Teraz jest 28 mar 2024, 13:30




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wodna zagadka
PostNapisane: 18 kwi 2020, 16:47 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Nie bardzo wiedziałem gdzie umieścić ten wątek - spróbuję tutaj - jeśli wybór jest nietrafiony i zbyt dyskusyjny - proszę o przeniesienie.

Często bywa tak, że otaczające nas rzeczy wydają się oczywiste, do czasu, kiedy przychodzi moment olśnienia, i pytanie: ale czym one tak naprawdę są i w jaki sposób powstały ?

Ale do rzeczy.

Od dziecka uwielbiałem korzystać z uroków wody, szczególnie tej rzecznej. Po kąpieli i pływaniu - zwłaszcza latem - obowiązkowe tarzanie się w rozgrzanym piasku.
I właśnie tam, na rozgrzanych słońcem nadrzecznych plażach znajdowałem niewielkie, połyskliwe obiekty, które są przedmiotem tego wątku.
Mają one rozmaite kształty - najczęściej rurek - ale również talerzyków, muszelek, i różnokształtnych bryłek. Sporadycznie trafiają się również kości zmienione powierzchniowo w zagadkowym procesie.
W dzieciństwie budowałem z nich palisady mini warowni, później układałem na piasku kompozycje wykorzystując także inne znalezione nad Wartą materiały, jak chociażby muszelki i wymyte rzeczne drewienka.
Mijały lata.
I dopiero w roku 2018 z wyjątkowo długim, wręcz śródziemnomorskim sezonem kąpielowym uświadomiłem sobie, że tak naprawdę nie wiem czym są te lśniące na piasku u mych stóp drobiazgi, i w jakim procesie powstały.
Zwiozłem do domu trochę tej rzecznej biżuterii i zanurzyłem się w internetowej otchłani, mając nadzieję na szybkie rozwiązanie zagadki. Ale nic z tego. Odpowiedzi nie znalazłem :shock:
W pamięci (tej przedinternetowej) utrwaliło się skojarzenie z konkrecjami (bułami) manganowymi spoczywającymi na dnie oceanów. Nieco podobne kształty, kolor i połysk. I na tym koniec.
Rok później miałem sposobność skonsultowania znaleziska (a przy okazji fragmentów ceramiki znalezionej na wydmach) z wybitnej klasy archeologami. Ku mojemu zdziwieniu znali temat :!: Wprawdzie geologii mieli na studiach tylko jeden semestr, ale bez trudu rozpoznali te dzieła natury - "to bagienne ch..ki" - nazywane tak ze względu na podobieństwo dominującego, rurkowatego kształtu - wiadomo do czego.
Okazało się, że twory takie znajdowane są nie tylko na rzecznych ławicach, ale w każdym wilgotnym środowisku, w tym często na bagnach. Stąd pierwszy człon ich potocznej nazwy używanej przez tubylców zamieszkujących podmokłe tereny.
Więcej informacji od archeo nie udało się uzyskać - w końcu byli to specjaliści od średniowiecznej Europy - a nie geologii. Ale dobre i tyle.
Na inne fora poza Jurajskim nie zaglądam - a że jest tu kilka osób, które przynajmniej otarły się o tę dziedzinę wiedzy - mam nadzieję na fachowa pomoc.
Na Jurze bagien i terenów podmokłych nie brakuje, a że i piaski nadrzeczne występują gdzieniegdzie, wydaje się wysoce prawdopodobne, że i lokalsi znają temat. Oprócz obeznanych z geologią i mieszkańców Jury liczę też na wiedzę "wodników", którzy są tu równie licznie reprezentowani.

Pytanie brzmi: jak fachowo nazywają się te nadwarciańskie znaleziska, i w jakim procesie powstają ?
Jaka reakcja powoduje, że mają tę lśniącą grafitowo-szarą powłokę ?


Dość prawdopodobną wydaje się hipoteza, że rurki takie tworzą się przez pokrycie pierwotnego materiału (trawy, trzciny, czy kanalików w piasku) jakąś substancją. W przełomie są najczęściej matowe, ugrowo-brązowe, zbudowane najprawdopodobniej z piasku. Wszystkie formy są kruche i bardzo nietrwałe, z wyjątkiem pokrytych zagadkową "glazurą" kości.

W ostatnim czasie widać wzmożoną obecność użytkowników na forum, związaną prawdopodobnie z chwilowym, niekoniecznie chcianym i dobrowolnym "udomowieniem" społeczeństwa. Pozostaje dużo czasu na ukrzesłowienie i przeglądanie internetu. Może choćby z nudów ktoś wtrąci tu swoje trzy grosze i przybliży ciekawskich do rozwiązania tej zagadki ?

Załącznik:
WODNA ZAGADKA.JPG
WODNA ZAGADKA.JPG [ 271.53 KiB | Przeglądane 9822 razy ]
Załącznik:
RURKI.JPG
RURKI.JPG [ 208.23 KiB | Przeglądane 9822 razy ]
Załącznik:
PRZEŁOM.JPG
PRZEŁOM.JPG [ 294.16 KiB | Przeglądane 9822 razy ]
Załącznik:
GLAZUROWANE KOŚCI.JPG
GLAZUROWANE KOŚCI.JPG [ 260.33 KiB | Przeglądane 9822 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wodna zagadka
PostNapisane: 19 kwi 2020, 09:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Też nie raz widziałem ale nie wzbudziło to u mnie jakiegoś specjalnego zainteresowania.
Te z pierwszej fotki jeśli to jakaś forma skamielin to może są to domki chruścików,owadów bardzo powszechnych w wszystkich wodach płynących czy stojących. https://pl.wikipedia.org/wiki/Chru%C5%9 ... onstrukcji
Jeszcze taka ilustracja przedstawiająca różne typy domków budowane przez larwy tych owadów.
Załącznik:
chrusty.jpg
chrusty.jpg [ 137.61 KiB | Przeglądane 9759 razy ]

fotka pochodzi z blogu; http://dalekiport.blogspot.com/2013/07/ ... scika.html
To tyle moich przypuszczeń,skojarzeń,czy są trafne czy nie,ja odpowiedzi nie znam :arrow:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wodna zagadka
PostNapisane: 19 kwi 2020, 15:04 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Domki chruścików znam bardzo dobrze, ale to niestety nie ten trop. Rurki mają różne rozmiary, niektóre są nawet grubości palca.
Oprócz tej charakterystycznej formy występują również idealnie płaskie, cienkie "blaszki", wypełnione całkowicie rdzawym ziarnem nawet całkiem spore bryłki, muszlowate kapelusiki, i inne.
Większość po skruszeniu rozpada się na drobinki żółtawego piasku.
Rozmiar tych obiektów waha się - od ziarnka ryżu - do nawet kilkunastu centymetrów. Wielkości granicznej raczej nie ma.
Wspólną cechą jest metalicznie lśniąca powłoka, podobna trochę do pancerzy niektórych chrząszczy.
Wszystkie formy łączy jakaś reakcja chemiczna wytwarzająca na powierzchni tę błyszczącą, szklistą warstwę. Znalezione kości i sporadycznie nawet kamienie pokryte są nią w identyczny sposób. Jako jedyne w tym zbiorze zachowują trwałość i spoistość.
Najdziwniejszym jest to, że w internecie nie znalazłem żadnej konkretnej odpowiedzi :shock:
Być może nikt nie pochylił się jeszcze nad tym tematem. Nie byłoby to szczególnie zaskakujące, bo przecież np. zidentyfikowanych i opisanych gatunków owadów jest prawdopodobnie mniej niż jedna trzecia z istniejących.
Po cichu liczę tutaj na małą burzę mózgów i dziękuję za pierwszy odzew.

Wiele jest jeszcze wokół nas tajemnic, których na co dzień nie dostrzegamy.

Załącznik:
POŁYSK W ŚWIETLE NATURALNYM.JPG
POŁYSK W ŚWIETLE NATURALNYM.JPG [ 240.33 KiB | Przeglądane 9734 razy ]
Załącznik:
POŁYSK W ŚWIETLE LAMPY BŁYSKOWEJ.JPG
POŁYSK W ŚWIETLE LAMPY BŁYSKOWEJ.JPG [ 248.18 KiB | Przeglądane 9734 razy ]
Załącznik:
POŁYSK W ŚWIETLE LAMPY BŁYSKOWEJ 1.JPG
POŁYSK W ŚWIETLE LAMPY BŁYSKOWEJ 1.JPG [ 271.73 KiB | Przeglądane 9734 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wodna zagadka
PostNapisane: 02 cze 2020, 10:40 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
No cóż, wszystko wskazuje na to, że temat jest prawdopodobnie nierozpoznany, bądź znany tylko nielicznym. Dlatego wielka do Was prośba - jeśli jesteście zarejestrowani na którymś z forów geologicznych - podlinkujcie wątek, bądź zdjęcia, albo jedno i drugie. Jestem bardzo ciekaw, czy ktoś z osób pasjonujących się tym co zalega w ziemi spotkał się z takimi okazami. Może nawet jest to temat gdzieś opisany.
Przy okazji wycieczek rowerowych na Wartę zacząłem wnikliwiej przyglądać się temu co pod stopami, na bardzo nielicznych w tym sezonie piaskowych plażach.
Kolejny przykład zagadkowego procesu to kawałek skamieniałego drewna, jak wnioskuję z gęstości (i popękanej, przypominającą organiczną) struktury.
Załącznik:
SKANIENIAŁE DREWNO.JPG
SKANIENIAŁE DREWNO.JPG [ 319.6 KiB | Przeglądane 9192 razy ]
Załącznik:
SKAMIENIAŁE DREWNO 1.JPG
SKAMIENIAŁE DREWNO 1.JPG [ 344.74 KiB | Przeglądane 9192 razy ]
Załącznik:
SKAMIENIAŁE DREWNO 2.JPG
SKAMIENIAŁE DREWNO 2.JPG [ 291.43 KiB | Przeglądane 9192 razy ]


Mam też wrażenie, że udało mi się znaleźć "brakujące ogniwo", czyli etap pośredni pokrywania kości zagadkową, grafitowo - szarą, lśniąca powłoką.
Przedstawiony na zdjęciach poniżej fragment (prawdopodobnie ptasiej) kości wydaje się, że jest czymś pomiędzy jej naturalną bielą a w pełni wytworzoną glazurą.
Załącznik:
FRAGMENT KOŚCI.JPG
FRAGMENT KOŚCI.JPG [ 299.06 KiB | Przeglądane 9196 razy ]
Załącznik:
FRAGMENT KOŚCI 1.JPG
FRAGMENT KOŚCI 1.JPG [ 196.01 KiB | Przeglądane 9196 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 13:30


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL