Teraz jest 28 mar 2024, 12:12




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 sie 2011, 09:41 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Druga z rzędu po: viewtopic.php?f=45&t=5037 rowerowa niedziela na Ponidziu, jednak tym razem po jego ścisłym centrum.

Po zwodowaniu kajakarzy w miejscowości Nida nad Czarną Nidą przejeżdżam samochodem do Imielna i parkuję pod UG / posterunkiem policji. Pierwotnie chciałem rozpocząć trasę z Motkowic, jednak stali bywalcy sklepu nie sprawiali dobrego wrażenia i wolałem samochodu tam nie zostawiać ;)
Przed wyjazdem zaplanowałem sobie, opierając się na wcześniejszych wyjazdach i mapie przybliżoną trasę, która okazała się prawie strzałem w 10. Prawie tylko dlatego że miałem ograniczenie czasowo/kondycyjne i np. zamiast przez Góry Pińczowskie pojechałem dołem asfaltem na którym ruch był spory. Na szczęście to tylko krotki odcinek zrekompensowany pysznymi lodami na rynku w Pińczowie, który coraz bardziej mi się podoba ;)

W miarę dokładna trasa mojej wycieczki na Google maps : http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... 228649fd45
gdzie wyszło 85km a wg licznika rowerowego 93km - dość spora rozbieżność.

Link do mapy z narzędzia polecanego przez Killa: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=qtklvvahdluotuxe

Lepsze zdjęcia z wielu miejsc tej wycieczki są w temacie: viewtopic.php?f=45&t=3497 jakoś nie umiem dojść do porozumienia z kompaktem i poniższe to tylko fotki poglądowe.


Obrazek
Początek trasy, droga Imielno - Mierzwin, w oddali łagodne wzgórze zajęte przez pola którędy wiedzie trasa mojej wycieczki

Obrazek
Uprawy tytoniu w okolicach miejscowości Tur i typowo "szutrowa" droga, przed samą wsią wysypana grubym tłuczniem co na rower nie jest dobrym podłożem.

Obrazek
Susząca się mięta - dużo tego w okolicach Tura, aromat niesamowity, w dalszej części będzie dominował aromat cebuli ;)

Obrazek
Pozostałości mostu na Mierzawie w Pawłowicach

Obrazek
Przepięknie położony kościół w Młodzawach Małych

Obrazek
Wąwóz lessowy między Młodzawami a Mozgawą

Obrazek
Wąwóz lessowy między Młodzawami a Mozgawą

Obrazek
Chroberz, kwatera z WW na cmentarzu parafialnym

Obrazek
Kamienna figura przy drodze k/Rudawy

Obrazek
Most na Nidzie między Nieprowicami a Zagością (w Zagości remontują elewację kościoła)

Obrazek
Skotniki Dolne i pojawiają się tak charakterystyczne dla Ponidzie gipsowe wzgórza

Obrazek
Nietypowy dla tego terenu żeliwny krzyż (okolice Sielec)

Obrazek
XVIw kościół w Gorysławicach k/Wiślicy. Rower leży na wychodniach krystalicznego gipsu, a kawałek dalej widziałem budowę domu gdzie "wykopy" pod fundamenty były dosłownie wycinane w gipsie.

Obrazek
Wiślica - drogie, średnio smaczne lody i sporo pijanych autochtonów. Dopiero objazd rowerem uświadomił mi jak niewielka to miejscowość...

Obrazek
Fajna polna droga z Wiślicy do Chotlu Cz. (biegną nią szlaki rowerowy i pieszy). Przy cmentarzu w Gorysławicach odkrywka geologiczna zawalona śmieciami (jak wiele innych, podobnie na Jurze jest z wapiennymi kamionkami).

Obrazek
Chotel Czerwony, spokój, cisza, ławeczki w cieniu z widokiem na kościół i odsłonięcia krystalicznego gipsu. Jedynym minusem jest słup energetyczny koło groty, który dobitnie pokazuje iż nie potrafimy kształtować krajobrazu i jednym elementem niszczymy przepiękne miejsce...

Obrazek
Ruiny młyna na niebieskim szlaku k/Brzezi - pokrzywy po szyję, ledwo widoczna ścieżka i mostek po którym strach było przejść, ale fajne miejsce.

Obrazek
Kamienista droga przez Aleksandrów, jeden z najciekawszych odcinków na całej trasie. Dróżka wije się gipsowym bardzo wąskim garbem nad częściowo podmokłymi obniżeniami. W samym Aleksandrowie (malutki przysiółek) źle zrozumiałem wskazania miejscowych, skręcając trochę za wcześnie trafiłem do niesamowitego gipsowego wąwozu. Szkoda że sporo w nim śmieci i zarośli, o komarach nie wspominając, ale poza sezonem wegetacyjnym miejsce o dużym potencjale fotograficznym.

Obrazek
Okolice Skorocic, jako wielbiciel pomidorów na nic lepszego trafić nie mogłem, były pyszne i aromatyczne. Zresztą całe Ponidzie to pola ogórków, cebuli, pomidorów i plantacje truskawek.

Obrazek
rez. Skorocice, widok z Wysokiej Drogi. Ogromne pokrzyw nie zachęcały do spaceru po rezerwacie.

Obrazek
rez. Winiary Zagojskie i mocno pochylony słup energetyczny, zdjęcie mocno spłaszczyło perspektywę. Od asfaltu Skorocice - Busko zrobiłem sobie typowo terenowy odcinek - najpierw przez nasyp dawnej kolejki do Gacek i skrajem rezerwatu polną drogą grzbietem wzniesienia na Winiarskie Góry.

Obrazek
Wychodnia gipsu

Obrazek
Wszechobecne pola cebuli

Obrazek
Gacki, kamieniołom gipsu

Obrazek
Już prawie koniec wycieczki i widok na rez. Skowronno i Góry Pińczowskie z mostu na Nidzie. W 1915r. (marzec-maj) przebiegała tędy linia frontu obsadzona przez nasze Legiony

Obrazek
A to już fotka z samochodu i kościół w Mokrsku po remoncie elewacji.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 sie 2011, 16:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Super wycieczka w nieznane nowe tereny :) Trochę tam tylko płaskawo :P

Ps. Do oznaczania tras lepsza jest mapa ze strony http://www.gpsies.com/createTrack.do 8)

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2011, 17:45 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Teren jest zbliżony do Progu Lelowskiego, czyli jest płaskawo ale nie płasko - dokładnie tak jak lubię :mrgreen:

Dzięki za linka do GPSies - fajne a nie zwracałem na tą stronę do tej pory uwagi bo myślałem że generuje tylko na podstawie tracka z GPS.

Dodałem w opisie link, a tu raz jeszcze: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=qtklvvahdluotuxe

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 sie 2011, 18:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
To ile zdjęć można zamieścić w jednym poście?
Myślałem do tej pory, że 15.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 sie 2011, 18:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Miło popatrzeć na tereny dawnych wycieczek :), Młodzawy a nie Mołdzawy. Spaliśmy tam kiedyś na kwaterze, spacery wieczorem wśród stawów nad Nidę - niezapomniane.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sie 2011, 08:33 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Dzięki za zwrócenie uwagi - poprawione.

Okolice bardzo ładne, a że dojazd do Jędrzejowa z przyległościami, które są doskonałą bazą wypadową, dobry zapewne będę tam co jakiś czas się na rower wybierał. W pierwszej kolejności chciałbym zobaczyć dokładniej wzgórza na wschód od Buska.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 sie 2011, 20:00 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
Fajne zdjęcia oddające klimat tych rolniczych, wiejskich i dość ,,górzystych" terenów.
Spróbuje wybrać się śladami wytrwałego cyklisty tylko, że samochodem. Plan wycieczki jest gotowy :D Michał, byłeś na cmentarzu w Chrobrzu i byłeś też w Chotlu Czerwonym.
Ta ostatnia nazwa dziwnie brzmi ale tak to się odmienia.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2011, 08:16 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Faktycznie niektóre nazwy w tej części Małopolski (Ponidzie i Wyż. Miechowska) wydają się "dziwne" ;)
Jako szkielet wycieczki samochodowej jak najbardziej, oczywiście trzeba by zmodyfikować co nieco, bo nieprzejezdne są odcinki:

- Michałów do drogi Pińczów - Młodzawy (leśna droga ze szlabanami, ale asfaltem da się objechać);
- Młodzawy - Michałów jak jest sucho i samochód nie jest bardzo niski to ostrożnie się da, ale...;
- Wiślica - Chotel Cz. tylko asfaltem;
- między Chotlem a Skorocicami też tylko asfaltem, tym rewelacyjnym garbem przez Aleksandrów osobowy dojedzie tylko do ostatnich domów (końca szutrowej drogi);
- Skorocice - Winiary tylko asfaltem
- Winiary - Bogucice od biedy przy ostrożnej jeździe się da :P

Tam oczywiście jest dużo więcej ciekawych miejsc i samochodem można dotrzeć prawie do każdego z nich na zasadzie podjechać do końca utwardzonej drogi i krótki spacerek pieszo.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lut 2014, 18:27 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
Super jest ten posąg ze zdjęcia na 9. Michał, czy mógłbyś podać dokładniejszą lokalizację? Na mapie z compassu, w okolicach Rudawy nic takiego nie zaznaczyli.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2014, 18:44 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Zgodnie z życzeniem - https://maps.google.com/?ll=50.409967,2 ... ,7.74&z=15

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lut 2014, 19:26 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
super, dzięki :)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 12:12


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL