Teraz jest 28 mar 2024, 10:38




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 kwi 2016, 07:32 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Pierwsza informacja pochodzi od jednego z mieszkańców Gorzkowa (gm. Niegowa). Według niej w "gorzkowskich lasach" wypuszczono cztery wilki (dwie pary). Kto wypuścił i skąd by miał mieć wilki - nie wiadomo.

Druga informacja, niezależna o pierwszej, pochodzi od osoby jadącej samochodem drogą Niegowa - Mirów. W lesie koło Wielkiej Góry widziano dwa ogromne, przebiegające przez drogę "niby jak psy, ale większe, jasne i takie dziwne".

Trzecia informacja z UG Niegowa. Na sesji rady gminy przedstawiciel nadleśnictwa (jeśli w Niegowie, to chyba Złoty Potok) zaprzeczał by nadleśnictwo miało cokolwiek wspólnego z wypuszczaniem jakichkolwiek zwierząt w Gorzkowie. Natomiast stwierdził, że wiadomo mu, że komuś z Częstochowy "jakieś zwierzęta uciekły i może to o nie chodzi".

Być może chodzi więc o jakąś hodowlę "wilkopodobnego" psa itp.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2016, 16:56 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Zdziczałych, czy czasem tylko zagubionych psów po Jurze trochę biega.
Na stale bytującą populację wilków raczej u nas nie ma szans, lasy są zbyt małe, sieć osadnicza zbyt gęsta a i turystów penetrujących nawet najdalsze zakątki nie brakuje.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 kwi 2016, 18:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Jeśli chodzi o wielkość lasów to racja ale na brak pokarmu narzekać by nie mogły, ciekawa sprawa. Często bywam w tamtych stronach i na razie nowych gości nie zaobserwowałem :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2016, 14:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
Jakieś 15 lat temu, w okresie powodzi tysiąclecia widziałem w Ogorzelniku na skraju lasu wilka, na 95 % był to wilk. Wilki przybłędy całkiem możliwe, ale aby były tutaj na stałe - to wątpię.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2017, 01:11 

Dołączył(a): 10 mar 2017, 13:40
Posty: 5
Wiele razy nocowałem w tym rejonie pod namiotem i mówiąc szczerze trochę mnie ciarki przeszły jak przeczytałem ten wątek... ale jak sadzę to raczej nie są wilki które bytują tam na stałe. Gdyby tak było pewnie ktoś ze znajomych wspinaczy gdzieś by coś zauważył, a nie słyszałem w życiu żadnej wzmianki na ten temat od znajomych. co innego w skałach sulovskich no ale to już Słowacja i całkiem inny temat.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2017, 08:41 

Dołączył(a): 30 sie 2015, 17:50
Posty: 109
Lokalizacja: D.G. - Strzemieszyce
Wspinowmaniak nie bój. Nawet jak wilki są to... nie zjedzą cię :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2017, 09:08 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Wilka prędzej możesz złapać, niż zobaczyć :mrgreen: . Wilki boją się człowieka.
Co innego zdziczałe psy, ale koledzy z forum zapewniali, że nie ma z tym na Jurze wielkiego problemu.
Ja przeczulony w tym temacie ( doświadczenia z bezpańskimi psami na niżu ) tylko raz spotkałem grupę wałęsającą się i całe szczęście szczekającą na Łysaku. Być może były to spuszczone wolno czworonogi z nieodległych domostw, szwendające się po lesie. Parokrotnie zdarzyło mi się też natknąć na bulteriery pod Skałą Apteką, ale była to część obozowiska łojantów :) .
Reasumując : wilków się nie obawiaj, groźniejsi są ludzie. Nie słyszałem o żadnych problemach z wilkami na nizinach i wyżynach Polski w ostatnim czasie :) .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2020, 16:01 

Dołączył(a): 05 sty 2020, 15:56
Posty: 1
Zep napisał(a):
Wspinowmaniak nie bój. Nawet jak wilki są to... nie zjedzą cię :)


Dokładnie, ważne aby nie okazywać leśnym zwierzętom agresji.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2020, 22:20 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
wspinomaniak83 napisał(a):
Wiele razy nocowałem w tym rejonie pod namiotem i mówiąc szczerze trochę mnie ciarki przeszły jak przeczytałem ten wątek... ale jak sadzę to raczej nie są wilki które bytują tam na stałe. Gdyby tak było pewnie ktoś ze znajomych wspinaczy gdzieś by coś zauważył, a nie słyszałem w życiu żadnej wzmianki na ten temat od znajomych. co innego w skałach sulovskich no ale to już Słowacja i całkiem inny temat.


Jakby się faktycznie pojawił to zostaje Ci to:
:-)


Załączniki:
odegnanie wilka.jpg
odegnanie wilka.jpg [ 40.6 KiB | Przeglądane 10502 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2020, 10:46 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Trzeba tylko pamiętać o tym, że metoda ta sprawdzi się w Polsce, czy na Słowacji, ale już nie w Czechach.
Tam wilki są zlaicyzowane.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2020, 18:01 

Dołączył(a): 21 sie 2019, 13:57
Posty: 8
niki napisał(a):
Trzeba tylko pamiętać o tym, że metoda ta sprawdzi się w Polsce, czy na Słowacji, ale już nie w Czechach.
Tam wilki są zlaicyzowane.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: śmiechłem
Lobby myśliwych od czasu do czasu wypuszcza plotkę o wilkach w danym rejonie.Trzeba być nie lichym specem żeby zobaczyć wilka...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2020, 12:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
No cóż... W zasadzie nie chciałam o tym pisać, ale...
Zeszłej zimy 2019 wybrałam się na biegówki do Żelazka. Śniegu dużo napadało, jeździło się ciężko, mąż został daleko w tyle. Było to pewnie gdzieś za Wielkim Cisownikiem jak patrzę na mapę, bardzo daleko nie ujechałam wtedy bo warunki ciężkie. Sunę sobie po cichu, aż tu nagle coś odwraca się i ucieka. Patrzę: wielki zwierz, umaszczenie szaro rude. Odcisk łapy wielki :o
Osad ludzkich w pobliżu nie było, zwierz umykał zwinnie.
Piszcie co chcecie. Ja wierzę, że to był wilk.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2020, 10:51 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Prośba wilka spisana przez Faustyna Świderskiego, 1876 r.


Załączniki:
F. Świderski, Prośba wilka do Naczelnika, Gaz.Kiel. 9, 1876 r..jpg
F. Świderski, Prośba wilka do Naczelnika, Gaz.Kiel. 9, 1876 r..jpg [ 107.21 KiB | Przeglądane 10428 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 10:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Jeśli to prawda, to to jest prawdziwa bomba! :D

"Tropy wilka między Bolesławiem a Olkuszem!
Mamy już sporo dowodów (zdjęcia, nawet filmik), że wróciły do nas wilki. Oto kolejny - sfotografowany dziś, odciśnięte ślad wilczej łapy na piachu na drodze leśnej w ok. wapiennika (przy drodze krajowej nr 94). Nie ma wątpliwości, trop ma długość 12 cm i ok. 9 szerokości, wydłużony kształt, poduszeczka sercowata. Charakterystyczne, że trop - jak to u wilków, a nie u psów - jest niemalże w linii prostej. Nie pozostaje nam nic innego, jak przywyknąć do obecności tego drapieżnika w olkuskich lasach."

https://www.facebook.com/ziemia.olkuska ... Z0&fref=nf


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2020, 23:17 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Zarządzenie władz z 1834 roku:


Załączniki:
Zarządzenie nt.wilków, Dz.Rz.W.K.49, 1834 r., cz.1.jpg
Zarządzenie nt.wilków, Dz.Rz.W.K.49, 1834 r., cz.1.jpg [ 97.34 KiB | Przeglądane 10375 razy ]
Zarządzenie nt.wilków, Dz.Rz.W.K.49, 1834 r., cz.2.jpg
Zarządzenie nt.wilków, Dz.Rz.W.K.49, 1834 r., cz.2.jpg [ 103.44 KiB | Przeglądane 10375 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:38


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL