Teraz jest 29 mar 2024, 07:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 lis 2021, 11:19 

Dołączył(a): 02 lip 2021, 17:25
Posty: 79
30 października 2021.

Kierunek wyjazdu w Beskid Makowski wybrany tak aby nie zahaczyć o A4 lub Zakopiankę. Skład jak to ostatnio w moim przypadku przeważnie bywa dosyć młody (2, 4, 14 lat i dwójka młodych inaczej).

Na początku trochę o trasie:
https://malopolska.szlaki.pttk.pl/map/d ... de=cgejbyt

Ma ona pewne zalety, a mianowicie łączy dwie stacje kolejowe. Czyli nie trzeba robić pętli, ani wracać tą samą drogą. Można się dostać nie korzystając z samochodu jadąc z Krakowa, ale to już trzeba wcześniej wstać. Trasy są co najmniej dwie do zrobienia. Jedna na północ od linii kolejowej druga na południe. To z takich najbardziej oczywistych krótszych. Ale jakby ktoś pokombinował to dużo więcej wariantów by znalazł.

Teraz odnośnie niebieskiego szlaku na górze Żar.
Załącznik:
2021_10_30_map_var.jpg
2021_10_30_map_var.jpg [ 178.86 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Przegapiliśmy zejście i poszliśmy tak jak niebieskie kropki na mapce, ale do miejsca oznaczonego czarnym x cały czas znajdowaliśmy niebieskie znaki tylko już takie starawe. Trzeba uważać, a na znaki szlaku papieskiego bym nie liczył. Raz są raz ich nie ma.

Dzika świnia porzucona na stacji kolejowej Stronie
Załącznik:
DSC_0003.jpg
DSC_0003.jpg [ 300.04 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Stronie. Bardzo ciekawa kapliczka ze względu na płaskorzeźbę w drewnie po środku. Takiej konstrukcji chyba jeszcze nie widziałem.
Załącznik:
DSC_0007.jpg
DSC_0007.jpg [ 282.77 KiB | Przeglądane 6058 razy ]

Załącznik:
DSC_0009.jpg
DSC_0009.jpg [ 332.64 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Widok z zejścia do Bugajów na bazylikę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolory i pogoda dopisywały.
Załącznik:
DSC_0019.jpg
DSC_0019.jpg [ 262.71 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


A to już typowy krzyż dla tych rejonów z pewnym elementem współczesności. Nie jestem do końca pewien, ale chyba malunek Chrystusa został wykonany na czymś plastikowym.
Załącznik:
DSC_0020.jpg
DSC_0020.jpg [ 302.97 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Bugaj Zakrzewski. Trochę wiało.
Załącznik:
DSC_0021.jpg
DSC_0021.jpg [ 310.43 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Góra Żar zdobyta
Załącznik:
DSC_0022.jpg
DSC_0022.jpg [ 316.78 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Na górze znajdują się ruiny zamku Barwałd, zrównanego z ziemią w XV w. Trochę się jeszcze zachowało murów wałów. Dziura jakby po niższej kondygnacji. I tu tak refleksja. A może by tak odsłonić to co zostało. Legendy mówią, że mury i lochy były potężne. Oczywiście mam na myśli profesjonalną robotę z badaniami archeologicznymi. Nigdzie nie znalazłem informacji aby jakaś ekipa przeprowadziła tam kompleksowe badania. Wiązało by się to pewnie z odlesienie wierzchołka i wałów. Podejrzewam, że miejsce zyskało by na atrakcyjności.
Załącznik:
DSC_0027.jpg
DSC_0027.jpg [ 340.25 KiB | Przeglądane 6058 razy ]

Załącznik:
DSC_0030.jpg
DSC_0030.jpg [ 321.53 KiB | Przeglądane 6058 razy ]

Załącznik:
DSC_0031.jpg
DSC_0031.jpg [ 330.7 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Strumyczek przy którym niebieski szlak definitywnie zniknął (X na mapce).
Załącznik:
DSC_0048.jpg
DSC_0048.jpg [ 331.91 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Góra Żar z czarnego szlaku.
Załącznik:
DSC_0054.jpg
DSC_0054.jpg [ 264.72 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Złota godzina rozpoczęta. Widok z czarnego szlaku, z granicy pomiędzy Barwałdem a Stryszowem na północ.
Załącznik:
DSC_0057.jpg
DSC_0057.jpg [ 327.21 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Zachód na stacji w Stryszowie. Teraz tylko po samochód. A w pociągu ciekawa sytuacja. Przy próbie kupna biletu konduktor groźnym tonem powiedział, że teraz nie ma czasu, żebym sobie usiadł i czekał. Więc siadłem, czekałem a w Stroniu wysiadłem.
Załącznik:
DSC_0059.jpg
DSC_0059.jpg [ 290.21 KiB | Przeglądane 6058 razy ]


Trasy proste, podejście krótkie, czasem intensywne czyli takie dla dzieci. Polecam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2021, 21:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
O fajne tereny. Mnie po wyjściu na Koskową Górę, jakoś w Makowski nie ciągnie...choć jesienią, w paśmie Pewelskim, jest niesamowicie, bo tam rosną buki, dęby i jak się trafi (ja trafiłem), to bomba kolorystyczna po oczach potrafi nieźle dać. No ale to pasmo, to różnie przypisują.

Z dziećmi polecam Jamną. Taka pętla to ok 9km, początek po szutrowej drodze, potem przez mostek na wzniesienie, jest jaskinia, są skały Diabelskie, obok kościół z nietoperzami, a w Jamnej pod Bacówką plac zabaw, można coś zjeść. Byliśmy dwa razy, raz ze znajomymi na nocleg zostalismy:
https://mapa-turystyczna.pl/route/pst8
w wersji ekstremalnej, można podjechać autem :wink: pod samą bacówkę.
Jakby co tu opis i kilka zdjęć:
https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.c ... gorza.html

Muszę jeszcze zajrzeć w rezerwat Skamieniałe Miasto obok Ciężkowic. A wspominam o tych miejscach, bo widzę, że skałki lubicie :)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 gru 2021, 10:59 

Dołączył(a): 02 lip 2021, 17:25
Posty: 79
Dzięki wielkie za polecenie trasy. Tam nas jeszcze nie było. A wygląda bardzo zachęcająco.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 07:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL