Teraz jest 28 mar 2024, 09:24




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 maja 2011, 19:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Podobnie jak w ubiegłym roku znowu zostałem laureatem castingu na kierowcy ekipy Zespołu Szkół w Wierbce biorącego udział w XIX zlocie szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza. Procedura wyborów szofera nie przewidywała dla możliwości rezygnacji z kandydowania oraz trybu odwoławczego od wyniku wyborów. Wygrałem jednogłośnie :mrgreen: W tym roku miejscem zlotu był Przemyśl.Informacje o samym zlocie znajdą się wkrótce na stronie Zespołu Szkół w Wierbce.

Organizatorzy przewidzieli bardzo bogaty program wycieczkowy. Odpuściłem sobie jednodniową wycieczkę do Lwowa bo byłoby to niczym oglądaniem ciastka przez szybę czyli pobudzeniem apetytu bez możliwości zaspokojenia głodu w najbliższym czasie. Odpuściłem wyjazd nad Solinę. Wybrałem zwiedzanie Przemyśla i okolicy. Pogoda dopisała co jak ustaliliśmy z organizatorami było wynikiem znajomości „na górze”, które Przemyślanom zapewnia trzech miejscowych arcybiskupów ;) Oczywiście nie sposób było w tak krótkim czasie poznać wszelkie atrakcje miasta ale dało się sprawdzić czy warto tam wrócić. Na pewno warto.Trochę daleko na samodzielne wyjazdy ale przy wakacyjnej włóczędze wszystko jest możliwe. Czasu wystarczyło na spacer po starym mieście i na wizyty w katedrze,w Muzeum Dzwonów i Fajek, w Muzeum Historii Miasta Przemyśla,w zamku, na kopcu tatarskim,w archikatedrze greko-katolickiej, w kościele franciszkanów, w Krasiczynie i w Bolestraszyce [arboretum i fort XIII]. Na co zabrakło czasu? Na Muzeum Narodowej Ziemi Przemyskiej,Muzeum Twierdzy,Muzeum Archidiecezjalne, na 2 pałace, 5 klasztorów, 3 cerkwie,2 synagogi,2 kirkuty,7 cmentarzy wojskowych, kilkadziesiąt mniej lub bardziej zachowanych obiektów twierdzy Przemyśl,na forty linii Mołotowa....Długo można jeszcze wyliczać. Jako miłośnik historycznych „kamieni” wygłoszę teraz herezję: rewelacyjnym obiektem jest arboretum w Bolestraszycach. Każdemu kto zabłądzi w tamte okolice proponuję wypoczynek wśród tysięcy bajecznie kolorowych mniej lub bardziej rzadkich roślin zgromadzonych na powierzchni 25 hektarów. To nie jest zwykły ogród botaniczny. Żeby zrozumieć różnicę trzeba to zobaczyć na własne oczy. Położone na wzgórzu stare miasto pełne jest zabytków, krętych i stromych uliczek,zaułków i domów o niepowtarzalnych elewacjach. Twierdza Przemyśl to temat rzeka. Rzut oka na jeden z fortów to okruszek tego co można zobaczyć.

Oczywiście jak w wielu innych miastach w Polsce wiele jest jeszcze do zrobienia. Jak wiele innych miast Przemyśl próbuje pogodzić wymagania wynikające z ruchu turystycznego z życiem codziennym mieszkańców co nie zawsze idzie w parze.


Załączniki:
14.jpg
14.jpg [ 104.46 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Prawie jak Wenecja - Krasiczyn
1.jpg
1.jpg [ 56.62 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Krasiczyn - kopuła kaplicy
2.jpg
2.jpg [ 85.79 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Krasiczyn
3.jpg
3.jpg [ 40.69 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Bolestraszyce
4.jpg
4.jpg [ 118.19 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Bolestraszyce
5.jpg
5.jpg [ 132.3 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Bolestraszyce
6.jpg
6.jpg [ 97.16 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Fort XIII
7.jpg
7.jpg [ 124.6 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Muzeum fajek...
8.jpg
8.jpg [ 42.55 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
... i dzwonów
9.jpg
9.jpg [ 70.98 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Archikatedra greko-katolicka
10.jpg
10.jpg [ 85.48 KiB | Przeglądane 5149 razy ]
Stare miasto
13.jpg
13.jpg [ 73.94 KiB | Przeglądane 5149 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 maja 2011, 19:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Podziwiam, ja nie wybieram się w tę trasę dopóki nie zbudują autostrady, w Przemyślu byłem jeszcze za "komuny" pociągiem i dla mieszkańca Katowic była to podróż do innego świata ;). Żadnych zdjęć z Sanem w tle ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2011, 19:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nie jechałem przez Kraków.Trasa Wierbka- Żarnowiec-Jędrzejów-Staszów-do "9" w Łoniowie i potem przez Rzeszów do Przemyśla nie jest dłuższa. Korków nie ma. Może się to jednak zmienić. Zaczyna się jakiś poważny remont drogi mniej więcej od Chmielnika do Staszowa.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 maja 2011, 23:03 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
Przemyśl kojarzy mi się ze słynną ludwisarnią Felczyńskich. Z tego samego rodu Felczyńskich działa także zakład na Śląsku, w Taciszowie koło Gliwic.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2011, 07:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Przemyśl słynie z dzwonów i z fajek stąd taki niecodzienny zestaw eksponatów. O Felczyńskich jest w muzeum oczywiście sporo informacji. Są eksponaty,dokumenty i fotografie. Pokazana jest też cała technologia produkcji dzwonów. Wytwórnia w Taciszowie jest chyba w likwidacji :(

Naszych forumowych specjalistów od militariów zainteresowała by kolekcja tzw.fajek rezerwisty, które żołnierze odchodzący do rezerwy otrzymywali, w zależności od tradycji, od dowódców, kolegów, lub organizacji rezerwistów. Są bogato ozdobione symbolami wojskowymi,rysunkami uzbrojenia czy "landszafcikami".

I jeszcze kilka słów o arboretum. Pisałem wczoraj,że nie jest to zwykły ogród botaniczny. W dużym uproszczeniu mogę powiedzieć,że typowy ogród botaniczny kojarzy mi się z uporządkowany pod względem geometrycznym ogrodem włoskim i z "muzeum kwiatów"- proszę nie dotykać eksponatów! W Bolestraszycach mamy coś w rodzaju "nieuporządkowanego" ogrodu angielskiego.Królują tam materiały naturalne-kamień,wiklina czy drewno,które w pomysłowy sposób wykorzystano do dekoracji a przewodnicy wręcz zachęcają aby rośliny poznawać wszystkimi zmysłami z dotykiem włącznie.Należy zaopatrzyć się w pogodny dzień,w termos kawy i w coś do niej a potem urządzić sobie długi spacer leczniczy dla duszy i nerwów :) Michale może by zorganizować jakiś forumowy wyjazd leczniczy?


Załączniki:
Fragment kolekcji fajek rezerwisty
13.jpg
13.jpg [ 51.6 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
Dzwony okrętowe
14.jpg
14.jpg [ 59.29 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
15.jpg
15.jpg [ 127.08 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
16.jpg
16.jpg [ 124.89 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
17.jpg
17.jpg [ 141.09 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
18.jpg
18.jpg [ 124.14 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
19.jpg
19.jpg [ 136.03 KiB | Przeglądane 5103 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 maja 2011, 18:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Robert:
Cytuj:
Żadnych zdjęć z Sanem w tle ?
Tło pojawia się śladowo gdzieś na horyzoncie więc na pocieszenie mam karpiopodobną rybkę. Pływała w stawie w arboretum. Miała na oko 60 cm długości i pewnie jakąś fachową nazwę.


Załączniki:
DSCF1889.jpg
DSCF1889.jpg [ 213.57 KiB | Przeglądane 5064 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 maja 2011, 18:35 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Oj ktoś głodny chyba chodził ;)

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 maja 2011, 18:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Mnie się wydawało,że ten stwór był głodny bo podpłynął blisko i jakoś tak dziwnie na mnie patrzył :shock:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 09:24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL