Teraz jest 27 kwi 2024, 13:21




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 mar 2024, 10:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Dzień dzisiejszy (8.03)pstrągowaniu nie sprzyjał, wyż i zimny wiatr NE plus obfita lampa prześwietlająca na wskroś wodę, gdy do tego dodamy niskie położenie słońca o tej porze nawet w południe czyniące zemnie gnoma rzucającego długi cień na rzekę, antysukces murowany.
Załącznik:
IMG_4661.jpg
IMG_4661.jpg [ 192.13 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Załącznik:
IMG_4666.jpg
IMG_4666.jpg [ 147.86 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Jednak i tak wolę tam choćby tylko pospacerować niż nie być wcale, w końcu na ryby a nie po ryby się jedzie a panujące warunki wymuszają jedyną słuszną metodę, na udo, czyli się udo albo nie udo... Zresztą jak już kiedyś pisałem, na rybach jest tak fajnie bo nic nie muszę, nawet łowić,a kiedy będzie mi dane tu powrócić trudno określić gdy robota jest ponad 1000km.stąd.
Przybyło w krajobrazie od ostatniej wizyty,białe wiatraki na tle krystalicznego błękitu wnoszą coś fajnego do tej płaskiej monotoni.
Załącznik:
IMG_4672.jpg
IMG_4672.jpg [ 47.99 KiB | Przeglądane 376 razy ]

O totalnej degradacji rzeki poniżej hodowli już kiedyś wspominałem. W górę od hodowli jest inaczej. Kilkaset metrów przed hodowlą woda pogłębia się i zwalnia, by w końcu stać się głębokim leniwym kanałem, tak na rzekę niegdyś mocno wartką oddziałowuje spiętrzenie hodowlane. Plusem jest czystość wody.
Załącznik:
IMG_4676.jpg
IMG_4676.jpg [ 260.72 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Załącznik:
IMG_4684.jpg
IMG_4684.jpg [ 170.03 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Pokazywałem będąc tu ubiegłego roku zniszczoną bobrzą tamę, zniszczyli jedną zdeterminowane bobry siekły dwie, nieugiętość ale i rozmach jak przy PRLowskiej hydrobudowie.
Załącznik:
IMG_4690.jpg
IMG_4690.jpg [ 345.47 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Panuje opinia że zwierzęta nie myślą, patrząc na ten wyczyn chyba trzeba zrewidować takie podejście.Spiętrzenie tak wysoko tego strumienia na tak krótkim odcinku wygląda na planowane działanie.
Spiętrzenie tego strumienia spowodowało powstanie całkiem sporego jeziorka i kilku hektarowe mokradła, z niektórych mają ślizgawki prosto do rzeki.
Załącznik:
IMG_4699.jpg
IMG_4699.jpg [ 344.4 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Przeszedłem już niemal cały odcinek, za zakrętem ostania prosta,
Załącznik:
IMG_4705.jpg
IMG_4705.jpg [ 236.76 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Załącznik:
IMG_4711.jpg
IMG_4711.jpg [ 241.08 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Pokapowałem się że dzień kobiet jest, :mrgreen: trzeba wracać. Pomimo chłodu dzień był piękny i bardzo odprężajacy choć prognozy się sprawdziły, nawet ryby w wodzie nie widziałem. Gdzie tyle ryb potrafi się ukryć w takiej pozimowej, prześwietlonej i ubogiej w roślinność rzece... :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2024, 11:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
A'propos Wiercicy to na paczątku stycznia odwiedziłem jej źródła. Szału nie ma choć bywało gorzej. Ale w porównaniu z październikiem 2022 to wyraźnie silniejsze a nawet nowy (trzeci) wypływ w "górnym basenie" się pojawił:
http://straznicyczasu.pl/viewtopic.php? ... 608#p68608
[/quote]

Zastanawiające i dziwne to zjawisko,w dolinie Wiercicy, w okolicy gdzie wczoraj byłem źródła"pompują"na sto procent.
Fotka pokazuje strumień odprowadzając wodę z wywierzyska do rzeki, wody chyba więcej jak ubiegłego roku.
Załącznik:
IMG_4658.jpg
IMG_4658.jpg [ 305.79 KiB | Przeglądane 376 razy ]

Może jednak jakieś osady ograniczyły wydajność źródła Zygmunta :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2024, 19:39 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
Byłem dziś nad Wiercicą na wysokości kościoła św. Mikołaja.
Miejsce rekreacyjne z wiatami koło bajora nawet OK, tylko bardzo blisko drogi i zero jakiejś naturalnej bariery - wszystko na widoku i hałasie.
Tojtoje oba rozwalone, ale to już wina użytkowników.

Natomiast asfalt nad samą rzeką jest dziwaczny, ani jako trakt spacerowy/rowerowy, ani dojazd do pól/łąk. Co autor miał na myśli to już każdy sobie musi odpowiedzieć. Zmarnowana kasa i zniszczone brzegi Wiercicy.

Największym dramatem jest jednak sama rzeka - jak jeszcze pływałem tam kajakiem, czy zatrzymywałem się podczas wycieczek rowerowych to zazwyczaj płynął tam wartko kryształ. Tym razem nurt raczej wolny, sporo mułu i przy brzegu rozkładającego się zielska, a pies po wyjściu z wody śmierdział jak by się w zatęchłej gliniance wytaplał...

Załącznik:
DSC01748.jpg
DSC01748.jpg [ 458.72 KiB | Przeglądane 259 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 kwi 2024, 20:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Największym dramatem jest jednak sama rzeka - jak jeszcze pływałem tam kajakiem, czy zatrzymywałem się podczas wycieczek rowerowych to zazwyczaj płynął tam wartko kryształ.


Mnie jest trudno uwierzyć co tam się stało w tak krótkim czasie, mówię o odcinku od Zalesić do Wiercicy,bo niżej zapuszczać się"nie mam odwagi".
Tak się składa że rzekę odwiedzam w tygodniu,i często poniżej hodowli jest ściekiem,w lykend jest raczej czysto bo moczykij przypadkowy syfiarzowi może syfu narobić ale i tak niegroźnie.Kiełża już dawno tam nie uświadczysz,chruściki i jętki jak na lekarstwo,a jeszcze nie dawno byle badylek z rzeki wyjęty był pełny tetniących życiem owadów.Sklad wody,ten chemiczny wyczuwalny na piesku,jak i spowolnienie nurtu doprowadziło do nieodwracalnych zmian,ale czy może być inaczej jak ekologia dzisiaj to tylko ideologia i handel powietrzem?
Mowiło się kiedyś "głupi po ile pieniądze :?: "jak dzisiaj parafrazować to powiedzenie słuchając zielonych...


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Teraz jest 27 kwi 2024, 13:21


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL