Teraz jest 28 mar 2024, 09:45




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 lis 2014, 12:01 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Nie wykorzystać takiej pogody w listopadzie grzechem wielkim by było, więc odkładam opisywanie jednej z jurajskich gmin i siadam na rower. Cel wyjazdu był ściśle sprecyzowany, chciałem sprawdzić pewne fragmenty Obszaru Natura 2000 ostoja Źródła Rajecznicy (PLH240033) i podjechać do Jurasika po książkę, czyli ogólnie Pradła z przyległościami. Jednak w taką pogodę warto coś dodać i padło na południową część Progu Lelowskiego z Dolinami Żebrówki oraz Pilicy, gdzie byłem kilka dni wcześniej z kajakiem. Warunki do jazdy dość specyficzne jak na początek listopada - w zacisznych i nasłonecznionych miejscach termometr pewnie blisko 20st by pokazywał, na otwartej przestrzeni południowy wiatr głowę urywający, więc tak trzeba było zaplanować trasę by jak najmniej pod wiatr było...

Dystans ok. 86km
Włodowice - Lgotka - Przyłubsko - Siadcza - Wierzbica - Łany Wielkie - Małoszyce - Rokitno - Dolina Rajecznicy - Pradła - Browarek - Wygoda - Włodowice

Pełna relacja (35 zdjęć z opisami) na: http://jurapolska.com/wycieczki/rowerowa_05112014.php


Obrazek

Obrazek
Widoczek z opłotków Włodowic, od lewej charakterystyczna kamienna kaplica cmentarna, masyw Skałek Rzędkowickich, za drzewami Wilczy Kamień, a bardziej po prawej pasmo Skałek Podlesickich zakończone Górą Apteką.

Obrazek
W Przybyszowie wąska ul. Czereśniową docieram do brodu i kładki nad Krztynią wiodącą krystaliczną wodę, w której pływały całkiem okazałe pstrągi.

Obrazek
Typowy widoczek na Progu Lelowskim, po prawej płynie, powiedzmy że sączy się, Żebrówka.

Obrazek
Łany Wielkie, Źródło Stok, które dzięki św. Wojciechowi powstać miało, o ponoć uzdrawiającej wodzie. Po środku kapliczka zwieńczona figurą przedstawiającą Jezusa i Jana Chrzciciela. Warto zwrócić szczególną uwagę na kamień, z którego wybudowano kapliczką, są to bryły piaskowa albskiego (dolna kreda) bardzo powszechnie wykorzystywane jako budulec w południowej części Progu Lelowskiego.

Obrazek
Małoszyce, żeby było ciekawiej koło domu chodził paw, ale zanim zrobiłem zdjęcie uciekł w krzaki.
Takich perełek jak na powyższych zdjęciach jeszcze trochę na Progu lelowskim się ostało, jednak coraz większa ilość tradycyjnych drewniano-kamiennych zagród budowanych "w okół" popada w ruinę.

Obrazek
Przekleństwo rowerzysty, 2km pchania roweru, o jeździe na wąskich oponach nie było co marzyć.

Obrazek
Próba przejścia z rowerem po tej kłodzie prawie skończyła się kąpielą w Rajecznicy. Buty SPD to nie najlepsze obuwie do takich sztuczek ;)

Obrazek
Czasem było skakanie, czasem przechodzenie po zwalonych drzewach a i po starej bobrzej tamie się zdarzyło.

Obrazek
Potok Rajecznica, w swym górnym biegu ma wspaniałe piaszczyste dno.

Obrazek
Późno się zaczyna robić, więc już poboczem DK78 mknę do Pradeł.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 lis 2014, 13:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Jeździłeś w tym wczorajszym halnym ? :shock:

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2014, 14:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Lubię opisy Twoich wycieczek bo często odkrywają przede mną miejsca których nie widziałem.Źródła Rajczy są mi obce,ale w przyszłym sezonie zaplanuję tam jakąś wycieczkę,zdjęcia narobiły mi apetytu na tą okolice.
Michał napisał(a):
W Przybyszowie wąska ul. Czereśniową docieram do brodu i kładki nad Krztynią wiodącą krystaliczną wodę, w której pływały całkiem okazałe pstrągi.

Mam małą prośbę na przyszłość,proszę Was nie podawajcie dokładnych lokalizacji małych unikatowych kapliczek i innych podobnych perełek,to samo dotyczy tarlisk pstrąga.Na to forum pewnie pseudo wędkarze raczej nie zaglądają,ale jak to mówią licho nie śpi.Jurajskie rzeczki to wody specjalnej troski,mają ogromny potencjał aby żyły w nich wielkie pstrągi,niestety kłusownicy z wędkami rządzą.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2014, 16:47 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Tak, jeździłem :mrgreen:
Miałem jakieś obawy czy przypadkiem nie wrócę na czworakach, ale wybierałem tak drogi żeby jak najwięcej mieć wiatru bocznego i oczywiście w plecy.

Marianowski napisał(a):
Mam małą prośbę na przyszłość,proszę Was nie podawajcie dokładnych lokalizacji małych unikatowych kapliczek i innych podobnych perełek,to samo dotyczy tarlisk pstrąga...

O niepodawanie dokładnej lokalizacji szczególnie cennych małych obiektów apelowałem od samego początku funkcjonowania forum i z tym problemów raczej nie było.
Odnośnie tarlisk - nie mam pojęcia czy tam jakieś tarlisko jest, a to miejsce jest ogólnie dość znane, ale będę miał na uwadze.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 lis 2014, 20:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Marianowski napisał(a):
kłusownicy z wędkami rządzą.


Albo i bez wędek, niestety oni forum nie muszą czytać, wiedzą najlepiej, gdzie co i jak.

Michał - pstrąg ma tarliska w miejscach, gdzie jest gruby żwir i otoczaki, piasek się do tego nie nadaje.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2015, 18:04 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Wczoraj zaliczyłem pierwszą w tym roku rowerową wycieczkę i pomimo bardzo kiepskiej pogody było ciekawie. Ruszyłem z Pradeł do Trzcińca i dalej doliną Żebrówki do ujścia Rajecznicy. Żebrówka pomimo że bardzo czysta do urokliwych rzek nie należy bo w 100% uregulowana. Za to Rajecznica to niezły unikat tylko w niewielkim procencie skaleczona przez człowieka. Utworzono tam rez. Kępina. Dalej jadę nad równie arcy naturalny ciek którego nie ma na żadnej mapie, jest to niewielki dopływ Krztyni w okolicy amazonki w Zawadzie pilickiej. Rzeczka niewielka (ok 300m) ale bardzo naturalna z faktu że bobry pobudowały kilka tam jest całkiem szeroka. Źródło przy ruchliwej drodze 78 w sosnowym lasku (od amazonki w stronę Grabca)


Załączniki:
Ujście Rajecznicy
1.jpg
1.jpg [ 204.47 KiB | Przeglądane 7344 razy ]
Żebrówka w Kaszczorze
2.jpg
2.jpg [ 270.25 KiB | Przeglądane 7344 razy ]
ciek amazonka
3.jpg
3.jpg [ 140.18 KiB | Przeglądane 7344 razy ]
ciek amazonka
4.jpg
4.jpg [ 233.7 KiB | Przeglądane 7344 razy ]
ciek amazonka
5.jpg
5.jpg [ 138.05 KiB | Przeglądane 7344 razy ]
duży meander na krztyni
6.jpg
6.jpg [ 104.67 KiB | Przeglądane 7344 razy ]

_________________
TJ
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2015, 18:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Dla mnie patrzenia na wodę nigdy dość,szczególnie na takie malownicze kryształki.Dzięki.
Podziwiam Twoją moc :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 09:45


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL