Teraz jest 28 mar 2024, 14:23




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 paź 2010, 15:36 

Dołączył(a): 24 lut 2010, 10:59
Posty: 56
Lokalizacja: Naboków, Jura Wieluńska
Jakie naciąganie??? Cena gazety z mapą jest taka sama jak bez. Nawet jak ktoś kupił Gazetę specjalnie dla mapy to chyba 2 zł nie jest wielka kwotą...Nie jest wcale aż tak nieczytelna sporo z niej można wyczytać.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2010, 16:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Ostatnio drukowałem sobie mapkę olkuskiej starówki w formacie A3 (oczywiście w kolorze). Wyszło 5 zł w dość drogiej drukarni. Myślę, że chętni spokojnie mogą sobie ją wydrukować i mieć ją w dobrej jakości (nie gazetowej - widać kropki).


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 lis 2010, 10:44 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Dziś pojawił się plan Częstochowy z lat dwudziestych. Jak na "gazetową" reprodukcje jest czytelna i tak jak oryginał obramowana ówczesnymi reklamami typu "dancingi i radiokoncerty". Bardziej wartościowa z punktu widzenia historyka niż geografa, ponieważ, jak wspomniano w piątkowym komentarzu, autor nie był kartografem i jest to wydawnictwo bardziej reklamowe, informacyjne niż stricte plan miasta. Generalnie odpowiada ówczesnemu etapowi rozwoju Częstochowy, ale na przykład nie ma na nim ulicy, przy której mieszkała moja babcia na Zawodziu. Ul. Jasna jest zaznaczona w spisie ulic, ale na obszarze III Rewiru Sądu Pokoju, który nie obejmował Zawodzia. Widocznie jakieś zmiany nastąpiły w nazewnictwie ulic w latach trzydziestych, skoro babcia mieszkała przy ul. Jasnej, ale na Zawodziu, w dzielnicy domów budowanych przez zakłady Motte.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2010, 13:51 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Dziś dołączono reprodukcję planu miasta wydanego na potrzeby Armii Radzieckiej na początku lat 60-tych. Mapa obejmuje Częstochowę od zachodnich granic miasta aż po Stary Rynek. Plan części na wschód od Starego Rynku pojawi się 29.11.2010. Ulice i nazwy dzielnic jak i pewnych charakterystycznych obiektów jak np. Jasna Góra opisane są cyrylicą. Natomiast mapa zaskakuje dokładnością (jest kolorowa) - są zaznaczone poziomice i kulminacje (punkty wysokościowe), czego nie spotykamy na planach miast oraz różne detale topograficzne jak rowy, stawy, nasypy, cieki wodne, hałdy kopalniane, zarośla, kamieniołomy, możliwe jest na podstawie mapy dokładne zorientowanie się w ukształtowaniu powierzchni miasta. Jak na ówczesne lata mapa zaskakuje poziomem edytorskim. Szkoda, że wtedy dla ogółu dostępne były mapy o wiele gorszej jakości i mało dokładne. Czekam zatem na drugą połowę mapy, tą bardziej "jurajską" ze Złotą Górą i przełomem Warty na miejskim odcinku rzeki.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2010, 12:54 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Dziś wyszla II część rosyjskiej (radzieckiej) mapy wojskowej obejmująca wschodnią część Częstochowy (przełom mirowski Warty na odcinku Zawodzie - Mirów, Złotą Górę i całkiem spory kawał lasów na wschodniej granicy miasta).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2014, 22:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Nie chcąc zakładać nowego wątku zapytam tutaj,czy wiecie może skąd pobrać mapę Częstochowy lub Częstochowy i okolic z lat pięćdziesiątych,czy wczesnych sześćdziesiątych.Od siedemnastej z przerwami wertuje net i trafić nie mogę :evil: Poległem i proszę Was o pomoc jeśli coś macie w tym temacie.
Z góry dzięki wielkie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 08:24 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Witaj w klubie. :( tego nigdzie nie ma. Ja już szukam kilka lat...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 08:53 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
@Marianowski
Mam zestaw arkuszy "Region częstochowski-Materiały do mapy geologicznej [...]" z 1963 w skali 1:25000. Interesująca Cię mapa stanowi podkład owych materiałów!
Co konkretnie Cię interesuje i jak ewentualnie można by Ci pomóc?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 09:06 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
A dlaczego można pomóc Marianowskiemu, a mnie nie? Smar. Nigdy wcześniej nie mówiłeś, że masz coś takiego. Jak Kusmanek zamieścił mapy z lat 70-tych, to pisałeś, że masz to samo...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 09:25 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Tobie oczywiście też można pomóc! (Tylko powiedz jak?)
Poprzednia dyskusja o mapach skończyła się wskazaniem źródełka wojskowych map 1:50000 na tym rosyjskim portalu i myślałem, że sprawa jest załatwiona!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 14:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Co konkretnie Cię interesuje i jak ewentualnie można by Ci pomóc?

Mam chyba niezbyt wygórowane wymagania,ale no cóż,może się okazać że jest odwrotnie.
Najbardziej w mój gust trafiła by mapa zbliżona do topograficznej,czyli zaznaczone drogi,budynki,szlaki kolejowe,rzeki itp.Skala mapy o której piszesz sugeruje dokładność,mnie to wszystko nie jest potrzebne do opracowa naukowych,to tylko hobby.Lubie spojrzeć i porównać dzień dzisiejszy z przeszłością,mieć dzięki temu rozeznanie jak przestrzennie i urbanistycznie rozwijało się moje rodzinne miasto.Ogólnie mapy to taki mój narkotyk,moge godzinami się w nie gapić.
Czy te mapy masz w formie elektronicznych plików :?:
Bardzo dziękuje za odzew budzący nadzieje i pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 18:47 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Niestety nie ma tak dobrze. Mapy te to arkusze 580x500mm i dlatego ich kopiowanie lub skanowanie jest dla mnie niewykonalne. Co innego gdyby chodziło o konkretny fragment mapy, jakieś konkretne miejsce. Wtedy mógłbym spróbować zeskanować lub zfotografować...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 19:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
OK doskonale Cię rozumie,może sfotografowanie w dużej rozdzielczości byłoby lepsze od skanowania pod warunkem przesłania tego na maila ,bo wiadomo regulamin ogranicza grube pliki na forum.Ja jestem skłonny na różne propozycje wygodne dla Ciebie,już sam fakt że coś posiadasz w tym temacie jest niesamowite dla mnie :D
Odpowiadając co by mnie najbardziej interesowało wklejam mapkę z zaznaczeniem,to spory kawał terenu ale cokolwiek z tego kwadratu będzie mnie cieszyło.


Załączniki:
czes.jpg
czes.jpg [ 339.89 KiB | Przeglądane 17784 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 19:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Ja znam tylko z 1942 http://www.mapywig.org/kazik/radzieckie ... howa_1.jpg .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2014, 20:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert dzięki za aktywność.czy nikogo nie zastanawia że ta mapa z roku 1942 ma naniesiony przebieg lini tramwajowych wraz z pętlami,i te nazwy ulic jakoś do III Rzeszy nie pasują,o co kaman jak powiadają nastolatki :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 14:23


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL