Teraz jest 28 mar 2024, 11:05




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lis 2007, 15:43 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
NaszeMiasto.pl > Częstochowa > Lokalne > Złoty Potok: Niby wszyscy są zgodni, a zabytkowe schronisko niszczeje

Złoty Potok: Niby wszyscy są zgodni, a zabytkowe schronisko niszczeje

My chcemy przejąć, ośrodek doradztwa rolniczego chce oddać, tylko urzędnicy przeciągają całą sprawę – uważa wójt Janowa Adam Markowski oglądając schronisko.

Tylko formalnej decyzji wojewody śląskiego brakuje dla przekazania gminie Janów nieczynnego od dawna schroniska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego obok pstrągarni w Złotym Potoku. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, w którego gestii znajduje się obiekt, bardzo chętnie oddałby go. Gmina z jeszcze większą ochotą przejmie. Niestety upływają kolejne miesiące, a wojewoda nie kładzie podpisu pod stosownym dokumentem. Na domiar złego spodziewać się można teraz powołania nowych włodarzy województwa, którzy będą musieli dopiero poznać sprawę.

- Już trzech wojewodów śląskich się zmienia, a my od nowa tłumaczymy wszystko po kolei. Na dodatek działka, na której stoi schronisko, została z rozpędu wpisana razem z gruntami pałacu Raczyńskich do majątku, o którego zwrot ubiegają się spadkobiercy, państwo Dębińscy. Mam zapewnienie ich pełnomocnika, że schroniska nie chcą, że z niego rezygnują. W mojej opinii sprawa dawno już powinna być zamknięta. Aby powstrzymać dalszą dewastację obiektu, zaproponowano nam nawet dzierżawę, ale to nie wchodzi w rachubę. Jak mielibyśmy się wówczas ubiegać o pieniądze pozabudżetowe na gruntowny remont? - pyta wójt Janowa Adam Markowski.

Schronisko przeszło w 1978 roku decyzją ówczesnego wojewody częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego w gestię Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Zresztą nawet pobliska hodowla pstrągów przekształcona została w specjalistyczny PGR. W Domku Góralskim (tak popularnie nazywano schronisko) zamieszkały rodziny pracowników pstrągarni, potem urządzono tu pokazową kuchnię i organizowano kulinarne szkolenia. W czterech pokojach gościnnych można było spędzić rodzinne wczasy na Jurze. ODR wynajął go Krajowemu Związkowi Producentów Ryb. Pstrągarnia dawno już została sprywatyzowana, schronisko zaś wieje pustką i bez opieki po prostu niszczeje.

- Rzeczywiście okazało się, że dzierżawca doprowadził do prawdziwej ruiny ten obiekt i chyba nie robił żadnych remontów. Dlatego wypowiedzieliśmy umowę, a że dla naszej pracy taki budynek jest nieprzydatny, zgodziliśmy się przekazać go gminie. Choć z zastrzeżeniem, że nie może go sprzedać, ale urządzić tam placówkę użyteczności publicznej. Muzeum? Jak najbardziej - mówi Stanisław Juchnik, wicedyrektor ODR.

Janowianie po raz pierwszy wystąpili o przekazanie schroniska już w 1998 roku. Wojewoda częstochowski Szymon Giżyński podjął nawet decyzję o komunalizacji, lecz wtedy jeszcze ODR ją oprotestował. Dziś podchodzi do sprawy inaczej. Markowski nie ukrywa, że chciałby założyć tam muzeum historii hodowli pstrąga na Jurze oraz lokalne muzeum gminy Janów. Z każdym rokiem przybywa rozmaitych pamiątek, których nie ma jak pokazać turystom. Sąsiednia pstrągarnia jest przecież zabytkowym obiektem hydrotechnicznym. Ten pomysł popierają też częstochowscy propagatorzy turystyki na Jurze, gdzie schronisko w takim kształcie jak w roku 1935 już nie jest po prostu potrzebne.

Rzecznik prasowy wojewody śląskiego Marta Malik nie ukrywa, że sprawa Złotego Potoku utknęła w częstochowskiej delegaturze urzędu. Rozstrzygać ją będzie musiał już nowy wojewoda i oby stare schronisko do tego czasu się nie rozsypało.

Góralski na Jurze

Kiedy w okresie międzywojennym styl góralski zyskiwał ogromne powodzenie w całej Polsce pierwszym takim budynkiem na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej była właśnie siedziba schroniska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, po latach przekształconego w Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze. Otwarty w 1935 roku szybko zyskał nawet nieoficjalne miano Domku Góralskiego. Cieszył się ogromnym powodzeniem tak wśród turystów jak i odwiedzających powstałą w 1881 roku słynną hodowlę pstrągów. Schronisko ulokowano bowiem na zboczu wzgórza bezpośrednio nad stawami hodowlanymi, zasilanymi krystalicznie czystą wodą Wiercicy. Dla przemierzających jurajskie szlaki schronisko było nie do przecenienia, w pobliżu znajdują się przecież ruiny zamku w Ostrężniku, mnóstwo malowniczych ostańców wapiennych oraz rezerwaty przyrody. Ledwie kilka kilometrów dzieli Domek Góralski od pałacu Raczyńskich i zabytkowego kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku

Piotr Piesik - POLSKA Dziennik Zachodni

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 lis 2007, 19:35 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
A może po prostu wypadałoby oddać budynek PTT?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 gru 2007, 21:00 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Czy ma ktoś zdjęcie tego schroniska bo jakoś nie kojarzę


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2007, 09:24 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
:oops: nie mam zdjęć tego obiektu, ale zobacz na http://janow.pl/index.php?s=s&t=1&m=&i=76

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 gru 2007, 10:47 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
oto ten budyneczek
z tego co wiem to budynku nie chciano kiedyś sprzedać a tylko dzierżawić. Całość jest drewniana i dawno niekonserwowana dlatego obiekt troszkę już podszedł grzybem.


Załączniki:
schronisko PTT.jpg
schronisko PTT.jpg [ 54.37 KiB | Przeglądane 9514 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2007, 20:28 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Dzięki. Z ręką na sercu widzę go pierwszy raz, choć jestem tam kilka razy w roku


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2007, 07:35 

Dołączył(a): 22 sie 2005, 13:44
Posty: 256
Lokalizacja: Okolice Łodzi
Poprostu się nie rozglądałeś z głodu. A po rybce wychodziłeś syty to miałeś za plecami...
:D Jak wchodzisz na teren pstrągarni tą bramą z rybkami to owo schronisko jest na wprost. Nieco za drzewkami i na górce. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2007, 14:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Tak prawdę mówiąc to ja też go dopiero przyuważyłem w tym roku. :oops:

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 kwi 2008, 12:03 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Cytuj:
Ale nawet sprawny i doświadczony samorządowiec, jakim jest wójt Markowski, nie dał rady urzędniczej machinie przy przejęciu dawnego schroniska turystycznego przy pstrągarni w Złotym Potoku. Niby nikt nie chce tego budynku, więc gmina wzięłaby go chętnie. Na razie jednak krążą tylko pisma, zaś chata niszczeje

http://czestochowa.naszemiasto.pl/wydar ... 38978.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 lip 2008, 10:57 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Cytuj:
Zamiast muzeum dokumentującego historię unikalnej hodowli ryb w okolicach Złotego Potoku w drewnianym budynku dawnego schroniska turystycznego i tzw. rybaczówki powstanie prawdopodobnie dom wczasowy

http://myszkow.naszemiasto.pl/wydarzenia/881385.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 11:05


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL