Teraz jest 15 cze 2024, 22:57




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 401 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sie 2007, 10:55 

Dołączył(a): 20 mar 2007, 18:24
Posty: 30
Lokalizacja: okolice Miechowa
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malo ... sce,964594


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2007, 11:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
@Mariusz, przeczytałem opracowanie - zasadniczo wszystko OK pod warunkiem sprawnej realizacji, szczególnie sekcji "Projekt zagospodarowania turystycznego"

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 sie 2007, 19:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
tak, bardzo ciekawy projekt. ostatnio byłem zerknąć na "pustynię" ale jak popatrzałem na ten las to mi się nie chciało nawet wchodzić.

podobno pustynia została obsadzona jakieś 20-40 lat temu, ale jakoś mi się nie chce w to wierzyć bo większość to młodnik sosnowy i brzozowy.
czy ten młody lasek też będzie wycięty? podobno wycinka może potrwać do 20 lat żeby nie było katastrofy ekologicznej...czy to nie chodzi o to aby drzewa podrosły i można by na nich zarobić?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sie 2007, 22:04 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Na razie to nie ma żadnych pieniędzy na prace na pustyni. Wpisanie Pustyni do Natury 2000 nie oznacza że UE da jakiekolwiek pieniądze na ten teren. Jak były warsztaty dotyczące planu dla Pustyni to chciałem aby uczestnicy warsztatów wystąpili do Ministerstwa w tej sprawie , ale zostałem olany. Dla mnie to co przyrodnicy zatrudnieni przez Ministerstwo zrobilim (nie tylko w sprawach Pustyni ale również innych obszarów naturowych) to pic na wodę fotomontaż. Bali się poruszać drażliwe tematy, zawężali problemy, byle tylko nie narazić się urzędnikom ministerialnym, samorządom i biznesmenom. Mam duże wątpliwości co do danych które są zawarte w opisach ostoi i czuję że jak Polska będzie rozliczana ze zobowiązań które podjęła to wyjdą wielkie jaja (no ale z tego będzie się tłumaczył inny rząd).


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 sie 2007, 16:04 

Dołączył(a): 04 mar 2007, 21:42
Posty: 29
Lokalizacja: POZNAŃ
markpm napisał(a):
Cytat z Przeglądu Olkuskiego:
"Pojawiła się kolejna szansa na przywrócenie pierwotnego stanu Pustyni Błędowskiej. W stowarzyszeniu "Polska Sachara"
..........
Jak pozbyć się tych (cenzura 8) ) motocrossów i terenówek?!


Spróbuj posypać sacharyną :P

_________________
myślenie nie boli, ale nieprzyzwyczajonych męczy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2007, 07:53 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
pewnie bede niepopularny - ale po co pozbywac? moze wyznaczyc im jakas czesc do jazdy
bo gdzie tkwi tzw. diabel? w oleju ktory kapie? w halasie? w niebezpieczenstwie dla innych uzytkownikow? (taki moze troche kij w mrowisko ale chetnie poslucham ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2007, 08:39 

Dołączył(a): 01 sie 2007, 10:09
Posty: 25
Lokalizacja: Wzgórze
Problem tkwi w rozjezdzaniu czego sie da, niszczeniu wierzchniej warstwy gleby(co akurat na Pustyni bylo w pewnym sensie korzystne), checia wjechania tam gdzie jeszcze nikt nie wjechal, halasie (ploszenie zwierzat i katowanie ludzi szukajacych ciszy i spokoju) i stwarzaniu niebezpieczenstwa dla turystow.
Oczywiscie jestem za wytyczaniem jak najwiekszej ilosci tras dla quadowcow i stwarzaniem im mozliwosci uzywania tej (dla mnie) watpliwej rozrywki (w miejscach wlasciwych - haldy, kamieniolomy - bez wartosci przyrodniczych). Ale z jednoczesnym surowym przestrzeganiem prawa dt. ochrony przyrody i środowiska.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2008, 09:21 

Dołączył(a): 30 mar 2008, 18:41
Posty: 35
Lokalizacja: Śląsk
Byłem parę razy na "Pustyni Błędowskiej" . Przygoda zaczęła się jeszcze w latach 80-ych. Można tam było wtedy znaleźć sporo sprzetu wojskowego: zniszczone działo albo haubiceę? , niewybuchy granatów moździezowych kal. 82mm., rezsztki po wystrzeleniu RPG-7 czy tzw. łyżki po granatach ręcznych. Nie wspominając o mnostwie łusek z kałasza.
No i była CISZA !!! Bez quadów :D .
Ale już wtedy były masowo nasadzane szkółki leśne sosenek i pompowana woda z pobliskiej Białek Przemszy żeby się przyjęły. Uważam że nie ma chyba sensu zeby teraz trzebic las który się pojawił.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2008, 20:52 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
J-23 napisał(a):
Byłem parę razy na "Pustyni Błędowskiej" . Przygoda zaczęła się jeszcze w latach 80-ych. Można tam było wtedy znaleźć sporo sprzetu wojskowego: zniszczone działo albo haubiceę? , niewybuchy granatów moździezowych kal. 82mm., rezsztki po wystrzeleniu RPG-7 czy tzw. łyżki po granatach ręcznych. Nie wspominając o mnostwie łusek z kałasza.
No i była CISZA !!! Bez quadów :D .
Ale już wtedy były masowo nasadzane szkółki leśne sosenek i pompowana woda z pobliskiej Białek Przemszy żeby się przyjęły. Uważam że nie ma chyba sensu zeby teraz trzebic las który się pojawił.


Ja Ciebie nie rozumiem.
Czterech chłopców z Chechła którzy na pustyni znaleźli niewybuchy teraz są oteczeni "wieczną ciszą' na miejscowym cmentarzu.
Te czasy już nie wrócą. Pustynia tamtych czasów była bardzo niebezpieczna.

Do rozrostu roślinności na pustyni przyczyniło się wojsko, choć brzmi to jak paradoks, bo jeszcze na początku XX wieku było tam DUŻO żółtego piasku.

_________________
Rafał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 14:26 

Dołączył(a): 30 mar 2008, 18:41
Posty: 35
Lokalizacja: Śląsk
RafRaf napisał(a):
J-23 napisał(a):
Byłem parę razy na "Pustyni Błędowskiej" . Przygoda zaczęła się jeszcze w latach 80-ych. Można tam było wtedy znaleźć sporo sprzetu wojskowego: zniszczone działo albo haubiceę? , niewybuchy granatów moździezowych kal. 82mm., rezsztki po wystrzeleniu RPG-7 czy tzw. łyżki po granatach ręcznych. Nie wspominając o mnostwie łusek z kałasza.
No i była CISZA !!! Bez quadów :D .
Ale już wtedy były masowo nasadzane szkółki leśne sosenek i pompowana woda z pobliskiej Białek Przemszy żeby się przyjęły. Uważam że nie ma chyba sensu zeby teraz trzebic las który się pojawił.


Ja Ciebie nie rozumiem.
Czterech chłopców z Chechła którzy na pustyni znaleźli niewybuchy teraz są oteczeni "wieczną ciszą' na miejscowym cmentarzu.
Te czasy już nie wrócą. Pustynia tamtych czasów była bardzo niebezpieczna.


Nie przeczę. Pustynia była wtedy dośc mocno użytkowana przez wojsko. Ale jak się nie dotykało niebezpiecznych rupieci to było bezpiecznie. Za to w chwilach kiedy nie były organizowane ćwiczenia mozna tam było ze względu na nikły ruch poczuć się jak w dziczy. Zwłaszcza w rejonie przekraczania B. Przemszy odgradzającej część północną od części południowej pustyni.

Do rozrostu roślinności na pustyni przyczyniło się wojsko, choć brzmi to jak paradoks, bo jeszcze na początku XX wieku było tam DUŻO żółtego piasku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 wrz 2009, 11:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Dziennik Polski - Olkusz
Cytuj:

Wojsko przeczesze Pustynię?

KLUCZE. Czy Pustynia Błędowska zostanie oczyszczona przez wojsko z niewypałów?

Przekonamy się o tym wkrótce, gdy MON odpowie na pismo, jakie wystosował w tej sprawie olkuski poseł Andrzej Ryszka (PO) do Bogdana Klicha, ministra obrony narodowej.




Obecnie władze gminy Klucze oraz powiatu chcą starać się o dużą unijną dotację z programu "Life +" na ochronę siedlisk przyrodniczych o znaczeniu priorytetowym występujących na Pustyni Błędowskiej. Jednak najpilniejszą sprawą, która pozwoli na dalsze działania w ramach programu, jest oczyszczenie jej z niewybuchów i niewypałów, gdyż w dotychczasowym stanie znaczne obszary Pustyni nie nadają się do przeprowadzenia jakichkolwiek prac związanych z ochroną przyrody. - Uznałem, że na tym etapie niezbędna będzie pomoc Ministerstwa Obrony Narodowej, które także korzysta z Pustyni, służącej wojskowym za poligon. Jesteśmy zgodni, że ta trójstronna współpraca, gminy, powiatu i MON będzie miała pozytywny wpływ na ocenę wniosku w unijnym programie "Life +" - mówi poseł Andrzej Ryszka.

Przewidziany na lata 2007-2013 program "Life +" ma na celu zapewnienie środków na realizację projektów dotyczących ochrony środowiska oraz edukacji środowiskowej. Na działania z komponentu "Przyroda i różnorodność biologiczna", do którego zalicza się projekt dotyczący Pustyni Błędowskiej zaplanowano na dofinansowanie aż 1 mld 700 mln euro.

Pustynia Błędowska przez wiele lat pełniła rolę poligonu wojskowego. W okresie międzywojennym pustynny obszar wykorzystywała do ćwiczeń piechota, artyleria i lotnictwo. W czasie II wojny światowej pustynia służyła, jako poligon niemieckiej Afrika Korps oraz lotnikom z bazy Udetfeld koło Siewierza. Zaraz po wojnie na Pustyni było składowisko uszkodzonego sprzętu wojennego, który ściągano tu z pobojowisk, a następnie wywożono do śląskich hut. Od lat 50. Pustynia służy za poligon wojskom powietrzno - desantowym. Obecnie tylko północna część pustyni wykorzystywana jest, jako poligon wojskowy. W 1994 roku saperzy sprawdzili i oczyścili z niewypałów na głębokość 15-20 cm obszar pustyni o łącznej powierzchni 1860 ha. Niestety, co jakiś czas na pustyni znajduje się niewypały odsłonięte przez przewiewany wiatrem piasek.

(SYP)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 wrz 2009, 17:22 

Dołączył(a): 30 lis 2008, 13:23
Posty: 77
Lokalizacja: jura
Coś zaczyna się dziać ,może wreszcie ktoś porządnie się weźmie za pustynię. http://www.przeglad.olkuski.pl/index.ph ... ie-pustyni


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2010, 11:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Dziennik Polski

Cytuj:
KLUCZE: Bomba na Pustyni

Policjanci otrzymali informację od 64-letniego mężczyzny o niewybuchach znajdujących się na terenie Pustyni Błędowskiej.
We wskazanym przez mężczyznę miejscu znaleziono 19 pocisków moździerzowych, dwa niezidentyfikowane pociski oraz ... bombę lotniczą o wadze ok 100 kg. Miejsce zdarzenia zabezpieczono do czasu przybycia saperów.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 sie 2010, 09:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Obrazek

Cytuj:
Kozy ratują Pustynię Błędowską

Za cztery lata Pustynia Błędowska będzie wyglądała jak prawdziwa... piaszczysta pustynia. Najpierw jednak teren trzeba odminować i pozbyć się drzew oraz krzaków.


Prace odminowywania na terenie należącym do Śląskiego Zespół Parków Krajobrazowych już się rozpoczęły. Prowadzi je prywatna firma.

- Najciekawszym znaleziskiem była 100 kilogramowa bomba lotnicza - mówi Dariusz Dziwak, komendant komisariatu w Kluczach. Policja po otrzymaniu informacji od firmy od razu wezwała saperów. Znaleźli jeszcze 19 sztuk pocisków moździeżowych oraz 2 sztuki innych, niezidentyfikowanych pocisków.

Gmina Klucze na oddrzewianie i odkrzaczanie terenu - 525 hektarów - ma ponad 9 mln zł. Jeszcze w tym roku wjedzie ciężki sprzęt do wycinki drzew, sztucznie zalesionej w latach 50. pustyni. Część należąca do Śląskiego Zespół Parków Krajobrazowych (24 hektary) jest już odminowana i zaczyna się wycinka. Na wiosnę przyszłego roku Parkzakupi sto kóz, żeby wyjadały odrastające pędy.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 sie 2010, 12:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
Klucze dopiero od Nowego Roku ogłoszą przetarg na tą stronę Kluczewską.

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 401 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Następna strona

Teraz jest 15 cze 2024, 22:57


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL