Teraz jest 28 mar 2024, 12:22




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2016, 21:26 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Przełomowym momentem w postrzeganiu zewnętrzności była dla mnie lektura " Teorii Widzenia " Władysława Strzemińskiego. Dzięki niej uświadomiłem sobie jaką genialną percepcją dysponował np. Paul Cezanne. Wcześniej ceniłem bardzo jego prace, lecz dopiero dzięki tej książce zrozumiałem, że w sposób świadomy przedstawiał on na swych obrazach perspektywę fizjologiczną. Dzisiaj wiem, że fotografia nijak się ma do postrzegania zmysłowego. Ani w zakresie tonalnym, ani w fałszywej perspektywie, ani w cyklopowym odwzorowaniu rzeczywistości. Polecam tę książkę nie tylko malarzom, grafikom, fotografikom, ale wszystkim wrażliwym i ciekawym świata, zwłaszcza, że po prawie sześciu dekadach ukazało się jej wznowienie :idea: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 12:54 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Od czasu do czasu przez forum przetacza się techniczna ekstaza dotycząca aparatów fotograficznych.
W dyskusjach brakuje tylko Leici i Hasselbladów :) .
Zaskakujące jest dlaczego nikogo nie dziwi fakt, że te wspaniałe urządzenia produkują tylko płaskie obrazki.
Urodziłem się jako istota dwuoczna i sądzę że większość forumowiczów jest pod tym względem do mnie podobna. Prawdopodobnie tylko nieliczni mają jedno oko pośrodku czoła.
Widzenie stereoskopowe daje nam zupełnie inną jakość oglądu " rzeczywistości ". Nie tylko pod względem praktycznym, ale i głębi tego doświadczenia.
Zadziwiające jest to, że stereoskopia była niezwykle popularna już w połowie XIX w. Królowały wtedy przeglądarki osobiste i publiczne fotoplastykony.
Te pierwsze sprzedawane w milionach egzemplarzy.
Mamy XXI w. a cały techniczny postęp idzie w kierunku dostępności ( taniości ), a nie jakości.
Pamiętam swój zachwyt nad przywiezionym przez ojca z Włoch stereoskopem z zestawem umieszczonych na tarczach kolorowych przeźroczy, pogrupowanych w stereopary.
Zabytki Italii, dzieła sztuki, górskie krajobrazy a nawet zdjęcia podwodne widziane przestrzennie robiły ogromne wrażenie.
Próbując przenieść na własne podwórko ten naturalny w końcu efekt eksperymentowałem z fotografią trójwymiarową. Najprostszym sposobem było robienie slajdów techniką " przesuwki "dającą stereopary przeźroczy. Drugim sposobem było wykonanie zdjęć dwuobiektywowym aparatem, specjalnie skonstruowanym w tym celu.
Znajomy fotograf i kolekcjoner zabytkowych aparatów posiadał w swych zbiorach niemiecką Belplascę z zeissowskimi Tessarami ( 3,5 / 37,5 mm x 2 ).
Oglądane u niego przeźrocza zachwycały, chociaż były monochromatyczne. Jak zatopiona w krysztale rzeczywistość lat 50-tych i 60-tych była czymś nieprawdopodobnie różnym od nawet najlepszej kolekcji płaskich ( dwuwymiarowych ) zdjęć z tego okresu.
Niestety fanatyczne przywiązanie do esponatów i obawa o ich stan zwrotny nie pozwoliły mi na pożyczenie Belplaski i udokumentowanie jurajskich krajobrazów z całą ich głębią.
Dzisiaj próbuję pomniejszyć tę stratę wmawiając sobie, że Tessary nie miały odpowiednich powłok by prawidłowo reprodukować kolory. A brak koloru tak jak brak przestrzenności to też ubóstwo formalne.
Fotografia trójwymiarowa sprawdza się szczególnie w uwiecznianiu krajobrazów o wyraźnie oddzielonych planach.
Jurajski skały, wzgórza i wąwozy nadają się do tego idealnie.
Aż dziw bierze, że nikt nie pomyślał o tym chociażby ze względów promocyjnych ( komercyjnych ).
Jeżeli ktoś z forumowiczów dostrzega różnicę między dwoma a trzema wymiarami, posiada jakieś wspomnienia, bądź doświadczenia ze stereoskopią proszę o odzew.
Dla słabo zorientowanych i nierozumiejących różnicy polecam prosty eksperyment. Oglądając przestrzeń przed sobą ( choćby w swoim pokoju ) zamknijcie jedno oko i ponownie je otwórzcie.
Jeżeli dostrzegacie różnicę - to jest właśnie TO :) .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 13:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
niki napisał(a):
Zaskakujące jest dlaczego nikogo nie dziwi fakt, że te wspaniałe urządzenia produkują tylko płaskie obrazki.


Zależy od urządzenia, warto poklikać ikonki na dole.

https://theta360.com/spheres/samples/4d ... 87ff3472-1


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 13:49 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Tego typu urządzenia udostępniają tylko perspektywę fizjologiczną, jednak cały czas płaskiego ( dwuwymiarowego obrazu ).
W stereoskopii konieczna jest separacja dwóch obrazów, oglądanych przez każde oko osobno.
Dopiero mózg łączy je w całość dając iluzję trzeciego wymiaru, podobnie jak w codziennym postrzeganiu zewnętrzności nieuzbrojonymi oczami.
Nie miałeś Robert w dzieciństwie dwuokularowej przeglądarki z bajkami na slajdach ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 14:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Niki,niewiem czy dobrze Cię zrozumiałem jeśli chodzi o foto oglądane w stereo.
Problem jest identyczny przy tworzeniu mapy,choć nie tak wielki.ale gdy chcemy stworzyć mapę nieba,czyli"kopułę" odwzorować na płaszczyźnie zaczynają się wysokie schody.
Robert pokazał stworzoną przez kogoś w innowacyjny sposób 360-co stopniową panoramę.Widziałem już takie Rynku w Krakowie,a nawet Częstochowy z Złotej Góry,tyle że dla mnie jest tam ciągle za dużo nie akceptowalnych "zakrętów"
Jeśli chodzi o doświadczenie z jednym okiem zamkniętym :wink: ,to o wiele łatwiej jest się o tym przekonać za pomocą lornetki.O takich jak ja przemysł optyczny już dawno pomyślał i kosmos mogę oglądać w stereo za pomocą nasadki binookularowej,zamiast jednego okularu na koncu teleskopu mam dwa które dają obrazy niemal 3D.ale fani astrofotografi nadal zalewają nas coraz doskonalszymi zdjęciami niestety płaskimi.Zwyczajnie płaszczyzna i przestrzeń z natury jakość się wzajemnie wykluczają.
Pewnie zdjęcie wykonane odpowiednią techniką możliwe do oglądania tylko przez stworzoną do tego celu optykę dałoby radę,czyli wracamy się prawie dwieście lat wstecz ale mając te wszystkie cudeńka z drugiej dekady XXI w.
Ale coś takiego potrzebuje odpowiedniej promocji aby było tanie,no i nośników,ale chyba daliby sobie z tym szybko radę twórcy aplikacji i smartfonów plus prężna firma optyczna których dzisaj nie brak.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 14:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Oczywiście do oglądanie zdjęć z tego Ricoha są specjalne okulary, do poczytania na tej samej stronie
https://theta360.com/pl/about/application/basic.html

Okulary mam z IMAX-a, film w 3D robi wrażenie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 14:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
Okulary mam z IMAX-a, film w 3D robi wrażenie.

O to mnie dokładnie chodzi,bez optyki"dodatkowej" nic w tym kierunku nie osiągniemy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 14:36 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski - w muzyce jest pewna analogia : mono i stereo. Nie usłyszysz dźwięków stereo z jednym zatkanym uchem.
Reliktem wspaniałych czasów kinetoskopów, czy fotoplastykonów jest dzisiaj kino 3D. Tam separacja obrazów realizowana jest przez okulary polaryzacyjne. Do każdego oka z osobna dociera inny obraz ( filtr polaryzacyjny w prawym okularze ustawiony jest pod innym kątem niż w lewym ).
Rejestrowanie zdjęć trójwymiarowych możliwe jest tylko przez aparat dwuobiektywowy, bądź techniką tzw. " przesuwki ".
Film stereoskopowy można zrealizować tylko dwuobiektywową kamerą.
Trudność przy tworzeniu map o którym pisałeś to zupełnie inne zagadnienie.
Technika obrazowania trójwymiarowego w dzisiejszych czasach to temat niestety elitarny :evil: .
Współczesność charakteryzuje się tanim marketingiem, bylejakością i masowością.
Jeśli chodzi o jakość - to " jakoś(ć) to będzie " :) .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 14:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Niki,ok,źle Cię zrozumiałem i tyle.Zasad działania technik trójwymiarowych w skrócie wyjaśniać mi nie musiś :wink:
Gdyby było duże parcie indywidualistów na temat sądzę że szybko straciłby na elitarności,tyle że szybko zamieniłby się wtedy jakoś z jakością,jak to sprytnie ująłeś. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 15:01 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Rynek tworzą masy - dół piramidy społecznej. Wynika to wyłącznie ze względów finansowych." Elity" nie mają zmysłu parcia :D .
Rozwiązania elitarne albo są bardzo drogie, albo ich nie ma.
Są też problemy techniczne. Zwykłe ekrany komputerów, czy telewizorów nie nadają się na przykład do separacji polaryzacyjnej, a anaglify są tylko " kaleką " wersją trójwymiarowości.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 15:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
No i tym sposobem w kilkadziesiąt minut mamy pointę.
Temat o marzeniach :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 15:13 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
A czym jest życie bez marzeń ? :D
Temat jest jak najbardziej realny, choć nie prosty.
Ja cieszę swoimi trójwymiarowymi slajdami, które zatrzymały czas i przestrzeń, której już nie ma.
W wolej chwili poszukam starych numerów bodajże " Młodego Technika " i coś podrzucę.
Temat jest rozwojowy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 16:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Miałem kiedyś komórkę, która wyświetla i robił stereoskopowe zdjęcia bez żadnych okularów.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 16:39 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
sandwich napisał(a):
Miałem kiedyś komórkę, która wyświetla i robił stereoskopowe zdjęcia bez żadnych okularów.

Napisz coś więcej. Może model ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 17:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
HTC EVO 3D
http://www.mgsm.pl/pl/katalog/htc/evo3d/

Efekt był naprawdę fenomedalny

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:22


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL