Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Letniskowe Bukowno
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=17&t=5560
Strona 1 z 1

Autor:  Olkuszanka [ 13 sie 2012, 16:37 ]
Tytuł:  Letniskowe Bukowno

Cytuj:
Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przyznał Gminie Bukowno dofinansowanie na realizację projektu o nazwie „Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego”. Wartość projektu jest szacowana na około 3,35 mln zł, w tym prawie 1,4 mln wkładu własnego Bukowna. Projekt zakłada, że cały obszar południowej części miasta będzie elementem kompleksowej oferty turystyki o charakterze rekreacyjnym.

W ramach projektu zostanie przebudowana i wyposażona w nowy sprzęt część gastronomiczna Domu Turysty TRAMP w celu zapewnienia dogodnych warunków odwiedzających Bukowno gości. Przy nowym kompleksie basenu, od strony ulicy Reymonta, powstanie duży parking na około 100 miejsc oraz dodatkowo 25 nowych miejsc postojowych. Natomiast dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek zostaną wyznaczone specjalne szlaki o długości ponad 30 km, na których zostaną umieszczone tablice informacyjne, mapy oraz miejsca postojowe.

Szlak pieszy, czyli trasa nordic walking o długości ponad 3 km, będzie się zaczynała na ul. Leśnej, a kończyła na terenie Nadleśnictwa Olkusz. Drugi szlak, spacerowo-edukacyjny w dolinie Sztoły o długości 10 km, będzie przebiegał od źródeł rzeki do zalewu Leśny Dwór. Trasa ta znajduje się na terenach przyrodniczo i historycznie cennych przysiółków Polis i Podpolis. Kolejną trasą spacerową będzie ponad 8-kilometrowy szlak wiodący po znanym z legend wzniesieniu Diabla Góra, które osiąga wysokość 383 m n.p.m. i jest doskonałym punktem widokowym. Wnętrze Diablej Góry jest zbudowane z triasowych wapieni i znajduje się tam najdłuższa jaskinia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przygotowano także szlak „Kordonów granicznych”, biegnący po byłej granicy Galicji i Kongresówki. Trasa długości ok. 15 km przeznaczona będzie do uprawiania turystyki konnej, pieszej oraz rowerowej.

W planach jest także organizacja spływu kajakowego po rzece Sztole. Prawie czterokilometrowy spływ będzie się rozpoczynał w miejscu, gdzie rzeka styka się z kanałem Baba, a kończył przy drugim z mostów na ulicy Borowskiej. Jednym z ciekawszych miejsc postojowych przy tej trasie jest polana zwana leśnym biwakiem, przystosowana specjalnie do odpoczynku. Przy zakolu rzeki znajduje się miejsce potocznie nazwane pierwszą plażą z wydzielonym miejscem na ognisko i ławkami, które jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bukownie. W ramach organizacji spływu planuje się zakup: 5 szt. kajaków z polietylenu lub z poliestru, wiosła i kapoki, stojak drewniany na kajaki oraz lawetę przeznaczoną do transportu kajaków.

Dzięki projektowi „Letnisko Bukowno” miasto znów może się stać atrakcją turystyczną, albowiem przed budową kopalni ZGH "Bolesław", Bukowno było miasteczkiem uzdrowiskowym.
źródło Przegląd Olkuski

Autor:  szaskal2 [ 15 sie 2012, 08:44 ]
Tytuł:  Letniskowe Bukowno

Witam jaki spływ kajakowy rzeka z roku na rok jest coraz węższa , całe szczęście że jest to tylko w planach a nie w realizacji.

pzdr

Autor:  geolog [ 23 sie 2012, 16:31 ]
Tytuł:  Letniskowe Bukowno

a to ciekawe :lol: :
... Wnętrze Diablej Góry jest zbudowane z triasowych wapieni i
znajduje się tam najdłuższa jaskinia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ...

Autor:  markpm [ 23 sie 2012, 18:44 ]
Tytuł:  Letniskowe Bukowno

Hmm właśnie z wapienia czy z dolomitu?

Autor:  Robert [ 23 sie 2012, 19:13 ]
Tytuł:  Letniskowe Bukowno

To wapienie triasowe.

Autor:  markpm [ 23 sie 2012, 20:39 ]
Tytuł:  Letniskowe Bukowno

Właśnie, więc nie rozumiem zdziwienia :wink:

Autor:  Robert [ 23 sie 2012, 20:49 ]
Tytuł:  Letniskowe Bukowno

Gdyby napisali - najdłuższa na Jurze w wapieniach triasowych, byłoby poprawnie, tak przy okazji - rzeczywiście tak jest ?

Autor:  markpm [ 23 sie 2012, 20:55 ]
Tytuł:  Letniskowe Bukowno

Chyba Pod Bukami jest dłuższa, ale nie pamiętam, czy I i II razem, czy sama jedynka.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/