Teraz jest 28 mar 2024, 14:04




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 gru 2019, 22:54 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Przysłuchując się Kolegom i obserwując Ich z boku, obie z Alicją popłakałyśmy się ze śmiechu. O czymże Oni tak deliberowali? Nikt nie zgadnie. Ano o zamierzchłej przeszłości Polski, o koronowanych głowach i białogłowach.

Dyskusje toczyły się do końca naszej wyprawy.
I w jaskini (za tym dużym białym dymem ukrywa się Rybak, a ten mniejszy dym z prawej to Marianowski).


Załączniki:
K-O-8.jpg
K-O-8.jpg [ 17.46 KiB | Przeglądane 14459 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2019, 22:55 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
I przy ognisku pod Jaskinią Komarową...


Załączniki:
K-O-9.jpg
K-O-9.jpg [ 87.54 KiB | Przeglądane 14459 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2019, 22:57 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Na zakończenie jeszcze jeden portret Rudiego :)


Załączniki:
K-O-10.jpg
K-O-10.jpg [ 34.82 KiB | Przeglądane 14459 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2019, 09:26 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Rudi wymiata :)
Nie pierwszy raz muszę stwierdzić, że kobiety ze względu na swoją spostrzegawczość i podzielność uwagi lepiej nadają się do zadań reportażowych :)
No i jeszcze fantastyczne zdjęcie z "wytwornicami dymu" (K-O-8.jpg) , które nie wiem czemu kojarzy mi się z tą produkcją:
https://www.youtube.com/watch?v=47LDQue0jRg :mrgreen: :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2020, 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Trochę już czasu minęło od tej wycieczki ale jeszcze taki jakby aneks do niej ode mnie.Pewnie bym zapomniał ale przypomniałem sobie gdy Kolega fragpaul zamieścił fajny post na Forum i sam zacząłem oglądać archiwalne mapy.Do rzeczy.
Mijając opłotki Skrajnicy wkrótce dotarliśmy do suchego koryta"potoku"którym odpływała woda z sztucznego nieistniejącego już dawno zbiornika w okolicy Sokolich Gór.Miejsce zaznaczyłem czerwonym okręgiem na mapie
Załącznik:
stawyy.jpg
stawyy.jpg [ 198.51 KiB | Przeglądane 13813 razy ]

Tak wygląda w rzeczywistości,
Załącznik:
IMG_1275-900x600.JPG
IMG_1275-900x600.JPG [ 194.52 KiB | Przeglądane 13813 razy ]

od tego miejsca suche koryto zaczyna meandrować,stąd wyciągnąłem taką hipotezę że hydro budowlańcy"pociągnęli" sztuczny przekop doprowadzając wodę tutaj a resztę załatwiła natura odprowadzając wodę do Warty w miejscu które zaznaczyłem na mapie czerwoną strzałką.
Tam zawsze było bardzo mokro,idąc ścieżką z Kręciwilka do Dębowca trzydzieści lat temu przecinało sie mnóstwo strumieni mniejszych i całkiem sporych.Do dnia dzisiejszego szczególnie wiosną woda do Warty z tego zaznaczonego strumienia wpada z szumem,a sam strumień(dzisiaj bardziej rów melioracyjny) jest miejcami trudny do pokonania.
Mapa z 1934r.tak przedstawia teren,
Załącznik:
stawy...jpg
stawy...jpg [ 293.46 KiB | Przeglądane 13813 razy ]

jak widać nazwa Stawy czy Stawki jest jak najbardziej uzasadniona,zresztą w latach dziewięćdziesiątych były tam jeszcze mokradła.
Piszę to wszystko bo padło wówczas pytanie dokąd odpływała woda z zbiornika,chyba pytał Rybak,ale nie dostał jasnej odpowiedzi,więc ja teraz zapytam czy moje dywagacje mają jakiś sens :?:
Smar,a co Ty na to,w sumie to też Twoje tereny :)
Screen'y zrzucone z map pochodzących z portali http://www.jaskiniejury.pl/mapa-on-line
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... 600dpi.jpg


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2020, 21:35 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Te "stawy" w rejonie Skrajnicy są też na "powiatowej 25-ce" z 1984 roku - zachodni na niebiesko (woda) wschodni jako bagno, teren podmokły. A woda ze zbiornika przy SG to tak naprawdę za bardzo nie musiała być odprowadzana bo w większości... wsiąkała w "przenno-jałowcową" piaszczystą, mizerną, olsztyńską glebę... Więc - tak jak sugerujesz - specjalnego "kanału" kopać dla niej nie trzeba było. Za to rejon Dębowca - tak jak powiedziałeś - do dzisiaj jest podmokły i wiele tam płytkich, powolnych cieków sączących się do Warty


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Teraz jest 28 mar 2024, 14:04


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL