkańcy tego regionu...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 mar 2007, 18:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
NEPTUN napisał(a):
Widać że nie wiesz o czym mówisz MiCzel...
http://www.cinema-city.pl/indexa.php?cid=1075



chyba nie on jeden

NEPTUN napisał(a):
(niech Częstochowa, czy Piotrków też sie wyludnią), ale niestety mieszkają tam miliony ludzi. Ludzi, którzy także mają prawo do multiplexu, uniwersytetu, lotniska i innych dobrodziejstw cywilizacji w rozsądnej odległości od swojego domu.



widzę, że zgrabnie ominąłeś moje pytania, no cóż, będziesz pewnie politykiem typu 'polskiego'

poza tym jak czytam marudzenie na temat dróg w Częstochowie i okolicy to mi ręce opadają, przyjedź na Śląsk albo do wspomnianego Rybnika to zobaczysz co znaczą korki, po zbudowaniu A1 będziecie najlepiej skomunikowanym miastem w Polsce, i przyswój sobie jedną rzecz, gdyby nie ten brzydki Śląsk to mielibyście drogi jak Krosno albo Ostrołęka bo żadna ważna droga by tam nie prowadziła

i dalej bylibyście miasteczkiem w powiecie lelowskim


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2007, 21:25 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ooooo, nie wiedziałem ,że medaliki mają już swój multipleks. Zwracam honor.
Neptunie , jesteś dla mnie nawiedzonym lokalnym polityczkiem , który uważa ,że akurat nastał czas dla niego i trzeba przeprowadzić jakąś misję . Bez obrazy.
Ostatnimi czasy pełno takich różnych Edgarów, Romanów, ..... :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2007, 15:45 

Dołączył(a): 02 sty 2007, 10:59
Posty: 29
Lokalizacja: Częstochowa
Jak już nie ma co powiedzieć, to się kogoś atakuje ad personam Panie MiCzel... No ale cóż, niz z każdym można merytorycznie rozmawiać...

A co do miasteczka w powiecie lelowskim Panie Robert... Cóż, z Pana też wyszedł "turysta", który tylko sobie przyjeżdża na JURĘ na weekend i tę krainę traktuje jak puszczę albo pustynię, nie dostrzegając bezrobocia, emigracji zarobkowej młodych mieszkańców regionu jury, niskich inwestycji w infrastrukturę i rozwój ...


Co do komentarza Michała - Sejmik takiego województwa da przedstawicielom powiatów myszkowskiego, zawierciańskiego czy częstochowskiego ziemskiego realną szansę na wygospodarowanie znaczących funduszy wojewódzkich i unijnych dla JURY, a co za tym idzie stworzy warunki dla przygotowania i zrealizowania strategii rozwoju tego regionu. Teraz na to nie ma szans...
Nie odpowiem Ci, czy ma to być ukierunkowanie na turystykę i związane z tym usługi, czy może na produkcję w małych i średnich zakładach pracy, czy wspieranie drobną przedsiębiorczość, czy rozwijać agroturystykę, czy może rolnictwo, czy nastawić się na jeszcze coś innego. Zresztą czy jedno musi stać w sprzeczności z drugim.

Ja jestem z Częstochowy i nie będę mówił ludziom z tych trzech powiatów co jest dla nich najlepsze, bo oni wiedzą lepiej. A będą mieli w Sejmiku Woj. tyle siły (jedna trzecia populacji województwa by tam mieszkała), by móc realizować swoje pomysły w Sejmiku.

_________________
Województwo to tylko na początku urzędy i urzędnicy, ale z czasem to olbrzymie pieniądze, inwestycje publiczne i prywatne, to nowe miejsca pracy, rozwinięta infrastruktura, promocja i własny samorząd - wszystko dla regionu...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 mar 2007, 16:37 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
NEPTUN napisał(a):
Co do komentarza Michała - Sejmik takiego województwa da przedstawicielom powiatów myszkowskiego, zawierciańskiego czy częstochowskiego ziemskiego realną szansę na wygospodarowanie znaczących funduszy wojewódzkich i unijnych dla JURY, a co za tym idzie stworzy warunki dla przygotowania i zrealizowania strategii rozwoju tego regionu. Teraz na to nie ma szans...
Nie odpowiem Ci, czy ma to być ukierunkowanie na turystykę i związane z tym usługi, czy może na produkcję w małych i średnich zakładach pracy, czy wspieranie drobną przedsiębiorczość, czy rozwijać agroturystykę, czy może rolnictwo, czy nastawić się na jeszcze coś innego. Zresztą czy jedno musi stać w sprzeczności z drugim.


No wszystko fajnie, ale tak jak pisałem mnie nie interesuje samo miasto (Częstochowa) tylko Jura. I teraz znowu chcecie podzielić ją miedzy trzy województwa, zapewne znajdzie się pod zarządem 3 dyrekcji PK - gdzie tu perspektywy na spójną strategie rozwoju, jak ciężko czasem zintegrować działania dwóch sąsiednich powiatów/gmin w ramach jednego województwa?

Odnośnie drugiej części - podstawą powinna być turystyka i cała jej otoczka, a w części wschodniej gdzie warunki są korzystniejsze również rolnictwo.
Są całe kraje których podstawą dochodu jest turystyka, czyli równie dobrze może to dotyczyć Jury która naprawdę warunki ma ku temu doskonałe, a jedyną poważną kwestią jest opracowanie najtrafniejszego projektu kanalizacji ruchu.
Drobne "rzemieślnicze" zakłady typu stolarnie, obuwnicze itp. oczywiście mogą i powinny funkcjonować równolegle, chodziło mi o trochę większe/średnie zakłady ingerujące w środowisko, czy też krajobraz. Negatywnym przykładem może być duży niebiesko-grantowy budynek w Sławniowie k/Pilicy który niestety szpeci Dolinę Pilicy oglądaną z okolic Wierbki, a wystarczyło wykonać elewację w bardziej neutralnych kolorach...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 mar 2007, 16:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
NEPTUN napisał(a):
A co do miasteczka w powiecie lelowskim Panie Robert... Cóż, z Pana też wyszedł "turysta", który tylko sobie przyjeżdża na JURĘ na weekend i tę krainę traktuje jak puszczę albo pustynię, nie dostrzegając bezrobocia, emigracji zarobkowej młodych mieszkańców regionu jury, niskich inwestycji w infrastrukturę i rozwój ...




ciekaw jestem na podstawie czego wysnułeś ten wniosek, czekam na cytat


ciągle nie odpowiedziałeś na moje pytania, to dowód na to, że oprócz okrągłych formułek nic więcej na temat Jury nie wiesz, zapraszam do działu konkursy, zobaczymy czy w ogóle wiesz jak Jura wygląda, bo jeśli nie to zmień forum na bardziej odpowiadające tej tematyce


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2007, 22:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
łeeeeeeee. Liczyłem po cichu, że ten temat umrze śmiercią naturalną ale niestety stał się tubą propagandową jakiejś opcji, która znalazła sposób, żeby zaistnieć.
Szkoda, że wykorzystuje to, jakże sympatyczne, forum do ugrania swoich celów i wciąga ludzi w dyskusję nie mającą głębszego sensu wobec diametralnie różnych poglądów większości tu piszących...

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:19


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL