Teraz jest 28 mar 2024, 14:20




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2017, 16:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Są biura podróży i inni profesjonaliści gwarantujący super wycieczki,ale jeśli w tym temacie planowaniem rządzi spontan forumowy czat jest nie zastąpiony.Tak było w tym przypadku,indywidulalnie myślałem o innej trasie,ale krótka wymiana zdań właśnie na czacie zweryfikowała me plany czego absolutnie nie żałuję.Gdybym sam przemierzał trasę jestem pewien że przebieg wyglądałby inaczej,ale przekonałem się że znane okolice można delektować na różne sposoby,wystarczy zaufać Kompanowi wędrówki że nudno nie będzie i nie wtrącać się specjalnie w marszrutę.
Pierwszy raz w tym roku dla mnie las zapachniał wiosennie,w wielu miejscach w powietrzu unosiło się wiele motyli różnych gatunków,widać i słychać było pszczoły,pojedynczo też trzmiele.Flora też nie próżnuje.
Poniżej ślad naszej wędrówki,są to trzy skany z OsmAnda sklejone w całość
Załącznik:
1 (30).jpg
1 (30).jpg [ 112.86 KiB | Przeglądane 10684 razy ]


Startowaliśmy z przystanku MPK Kręciwilk,Joźin prowadził dość unikatowymi dróżkami.Niektóre z nich były kiedyś utartymi ścieżkami,dziś są czasami zapomniane,inne całkiem zarastają
Załącznik:
1 (1).JPG
1 (1).JPG [ 211.95 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Scieżki i dukty leśne zaprowadziły nas na Dolny Ostrówek gwarantujący rozległe widoki jak na porządny pagórek na Jurze przystało.
Załącznik:
1 (2).JPG
1 (2).JPG [ 102.74 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Na szczycie ciągle sterczy energetyczny relikt
Załącznik:
1 (3).JPG
1 (3).JPG [ 131.99 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Załącznik:
1 (4).JPG
1 (4).JPG [ 110.44 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Schodząc z góry u podnóża wkraczamy na żółty szlak który w tym miejscu wiedzie malowniczym obniżeniem nazywanym Stawy,kilkadziesiąt lat temu nazwa adekwatna do stanu rzeczywistego,dziś jedynie w najgłębszych miejscach dolinki trzyma się woda w porywach do początków czerwca,może to płazom wystarczy,nie wiem.
Załącznik:
1 (5).JPG
1 (5).JPG [ 184.46 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Za charakterystyczną przecinką i linią napięcia schodzimy z szlaku na ścieżkę która doprowadza nas do Kamiennych Górek.
Załącznik:
1 (7).JPG
1 (7).JPG [ 229.02 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Ubyło tu trochę okazałych buków,dziś dukt biegnący bokiem zbocza już nie jest tym samym co jeszcze niedawno można tam było zastać.Ilość przylaszczek jakie zastaliśmy na tych zboczach już nigdzie indziej podczas wędrówki się nie powtórzyła.Pewnie zasługa zacisza wyeksponowanego na promienie słońca.
Załącznik:
1 (6).JPG
1 (6).JPG [ 278.51 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Idąc dalej zbliżamy się do gajówki,w jej sąsiedztwie super miejsce na chwilowy odpoczynek i krótką wyżerkę.Scieżka tam wiodąca pozwala w trochę inny sposób zerknąć na Sokole,początkowo Karzełek,z każdym krokiem więcej,Donica itd.oferując sielski widok.
Załącznik:
1 (8).JPG
1 (8).JPG [ 113.56 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Po chwilowej zasiadówce pora ruszać na ostańce w okolicach Zaborza,wędrówka wiedzie raz pod górę raz w dół,chłopskie urokliwe leśno polne drogi,mnogość pięknych krajobrazów i wspaniała aura,czego więcej chcieć.
Załącznik:
1 (9).JPG
1 (9).JPG [ 131.05 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Załącznik:
1 (11).jpg
1 (11).jpg [ 68.33 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Po drodze ciekawa a raczej oszczędna ambona
Załącznik:
1 (10).JPG
1 (10).JPG [ 247.08 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Droga Lelówka,ul Szkolna itd.niegdyś fajny szuter biegnący na wschód do lasu z Biskupic,Dziś w dużej części asfaltowy dywanik.
Załącznik:
1 (12).JPG
1 (12).JPG [ 113.96 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Po drodze mijamy sporą piaskownię
Załącznik:
1 (13).JPG
1 (13).JPG [ 82.36 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

Podczas pogawędki chwilowo została uśpiona nasza uwaga powodując zapuszczenie się trochę za daleko na wschód,ale co tam,w okolicach Sczypia ostańców i buczyny nie brak.
Załącznik:
1 (14).JPG
1 (14).JPG [ 197.1 KiB | Przeglądane 10684 razy ]

CDN.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2017, 17:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Ostaniec jakich tam wiele z bliska
Załącznik:
1 (15).JPG
1 (15).JPG [ 237.06 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Tak prezentuje się ta enklawa z polnej drogi niedaleko Zaborza
Załącznik:
1 (16).JPG
1 (16).JPG [ 84.42 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Bezdrożami,łąkami i co tam jeszcze natura oferuje,podziwiając widoki zbliżamy się do celu,czyli Srogiej Skały.Zanim ją ujrzymy przekraczamy dróżkę Zaborze-Suliszowice,obecnie asfaltową
Załącznik:
1 (17).JPG
1 (17).JPG [ 230.73 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Sroga Skała,zarośnięta,ścieżka jednak dość wyraźnie wiedzie pod dziurę
Załącznik:
1 (19).JPG
1 (19).JPG [ 225.28 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Dziura na moje oko to fajna studnia krasowa
Załącznik:
1 (18).jpg
1 (18).jpg [ 178.58 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Polnymi i leśnymi duktami podążamy do Suliszowic.Widoki cudne,sterczącego"wapna"tam nie brak
Załącznik:
1 (20).JPG
1 (20).JPG [ 125.31 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Załącznik:
1 (21).jpg
1 (21).jpg [ 63.79 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

W Suliszowicach po małej naradzie postanawiamy iść dalej żółtym szlakiem do Złotego Potoku,jeszcze dzień za krótki by dalej kluczyć po okolicy.Sam szlak wytyczono bardzo jurajsko.Jednym słowem jest tam pięknie.
Załącznik:
1 (22).JPG
1 (22).JPG [ 219.77 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Załącznik:
1 (23).JPG
1 (23).JPG [ 249.61 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Załącznik:
1 (24).JPG
1 (24).JPG [ 183.18 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Rozlewisko wiercicy
Załącznik:
1 (25).JPG
1 (25).JPG [ 147.32 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

A tuż obok dość ciekawa i spora zarazem wychodnia.
Załącznik:
1 (26).JPG
1 (26).JPG [ 216.69 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Na koniec kawałek do PKSu zrobiliśmy królem szlaków zawadzając o klasyki
Zielony Staw.
Załącznik:
1 (27).JPG
1 (27).JPG [ 130.28 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Młyn Kołaczew
Załącznik:
1 (28).JPG
1 (28).JPG [ 168.61 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Źródło Spełnionych Marzeń
Załącznik:
1 (29).JPG
1 (29).JPG [ 161.88 KiB | Przeglądane 10675 razy ]

Fajnie spędzony dzień,przypomniał mi trochę czasy gdy za młodu włóczyliśmy się po Jurze tylko po to aby z nią obcować,nie zwracając uwagi na klasyki czy szlaki.Fajnie jest poznać przy okazji Kogoś kto pokazuje swój trochę odmienny horyzont,chwilę bezcenne,za co Joźinowi serdecznie dziękuję.
Przepraszam za jakość zdjęć,niestety z komórki.
Pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2017, 19:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
34 km, to już się na rower nadaje, pierwsza fotka aż grzybami pachnie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2017, 19:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
34 km, to już się na rower nadaje, pierwsza fotka aż grzybami pachnie.

Tyle że tym śladem często rower trzeba by prowadzić :mrgreen:
Grzybiarzy tam jest więcej niż grzybów,a grzybów nie mało,dlatego okolice pierwszego zdjęcia odpusciłem sobie w tym temacie już dawno.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 10:07 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Niezły dystans :shock: . Podziwiam kondycję. Dla niejednego dojrzałego cyklisty byłby akurat na wiosenne przetarcie.
Przyjemnie się czyta Twoje relacje. Dzięki zdjęciom mogę sobie lepiej wyobrazić np. okolice Suliszowic, bo w necie z tą dokumentacją krucho.
Macie sporą forumową reprezentację w pielgrzymkowej stolicy, co dla osób towarzyskich, lubiących wspólne wędrowanie jest nie bez znaczenia.
Dzięki za wirtualny spacer.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 11:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Dzięki za dobre słowo.
Ten dystans może i jest spory ale uwierz że gdyby tylko choć godzinę później słonko zmykało za horyzont z Suliszowic trasa pewnie inaczej by wyglądała,i kilometrów też trochę by przybyło.A kondycja,no cóż,cała tajemnica w tempie,odpowiednio rozłożonych chwilowych odpoczynkach,wszystko ma znaczenie,nawet odżywianie podczas wędrowania,ale to indywidualna sprawa.Mnie w takich całodniowych przypadkach wystarczają dwa pomarańcze i banan oraz coś energetycznego do picia np.coca cola,"energetyków" nie łykam i nie popieram.
Zdjęcia z telefonu,nadal uważam że telefon na takie krajobrazowe wycieczki to totalna porażka.Małe matryce z zatrważającą ilością pikseli plus niby obiektyw radzą sobie z niekorzystnym światłem jak kamery z lat osiemdziesiątych(a mój telefon to maszyna z górnej półki),dobrego cropa z tego nie wytniesz.A propos pikseli,mimo że jest ich ponad 21 albo 23 mega(niewiem dokładnie),aby zdjęcia były np. mniej zaszumione korzystam z rozdzielczości 8 mega.Wiele ciekawych krajobrazów z w/w powodów poleciało do kosza.
Ostatnimi czasy dużo się zmienia,raz na lepsze,raz na gorsze.Abo mnie pamięć zawodzi,ale jeszcze chyba nigdy nie widziałem tyle drwalskiej interwencji w buczyny.Miejscami wycinanie"patyków"ma swoje zalety,ale cięcie drzew które niebawem mogłyby stać się pomnikami przyrody to porażka.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 12:32 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
Mnie w takich całodniowych przypadkach wystarczają dwa pomarańcze i banan oraz coś energetycznego do picia np.coca cola,"energetyków" nie łykam i nie popieram.

W moich, najczęściej rowerowych wyprawach za pożywienie wystarcza powietrze, ewentualnie surowa marchew. Długo się żuje i lepiej się po niej widzi. Napojem jest wyłącznie woda.
Eksperymentowałem z napojami energetycznymi i również nie polecam. Co z tego, że jesienią potrafiłem zrobić 130 km i zebrać po drodze kilka kg grzybów, jak serce dochodziło do siebie kilka dni.
Marianowski napisał(a):
Albo mnie pamięć zawodzi,ale jeszcze chyba nigdy nie widziałem tyle drwalskiej interwencji w buczyny.Miejscami wycinanie"patyków"ma swoje zalety,ale cięcie drzew które niebawem mogłyby stać się pomnikami przyrody to porażka.

Barbarzyństwo i totalna głupota. Właśnie dorodne buczyny na wapiennych wzgórzach są symbolami Jury, tak jak murawy na wzniesieniach z ostańcami. Nie sosna :evil: .
Na nizinach bukowych lasów nie uświadczysz. Nawet w parkach są rzadkością.
Jeśli komuś brakuje sosnowych zagajników zapraszam do Wielkopolski i na Mazowsze.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 12:59 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Zwłaszcza przy Kamiennych Górkach, poleciały dorodne buki po jednej stronie leśnej drogi. Doliczyliśmy się prawie 10 pni o dużej, ba wręcz imponującej średnicy. PS. Gdybyśmy mieli więcej czasu okrążylibyśmy Suliszowice od południa i dotarli do Ostrężnika i dalej doliną Wiercicy do Złotego Potoku. Dystans sięgnąłby pewnie ok. 40 km.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 13:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Niestety to zwykłe lasy gospodarcze i po osiągnięciu wieku są cięte jak każde inne. Nieważne, czy to sosna, czy buk.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 13:10 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Robert napisał(a):
Niestety to zwykłe lasy gospodarcze i po osiągnięciu wieku są cięte jak każde inne. Nieważne, czy to sosna, czy buk.

To zupełnie inna historia. Takie są prawa i logika gospodarki leśnej.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 14:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
Niestety to zwykłe lasy gospodarcze i po osiągnięciu wieku są cięte jak każde inne. Nieważne, czy to sosna, czy buk.

Zgoda Robert,ale patrz to:
Jožin napisał(a):
Zwłaszcza przy Kamiennych Górkach, poleciały dorodne buki po jednej stronie leśnej drogi. Doliczyliśmy się prawie 10 pni o dużej, ba wręcz imponującej średnicy.

A na jednym,najbardziej potężnym pniu były ślady świadczące o niekonwencjonalnym sposobie"położenia"tego drzewa o bardzo imponujących rozmiarach.Ktoś włożył niesamowitą ilość energii i inwencji aby w bezpieczny sposób to piękne drzewo zlikwidować.
Gospodarka,OK jestem jej zwolennikiem.Ale brak szacunku do tego co unikatowe to brak wewnętrznej estetyki i barbarzyństwo.Unikatowa naturalna alejka stała się tym sposobem zwyczajną jurajską ścieżką jakich jeszcze całkiem sporo na Jurze.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 15:09 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
Gospodarka,OK jestem jej zwolennikiem.Ale brak szacunku do tego co unikatowe to brak wewnętrznej estetyki i barbarzyństwo.Unikatowa naturalna alejka stała się tym sposobem zwyczajną jurajską ścieżką jakich jeszcze całkiem sporo na Jurze.

Żyjemy w epoce neobarbarzyństwa, czy tego chcesz, czy nie.
Nasze życie upływa w czasach bezideowych, gdzie najbardziej pożądanymi rzeczami są pieniądze, wartości materialne i tzw. " pozycja ".
Pozostaje życie w podziemiu, " cocooning ", czyli zwrócenie się do wewnątrz.
Ale nawet w czasach najgorszych będą zawsze uduchowione, wrażliwe na piękno i wolne jednostki.
Trzeba szukać ratunku w jakości, nie w ilości.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 15:27 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Jožin napisał(a):
Gdybyśmy mieli więcej czasu okrążylibyśmy Suliszowice od południa i dotarli do Ostrężnika i dalej doliną Wiercicy do Złotego Potoku. Dystans sięgnąłby pewnie ok. 40 km.

Wiedziałem, że sprawnie przebierasz palcami, ale że nogami i to w takim stopniu :shock: .
Pełen podziw.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 17:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Z gospodarką leśną jest jak z budową dróg, każdy by chciał wszędzie szybko dojechać, byle mu blisko domu autostrady nie zbudowali. Gdzieś te drzewa muszą wycinać, im większe i grubsze tym lepsze, niestety. Dlatego są rezerwaty, pomniki przyrody, by chronić to co wartościowe.
Wyraźnie nikomu nie zależało, by te buki chronić, więc poszły pod topór. Za jakieś 100 lat pewnie sytuacja się powtórzy, ale my z tego powodu już nie będziemy się smucili.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 21:29 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Robert napisał(a):
Z gospodarką leśną jest jak z budową dróg, każdy by chciał wszędzie szybko dojechać, byle mu blisko domu autostrady nie zbudowali. Gdzieś te drzewa muszą wycinać, im większe i grubsze tym lepsze, niestety. Dlatego są rezerwaty, pomniki przyrody, by chronić to co wartościowe.
Wyraźnie nikomu nie zależało, by te buki chronić, więc poszły pod topór. Za jakieś 100 lat pewnie sytuacja się powtórzy, ale my z tego powodu już nie będziemy się smucili.

Nic dodać, nic ująć.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 14:20


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL