Teraz jest 28 mar 2024, 10:59




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 25 wrz 2017, 08:59 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Sypnęło grzybami na Jurze jak gradem w przedwiośniu. Patrząc na dość wysokie temp. w ten tydzień może być ich jeszcze bardzo dużo po tych deszczach.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 01 paź 2017, 09:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
Grzybów dużo, albo raczej grzybów było dużo, po od kilku dni bez opadów, ale za to lasy totalnie wydeptane. Trzeba znać lokalne miejscówki bądź mieć sporo szczęscia aby coś trafić ;-)
Zawsze lubiłem chodzić na grzyby ze względu na kameralny charakter spędzania wolnego czasu - grzyby oddawałem rodzinie - ale teraz to już chyba nowa dyscyplina narodowa po promocjach w niemiecko-kapitałowych marketach ;-)

Ale to już chyba ostatnie momenty na grzyby bo od przyszłego tygodnia zapowiadane przymrozki więc z grzybami może być ciężko :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 02 paź 2017, 08:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Puchowy fajne spostrzeżenia,nie zgodzę się z czarnymi prognozami o końcu sezonu.Październik na Jurze od kilku a nawet kilkunastu lat zawsze był bardziej atrakcyjny od września.Grzyby to nie tylko podgrzybki i borowiki.Ten sezon był inny niż poprzedni,zresztą rzadko jest tak aby jeden rok do drugiego był bliźniaczo podobny jeśli o grzyby idzie.Podobnie jest z terenem,Jura jest na tyle duża że istnieje spora różnica w występowaniu w danym czasie,czym jest to spowodowane nie wnikam ale jest to faktem.
Nawet tu na Jej północnym skrawku koło Czewy znajomi wynoszą prawdziwki wiadrami z swoich miejscówek by za dwa tygodnie patrzyć z zazdrością na moje zbiory gdy ich miejsca są już niemal puste.Czasem jest odwrotnie,ja zaczynam pierwszy.Dlaczego tak się dzieje,zagadka dla wnikliwych mykologów,ja jestem tylko prostym miłośnikiem grzybobrania.
W tym roku na"bankowych"stanowiskach nawet nie widziałem"zalążków" opieniek,przed nami mam nadzieje wysyp zieleniatkowy,więc ten koniec sezony chyba trochę pochopnie ogłosiłeś.
Kilka obrazków z piątku.
Załącznik:
001.JPG
001.JPG [ 115.01 KiB | Przeglądane 10811 razy ]

Załącznik:
002.JPG
002.JPG [ 71.01 KiB | Przeglądane 10811 razy ]

Załącznik:
003.JPG
003.JPG [ 91.12 KiB | Przeglądane 10811 razy ]

Pozdrawiam i miłych wrażeń w lesie. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 03 paź 2017, 12:08 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Też mam wrażenie jak kolega Puchowy, że lasy stratowane. Samochodów pod lasem jak pod Lidlem w niedziele. Wydaje mi się że kiedyś mniej ludzi było w lesie? Może to wynik szeroko dostępnych środków transportu? Ludzie mają więcej aut niż 20 lat temu. Nie wiem...... może teraz jak wchodzę do lasu to widzę wydeptane ścieżki przez grzybiarzy, a kiedyś nie zwracałem na to uwagi???


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 03 paź 2017, 12:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Kiedyś jeździłem dalej od Częstochowy w takie jakby to nazwać,powiedzmy "kurorty grzybiarskie" :wink: Sorry nie wiem jak takie miejsca nazwać.Ale były takie miejsca o których się legendy słuchało.W sezonie panował tam tłok w lesie,szczególnie w dni wolne,PKS-y,PKP pełne do granic możliwości,a samochody głęboko w lesie tworzyły tymczasowe parkingi.I było to dawno,za czasów PRLu.
I tu się Maćko z Tobą zgodzę że dziś gdy własnego auta niema tylko ten co nie chcę jest inaczej.Nie znaczy to że ludzi jest więcej,ale są wszędzie gdzie istnieją drogi,a jeśli jeszcze dane miejsce nie jest łatwo dostępne transportem publicznym ludzie docierają tam swymi autami.I tym sposobem kilkunastu grzybiarzy wywołuje tłok na parkingu czy innym skrawku pod lasem.Tymczasem podmiejski przegubowiec np.lini 67 jadący z Czewy do Biskupic jest w stanie dostarczyć jednorazowo ponad setkę zbierających,rano od godziny około szóstej do godziny dziesiątej są pełne,oraz powrotne wczesnym popołudniem.Kiedyś podobnie było z PKSem kursującym do Zrębic czy Krasawy,dzisaj jest tam dużo samochodów,no bo wygodniej własnym niż uzależniać się od rzadko kursującego PKSu.
Reasumując,uważam że liczba zbierających jest porównywalna ale zmienił się sposób docierania do miejsc czasami dawniej rzadziej odwiedzanych,gdzie dzisaj w weekend można zobaczyć tłok na parkingu.Pal licho,niech sobie zbierają,niech się cieszą obfitością lasu,ale szlak mnie trafia na widok porzucanych śmieci których nie brak,o rozkopywaniu i ryciu ściółki...itd.Ale to już inna bajka :twisted:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 03 paź 2017, 18:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Może nie Jura , ale... 30 min przewodnikowo i 2 h czekania. Rajd Zagłębiaków. Między Zawoją, a Suchą.


Załączniki:
_DSC8070.jpg
_DSC8070.jpg [ 147.05 KiB | Przeglądane 10737 razy ]
Siostra i 3 kg grzybów w reklamówce
_DSC8072.jpg
_DSC8072.jpg [ 167.17 KiB | Przeglądane 10737 razy ]

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 03 paź 2017, 18:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Jest moc!!! Pozdrawiam.

_________________
Moja Strona:
https://www.youtube.com/channel/UCWDZp- ... _Wcv1s9WzQ


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 04 paź 2017, 07:26 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Może nie Jura i sprzed dekady, ale ilustracyjnie - ile kań można przywieźć przy okazji rowerowej wycieczki. Jeden rower, jeden cyklista,
i bynajmniej nie był to rekord :) .


Załączniki:
nikon 30010001.JPG
nikon 30010001.JPG [ 176.63 KiB | Przeglądane 10703 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 21 wrz 2019, 22:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Zakładanie nowego wątku o grzybach sensu nie ma więc tu napiszę że są.
Pytanie tylko jedno mam,czy tylko ja je znajduję :?: Powiastki o wysypie itd w niektórych rejonach słyszę non stop ale na Forum cicho,niestety mimo że obecnie robię w kraju to czasu by wyskoczyć gdziekolwiek mało.
Był jeden taki dzień gdy odwiedziłem swe grzybne enklawki i się nie zawiodłem,na początek muchmór czerwony,pierwszy raz go w tym roku widziałem,a skoro go widzę wiem że sezon się na bank rozpoczął,dla mnie to taki marker"mówiący" jestem ja są i inne :wink:
Załącznik:
IMG_0444-800x600.JPG
IMG_0444-800x600.JPG [ 126.91 KiB | Przeglądane 7312 razy ]

koźlarz lub bardziej ludowo i swojsko kozak,są ich trzy rodzaje,tutaj ten podstawowy brązowy
Załącznik:
IMG_0448-800x533.JPG
IMG_0448-800x533.JPG [ 96.31 KiB | Przeglądane 7312 razy ]

Kanie,tych na jurajskich przyleśnych łąkach zatrzęsienie,skąd wzięła się opinia że można je pomylić z jakimś tam śmiertelnie trującym sromotnikiem?Ten kto rozsiewa takie bzdury chyba nigdy nawet na zdjęciach nie widział ani żadnego z wyżej wymienionych gatunków.
Załącznik:
IMG_0451-800x533.JPG
IMG_0451-800x533.JPG [ 106.21 KiB | Przeglądane 7312 razy ]

i w końcu grzyby,w tym przypadku grzybki które sprawiają mnie najwięcej radochy,borowiki szlachetne,na miejscach gdzie zbieram dopiero ich początek.Teraz są małe,ale krępe i jędre,trudno zauważalne ale sprawiają wiele radości gdy się je znajdzie
Załącznik:
IMG_0474-800x533.JPG
IMG_0474-800x533.JPG [ 76.69 KiB | Przeglądane 7312 razy ]

Załącznik:
IMG_0479-800x533.JPG
IMG_0479-800x533.JPG [ 87.49 KiB | Przeglądane 7312 razy ]

Załącznik:
IMG_0480-800x533.JPG
IMG_0480-800x533.JPG [ 67.45 KiB | Przeglądane 7312 razy ]

Na koniec,dla skali byście mogli Przyjaciele łatwiej sobie wyobrazić o jak małych prawkach piszę to zdjęcie takiego jednego z scyzorykiem o ostrzu 11cm


Załączniki:
IMG_0472-800x533.JPG
IMG_0472-800x533.JPG [ 125.57 KiB | Przeglądane 7312 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 22 wrz 2019, 08:57 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
Kanie,tych na jurajskich przyleśnych łąkach zatrzęsienie,skąd wzięła się opinia że można je pomylić z jakimś tam śmiertelnie trującym sromotnikiem?Ten kto rozsiewa takie bzdury chyba nigdy nawet na zdjęciach nie widział ani żadnego z wyżej wymienionych gatunków.
Kanie są bardzo niebezpieczne - po zjedzeniu kilkudziesięciu można dostać bólu brzucha.
Wolałbym, żeby respekt przed tym grzybem trwał nadal w społeczeństwie - całe ryzyko zbierania i spożywania biorę na siebie.
Przez całe lata mieszkańcy wiosek uganiali się na wydmach za maślakami, podgrzybkami i innymi fungami, kiedy ja w tym czasie mogłem spokojnie zbierać na łąkach kanie. Niestety ostatnio zaczyna się to zmieniać, i bardzo mi się to nie podoba :evil:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 22 wrz 2019, 10:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
niki napisał(a):
Wolałbym, żeby respekt przed tym grzybem trwał nadal w społeczeństwie - całe ryzyko zbierania i spożywania biorę na siebie.

Chyba źle zrozumiałeś co autor miał na myśli :mrgreen: ,zgadzam się z tobą że trzeba mieć respekt,szczególnie gdy chodzi o mniej popularne lub"podejrzane osobniki".Mnie chodzi o to że ludzie gadają totalne bzdury,a raczej często powtarzają zasłyszane pierdoły.Na północ od Czewy zdarzały się śmiertelne zatrucia właśnie sromotnikiem,ale pewnie dlatego bo ludność miejscowa zbierała tam grzyby nazywane popularnie gołąbkami,i tu faktycznie taki gołąbek w bardziej jasnej odmianie z tym trującym muchomorem pomylić można raczej łatwo.Kto wie,może "dzika pieczarka"przez nie wprawnych też mogłaby być pomylona.
niki napisał(a):
Kanie są bardzo niebezpieczne - po zjedzeniu kilkudziesięciu można dostać bólu brzucha.

:shock: Przyznam że pierwsze słyszę(czytam) ,nigdy po najedzeniu się kotletami z kani żadnych dolegliwości nie miałem,uwielbiam je spożywać na gorąco,ale może cztery,w porywach do sześciu takich kotlecików wchłoniętych na raz to jeszcze nie dużo,nie wiem?
Wiem natomiast że można znaleźć w sieci różne opracowania pisane przez diabetologów którzy zalecają osobom chorym na cukrzycę spożywanie niektórych grzybów,ponoć prym w tym wiedzie któraś z odmian boczniaka,może dlatego że jest łatwo dostępny w handlu więc tu nie trudno o regularne spożycie.
niki napisał(a):
Przez całe lata mieszkańcy wiosek uganiali się na wydmach za maślakami, podgrzybkami i innymi fungami, kiedy ja w tym czasie mogłem spokojnie zbierać na łąkach kanie. Niestety ostatnio zaczyna się to zmieniać, i bardzo mi się to nie podoba

Niki,nie bądź samolubem :wink: ale faktycznie i "u mnie" ludzie włażą tam gdzie dawniej było jak na bezludnej wyspie.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 22 wrz 2019, 19:41 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Mam wrażenie, że nazbyt poważnie odczytałeś mój wpis :wink:
Pewnie nie słyszałeś o tym, że po kaniach faceci dostają parchów a kobietom wypadają zęby :wink:
Jedno, jest pewne - nie lubię konkurencji na łąkach, zwłaszcza podczas grzybobrania.
Tak już mam.
A tak już zupełnie na poważnie - dawniej wmawiano ludziom, że grzyby nie mają żadnej wartości.
Dzisiaj wiadomo, że wiele gatunków ma właściwości lecznicze - przynajmniej kilka gatunków takich właśnie zbieram. W Chinach i Rosji produkuje się z nich leki. Poza tym, jeżeli jakiekolwiek fungi zbieramy w czystych miejscach jest to prawdziwa bio żywność, o którą dziś bardzo trudno.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 23 wrz 2019, 07:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Grzyby są, zarówno na Jurze jak w Beskidach, prawdziwki głównie, mało rydzów i kurek. Mam już zapas na zimę, marynowanych i suszonych :)


Załączniki:
g2.jpg
g2.jpg [ 483.87 KiB | Przeglądane 7252 razy ]
g1.jpg
g1.jpg [ 504.85 KiB | Przeglądane 7252 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 23 wrz 2019, 09:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert,pięć prawków w jednym miejscu to chyba w Skandynawii nie w Beskidach :?: :mrgreen:
A tak na poważnie to gratuluje zbioru.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 23 wrz 2019, 09:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Zdjęcie jest z Jury, w Beskidach bywało po 15 w jednym miejcu :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:59


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL