Teraz jest 19 mar 2024, 07:47




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 mar 2007, 18:30 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Szczegóły są na: stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu

A z tego co słyszałem w dość realnych planach jest wypas owiec i kóz z Włodowic na Skałkach Rzędkowickich, czy to dojdzie i w jakiej skali do skutku się okaże...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 mar 2007, 19:20 
oscypek z Blanowic i żętyca kotowicka zawojują świat :mrgreen:


Gora
  
 
PostNapisane: 19 mar 2007, 10:09 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
NaszeMiasto.pl > Zawiercie > Lokalne > Mają wyskubać samosiejki

Mają wyskubać samosiejki

Czy owce w pobliżu wapiennych ostańców staną się atrakcją turystyczną?

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach powstaje program aktywizacji gospodarczej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej "Owca plus". Myliłby się jednak ten, kto myśli, że chodzi o poprawę rentowności hodowli owiec w regionie. Zwłaszcza, że owce nie są zbyt popularne na Jurze. W powiecie zawierciańskim jest zarejestrowanych dziewięć stad owiec, liczących po kilka sztuk.

- Nie znam nikogo w okolicy, kto zajmowałby się hodowlą owiec. Jest to mało opłacalne. Jeśli w ramach jakiegoś programu istniałyby dotacje na ten cel, to z pewnością skorzystałoby wielu rolników - mówi Urszula Kuśmierska, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w gminie Włodowice.

Podobnego zdania jest Jan Grela, członek zarządu powiatu zawierciańskiego, a w poprzedniej kadencji wicemarszałek województwa, odpowiedzialny m.in. za rolnictwo. - Wiem, że ten program jest dopiero tworzony, ale już wcześniej dużo na jego temat się mówiło. Zawsze byłem zwolennikiem dopłacania rolnikom do, na przykład, owcy matki. Tak, by opłacało się stado zakładać - mówi.

Urzędnicy przekonują jednak, że w programie nie chodzi o to, by hodowla stała się opłacalna, tylko by na Jurze ponownie pojawiły się owce.

- Chodzi o pokazanie piękna krajobrazu Jury i Beskidów. Stada owiec byłyby atrakcją dla osób tu wypoczywających, a poza tym owce pasące się na jurajskich stokach, w pobliżu ostańców, oczyszczałyby teren z samosiejek - mówi Jerzy Motłoch, dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Oczyszczanie jurajskich terenów i odsłanianie cennych przyrodniczo muraw kserotermicznych już od dawna zaprząta głowę dyrekcji Związku Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. - Na Jurze owce były wypasane do lat 50. minionego stulecia. W latach 60. zaczęto sadzić tu lasy. Kiedyś wypasane tu bydło naturalnie oczyszczało miejsca w pobliżu ostańców z zarastających je roślin, zgryzając ich pędy. Chcemy do tego wrócić - planuje Michał Góral, zastępca dyrektora ZPKWŚ.

Z Ekofunduszu Związek wykorzystuje na razie dotacje m.in. na wycinanie zarastających Jurę roślin. Niestety, po jakimś czasie odradzają się one. Wypas owiec ma temu zapobiegać.


Program na lata
Przewiduje się, że program powstanie do końca kwietnia. Wtedy zostanie przedłożony zarządowi województwa. Miałby szansę zostać w końcu wdrożony około czerwca, lipca. Jest to program długoletni. Na razie zaplanowano go na dziesięć lat.

Spodziewane efekty to m.in.: odnowienie populacji owcy, odsłonięcie cennych przyrodniczo muraw kserotermicznych, a przy okazji przepięknych jurajskich skałek, od lat zarośniętych i zachwaszczonych, ograniczenie liczby nieużytków, uatrakcyjnienie oferty turystycznej gmin jurajskich i beskidzkich. Stada miałyby być wypasane na konkretnych terenach m.in. w okolicach Góry Zborów w Podlesicach czy w gminie Włodowice, w okolicy Skałek Rzędkowickich. (ad)
Anna Dziedzic - Dziennik Zachodni

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 kwi 2007, 16:12 
witam!
czy ktoś wie gdzie w woj. śląskim znajdują sie hodowle owiec o ile jakieś istnieją ??


Gora
  
 
PostNapisane: 06 kwi 2007, 16:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
pewnie w Beskidach ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2007, 20:12 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
jednak postawią na kozy:
http://ww6.tvp.pl/2862,20070728531130.strona

Cytuj:
Kozy uratują jurajski krajobraz

Stado około 150 kóz ma uratować krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jej cenną przyrodę. W przyszłym tygodniu w rezerwacie Góra Zborów ma się rozpocząć wypas stada kóz, celem projektu jest odbudowa tzw. muraw kserotermicznych na tym terenie.

Jak podkreślają przyrodnicy, przyroda Jury jest unikalna. Dzięki wapiennemu podłożu na nasłonecznionych stokach rośnie tam wiele unikalnych, ciepłolubnych gatunków, niektóre na wyginięciu. Ponieważ jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił się styl życia miejscowych mieszkańców, niegdyś wypasających na Jurze bydło, temu terenowi grozi zarośnięcie lasem.

"Koza to rodzaj naturalnej kosiarki. Może nam pomóc w zachowaniu bioróżnorodności Jury" - podkreśla koordynator projektu Marceli Ślusarczyk.

Stado kóz ma wyruszyć na Jurę we wtorek. Wypas będzie się odbywał pod kierunkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej przy współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, pod nadzorem merytorycznym kierownika Zakładu Biogeografii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzeja Czyloka.

Murawa kserotermiczna to nieleśne zbiorowisko roślinne o charakterze murawowym lub murawowo-ziołoroślowym. Murawy kserotermiczne rozpowszechnione są w południowej i południowo- wschodniej Europie, w obszarach o suchym i ciepłym lecie. W Europie Zachodniej i Środkowej, w tym w Polsce, murawy kserotermiczne rozwijają się na nasłonecznionych zboczach na suchym podłożu wapiennym.

(PAP)


Ostatnio edytowano 28 lip 2007, 21:20 przez Tom, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 lip 2007, 15:55 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
podobno od dziś są wypasy:
http://ww6.tvp.pl/2862,20070731533888.strona


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 sie 2007, 08:47 

Dołączył(a): 22 sie 2005, 13:44
Posty: 256
Lokalizacja: Okolice Łodzi
No to chyba jest: "KOZA PLUS"? :D :D :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2007, 10:16 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Będą fajne fotki - http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?t=1870 , choć panie na szpilkach będą zapewne trochę narzekać wędrując po kozich bobkach :twisted:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 sie 2007, 11:49 

Dołączył(a): 22 sie 2005, 13:44
Posty: 256
Lokalizacja: Okolice Łodzi
Fotki będą fajniejsze jak sie kozy zadomowią i zaczną brykać po skałkach. :) Normalnie pierwsza kozica jurajska! :D :D :D Widziałam "wszędobylskość" kóz na fortach w Świnoujściu. Tam też je trzymają jako naturalną kosiarkę.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2007, 17:42 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
W Gazecie Wyborczej
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4354450.html
Polecam link, bo są tam zdjęcia, ale na wszelki wypadek tekst poniżej.

Czy stado kóz uratuje jurajską przyrodę?
Magdalena Warchala
2007-07-31, ostatnia aktualizacja 2007-08-01 08:12


Stado 150 kóz rozpoczęło we wtorek wypas w jurajskim Rezerwacie Góra Zborów. Zwierzęta mają pomóc w odbudowie unikatowych muraw naskalnych, a także przyciągnąć turystów.
Bez naturalnej kosiarki, jaką jest koza, nie zwyciężymy lasu - mówi Marceli Ślusarczyk, koordynator projektu
Pomysł zaangażowania kóz w ochronę przyrody pojawił się jako recepta na zmiany zachodzące w jurajskim krajobrazie.
- Dawniej na tych terenach pasło się mnóstwo kóz, jednak w latach 50. większość hodowców wyjechała do pracy na Śląsk, a łąki porósł las. Niektóre pastwiska były zresztą celowo zalesiane. Krajobraz na tym stracił, bo charakterystyczne skały zasłoniły drzewa - mówi Marceli Ślusarczyk, koordynator projektu.
Dwa lata temu zarządzający rezerwatem Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego próbował przywrócić w rejonie Góry Zborów murawy kserotermiczne - ciepłolubne rośliny, porastające dawniej suche gleby wapienne na południowych stokach tutejszych wzniesień. Wykarczowano 5 hektarów lasu, jednak młode graby i buki znów pojawiły się na łąkach.
- Bez naturalnej kosiarki, jaką jest koza, nie zwyciężymy lasu - rozkłada ręce Ślusarczyk.
Dlatego wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, wojewódzkim Zespołem Parków Krajobrazowych, Uniwersytetem Śląskim i miejscowymi przedsiębiorcami zdecydował się na eksperyment. Zwierzęta wypożyczyli Krystyna i Marian Garbaciakowie, hodowcy z Włodowic. Stado 150 kóz ruszyło we wtorek rano w kierunku rezerwatu. Pięciokilometrowa trasa biegła przez pola, lasy, a potem ulicami Podlesic. Kozy, w asyście psa pasterskiego Bacy, bryczki zaprzężonej w dwa konie i pracowników Parków Krajobrazowych, pokonały ją w dwie i pół godziny. Teraz przez najbliższy czas będą paść się wolno między skałami. Tylko noce spędzą w zbudowanej na miejscu zagrodzie.
- Nie wiemy, ile czasu potrwa wypas, bo trudno powiedzieć, ile czasu zajmie zwierzętom zjedzenie rosnących tu roślin - mówi Tomasz Labocha, główny specjalista Zespołu Parków Krajobrazowych.
Kozy mają apetyt - smakuje im ponad 700 gatunków roślin. Realizatorzy projektu nie boją się jednak, że żarłoczne zwierzęta zjedzą cenne okazy flory - te już przekwitły, więc kozy im nie zaszkodzą. Wyplenią za to przeszkadzające rzadkim gatunkom chwasty.
Poza ochroną jurajskiego krajobrazu kozy mają stać się jego częścią, lokalną atrakcją.
- Jura nie wypracowała jeszcze własnego produktu turystycznego. Chcemy, by stały się nim właśnie kozy - zdradza Ślusarczyk.
Niebawem w pobliżu pastwiska na Górze Zborów ma powstać bacówka, w której będzie można skosztować kozich serów i koźliny z grilla. Może kiedyś sery będą serwowane także w jurajskich jaskiniach, jak dzieje się we Francji. Pierwsza degustacja kozich przetworów, na razie pod gołym niebem, odbędzie się już w sobotę o godz. 11 na szczycie Góry Zborów.
Być może uda się sprowadzić na Jurę owce olkuskie - gatunek odtworzony przez naukowców z Akademii Rolniczej. Na świecie żyje tylko 200 takich owiec, ale 16 ma szansę trafić do gospodarstwa Garbaciaków, a sześć do Kostkowic, do Andrzeja Pałęgi. Hodowcy zgłosili się bowiem do prowadzonego przez Urząd Marszałkowski programu "Owca Plus" i mają obiecane dofinansowanie do zakupu zwierząt.
Na razie Zespół Parków Krajobrazowych poszukuje wolontariuszy chętnych do pomocy w wypasie kóz.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4354450.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 sie 2007, 18:17 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
kolejna wiadomość o kozach - opuszczają ten teren:
http://www.radio.katowice.pl/wiadomosci ... -jure.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 sie 2007, 06:42 

Dołączył(a): 22 sie 2005, 13:44
Posty: 256
Lokalizacja: Okolice Łodzi
Eeee... to taki ekspresowy eksperyment? Myślałam, że to cały sezon potrwa... Przecież te zielska rosną do listopada...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2007, 22:13 
mieccio napisał(a):
witam!
czy ktoś wie gdzie w woj. śląskim znajdują sie hodowle owiec o ile jakieś istnieją ??


owieczki są, ja znamm przynajmniej kilka stad, no może stadek niewielkich


Gora
  
 
PostNapisane: 03 kwi 2008, 10:06 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
TMZZ otrzymało już 150 tys. zł na owieczki:
http://zawiercie.naszemiasto.pl/wydarzenia/836664.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 07:47


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL