Teraz jest 28 mar 2024, 12:06




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lis 2021, 18:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
No i po roku się powtarza...listopad stracony. Mam koronę...córa uziemiona do końca miesiąca, ja niby do czwartku za tydzień, a co będzie, to się zobaczy...
:(


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 gru 2021, 12:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Dziś wrzucę, krótki opis spaceru z niedzieli po lasach Maczek:
Dziś znów pojechaliśmy szukać zimy..na Maczkach. No i...jest:
Obrazek

dobrze, że wzięliśmy sanki
Obrazek

w lesie już cień, ale gdzieś tam między drzewami widać, jak zachodzące słońce oświetla las:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

mijamy kapliczkę i wchodzimy w las
Obrazek

Obrazek

leśne skrzyżowania...
Obrazek

docieramy do leśnej osady Burki. Ładnie brzmi, prawda leśna osada? No cóż, miałem smaka, że zobaczę stare chatki, a tu...nowoczesne klocki, pałacyki itp.
Obrazek

łysy:
Obrazek

wracamy. Robi się coraz ciemniej:
Obrazek

Obrazek

i praktycznie po ciemku docieramy do auta:
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 maja 2022, 17:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Wrzucę w ten wątek, w końcu to obok, również Katowice ;)
Nikoszowiec
Obrazek

i Giszowiec:
Obrazek

https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.c ... escie.html

a dziś była góry Jurajskie ;) ale to się dopiero zdjęcia robią ;)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 paź 2022, 11:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Las między L a K.
Czyli spacer po lesie między Lędzinami, a Katowicami. Las często oglądany zza okna auta, podczas podróży w kierunku gór...więc czas go odwiedzić.
Obrazek
Las na południu Katowic, zamknięty wschodnią nitką obwodnicy aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej (S1), dalej budzi mą ciekawość. Rok temu trochę połaziłem po części zachodniej (na zachód od dzielnicy Murcki), więc tym razem planowałem wybrać się na spacer na jego południową część. Nadszedł urlop jesienny, tym razem rozplanowany na codzienne obowiązki, przez co, wstając rano miałem ochotę na poleniuchowanie. O, napić się kawy, nic nie robić... Koledze piszę, że dziś dzień lenia.
więcej
https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.c ... y-l-k.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 lis 2022, 12:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Do katowickich lasów dorzucę relację z Śródmieścia Katowic.
Oprócz wycieczek górskich, czasem też odwiedzamy miasta. Te najbliższe nam, czy to w sensie odległości, czy też związane z zamieszkaniem już pojawiły się na blogu. Teraz czas na coś z zagranicy.
Katowice ;)
Obrazek

więcej na blogu.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 lis 2022, 10:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Fajnie popatrzeć na miejsca z dzieciństwa, w Katedrze byłem chrzczony, u Korfantego chodziłem do przedszkola ;).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2022, 19:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Z jednej strony ciekawi mnie jak to mieszkać w centrum, z drugiej przeraża ten gwar, ruch, brak zieleni...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 maja 2023, 16:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
W krainie Obeliksa i bukowej katedrze.

Czasem jest tak, że plany można wyrzucić i się złościć na siebie, że człowiek na coś się napali.
Ale warto plany zmieniać, bo wychodzą z takich zmian fajne rzeczy.
Obrazek

W planach miały być góry. Miał być grill w górach. Wyszedł grill i wizyta w mega ciekawym miejscu.
Pobudka rano i po chwili rozczarowanie. Córkę boli gardło, jest marudna z łóżka nie chcę wstać plus zimno na zewnątrz równa się posiadówa w domu. Ale im bliżej południa, tym robi się coraz cieplej a i choroba jakby odpuszcza więc stwierdzamy, że na grilla podjedziemy gdzieś blisko - wybieramy nasz ulubiony las. Auto parkujemy jednak przed nim:
Obrazek

i ruszamy ścieżką obok pola by zdobyć miejscową górę:
Obrazek

to co cieszy, to zieleń, która przybiera różne odcienie - wiosna w pełni. Wkraczamy w piękny las przez bukową bramę:
Obrazek

Nasz główny cel dziś to zobaczenie na własne oczy stanowiska archeologicznego na Bukowej Górze.
Bo w tym miejscu od jakiegoś czasu są prowadzone (bądź były) prace archeologiczne (sądzę, że prace dalej trwają, ale informacji nie znalazłem, więc proszę o informację ;) ), na stanowisku neolitycznym podczas prac archeologicznych odkryto ślady człowieka, najstarsze datowane są sprzed ok 11 tys. lat przed naszą erą. Więc ruszamy, wpierw ku najwyższemu punktowi na mapie oznaczonemu jako Bukowa Góra. Mijamy pierwszy, jak ja to niefachowo nazwałem, obeliks:
Obrazek

a potem ruszamy ku temu stanowisku, którego jesteśmy bardzo ciekawi. Idziemy przez las, jak to nazwała na forum Katarzyna_m, las smukły niczym gotycka katedra i to jest idealny opis tego miejsca:
Obrazek

Po krótkim spacerze jesteśmy na miejscu. Jest ono ogrodzone taśmą, a my min brodząc w głębokich liściach obchodzimy je i oglądamy z wielką ciekawością:
Obrazek

Ponoć od tych (obeliksów) megalitów z lewego rogu kadru, wszystko się tu zaczęło:
Obrazek

(o właśnie, gdzieś można przeczytać jak zaczęła się historia tego odkrycia? szukałem, ale główne informację to są opisujące już prace, co odkryto itd)

Robię im zdjęcie z bliska:
Obrazek

Obrazek

Nie będę się wymądrzał, że się na tym znam, więc wklejam krótki opis tego, co tu odkryto:
W okolicy dokonaliśmy znalezisk z różnych okresów. Znajdują się tu krzemienie, które prawdopodobnie pochodzą ze schyłkowego paleolitu. Są ślady wskazujące na neolit, mamy także najnowsze odkrycie, czyli grób ciałopalny z ok.VII/VIII w. n. e. – opowiada dr hab. Dariusz Rozmus z Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, który kieruje pracami badawczymi. cytat pochodzi z https://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/tajemnica-bukowej-gory-naukowa-sensacja-turystyczna-atrakcja/ w portalu https://www.dabrowa-gornicza.pl/.

Po oględzinach, ruszamy na krótki spacer do miejsca, w którym zrobimy gila, jak to śmiejąc się i dokuczając mi (ach to moje francuskie eR) mówiła moja żona :lol:
Za sobą oglądamy grzbiet, na którym było to dawne miejsce kultu:
Obrazek

Mijamy zbocza Bukowej Góry:
Obrazek

i poprzez smukły las:
Obrazek

docieramy do wieży obserwacyjnej:
Obrazek

pod którą robimy naszego grilla (gila :D ):
Obrazek

Czekając na kiełbaski, korzystamy z ciepła. Córa znosi następcom gałęzie na ognisko ;) , a ja odczytuje tablice informacyjne, podczas których żona robi mi zdjęcie:
Obrazek

Po posiłku pakujemy się (grill ląduje w reklamówce i wyrzucamy go pod blokiem do śmieci) i wracamy. Światło w lesie zaczyna się robić pomarańczowe dodając okolicy piękna:
Obrazek

Pod pomnikiem przyrody, Bukiem Ojcem robimy sobie sesję:
Obrazek

Obrazek

i na koniec jeszcze kilka zdjęć.
Szczawnik zajęczy:
Obrazek

oraz samotna latarnia w lesie...
Obrazek

Miejsce odwiedziliśmy mega ciekawe, więc dodając pierwsze zjedzone upieczone kiełbasy, wracamy do domu bardzo zadowoleni z tego dnia.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 maja 2023, 09:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
laynn napisał(a):
prace archeologiczne (sądzę, że prace dalej trwają, ale informacji nie znalazłem, więc proszę o informację ;)


Ponoć wstrzymane i w tym roku nie ruszą.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2023, 09:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Dziękuje za informację.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 28 mar 2024, 12:06


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL