Teraz jest 29 mar 2024, 12:57




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 kwi 2008, 08:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
gdzie zauważyłeś te szumy ?

co do dpi - warto przeczytać bo jest to nieźle namieszany temat
http://foto.recenzja.pl/Subjects-index- ... id-41.html


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 08:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
gdzie zauważyłeś te szumy ?

Na fotkach porównawczych pomiędzy:
Canon 400D
Fuji S6500 fd - mój aparat
Nikon D40

Foty robione na jednym plenerze.
Nie będę czarował że rewelacyjnie wypada pod względem małych szumów właśnie Fuji (porównywalnie do 400D) pomimo że to nie ta klasa aparatu po dwa pozostałe.
Niestety D40 (najtańsza lustrzanka Nikona) przy słabym oświetleniu szumiała że strach.

P.S. Sory za literówki ale dzisiaj moja dysleksja daje mi w kość że aż strach.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 09:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
jak to się mówi ;) technicznie niemożliwe aczkolwiek do osiągnięcia przy wielkim staraniu, Fuji ma to do siebie, że brutalnie odszumia i wycina mnóstwo szczegółów, jego prawdziwy szum widać przy plikach raw, nie dość, że duży to jeszcze brzydki, zamiast kolorowego szumu są czarne ciapki, z tych aparatów najmniej szumi Canon, potem Nikon a Fuji ? to nie ta klasa , nie ta optyka, nie ta wielkość matrycy, rozpiętość tonalna, to wszystko dobrze widzi się po przesiadce z kompaktu na lustro i to nie od razu i tylko jeśli umie się używać sprzętu bo najlepszym lustrem można robić gorsze zdjęcia niż zwykłym kompaktem

to, że D40 jest najtańszy nie znaczy, że robi złe zdjęcia, wprost przeciwnie, to sprawdzona matryca 6 MP i dobrze dostrojona elektronika, mimo okrojenia tego aparatu jakość zdjęć może być świetna, jeśli umie się go używać to nokautuje każdego kompakta


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 10:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Ja już przeżyłem testy aparatów i licytowanie się który mniej szumi, który szybciej ostrzy, mniej waży, czy ma silnik w obiektywie czy w korpusie, CMOS czy CCD, stabilizacja obrazu czy podwyższenie ISO itp. U mnie to zabijało radość robienia fotek.
Mój brat - posiadacz Canona 400D - więcej czasu zmarnował na porównywanie go z Nikonem D80 szwagra niż na robieniu fotek :?

Ja osobiście polecam S6500fd dla amatorów z ambicjami których nie stać na lustrzankę i osprzęt do niej.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 10:55 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
I o to Egzor chodzi, testy robią maniacy sprzętowi, a "normalni użytkownicy" niech robią zdjęcia.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 11:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
niestety granica między maniakiem a normalnym jest płynna i czasem można kogoś kto lubi wiedzieć co ma nazwać maniakiem a lamę foto - normalnym :P


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 13:20 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Zwolennicy canonów i nikonów obrzucają się taką obelgą:
Canonista: Nikon robi dobre aparaty, a Canon dobre zdjęcia.
Nikonista: Canon robi dobre aparaty, a Nikon dobre zdjęcia.
A i tak wszystko zależy od umiejętności. Mam D80, a zdjęcia robię, jak aparatem ze starej komórki. Ale staram się, oj staram :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 14:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
wojtex napisał(a):
(...)A i tak wszystko zależy od umiejętności. Mam D80, a zdjęcia robię, jak aparatem ze starej komórki. Ale staram się, oj staram :mrgreen:

A po co się chowasz w tej starej komórce ? :|
...Paparazzi :?:
:wink:

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 14:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2007, 23:37
Posty: 253
Lokalizacja: obywatel świata
No to teraz czas na warsztaty w terenie :D, kto się zgłosi jako wykładowca?

_________________
http://www.juraonline.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 17:43 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Ależ mamy wykładowcę, trzeba tylko dobrej pogody i w teren, aż migawki się zużyją...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 19:43 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Mogę robić z wielką ochotą za tępego ucznia!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 21:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Wojtku na każdej forumowej wycieczce możesz robić za "tępego ucznia", ale na żadnej cię nie było :P

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2008, 23:11 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Fakt, nie było mnie bo mam pozajmowane weekendy i muszę się wyrywać w tygodniu na Jurę, ale po zakończeniu tego zwariowanego semestru zamelduję się osobiście i w te pędy :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2008, 20:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2005, 20:09
Posty: 197
Lokalizacja: Zawiercie
...w temacie "migawka": mam natrzaskane 30 tys. fotek (canon 300d), migawka ma się całkiem dobrze - za to spust sie wypstrykał :). Mam wrażenie, że jest to element który pada szybciej więc o migawki bądźcie spokojni :wink:. Musze zabrać głos odnosnie dpi :lol: jest to wielkość która pojawia się tylko i wyłącznie w momencie transformacji pliku graficznego na papier. Podawanie w opisie aparatu tego parametru nie ma sensu.
Szum to tak naprawde najczęściej zielone i czerwone plamy czy tam placki :wink: wyłażą bardziej przy ciemnych zdjęciach bo tło jest bardziej kontrastowe i widać je wtedy bardziej. Przy dużej rozpietości tonalnej czyli przy dużej ilości barw na fotce po prostu giną w tłumie co nie oznacza, że ich nie ma http://foto.recenzja.pl/Subjects-index- ... id-43.html


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2008, 15:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2008, 13:42
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
markpm napisał(a):
a ja nawiąże do tematu - jako żem jest laik - w ogóle dlaczego aparat szumi? :D

Szum, to efekt wzmacniania sygnału. Jest tak: matryca składa się z iluś tam milionów elementów światłoczułych. Jak pada na nią swiatło, powstaje określony ładunek elektyczny. ten ładunek jest zależny od wielkości elementu swiatłoczułego oraz od ilości światła, które na niego padło. W toku rozwoju marketingu (głównie) i techniki, ilość pikseli (czyli tych elementów światłoczułych na matrycy) zaczęła wzrastać. Niestety całkowita wielkość matrycy często zostaje bez zmian. Przykładowo masz matrycę o wielkości 4/6 mm. I teraz można tam upchać 3 miliony elementów światłoczułych (czyli pikseli) albo np 7 milionów. Masz więc aparat o 3 megapikselach, lub 9. Wydawało by się, ze 9 MPx (megapikseli) to lepiej. troche tak, bo więcej szczegółów jest na zdjęciu. Ale jak w tej samej wielkości upcha sie 9 Mpx, to wiadomo, ze pojedynczy element światoczuły będzie sporo mniejszy, niż dla 3Mpx. I tu jest pies pogrzebany. Mniejszy element, to słabszy sygnał, trzeba go elektronicznie wzmacniać. A takie wzmocnienie to zakłócenia. Jak mamy słabiutki sygnał, bo napchali w małą matrycę od cholery pikseli, (bo tego chce marketing) i do tego światło jest słabiutkie, to ilość zakłóceń jest duża. Mamy wtedy efekt zdjęcia "nakropkowanego" kolorowymi ciapkami. Tak więc chcąc mieć małe szumy mamy takie możliwości:
1) używać niskiego ISO, czyli czułości. Świtła dużo, sygnał mocny, wzmacniać nie trzeba, zakłóceń nie ma
2) mieć dużą fizycznie matrycę, w której elementy światłoczułe są większe. To ma miejsce głównie w lustrzankach
3) olać speców od marketingu i mając aparat o 6 lub 9 Mpx przy tej samej wielkościowo matrycy - wziąść aparat o 6 Mpx. Na pewno będzie szumiał mniej (wieksze fizycznie pojedyncze elementy światłoczułe)
4) Nie można tez zapominać o programach odszumiających. Ale to usuwanie skutków, a nie przyczyn
Sam posiadam Fuji S6500fd i naprawdę jest to chyba jeden z najmniej szumiących kompaktów. Przy stosunkowo dużej fizycznie matrycy ma tylko 6 Mpx. Ale to w zupełności wystarczy. W następcy (Fuji S9600) upchali tam już chyba 9Mpx i...szumi bardziej. Jeśli ktoś szuka mało szumiących kompaktów, z czystym sumieniem polecam Fuji. Ich rozwiązanie w matrycy SuperCCD naprawde się sprawdza.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 29 mar 2024, 12:57


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL