Teraz jest 28 mar 2024, 09:45




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 sty 2017, 13:45 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
" ...Tut. formy skalne stwarzające niezwykły krajobraz skalnego labiryntu, w tej skali są na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej rzadko spotykane. Izolowane bloki skalne, przesmyki powstały w wyniku tzw. ruchów masowych - obrywanie się i spełzywanie w dół stoku, pod wpływem siły grawitacji partii skalnego podłoża; głębokie okapy pod skałami to efekt procesów krasowych. Uwagę zwracają również wspaniałe kwitnące okazy bluszczu pospolitego, pokrywające prawie 20 m wysokości ścianę..."
Cytat pochodzi z przewodnika " Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ". Wydawnictwo EKO-GRAF Wrocław 1994.
Pytanie brzmi : co opisuje?
Zagadka dla amatorów, nie ekspertów. Dajmy więc szansę miłośnikom Jury.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2017, 18:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 sty 2017, 16:23
Posty: 55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza - Łosień
Ponieważ nikt się nie odzywa, pozwolę sobie strzelić w Zimny Dół.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 sty 2017, 20:23 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Tak, to rezerwat Zimny Dół.
Pytałeś się niedawno o nagrody.
Są. To satysfakcja i uznanie (przynajmniej moje).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2017, 21:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 sty 2017, 16:23
Posty: 55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza - Łosień
O nagrody pytałem z zupełnie innego powodu i nie dla siebie, a raczej wprost przeciwnie. Za uznanie bardzo serdecznie dziękuję :D . Swoją drogą nie byłem w okolicy Mnikowa już ładnych parę lat. Nadrobię przed sezonem lotniczym, a latać tam właściwie nie wolno, poza tym w tym przypadku zdecydowanie lepiej zwiedzać z dołu ... :D


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 sty 2017, 13:10 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
"...grodzisko, w którym stwierdzono pobyt ludzi kultury łużyckiej okresu halsztackiego, oraz ludności słowiańskiej z przełomu VIII/IX i XI w. Na wzniesieniu...widoczne ślady grodziska o powierzchni 0,5 ha. Od płd. znajdowały się wały i fosa. W pobliżu grodziska, na naturalnym stanowisku, rośnie lipa szerokolistna - jest to najdalej na płn. wysunięte jej stanowisko na Wyżynie..."
Cytat z przewodnika "Wyżyna Krakowsko-Częstochowska". Wydawnictwo EKO-GRAF Wrocław 1994.
Jak nazywa się to pięknie położone wzniesienie ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 12:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 sty 2017, 16:23
Posty: 55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza - Łosień
Czyżby to był Gąszczyk ?

_________________
Jurajskie Loty Widokowe


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 14:11 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Dobry jesteś !
Już miałem pisać podpowiedź i apel do północnych jurali i Częstochowian, żeby przeszukali swoje miękkie dyski :D .
Poza tym ogarniało mnie zwątpienie w sensowność zagadek opisowych.
Są one może mniej atrakcyjne i trudniejsze, ale zawsze to jakieś urozmaicenie w formule konkursowej.
Tak to Gąszczyk- północny skraj Wyżyny Częstochowskiej nad " moją " ukochaną Wartą.
Wyrazy uznania - jesteś "lotny" nie tylko w sky ale i earth.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 14:38 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
"Grodzisko „Gąszczyk” ma formę nieregularnego czworoboku o powierzchni 0,98 ha ... Pochylony ku krańcowi cypla majdan grodziska jest od północy i wschodu obwiedziony podwójną linią wałów zbudowanych z kamienia i glinki lessowej oraz fos, ze śladami bramy z pogłębioną fosą we wschodnim narożniku założenia.."

To inny opis "Gąszczyka" ze strony it-jura.pl. Jak widać nie zgadza się powierzchnia jak i opis wałów. Natomiast położenie opisywanego grodziska na północy Jury sugerowało najdalej wysunięte na północ stanowisko lipy - to fakt


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 14:58 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Nie ośmielę się ocenić, który opis jest bliższy prawdy. Brak mi w tym względzie kompetencji.
Może nastąpił w międzyczasie postęp w badaniach archeologicznych ( opis pochodzi z przewodnika z 1994 roku ), a może w nauce panuje pluralizm :) ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 15:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 sty 2017, 16:23
Posty: 55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza - Łosień
No, musiałem w myślach przerzucić sporo tych grodzisk i pasowało mi z grubsza parę. Ta wzmianka o północnej części Jury zawęziła trochę krąg podejrzanych, z uwagi na fakt, że większa część Jurajskich grodzisk pochodzi jedank z późniejszych czasów, a te starsze znam głównie z południowej części. Dodatkowo była mowa o "wzgórzu", a nie "skale", co wyeliminowało też kilku potencjalnych kandydatów. No i rozmiar - 0,5 ha wskazywało na niewielkie grodzisko, co zapaliło mi finalnie żarówkę w głowie. Lipa niestety wiele mi nie pomogła ... :D

_________________
Jurajskie Loty Widokowe


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 17:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
niki napisał(a):
... a może w nauce panuje pluralizm :) ?


Mam nadzieję, że (jeszcze?) panuje. Tyle, że pluralizm w nauce nie może dotyczyć pomiarów powierzchni czy azymutu! Chyba, że chodzi o drobne poprawki związane z dryftem kontynentów lub przemieszczaniem się biegunów magnetycznych :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 17:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 sty 2017, 16:23
Posty: 55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza - Łosień
A jeszcze w temacie zagadek opisowych - mnie osobiście bardzo się podobają, choć nie jest łatwo, to jednak ćwicżą pamięć i szare komórki jednocześnie. Nie jestem tak dobry, aby brać udział w zagdkach dla orłów pt. "Gdzie ta kępka trawy". Chyba podczas moich wycieczek zwracam uwagę na nieco inne obiekty po prostu i to może być przyczyna. A tu jakoś mi się tam w głowie coś skleci czasem ... :mrgreen:

_________________
Jurajskie Loty Widokowe


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 18:47 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Pewnie że pluralizm w nauce występuje :) . Na przykład teoria heliocentryczna i geocentryczna.
Różnią się tylko punktem odniesienia.
W przypadku przedmiotowego grodziska mamy raczej do czynienia z aktualizacją danych, bądź błędem w edycji ( dlatego przytoczyłem źródło, nie biorąc odpowiedzialności merytorycznej ).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 19:06 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
SkaySailor-cieszę się bardzo, że przynajmniej Tobie się podobają.
Moją intencją było urozmaicenie, walka z nudą na forum.
W porównaniu z Twoim mój OUN jest już chyba mocno zużyty, albo słabo rozwinięty :mrgreen: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 11:11 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
" - wymieniony w bulli papieża Celestyna III w 1193 r.
W XV w. otrzymał prawa miejskie - utracone po powstaniu styczniowym w 1869 r.
W XVII w.Warszycki wzniósł dwór obronny, który przetrwał do ostatniej wojny.
W XIX w. rozwijało się w ..........sukiennictwo, tkactwo i garncarstwo. "
O czym traktuje cytat z przewodnika " Wyżyna Krakowsko-Częstochowska " wydawnictwa EKO-GRAF z Wrocławia ?


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:45


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL