Teraz jest 28 mar 2024, 12:35




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 gru 2017, 01:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Jest już noc,czekając na ważne wieści i telefon spać nie mogę więc wykorzystam ten czas by podzielić się z Wami tym gdzie byłem i co widziałem jeszcze kilka godzin temu widziałem.Dlaczego lubię tę okolicę myślę że na to pytanie odpowiedzą moje cieniutkie fotki robione w pośpiechu,bo dzień jak w tytule i ciągle popędza czas niestety.
Zacząłem od sennego dziś Podzamcza,wszystko łącznie z zamkiem zamknięte,cóż po to wymyślono zamki i klucze by je zamykać :mrgreen:.Grudniowe słonko nisko śmiga to i zamek w cieniu.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 64.46 KiB | Przeglądane 13662 razy ]

Zamek zamkiem,ale na mnie super wrażenie robią tamtejsze ostańce mocno działające na wyobraźnie
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 68.58 KiB | Przeglądane 13662 razy ]

Załącznik:
5stitch.jpg
5stitch.jpg [ 59.19 KiB | Przeglądane 13662 razy ]

Widok na okolicę stamtąd zacny,choć tego dnia zawiesina w powietrzu masakrowała krajobraz.jednak coś tam było widać.Pierwszy plan jako tako,dalsze rodzynki niestety szału nie ma.
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 47.31 KiB | Przeglądane 13662 razy ]

Poniemiecki bunkier ,takie jedno z ostatnich tchnień potęgi faszystów,bez problemu każdy zauważy idąc szlakiem niebieskim
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 128.11 KiB | Przeglądane 13662 razy ]

Obrót głowy za siebie,chyba nie byłbym sobą gdybym tego nie zrobił,i jeszcze raz ostańce i zamek tworzące do spóły extra cudowną formę
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 40.87 KiB | Przeglądane 13662 razy ]

Pogoda była super,jednak zima na wszelkie sposoby daje znać o sobie,niby na plusie a w cieniu przez cały dzień było siwo i twardo pod nogami
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 76.77 KiB | Przeglądane 13662 razy ]

Niebieskim szlakiem podążałem do Ryczowa,po drodze natknąłem się na tablice opisujące działania wojenne podczas WW w tej okolicy,spotkać je można w kilku miejscach w rejonie Pilicy,informują i zarazem upamiętniają pierwszy rok wojny,oby jak najdłużej przetrwały.Mają rózną formę,czasem sąto tylko info strzałki że nieopodal są okopy itp,pod innymi widnieje prośba o modlitwe.Jakie by nie były,świetnie że są.
Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 63.6 KiB | Przeglądane 13662 razy ]

podobnie jak schludne wiaty z stanowiskami dla rowerów,te akurat nieopodal Ryczowa Koloni.
Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 56.79 KiB | Przeglądane 13662 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 02:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Idąc szlakiem niebieskim(Szlak Warowni Jurajskich) raczej trudno się nudzić,napotkać tam ostaniec nie trudno,raz w dół,raz w górę,raz ścieżką polną,raz leśną,czasem szutrem, czasem asfaltem i co chwilę widać gdzie podążasz,i to jak widać
Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 49.28 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Jest Ryczów,jak widać studniami stoi,przynajmniej jego wschodnia flanka.
Jedna zajmuje środek skrzyżowania w formie mocno nieregularnego ronda,za drogowskaz turystyczny służąc chyba trwały
Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 76.68 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Druga też obstawia rozchodzące się w trzy strony drogę
Załącznik:
14.jpg
14.jpg [ 83.44 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Niebieski z nazwy powinien do strażnicy doprowadzić,ale jak go nie opuścisz na kilkadziesiąt minut to zapomnij że ruinę zobaczysz.Może ktoś uważał że nie warta odwiedzenia
Załącznik:
15.jpg
15.jpg [ 66.26 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Powrót na niebieski i dalej do Smolenia gdzie idzie się bardzo przyzwoicie.Nawirzchnia twarda szutrowa w lesie w którym nie brak ostańców i to całkiem sporych,jeden nawet oficjalną nazwę na mapie ma.
Załącznik:
16.jpg
16.jpg [ 116.06 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Szutrowy trakt z czasem w ładną ścieżkę leśną przchodzi,gdy ta zaś las opuszcza znów uczta dla oczu.
Załącznik:
17.jpg
17.jpg [ 34.15 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

I tak górkami,polami w dolinkach mijając Złożeniec wychodząc z mieszanego lasu natychmiast rzuca się w oczy kolejna ruina lecz ta nie dawno odnowiona,pięknie lśniąca teraz w niziutkim już słońcu,oczywiście o Zamku Pilcza mowa
Mijam zamczysko skręcając z niebieskiego w czerwony.Król szlaków w kierunku Pilicy biegnie wzdłuż okopów porośniętych dziś lasem.Okopy są pamiątką starć wojennych z 1914r o czym informuje tablica postawiona przy połączeniu szlaków trudna do przeoczenia.Same okopy robią wrażenie do dziś swym rozmachem,jak na stanowiska strzelnicze (info z tablicy) ogromne jakieś.
Załącznik:
19.jpg
19.jpg [ 126.66 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Wychodząc z lasu widzę Pilicę o zachodzie słońca,zachód również gdzieś głęboko w duszy uświadamia mi że to już powoli koniec kolejnego w życiu cudownego dnia spędzonego na Jurze
Załącznik:
20.jpg
20.jpg [ 36.33 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Już po zachodzie na zalewem w Pilicy
Załącznik:
21.jpg
21.jpg [ 41.68 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Na koniec jeszcze jedna ruina.Dawny kościół św Stanisława i Walentego.
Załącznik:
22.jpg
22.jpg [ 100.03 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Załącznik:
23.jpg
23.jpg [ 112.97 KiB | Przeglądane 13660 razy ]

Siły jeszcze były,chęć też i nawet niedosyt że to już koniec,grudzień niestety.
I ja też już skończę to opowiadanie.
Pozdrawiam :)


Załączniki:
18.jpg
18.jpg [ 27.73 KiB | Przeglądane 13660 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 08:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Trafiłeś z pogodą, no i tłumów chyba nie było. Brzuchacka to moja ulubiona skała :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 12:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Fajna relacja. Zaintrygowała mnie tabliczka "zmów pacierz za żołnierzy", gdyby została zamieszczona 50 lat temu pewnie by mnie nie zdziwiła


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 15:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Ładny spacer i ludziów brak w Podzamczu :mrgreen:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 19:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Radek, 50 lat temu byłoby ciężko taką tablicę umieścić ;). Odpowiednie organy by się tym zajęły.

Mnie ona nie dziwi, np. w Dolomitach jest mnóstwo miejsc poświęconych poległym alpini, krzyże, kapliczki i tablice.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 19:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Pewnie tak, zaciekawiło mnie tylko jaka instytucja tak zachęca do odmawiania pacierza na jurajskim szlaku...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 19:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Na prawdę trzeba instytucji? Zwykli ludzie z byle jakiej organizacji tak nie pomyślą? Zwykła prośba o pacierz wzbudza takie uczucia? Zwykły ateista tak by napisał mając na myśli, że oni by tego chcieli.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 20:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
Też mnie śmieszy takie ateistyczne stękanie nie podparte żadnymi argumentami i jedynie jakimś mglistym wyobrażeniu zachodniej Europy jako subiektywnej pojmowanej rzeczyistości, na tak mocno zlaicyzowanym (?) zachodzie na każdej górze są krzyże, wszędzie tego typu tablice i nikomu to nie przeszkadza. Zresztą, daleko szukać nie trzeba, wystarczyć pojechać od naszych południowych sąsiadów. Skoro tam one są i mało komu one przeszkadzają, to skąd przesąd że
Cytuj:
gdyby została zamieszczona 50 lat temu pewnie by mnie nie zdziwiła

?
Dlaczego w Polsce tego typu rzeczy mają znikać skoro nigdzie nie znikają? Może odchodzenie od sfery ducha nie jest postępem lecz regresem? Kwestia do przemyślenia w tym około świątecznym okresie.

"Zwierzę wypełza w człowieku. Afryka wschodzi zmierzchem nad Europą. Musimy być strażnikami na progu wartości."

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Ostatnio edytowano 28 gru 2017, 20:31 przez Puchowy, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 20:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Siebie samego nie rozumiesz. Wkraczasz w jakieś ogólne rozumienie czegoś, a nie pojmujesz, że jest coś takiego jak ludzkie sumienie. Robert miał na myśli ustrój, który raczej nie był przychylny takim tabliczkom zwalczając zwykle wiarę, pojmowaną jako instytucje kościoła.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 20:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
EDIT. Pomyliłem post Radka z Roberta. Moża usunąć.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Ostatnio edytowano 28 gru 2017, 20:45 przez Puchowy, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 20:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Hmm, nie wiem co sobie wymyśliliście, ale śpieszę z wyjaśnieniem:

Zupełnie mi ta tablica nie przeszkadza, nie będę pisał, że wprost przeciwnie, bo zaczniemy wchodzić na tereny, od których na forum trzymamy się z daleka, co polecam uwadze Kolegów :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 21:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Wybaczcie Koledzy poruszenie jakże drażliwego tematu, nie kontynuujmy może dalej, co bym na stosie nie spłonął bo już zostałem ateistą. Miałem tylko na myśli to, że na takiej tablicy widziałbym bardziej uniwersalne sformułowanie jak "złóż hołd" czy "oddaj cześć". No cóż mleko się rozlało...
Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2017, 10:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Dzięki Panowie za dobre słowa. :)
Michał napisał(a):
Ładny spacer i ludziów brak w Podzamczu :mrgreen:

Tak,pusto i sennie wręcz było,tak jak na czacie pisałem tylko dwie pary spacerujące wokół zamku,niezwykłe doświadczenie :) przez całą wędrówkę tylko jeden rowerzysta,co dziwne przy tak wspaniałej pogodzie.Święta chyba ludziom nie służą :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 12:35


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL