Teraz jest 28 mar 2024, 12:29




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 mar 2017, 15:47 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Co do trudności pytań - jest jak w życiu. Każdy ma jakąś specjalizację.
Oglądając teleturniej " Jeden z dziesięciu " znam większość odpowiedzi, ale gdyby ktoś zadał mi pytanie dotyczące seriali, albo piłki nożnej leżę na całej linii :oops: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 18:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Bo właśnie o to chodzi,nie ma trudnych i łatwych pytań,są takie na które się zna lub nie odpowiedzi.
Natomiast opis danego miejsca w pierwszej chwili nie musi być aż tak oczywisty że od razu strzelasz w przysłowiową dychę,pomimo że o danym miejscu wiesz wiele,te opisowe szczegóły powodują zawahanie czy strzał będzie pewniakiem. To zaś sprawia że sprawdzasz w necie czy gdziekolwiek swe podejrzenia,czasami w ten sposób dowiadując się jeszcze więcej faktów z przeszłości i teraźniejszości tego miejsca,dlatego taka forma zagadek mnie się bardzo podoba.
A"wyścigi" były bardzo przypadkowe :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2017, 19:03 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Nie bardzo wiedziałem w jakim dziale zamieścić moje pytanie i ostatecznie trafiło tutaj. Będąc na spacerze wokół grodziska Gąszczyk w mniej-więcej północnym "narożniku", przy ścieżce prowadzącej za wały, w "fosie" i na "przeciwskarpie" znajduje nieregularna linia wyznaczona szeregiem małych, czerwonych chorągiewek - patrz zdjęcie. Czy ktokolwiek wie co to jest, po co to jest lub co ta linia może wyznaczać?


Załączniki:
gaszczyk mini.JPG
gaszczyk mini.JPG [ 339.69 KiB | Przeglądane 11873 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 10:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Kojarzy mi się z pochodem pierwszomajowym sprzed wielu lat, flagi bratniego kraju ktoś rozstawił :mrgreen: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 18:24 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
W pochodach pierwszomajowych flagi czerwone były flagami "robotniczymi" a nie flagami bratniego kraju. A tak poważnie to nikomu z was nic się nie kojarzy? Nikt z was na coś takiego gdzie indziej nie trafił?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 18:33 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Możliwości jest wiele, trzy najbardziej prawdopodobne:
- są/będą badania archeo;
- zasięg występowania czegoś tam (np. roślinek)
- ktoś robił grę terenową/imprezę integracyjną i to pozostałość po jakimś zadaniu;

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 20:01 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Co do badań archeo - to pierwsze o czym pomyślałem. Tyle, że badania archeo byłyby raczej w prostokącie a ta linia jest bardzo nieregularna (wcześniejsze badania w tym grodzisku były w prostokątach); oraz miejsce nie bardzo - na zewnątrz wału (choć to już słabszy argument...)
Zasięg występowania czegoś - też o tym pomyślałem; chyba czegoś w glebie (trufle? :mrgreen: ) ale czy wtedy nie powinna to być raczej informacja poufna?
Gra terenowa: raczej odpada, zbyt mały obszar
Generalnie wielkie dzięki Michał za próbę wyjaśnienia zagadki


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2017, 19:13 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Dziś jeszcze raz przespacerowałem się do grodziska Gąszczyk by przyjrzeć się tym chorągiewkom. Są porozstawiane na przestrzeni kilkuset metrów od Grodziska w kierunku Mstowa z tym, że dalej nie tworzą już regularnej linii a są porozrzucane coraz bardziej nieregularnie na zboczu czasami tworząc lokalne skupiska. Trafiają się wśród nich i chorągiewki niebieskie ale rzadko (dla Roberta: niesione w pochodach pierwszomajowych symbolizowały pokój :mrgreen: )
Chyba najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest, że wyznaczają miejsce występowania "czegoś" choć w ich pobliżu ja niczego szczególnego nie zauważyłem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 09:26 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Za oknami słota polska jesień, wrzucam więc kolejną opisówkę:

" wieś ulicówka...w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Położona na obszarze suchego, pozbawionego sieci rzecznej, bezodpływowego regionu w otoczeniu wzniesień, które przekraczają 400 m n.p.m. Wokół występują piękne zgrupowania ostańców. Wieś była w posiadaniu księcia Władysława II Opolczyka w parafii.........Na zach. od wsi zachowały się resztki murów średniowiecznej strażnicy na skale, prawdopodobnie z XIV w. W części górnej strażnicy zachował się fragment obronnych murów z kamienia a w części dolnej wał ziemny. Strażnica wzmiankowana była w 1581 r. Z wzniesienia o wysokości 415,8 m n.p.m. piękny widok na Sokole Góry, ........... i wieżę stacji przekaźnikowej w Niegowej. We wsi zabytkowy dom drewniany z początku XX w. "
Źródło : przewodnik " Wyżyna Krakowsko - Częstochowska ", EKO-GRAF Wrocław 1994.

O jakiej wiosce mowa ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 09:38 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Suliszowice 8) :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 09:52 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Perfekcyjnie i jak szybko :shock: .
Jednym słowem jurajski Billy Kid :wink: .
Gratulacje !


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 15:36 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
"... - wieś znana z wydobywanych tu prawdopodobnie już od XIV w. dewońskich wapieni (ok. 380 mln lat), zwanych czarnym marmurem, od XVII -XVIII w. przetwarzanych w miejscowych pracowniach. Dzieła tut. kamieniarzy są szeroko rozpowszechnione w sztuce baroku zarówno najbliższej okolicy, jak i wielu miast Polski."

Źródło takie, jak i pozostałych zagadek w wątku.

Jak się nazywa ta wieś?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 19:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Dla orłów i profesjonalistów to nie jest :P


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 19:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Z geologii to cienki jestem,ale jak w Krzeszowicach kiedyś działałem to wiele od jednego gościa słyszałem o kamieniołomie w Dębniku i tamtejszych wapieniach,czyli niedaleko Krzeszowic.
Jeśli nie o Dębnik chodzi to nie wiem gdzie jeszcze pozyskiwano taki wapień.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 20:02 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Robert napisał(a):
Dla orłów i profesjonalistów to nie jest :P

To nie jest forum "tylko dla orłów" :P
Marianowski dobrze kombinuje, brakuje mu tylko pewności :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:29


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL