Teraz jest 28 mar 2024, 10:23




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 gru 2022, 11:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Cześć! :D
Planuję wzbogacić swoją biblioteczkę w fajne książki o Jurze.
Najbardziej interesują mnie pozycje historyczne - prace naukowe lub wspomnienia i tym podobne.
Mogą być też wąskotematyczne, np. dotyczące jednej miejscowości, niewielkiego obszaru lub małego wycinka czasu.
Co ciekawego macie/czytaliście? :) Podzielcie się wiedzą.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2022, 20:09 

Dołączył(a): 12 maja 2014, 17:41
Posty: 34
d.trefl napisał(a):
Cześć! :D
Planuję wzbogacić swoją biblioteczkę w fajne książki o Jurze.
Najbardziej interesują mnie pozycje historyczne - prace naukowe lub wspomnienia i tym podobne.
Mogą być też wąskotematyczne, np. dotyczące jednej miejscowości, niewielkiego obszaru lub małego wycinka czasu.
Co ciekawego macie/czytaliście? :) Podzielcie się wiedzą.


Nie wiem czy bardziej pomogę czy przeszkodzę, ale wskazane określenia są tak ogólne, że w sumie wszystko by pasowało z tego co wrzuciłem, tylko pewnie zdjęcie słabo wygląda :) Znaczna część książek do kupienia na allegro. Swoje pozycje mają na pewno (tak na szybko): Zawiercie/Myszków/Kroczyce/Olkusz/Żarnowiec. Do tego np. książki Zinkowa, również dostępne na allegro.

Osobiście szedłbym w książki Tomka: https://allegro.pl/uzytkownik/K4MEDIA_KKB trzeba by do niego napisać co ma na stanie, ale dla mnie są świetne.

Pytanie czy z historii jakiś konkretny okres, wtedy może szybciej udałoby się doradzić w punkt.


Załączniki:
269806738_1323072464798948_1880038937728278793_n.jpg
269806738_1323072464798948_1880038937728278793_n.jpg [ 124.4 KiB | Przeglądane 6469 razy ]

_________________
Przez Jurę - wydarzenia, historia, przewodnictwo

Facebook: https://facebook.com/PrzezJure/
Grupa na facebooku: https://www.facebook.com/groups/2792668737690265
Instagram: PrzezJure
YouTube: Przez Jurę - wydarzenia, historia, przewodnictwo
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 gru 2022, 12:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ekstra! :D
Właśnie w tej chwili zamówiłam monografię Zawiercia i Ruch oporu.
Rzeczywiście ciężko rozwikłać resztę tytułów bo zdjęcie za małe. Jeśli to nie problem to proszę o przesłanie foty na maila: d.trefl88@gmail.com :)
Mnie w zasadzie interesuje wszystko poza nowymi przewodnikami ogólnymi po Jurze, bo są na jedno kopyto i mało ciekawe. Lepsze już są stare wydania.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2022, 22:10 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Rzuć okiem. W tych pozycjach jest bardzo dużo o Jurze.

https://www.olx.pl/d/oferta/ak-ruch-opo ... ro_listing


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2022, 10:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
05cris05 - dzięki za przesłanie zdjęć :) Jest tam kilka pozycji na które będę w przyszłości polować. Kilka także już posiadam u siebie. Pozycji o Jurze jest sporo, ale ważne jest aby wybrać coś wartościowego pod względem treści.
Jeśli interesuje Cię II wś i partyzanci to polecam 2 książki:
- Gerard Woźnica "Oddział Hardego"
- Jan Kantyka "Oddział partyzancki Twardego"
Będzie tam dużo o Jurze i okolicy :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2022, 13:51 

Dołączył(a): 12 maja 2014, 17:41
Posty: 34
d.trefl napisał(a):
05cris05 - dzięki za przesłanie zdjęć :) Jest tam kilka pozycji na które będę w przyszłości polować. Kilka także już posiadam u siebie. Pozycji o Jurze jest sporo, ale ważne jest aby wybrać coś wartościowego pod względem treści.
Jeśli interesuje Cię II wś i partyzanci to polecam 2 książki:
- Gerard Woźnica "Oddział Hardego"
- Jan Kantyka "Oddział partyzancki Twardego"
Będzie tam dużo o Jurze i okolicy :)


To zdjęcie i tak jest sprzed roku (równo w grudniu ubiegłego roku robiłem), kiedyś może w końcu zrobię porządną inwentaryzację książek które mam. Kolejne 20/30 tytułów mam w obserwowanych na allegro/olx, ale obecnie jeżeli na coś poluję to raczej "białe kruki" np. Pilica Błażkiewicza, widziałem ją może raz czy dwa razy na allegro + książki w tematyce partyzanckiej. Ogólnie w temacie partyzanckim, jeżeli ktoś wejdzie na mapę, którą przygotowałem (https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 098692&z=9) i kliknie w opis to mam opisane książki "w posiadaniu" i książki "do kupna". Chociaż ten stan się szybko zmienia, w ubiegłym tygodniu kupiłem kolejnych 10 tytułów, których jeszcze nie przepisałem z książek "do kupna" na książki "zakupione".

A no i ciekawostka ostatnich dni, wyszła nowa, świeżutka książka w temacie bunkrów o których przygotowywałem również film z Panem Maciejem, tzw. must have, oczywiście wraz z obejrzeniem filmu: https://allegro.pl/oferta/bunkry-i-okop ... 2387287773

_________________
Przez Jurę - wydarzenia, historia, przewodnictwo

Facebook: https://facebook.com/PrzezJure/
Grupa na facebooku: https://www.facebook.com/groups/2792668737690265
Instagram: PrzezJure
YouTube: Przez Jurę - wydarzenia, historia, przewodnictwo


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 paź 2023, 07:23 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Ukazała się nowa książka o naszych terenach: Jacek Szpak, "Dzieje Żarek-Leśniowa-Przewodziszowic-do 1870 roku", copyright by Jacek Szpak i Gmina Żarki, wyd. Cum Laude, Żarki - Bielsko-Biała 2023.
W książce wiele informacji historycznych do 1870 r. na podstawie ogromnej ilości źródeł. Na wypadek ewentualnych pytań: nie ma tam tabel uwłaszczeniowych (1864) Żarek, Leśniowa, Przewodziszowic - prawdopodobnie w ogóle ich nie ma w dostępnych archiwach.
Cena 65 zł, można zamawiać wysyłkowo poprzez kontakt z UMiG Żarki (np. facebook "Żarki Twoje Miejsce na Jurze").
Poniżej zdjęcie z promocji książki 8 października 2023 r. w domu kultury w Żarkach.


Załączniki:
ZZZZ 0002.JPG
ZZZZ 0002.JPG [ 205.08 KiB | Przeglądane 1771 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2023, 08:34 

Dołączył(a): 16 kwi 2016, 18:47
Posty: 201
Podczepie sie pod temat. A inne tabele uwlaszczeniowe (1864) z regionu sa gdzies dostepne?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2023, 09:02 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Uwłaszczeniowe/nadawcze z 1864 z tych wsi, które np. obecnie są w gminie Niegowa, a kiedyś były w powiecie włoszczowskim, są w AP w Kielcach - mam na myśli Bliżyce, Sokolniki (Zagórza nie jestem pewien, ale to jest do wyszukania w szukajwarchiwach - o ile nie zepsuli całkiem wyszukiwarki tymi "zmianami na lepsze"), jest też wsi Bodziejowice gm. Irządze. Piszę o tych, którymi się sam interesowałem, bo jest ich tam dużo więcej, powiedziałbym "bardzo dużo" jak chodzi o dawne tereny kieleckie - włoszczowskie.

Tabela Suliszowic jest albo w AP Częstochowa albo w AP Łódź, nie widziałem, ale jest o tym wzmianka w jednym ze współczesnych postępowań administracyjnych, też by trzeba szukać dokładnie, ale jest na pewno.

Tabela Postaszowic, Gorzkowa, Kotowic, Mirowa - są w księgach wieczystych w sądzie rej. w Myszkowie (a tabele Postaszowic i Gorzkowa też w książce o Brzezinach :D :D ), a Kotowic i Mirowa - tez niebawem w książce :D.

Ogólnie tabele były w okresie międzywojennym w jednym z archiwów w Warszawie (arch. ministerstwa rolnictwa lub czegoś podobnego), w międzywojniu stamtąd uzyskiwano odpis tabeli Mirowa, wobec zaginięcia oryginału - są na ten temat akta sprawy administracyjnej o uzyskanie wtórnika. Potem to archiwum zostało zniszczone przez Niemców podczas II wś i odtąd tabel większości wsi w obecnych gminach Niegowa, Żarki, Włodowice, Kroczyce, Poraj, Koziegłowy - nie ma, ale w każdym przypadku trzeba by indywidualnie szukać, bo ja szukałem "dokładnie" tylko w przypadku kilku wsi, a innych to jedynie pobieżnie "z ciekawości".

Wiem też że czasem nie ma możliwości szukania np. mnie do Leśniowa do biblioteki/archiwum nie wpuszczono w ogóle :D :D . Z kolei w książce żareckiej Jacek Szpak zamieszcza bardzo dużo danych z dokumentów archiwum jasnogórskiego, gdyby tam były tabele uwłaszczeniowe, to sądzę, że też by je zamieścił w książce. Stąd też podejrzewam, że ich tam także nie ma, choć nie sprawdzałem tego.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2023, 09:17 

Dołączył(a): 16 kwi 2016, 18:47
Posty: 201
Dzieki za odpowiedz. A odnosnie AP w Kielcach to jak wyglada poszukiwanie tam archiwow? Czy nie jest tak ze one sa skatalogowane i wiadomo co tam jest? Czy jest tak ze sie tam przychodzi i mowi "chce sobie poszukac" i wpuszczaja do magazynu? Jakos trudno mi sobie to w glowie poukladac bo do tej pory mialem do czynienia z systemami raczej podobnymi do bibliotek tzn. jest katalog i tam sie szuka a jak nie ma to nie ma.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2023, 09:34 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Jest wyszukiwarka wszystkich archiwów www.szukajwarchiwach.pl, wszystko jest skatalogowane i udostępnianie jest bez żadnego problemu każdemu (co do zasady ogólnej) i można tam m.in. wybrać AP w Kielcach, tyle, że jak to się mówi ona "u mnie" bardzo źle działa, o wiele gorzej niż poprzednia wersja - dziś/teraz np. nie działa wcale, więc nie mogę podpowiedzieć. Na pewno teraz (w nowej wersji wyszukiwarki) nie da się wyszukać sygnatury tabeli wpisując po prostu "Sokolniki tabela" - to byłoby zbyt proste, a kiedyś tak właśnie było.

Reasumując, jest wyszukiwarka, po skutecznym wyszukaniu trzeba odpisać tytuł zbioru, tytuł jednostki, sygnaturę i można na odpowiednim formularzu z innej już strony:
https://www.kielce.ap.gov.pl/
poprzez zakładkę udostępnianie, zamówić konkretną jednostkę aktową.
Przygotują i można jechać osobiście lub można zamówić skany za opłatą i przysyłają e-mailem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2023, 11:51 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Informacja za www.parafia.zrebice.pl - w czwartek 12 października o godzinie 17:30 promocja albumu historycznego "Zrębice - Szkice z dziejów parafii i miejscowości". Spotkanie odbędzie się w budynku OSP w Zrębicach.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2023, 15:35 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
W latach około 2018 w Archiwum Państwowym w Kielcach, w kartach przeglądania akt natrafiłem kilka razy na wpisy osoby, która zbierała materiały historyczne o okolicy Sokolniki, Ślęzany, Lelów, a w tytule pracy, do której zbierała dane wpisywała "Ślęzany i okolice - rys historyczny". Daty wpisów to okres 2016-2018. Książki o takim tytule nie ma, ale może tytuł jest jakiś inny, niesugerujący Ślęzan i dlatego nie mogę tego znaleźć? Może ktoś się zetknął z książką traktującą o Ślęzanach i okolicy wydaną po 2018 roku, nawet w jakiejś bardzo ograniczonej ilości egz.?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2023, 22:19 

Dołączył(a): 16 kwi 2016, 18:47
Posty: 201
Ja bym zapytal tutaj: http://lthk.pl/ i tutaj https://www.lelow.pl/
Mysle ze jesli wydano taka ksiazke to ktos z tych dwoch instytucji powinien miec o tym wiedze.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2023, 10:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Udało mi się zdobyć ciekawą książkę Walory kulturowe ziemi częstochowskiej wydanej w projekcie Ziemia częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa. Książka obejmuje swoim zasięgiem powiat zawierciański, czyli praktycznie całą Jurę Północną. Warto zapoznać się z publikacją.

Załącznik:
IMG_20231126_101243.jpg
IMG_20231126_101243.jpg [ 66.27 KiB | Przeglądane 1291 razy ]


Załącznik:
IMG_20231126_101522.jpg
IMG_20231126_101522.jpg [ 60.04 KiB | Przeglądane 1291 razy ]


Załącznik:
IMG_20231126_101327.jpg
IMG_20231126_101327.jpg [ 75.73 KiB | Przeglądane 1291 razy ]


Publikacja dostępna jest również online:
https://instytutkorfantego.pl/wp-conten ... wskiej.pdf

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:23


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL