Teraz jest 28 paź 2020, 12:24
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sty 2013, 13:24 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 8521
Lokalizacja: Włodowice
Cytuj:
Dofinansowanie na Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach.

Zaniedbany młyn przy ul. Ofiar Katynia ma szanse na gruntowną rewitalizację wraz z otoczeniem. Zostanie zagospodarowany na potrzeby muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Żarki od wieków słyną z tradycji handlowych, usługowych i rzemieślniczych. Teraz jest szansa, aby budynek zyskał nowy blask.

Gmina Żarki w 2010 roku złożyła wniosek w ramach Poddziałania 6.2.2. Rewitalizacja - „małe miasta" RPO WSL. Po ocenie merytorycznej projekt znalazł się na liście rezerwowej. W styczniu br. (17.01) Zarząd Województwa Śląskiego zaktualizował listę projektów wybranych do dofinansowania i wśród gmin, który uzyskają dofinansowanie znała się również Gmina Żarki.

- To ostatni moment na uratowanie tego budynku. Od kilku lat jest naszą własnością. Zabezpieczamy go doraźnie, ale dach zaczyna już przeciekać, niszczeje wnętrze i unikatowe wyposażenie młyna, między innymi okazałe mlewniki. Do środka mimo zabezpieczeń dostają się chuligani. Dlatego wiadomość o dofinansowaniu to dobra wiadomość dla Gminy Żarki – mówi burmistrz Klemens Podlejski.

Wartość zadania 6 mln, wartość dofinansowania: 5 099 400,00 zł. Projekt pt. „Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach” polega na rewitalizacji zaniedbanego inwestycyjnie i społecznie budynku młyna oraz jego zagospodarowaniu na potrzeby muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Celem projektu jest oraz pełniejsze, wielofunkcyjne wykorzystanie zrewitalizowanego budynku, nadanie mu nowych funkcji - przede wszystkim kulturalnych, edukacyjnych, turystycznych i społecznych.

- Rewitalizacja obiektu da nam szansę na wpisanie się w Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podniesie to rangę kulturalną, turystyczną małego miasteczka na Jurze – przekonuje burmistrz.

W ramach projektu rewitalizacji poddany zostanie budynek o pow. 561,70m2, oraz dobudowana klatka schodowa wraz z windą, ocieplone zostaną mury, wyremontowany dach, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, wymieniona instalacja elektryczna, założona instalacja wod-can., co., teleinformatyczna. Konserwacji poddane zostaną mlewniki oraz inne elementy wyposażenia młyna. Pomieszczenia obiektu zostaną ciekawie zaaranżowane pod funkcje wystawiennicze, edukacyjne, szkoleniowe. Na terenie przyległym przewiduje się nasadzenia roślin oraz montaż małej architektury. Projekt przebudowy wykonał architekt z Żarek Tomasz Ulaman.
Budynek ma bardzo dobre umiejscowienie przy uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 789. Tą drogą przemieszczają się przez cały rok wycieczki autokarowe, turyści indywidualni, pielgrzymi do Sanktuarium Leśniowskiego, to też uczęszczana trasa w kierunku zamków w Mirowie i Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd. W bezpośrednim sąsiedztwie Starego Młyna wybudowane jest Gimnazjum Gminne, nieopodal znajduje się targowisko miejskie.

źródło materiały nadesłane przez p. Katarzynę Kulińską-Plutę, UMIG Żarki


Obrazek


Załączniki:
IMG_1749.JPG
IMG_1749.JPG [ 240.67 KiB | Przeglądane 11696 razy ]
IMG_1799.JPG
IMG_1799.JPG [ 149.96 KiB | Przeglądane 11696 razy ]
IMG_1800.JPG
IMG_1800.JPG [ 140.29 KiB | Przeglądane 11696 razy ]
w10.jpg
w10.jpg [ 42.11 KiB | Przeglądane 11696 razy ]
w3.jpg
w3.jpg [ 50.97 KiB | Przeglądane 11696 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 sty 2013, 14:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 108
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
Oby projekt wypalił, bo szkoda tego zabytku, zawsze jak tam przejeżdzamy autem, to zwracam uwagę na ten zniszczony młyn, który z każdym rokiem coraz gorzej wygląda.
Myślę, ze wystarczyłoby go tylko odremontować, i zrobić z niego preste muzeum, bez jakiś nowych skrzydeł jak na projekcie. Żeby się nie okazało, że przez tą rozbudowe projekt jest za drogi, i pomysł przejdzie do lamusa.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2013, 18:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3562
Czy to projektował tej sam architekt od brzydkiej przybudówki w żareckiej synagodze?

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 sty 2013, 20:52 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 567
Lokalizacja: Dupice
Paskudna ta przybudówka, niszczy całą bryłę obiektu. Lepiej by było z niej zrezygnować i zostawić młyn w oryginale.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2013, 21:16 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2012
Lokalizacja: Pradła
Młyny na Jurze są w fatalnym stanie, może temu będzie dane nowe życie.

_________________
TJ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2013, 06:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Żeby projekt uzyskał dotację musi spełnić wiele kryteriów, między innymi takie jak dostępność dla osób niepełnosprawnych [czytaj:winda]. Ocieplenie budynku też wynika z przepisów. Pod przybudówką widać fragment czegoś co wygląda na pochylnię dla wózków. Jej zadaszenie upraszcza kolejne sprawy związane ze spełnieniem wymogów wynikających z przepisów [dopuszczalny spadek pochylni i wynikająca z tego jej długość]. Niewykluczone,że problemem było znalezienie miejsca np. na recepcję, szatnie dla zwiedzających albo pomieszczenia techniczne i zostały ona zlokalizowane w zamkniętej części nowej przybudówki. Forma przybudówki jest taka jaka jest. Może się podobać lub nie. Rzecz gustu. Uproszczona wizualizacja zniekształca nieco jej wygląd. O atrakcyjności muzeum zadecyduje przede wszystkim aranżacja ekspozycji, jej interaktywność. Muzea w stylu "Na prawo beczki, na lewo beczki, idziemy dalej proszę wycieczki" przeżyły się.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 sty 2013, 08:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1461
Nie tylko w na Jurze mamy przykłady przy okazji rewitalizacji staroci łączenia tradycyjnych materiałów budowlanych ze współczesnymi.
Chociaż przy okazji przeglądania wizualizacji nowego "muzeum" pojawił się uśmieszek na mojej gębie.
Kilka lat temu na forum trochę gadaliśmy , w związku z propozycją "wymuszania" stosowania na Jurze tradycyjnych materiałów charakterystycznych dla regionu. Jak widać wszystko w życiu się mini.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2013, 10:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2009, 15:44
Posty: 70
Lokalizacja: Jura
Może zgodnie z przytoczonymi definicjami przy temacie "Pałac we Włodowicach" lepsza była by rewaloryzacja budynku wraz z rozbudową pod muzeum, niż rewitalizacja.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2013, 12:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1461
Też żałuję, że rzadko używa się tego słowa a jeszcze trudniej natknąć się w realu na przykłady rewaloryzacji.
Jak już o pałacu w Włodowicach. Obejrzałem fotki z kaflami.
Dziwne ale jeden z nich to wypisz wymaluj jak z chłopskiej chaty w mojej wsi. Wybudowana była w 1907 r.
To tylko jakby ktoś chciał datować pochodzenie wszystkich włodowickich kafli na zamierzchłe czasy.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2013, 22:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1461
albo z włodowickiej fabryki kafli a może zawierciańskiej albo siewierskiej z początku XX wieku.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2013, 19:34 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
"Muzeum młynarstwa i innych rzemiosł powstanie dzięki unijnej dotacji w zaniedbanym i niszczejącym XIX-wiecznym młynie w Żarkach (Śląskie). Gmina uzyskała właśnie ponad 5 mln zł dofinansowania, cała inwestycja będzie kosztować 6 mln zł.

Jak poinformował w czwartek Urząd Gminy w Żarkach, projekt pozwoli zrewitalizować młyn i jego otoczenie, nadając mu nowe funkcje – kulturalne, edukacyjne, turystyczne i społeczne.

Młyn to budynek o powierzchni ponad 560 mkw. W planach jest dobudowanie klatki schodowej z windą, ocieplenie murów, remont dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, założenie instalacji wodno – kanalizacyjnej i teleinformatycznej oraz centralnego ogrzewania.

Konserwacji poddane będzie wyposażenie młyna. Pomieszczenia obiektu zostaną zaaranżowane pod funkcje wystawiennicze, edukacyjne i szkoleniowe.

- To ostatni moment na uratowanie tego budynku. Od kilku lat jest naszą własnością. Zabezpieczamy go doraźnie, ale dach zaczyna już przeciekać, niszczeje wnętrze i unikatowe wyposażenie młyna. Do środka mimo zabezpieczeń dostają się chuligani – powiedział burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

- Rewitalizacja obiektu da nam szansę na wpisanie się w Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podniesie to rangę kulturalną i turystyczną małego miasteczka na Jurze, jakim są Żarki – dodał.

Do popularności przyszłego muzeum może się przyczynić fakt, że młyn znajduje się uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 789, gdzie przez cały rok przejeżdżają wycieczki autokarowe, turyści indywidualni, pielgrzymi zmierzający do Sanktuarium Leśniowskiego, czy jadący w kierunku zamków w Mirowie i Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd.

Projekt zdobył dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
"
zródło: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/sl ... omosc.html


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2013, 10:05 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 8521
Lokalizacja: Włodowice
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach – inwestycja rozpoczęta.

Ruszyły prace przy zaniedbanym młynie przy ul. Ofiar Katynia. Za sprawą unijnego dofinansowanie zostanie on gruntownie zrewitalizowany. Powstanie tu Muzeum Dawnych Rzemiosł. Zadanie ma być zrealizowane do końca października 2014 r.

Zadanie wykonuje Pracownia Konserwacji Zabytków nad Łódką Spółka z Łodzi za kwotę 3 936 000 zł brutto. Firma została wyłoniona w przetargu, do którego zgłosiło się 10 firm.
- Na konieczne prace uzyskaliśmy unijne dofinansowanie z zakresu rewitalizacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Budynek zostanie zagospodarowany na potrzeby muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Żarki od wieków słyną z tradycji handlowych, usługowych i rzemieślniczych. Kiedyś w Żarkach było kilka młynów. Wiele zniknęło z pejzażu miasta. Niektóre są w rekach prywatnych. Obiekt przy ul. Ofiar Katynia należy do Gminy Żarki. Wystartowaliśmy w 2010 roku w konkursie unijnym i udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 85 proc. wartości zadania.

Projekt pt. „Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach” polega na rewitalizacji zaniedbanego inwestycyjnie i społecznie budynku młyna oraz jego zagospodarowaniu na potrzeby muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Celem projektu jest pełniejsze, wielofunkcyjne wykorzystanie zrewitalizowanego budynku, nadanie mu nowych funkcji - przede wszystkim kulturalnych, edukacyjnych, turystycznych i społecznych. W ramach projektu rewitalizacji poddawany jest budynek o pow. 561,70 metrów kwadratowych, dobudowana zostanie klatka schodowa wraz z windą, ocieplone zostaną mury, wyremontowany dach, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, wymieniona instalacja elektryczna, założona instalacja wod-can., co., teleinformatyczna. Konserwacji poddane zostaną mlewniki oraz inne elementy wyposażenia młyna. Pomieszczenia obiektu zostaną ciekawie zaaranżowane pod funkcje wystawiennicze, edukacyjne, szkoleniowe. Na terenie przyległym przewiduje się nasadzenia roślin oraz montaż małej architektury. Projekt przebudowy wykonał architekt z Żarek Tomasz Ulman.

- Bez dofinansowania trudno byłoby nam uratować ten obiekt. Jego stan z roku na rok pogarszał się. Zabezpieczaliśmy go, ale na gruntowany remont bez wsparcia zewnętrznego nie byłoby nas stać. Dzięki wsparciu uda się uratować cały obiekt wraz z wyposażeniem, wprowadzić nową funkcję do obiektu poprzemysłowego – przekonuje burmistrz Klemens Podlejski. - Rewitalizacja obiektu da nam szansę na wpisanie się w Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podniesie to rangę kulturalną, turystyczną małego miasteczka na Jurze.

Budynek znajduje się przy uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 789. Tą drogą przemieszczają się przez cały rok wycieczki autokarowe, turyści indywidualni, pielgrzymi do Sanktuarium Leśniowskiego. Bezpośrednio przy muzeum wiedzie droga do zamków w Mirowie i Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd. W bezpośrednim sąsiedztwie Starego Młyna wybudowane jest Gimnazjum Gminne, nieopodal znajduje się targowisko miejskie.

źródło: materiały nadesłane UMiG Żarki p. Katarzyna Kulińska-Pluta

Projekt pn. ”Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.


Załączniki:
IMG_3102.jpg
IMG_3102.jpg [ 201.47 KiB | Przeglądane 10920 razy ]
IMG_3082.jpg
IMG_3082.jpg [ 199.47 KiB | Przeglądane 10920 razy ]
IMG_3071.jpg
IMG_3071.jpg [ 194.2 KiB | Przeglądane 10920 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 cze 2014, 13:05 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 8521
Lokalizacja: Włodowice
Cytuj:
Pomóżcie urządzić fajne muzeum w Żarkach!

W Żarkach powstaje Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie. Będzie to muzeum multimedialne. Koniecznym jest jednak uzupełnienie wystawy o prawdziwe eksponaty, które być może zalegają na strychach, czy w piwnicach mieszkańców.
"Podziel się historią!" to nazwa akcji, której celem jest zebranie elementów ekspozycji stałej w tworzonym Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Szczególnie interesujące są przedmioty i urządzenia związane z: młynarstwem, piekarstwem, szewstwem, bednarstwem i kołodziejstwem. Chętnie umieścimy na ekspozycji żarna, kobylice, stoły warsztatowe. Szukamy też drobnych elementów: jak drzwi do pieca chlebowego, koszyczki, łopaty, drewniane stempy, kopyta szewskie. Jednakże wszystkie inne
przedmioty i pamiątki są mile widziane.
Oprócz eksponatów z fotografii chętnie pozyskamy:
- zdjęcia warsztatów, szewców przy pracy, witryn,
- szkice szyldów - jeśli ktoś pamięta, albo może z pamięci odtworzyć czy naszkicować
- certyfikat cechu rzemieślniczego
- starą wyprawiona skórę
- stoliki, zydle, regał, szafa,
- portret szewca samo zdjęcie lub w drewnianej ramie.
Każdy kto chce współtworzyć powstające muzeum, może przekazać eksponaty na dwa sposoby: jako dar dla muzeum lub oddać w depozyt. Najcenniejsze z nich zostaną umieszczone na wystawie wraz z informacją o darczyńcach. Jeśli posiadają Państwo przedmioty, zdjęcia, którymi chcielibyście się podzielić, przynieście je do nas lub zadzwońcie! Szczegółowe informacje i zgłoszenia się przyjmowane w Urzędzie Miasta i Gminy Żarki, pokój nr. 21, tel. 34 3148036 wew. 29, mail: barbara.rajczyk@umigzarki.pl,
katarzyna.pluta@umigzarki.pl

W załączeniu zdjęcia eksponatów, które są poszukiwane w związku z tworzonym muzeum.


źródło: materiały nadesłane UMiG Żarki p. Katarzyna Kulińska-Pluta


Załączniki:
zarki_war_5.jpg
zarki_war_5.jpg [ 127.08 KiB | Przeglądane 10436 razy ]
zarki_war_4.jpg
zarki_war_4.jpg [ 144.3 KiB | Przeglądane 10436 razy ]
zarki_war_3.jpg
zarki_war_3.jpg [ 145.88 KiB | Przeglądane 10436 razy ]
zarki_war_2.jpg
zarki_war_2.jpg [ 87.82 KiB | Przeglądane 10436 razy ]
zarki_war_1.jpg
zarki_war_1.jpg [ 143.81 KiB | Przeglądane 10436 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Teraz jest 28 paź 2020, 12:24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Zgodnie z nowelizacją prawa telekomunikacyjnego informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności


Strony współpracujące:

JuraPolska    Towarzystwo Jurajskie    Jurajska Informacja Turystyczna    Jura-Pilica.com    Związek Gmin Jurajskich

Jaskinie Jury    Jurajska Strona Alferka    Ojcowski Park Narodowy - informator turystyczny

it-jura.pl    Jurajski Serwis Turystyczny    jura.eko.org.pl   Informator Turystyczny Ojcow.pl   JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


Wydawnictwo

Zamek

Towarzystwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze

Malamuty w Potrzebie


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL