Teraz jest 28 mar 2024, 12:05




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 wrz 2011, 16:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Cytuj:
Zapraszamy na II Rajd Śladami II Wojny Światowej. Organizatorem imprezy, która odbędzie się w sobotę, 1 października 2011 roku jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin, przy wsparciu finansowym Gminy Zabierzów i udziale sponsorów. Jest ona adresowana do młodzieży i dorosłych z terenu gminy oraz wszystkich osób niezależnie od miejsca zamieszkania, które chcą połączyć aktywny wypoczynek z poszerzaniem swojej wiedzy na temat ostatniej wojny. Rajd ma także pokazać walory krajobrazowe okolic Zabierzowa oraz promować obiekty militarne jako atrakcję turystyczną. Rozpoczęcie i zakończenie rajdu zostały zaplanowane przy niemieckim schronie Regelbau 668 w Rudawie. Trasa (około 13 km drogami asfaltowymi, gruntowymi i ścieżkami) przebiegać będzie od cmentarza w Rudawie do miejscowości Radwanowice, a następnie poprzez grupę fortyfikacji polowych w okolicach góry Wietrznik, Łączek Kobylańskich i Brzezińskich oraz Brzezinki do schronów w Rudawie.

TERMIN i MIEJSCE:
1 października 2011 roku /sobota/. Rudawa godz.9.45 – 17.00 (Gmina Zabierzów - 15km od Krakowa).



więcej na: http://www.rawelin.org/rawelin/aktualnosci.htm

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 paź 2011, 22:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2005, 15:29
Posty: 678
Lokalizacja: Dalekie południe
Organizacja bardzo dobra, widać że członkowie stowarzyszenia postarali się, żeby wszystko zostało dopięte na "ostatni guzik", jednakowoż muszę zwrócić uwagę na pewną kwestię, która zbulwersowała nie tylko mnie.

Otóż chodzi o kwestię komandora/przewodnika rajdu, a konkretnie jego przygotowania merytorycznego do tejże funkcji. Uważam, że prowadzeniem wycieczek o charakterze historycznym powinna zajmować się osoba kompetentna, najlepiej z wykształceniem historycznym.
Jakąż konsternację wywołały słowa pana Bartłomieja, który stwierdził iż "w sierpniu 1939 r. Polska nie mogła przeprowadzić mobilizacji powszechnej, gdyż Niemcy uznałyby to za wypowiedzenie wojny". Co więcej, dalej brnąc w dziwne teorie historyczno-polityczne objaśniał, że "wojska niemieckie znalazły się w okolicach Krakowa już 5 września, gdyż polski plan obrony zakładał wpuszczenie Niemców bez walki w głąb terytorium kraju, a następnie zmasowany atak" :!:
Przepraszam, czy pan Komandor słyszał o takich pojęciach, jak "bitwa graniczna", czy chociażby bitwach pod Mokrą, na Westerplatte, w Borach Tucholskich, pod Mławą, Pszczyną? To tylko kilka przykładów na bohaterski opór Żołnierzy Wojska Polskiego od pierwszych godzin wojny. Przyczyna leży być może gdzie indziej. Może to nieznajomość położenia geograficznego międzywojennej Polski. Zapewne umknął fakt, iż Rudawa i Radwanowice w 1939 r. leżały zaledwie ok. 70 km od zachodniej granicy Polski. Natomiast już stwierdzenie przy okazji omawiania kochbunkra, że "Niemcy dokonały niejako rozbioru Polski, tworząc z części ziem Generalne Gubernatorstwo, a Erich Koch był Generalnym Gubernatorem" :!: , świadczy o zupełnej ignorancji historycznej człowieka będącego członkiem Stowarzyszenia Miłośników Historii...

Gdyby te "historyczne herezje" były wygłaszane w kręgu osób dorosłych, mających podstawową wiedzę z zakresu historii Polski (o przytoczonych bitwach i o tym, że Generalnym Gubernatorem był Hans Frank uczyłem się w 8. klasie szkoły podstawowej), można byłoby pominąć ten fakt milczeniem i tylko uśmiechnąć się z politowaniem. Jednakże ok. połowę uczestników rajdu stanowiły dzieci, które ze zdziwieniem pytały: "Dlaczego ten pan mówi, że nie chcieliśmy się bronić?"
Dlatego powtarzam jeszcze raz: organizacja rajdu na medal, ale kwestię merytoryczną pozostawcie fachowcom.

_________________
Niezależny Serwis Internetowy
Ojcowski Park Narodowy
www.opn.org.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 12:05


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL