Teraz jest 28 kwi 2024, 11:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szkocja
PostNapisane: 04 gru 2011, 22:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
No i stało się.
Szymon wywołał wilka z lasu, kiedy zmontował mój portret w kilcie. Skorzystałem z wehikułu przenoszącego nie tylko w czasie ale również w przestrzeni i znalazłem się w krainie kiltów.
Wycieczka nie była planowana ( lubię tak) i improwizowane z dnia na dzień wycieczki..
Mój pilot był mobilny to i wycieczki były do miejsc oddalonych od siebie kilkadziesiąt kilometrów. Dopiero po powrocie uzupełniałem wiedzę o odwiedzanych miejscach i widzianych cudach.
Najpierw o wrażeniach a jak będzie przyzwolenie to pociągnę dalej.
Dobra widoczność przed lądowaniem pozwoliła zobaczyć krajobraz Szkocji w szerokiej perspektywie. Dużo zieleni trochę, jesieni, góry wzgórza, hałdy zamki, pałace i z miejsca poczułem się prawie jak na Jurze. Oglądając umykające krajobrazy zastanawiałem się co z tych ulotnych obrazów dane mi będzie zobaczyć a ile stracę estetycznych doznaniach.
Jeżeli chodzi o wrażenia to najpierw o ogólnych w kontekście często przewijających się na forum.
Na trasach spacerowych i „szlakach”( duża przenośnia).
Raz tylko byłem w tłumie, kiedy wybrałem się na Górę Artura –Edynburg. Turyści tacy jak wszędzie nawet uśmiechali się mijając naszą ekipę. Nie zauważyłem aby rowerzyści byli specjalnie rozpieszczani.. Po jednej drodze na to kultowe wzniesienie jeżdżą samochody, edynburczycy uprawiają jogging i jeżdżą rowerzyści( wszyscy nawzajem uważają na siebie).
W pobliżu mniejszych miast są wyznaczone ścieżki ale ich mankamentem jest to ,że nie układają betonowych kostek tylko momentami widać kamienny bruk( muszą się od nas wiele nauczyć). Mankamentem jest niewątpliwie jest brak koszy na śmieci i dlatego pewnie na trasach spacerowych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie je czysto( TJ nie miałoby tam co robić) . Wow! Ucieszyłem się jak zobaczyłem znak – droga dla rowerzystów. Za chwile zniesmaczony zobaczyłem, że drogą to również jeżdżą samochody. Szkoci to dziwne ludzie. Kiedy stanąłem na skrzyżowaniu, ponieważ zapaliło się czerwone światło, mój przewodnik poinformował mnie, że tutaj na własne ryzyko można na czerwonym przejść( jako towar eksportowy zaproponowałbym Szkotom - straż miejską. Za wielki mankament uważam brak budek w okolicach odwiedzanych zamków. Bez hot-dogów i frytek było mi trudno pokonywać trasy spacerowe i byłem uboższy o łączenie doznań estetycznych z kulinarnymi., miejsc dla dmuchanych zjeżdżalni też nie widziałem. Oczywiście w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach można byłoby kupić gustowne pamiątki( przypomniałem sobie czasy CEPELII) no i kulturalnie zjeść, ale nie na moją kieszeń.
Zabytkowa i współczesna architektura(symbioza)
Panorama Edynburga ze wzgórza jest porażająca. Nowa zabudowa przeplata się ze starą. Specjalnie to mnie nie raziło bo stylowo współczesne wieżowce i budynki( beton i szkło) nawiązują do zabytkowej architektury i przyjemnie się patrzy( chociaż moje oko może być skrzywione z uwagi na różnice dioptrii w lornetkach). Przejeżdżając przez szkockie miasteczka miłe wrażenie sprawia monotonia architektoniczna ( kamienne ściany budynku i dachówki) i nie zmąciło tych doznań info mojego towarzysza, że Szkoci stosują nowoczesne materiały budowlane a moje oko oszukują stosowane powszechnie materiały elewacyjne, nawiązujące do stylów zabytkowych kamienic. Na ulicach miast , przez które przejeżdżałem i zwiedzałem, na starym mieście króluje bruk( nie mylić z naszą kostka brukową). Nikomu nie przeszkadzają tam w rzędzie kamienic, krzepko wyglądające ruiny ( mech w krwistej zieleni nie robi tam szkody z uwagi na klimat). Popadające w coraz większą ruinę kościoły( co u nas jest nie do pomyślenia), stare kamienne mosty ( nie mylić z mostkami) robią kolosalne wrażenie jak się pamięta nasze rzeczki i próbuje szukać porównań i odniesień.
Przyroda
Listopad to może nienajlepsza pora dla miłośników turystyki przyrodniczej. Na siedem dni pobytu tylko jeden dzień słoneczny. Przewagę szkockiej mgły widać na fotkach. Pomimo późnej jesieni trawa o kolorze soczystej zieleni, na łąkach pasące się owce, konie i bydło( u nas o tej porze roku to raczej rzadkość). Zero ugorów. Lasy nie wdzierają się w pola i nie kłębią się stare trawska. Za oknem samochodu listopad a kwiaty dobrze się jeszcze mają. Nadmorskie krajobrazy, krzyżują się z górskimi. Raz jestem w górach „a la” Beskidy, za godzinę na wyżynie, stąd na pojezierze aby na koniec dnia przespacerować się nad zatoką. Widok meandrującej rzeki Forth i powrót myślami do widoku naszych uregulowanych kanałów trochę mną zatrząsł.
Wow! Trzeba się zatrzymać , żeby się nie rozpisywać . Poniżej kilka obrazków ze Stirling.
Jeszcze jedno. W zabytkowych wnętrzach często obowiązuje zakaz fotografowania( ponoć lampy błyskowe szkodzą).


Załączniki:
Brukowana uliczka..JPG
Brukowana uliczka..JPG [ 283.58 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
Legendarny jednorożec to częsty element starej architektury..JPG
Legendarny jednorożec to częsty element starej architektury..JPG [ 163.8 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
To co lubię. Żeliwna tablica nagrobkowa.JPG
To co lubię. Żeliwna tablica nagrobkowa.JPG [ 314.39 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
Tak. Ten ogród to cmentarz a piramida to pomnik reformacji. .JPG
Tak. Ten ogród to cmentarz a piramida to pomnik reformacji. .JPG [ 263.19 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
Ruiny siedziby sądu. Centralnie herb Szkocji. .JPG
Ruiny siedziby sądu. Centralnie herb Szkocji. .JPG [ 252.46 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
Budynek więzienia z XVIII wieku. Dzisiaj w jego wnetrzach znajduje się muzeum..JPG
Budynek więzienia z XVIII wieku. Dzisiaj w jego wnetrzach znajduje się muzeum..JPG [ 329.06 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
kamienny most na rzece Forth, za którym Szkoci pokonali Anglików w 1297 roku.JPG
kamienny most na rzece Forth, za którym Szkoci pokonali Anglików w 1297 roku.JPG [ 347.91 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
Na dziedzińcu zewnętrzym zamku Stirling pomnik Roberta I Bruce króla Szkocji , nosił przydomek Waleczne Serce. W filmie Gibsona przydomek ten nosił William Wallace..jpg
Na dziedzińcu zewnętrzym zamku Stirling pomnik Roberta I Bruce króla Szkocji , nosił przydomek Waleczne Serce. W filmie Gibsona przydomek ten nosił William Wallace..jpg [ 268.18 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
Wieża monument z połowy XIX wieku zbudowana na część Williama Wallace.JPG
Wieża monument z połowy XIX wieku zbudowana na część Williama Wallace.JPG [ 323.64 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
Z tarasu widokowego  pięknie się prezentuje meandrująca rzeka Forth. Mgła nie pozwoliła na podziwianie panoramy szkockich gór.Robiąc fotki nie wiedziałem czy uważać ,żeby aparatu nie wyrwał wiatr..JPG
Z tarasu widokowego pięknie się prezentuje meandrująca rzeka Forth. Mgła nie pozwoliła na podziwianie panoramy szkockich gór.Robiąc fotki nie wiedziałem czy uważać ,żeby aparatu nie wyrwał wiatr..JPG [ 282.44 KiB | Przeglądane 5462 razy ]
We wnętrzach można podziwiać miecz prawie 1,5 długości ponoć samego Wiiliama Wallace.JPG
We wnętrzach można podziwiać miecz prawie 1,5 długości ponoć samego Wiiliama Wallace.JPG [ 192.43 KiB | Przeglądane 5462 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szkocja
PostNapisane: 20 gru 2011, 16:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Szkocja cz II

Z burzy wyłania się szkocka mgła, która na oko mało różni się od jurajskiej.
Odwiedzając kultowe miejsca z zabytkami szkockiej przeszłości i konfrontując z jurajskimi opowieściami można przeżyć duże rozczarowanie.
Po pierwsze - z bólem muszę stwierdzić, że w przeciwieństwie do Jury nie spotkałem nigdzie info o zniszczeniach dokonanych przez Szwedów czy też przez inne nacje. Za to z dumą pokazują szkockie dowody skutecznego odporu w przypadku obcych najazdów. Przykładem są Wał Hadriana i Wał Antonina( zabrakło czasu na obejrzenie ich reliktów).
Po drugie - patrząc na nasze „zabytki” sakralne poczuć można dumę z ich stanu obecnego. Kryzys stosunku Szkotów do religii jest bardzo widoczny na elewacjach starych kościołów i nie tylko. Wczoraj np. karierę w necie robiła info. o urządzeniu w jednym ze szkockich kościołów pubu. U nas nie do pomyślenia jest np. pozostawienie pustych miejsc po kamiennych figurach na elewacjach kościołów czy też, tak jak widać na jednej z fotografii, zainstalowanie nowoczesnej instalacji zwieńczającej wieżę, pamiętającym czasy średniowiecza kościół św. Michała w Linlinghtow.
Po trzecie- nie wiem czy zazdrościć Szkotom mnogości zabytków niesakralnych. To powoduje, że tak jak we wspomnianym Linlinghtow , nie doprowadzili do odrestaurowania królewskiego pałacu znajdującego się nad jeziorem ale to ich broszka( no problem).Mgła spowiła jezioro ale po odpoczywających nad jego brzegiem żaglówkach widać ,że sezon żeglarski mimo późnej jesieni trwa.
Po czwarte- nie wiem co sadzić o skąpstwie Szkotów( patrząc na dokonania architektoniczne ich przodków). Pełne zdobień fontanny, ornamenty kościołów, zamków i pałaców ( o cmentarzach nie wspominając). Tyle w skrócie. Następnym razem będzie coś o kolejach i górnictwie.


Załączniki:
Współczesne zwieńczenie wieży kościoła św Michała. My zrobilibyśmy to w nawiązaniu do stylu architektonicznego epoki.
wieża.JPG
wieża.JPG [ 155.88 KiB | Przeglądane 5287 razy ]
Typowa szkocka mgła nie przeszkadzał w delektowaniu się widokami strawionego ogniem pałacu w LInlinghtow
pałac we mgle.JPG
pałac we mgle.JPG [ 115.49 KiB | Przeglądane 5290 razy ]
W czasach świetności (przed pożarem)pałac w Linlinghtow musiał robić o wiele większe wrażenie.
jak to w palacu duże okna.JPG
jak to w palacu duże okna.JPG [ 261.74 KiB | Przeglądane 5290 razy ]
Herby nad bramą do pałacu. w tym również Francji (nie bez powodu).
herby.JPG
herby.JPG [ 175.48 KiB | Przeglądane 5290 razy ]
Do pałacu idzie się wzdłuż muru , na którym info o kolejnych jego dziedzicach. Od Marii Stuart do Elżbiety II( ale jak widać nic nie ma to do rzeczy, jeżeli chodzi o stan)
aleja gwiazd.JPG
aleja gwiazd.JPG [ 169.91 KiB | Przeglądane 5290 razy ]
Jak tutaj wierzyć w przysłowiowe skąpstwo Szkotów patrząc na fontannę na miejscowym rynku. Na dziedzińcu pałacowym znajduje się jeszcze bardziej"strojna".
fontanna.JPG
fontanna.JPG [ 243.51 KiB | Przeglądane 5290 razy ]
Okno kościoła św. Michała
szkocka rozeta.JPG
szkocka rozeta.JPG [ 208.93 KiB | Przeglądane 5290 razy ]
Nad spowitym mgłą jeziorem.
sezon jeszcze się nie skończył.JPG
sezon jeszcze się nie skończył.JPG [ 125.07 KiB | Przeglądane 5290 razy ]
Fronton kościoła św. Michała. Ciekawe rozwiązanie zabudowy wejścia.
wejście.JPG
wejście.JPG [ 289.57 KiB | Przeglądane 5290 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szkocja
PostNapisane: 20 gru 2011, 16:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
Fajna wycieczka, choć pogoda wyspiarska ;). Co do żaglówek, żeglarz ze mnie żaden ale jeśli są na brzegu to znaczy, że sezon się zakończył, przynajmniej tak to wygląda na stanicach wędkarskich.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szkocja
PostNapisane: 20 gru 2011, 16:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Na razie musisz uwierzyć na słowo, że widziałem "śmigające" żaglówki( co prawda nie na jeziorze ale w zatoce), najciekawsze fotki dopiero są w drodze.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szkocja
PostNapisane: 20 gru 2011, 22:59 

Dołączył(a): 02 lis 2009, 22:26
Posty: 103
Lokalizacja: śląsk
fajna wycieczka do Szkocji! Mówie o tej, która nam zafundowałeś tu...Zawsze tam chciałam pojechać, teraz juz nie muszę ;)

Pałac we mgle debest! No to czekam na cd..


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szkocja
PostNapisane: 21 gru 2011, 09:31 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 09:14
Posty: 404
Lokalizacja: Silesia
@młody, a o szkockiej "łyski" cosik będzie? :D


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szkocja
PostNapisane: 25 gru 2011, 14:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Zanim zabrałem się za pisanie postu, zajrzałem do folderu o muzeach whisky( nie odwiedziłem żadnego z dwunastu a jakość napitku sprawdzałem organoleptycznie). Wychodzi na to, że prawdziwy Jurajczyk powinien gustować w napitku o nazwie Isle of Jura.

Święta to czas podróżowania. Od rodziny do rodziny na walizkach. Dzisiaj kilka fotek z małej stacyjki kolejowej. Jeżeli chodzi o muzea kolejnictwa to jest ich w świecie parę sztuk ale największe jest na Wyspach Brytyjskich. Okazuje się , że jest też miejsce na ekspozycję pamiątek muzealnych na małych stacjach tak jak w Boness. Nie wiem, czy u nas sprawdziłby się sposób ich ekspozycji na peronie dworcowym ale…
Patrząc na niektóre foto można sobie wyobrazić początki Kolei Warszawsko Wiedeńskiej.
Po pojedynczym torze śmiga czasem parowóz z wagonami wycieczkowymi.
Początek stacyjki i torów związany jest z górnictwem no i portem, który w przeszłości należał do największych w Szkocji. Boness to też kiedyś rybołówstwo i wielorybnicy( teraz cisza i spokój ale w planach ożywienie portu dla celów wycieczkowych).
Ponieważ przed wyjazdem prezes nawoływał do uczczenia rocznicy zakończenia I WŚ, nie mogłem nie zatrzymać się przed pomnikiem upamiętniającym poległych mieszkańców Boness w I i II WŚ( podobna wygrali też dla nas te wojny)- długie listy nazwisk.


Załączniki:
b pomost.JPG
b pomost.JPG [ 323.74 KiB | Przeglądane 5142 razy ]
b kult jak u nas kiedyś w filmowym barze mlecznym.jpg
b kult jak u nas kiedyś w filmowym barze mlecznym.jpg [ 349.5 KiB | Przeglądane 5143 razy ]
b kopalnia jak karafka.JPG
b kopalnia jak karafka.JPG [ 305.23 KiB | Przeglądane 5143 razy ]
b koło.JPG
b koło.JPG [ 346.23 KiB | Przeglądane 5143 razy ]
b panorama.JPG
b panorama.JPG [ 346.96 KiB | Przeglądane 5143 razy ]
Cmentarz tak jak i miasteczko ulokowany na opadającym ku zatoce Firth & Forth zatoce
b cmentary.JPG
b cmentary.JPG [ 247.41 KiB | Przeglądane 5143 razy ]
Szkockie wiewiórki spotkałem kilka razy.
bwiewiórka.jpg
bwiewiórka.jpg [ 255.73 KiB | Przeglądane 5143 razy ]
Siedemnastowieczna kamienica ozdobiona rusztowaniami po pożarze.
b kamienica.JPG
b kamienica.JPG [ 318.45 KiB | Przeglądane 5144 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szkocja
PostNapisane: 25 gru 2011, 15:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Dodam kilka , które wcześniej się nie zmieściły.


Załączniki:
Rzygacze wszędzie w Szkocji są podobne.
b IMG_4238.JPG
b IMG_4238.JPG [ 191.81 KiB | Przeglądane 5138 razy ]
Wyjście z portu
basen.JPG
basen.JPG [ 224.38 KiB | Przeglądane 5138 razy ]
Pomnik z nazwiskami poległych w I i II Ś
b pomnik.JPG
b pomnik.JPG [ 320.1 KiB | Przeglądane 5138 razy ]
b na walizkach.JPG
b na walizkach.JPG [ 327.23 KiB | Przeglądane 5138 razy ]
Na tej stacyjce to i pieski dobrze się mają
b drink.JPG
b drink.JPG [ 262 KiB | Przeglądane 5138 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Teraz jest 28 kwi 2024, 11:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL