Teraz jest 28 mar 2024, 10:00




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2018, 23:00 

Dołączył(a): 04 lip 2016, 14:09
Posty: 39
Ruszyłem spontanicznie zachęcony skrawkami błękitnego nieba za oknem. Herbata z cytryną do termosu, kijki trekkingowe w łapę i nieomal biegiem na autobus aglomeracyjny linii 278, którym miałem zamiar zajechać do wsi Kobylany.

Obrazek
Wysiadłem na przystanku na żadanie przy remizie strażackiej w Kobylanach.

Obrazek
Stara kużnia w Kobylanach. Bardzo lubię ją fotografować!

Obrazek
Pierwsze skałki w Dolinie Kobylańskiej.

Obrazek
Idąc kawałek dalej trzeba było kilka razy przekraczać strumyczek wijący się dnem doliny.

Obrazek
To już Będkowice. Remiza strażacka oraz mały sklepik spożywczy, gdzie udało mi się bezproblemowo uzyskać potwierdzenie do odznak turystycznych.

Obrazek
To już prawie dno Doliny Będkowskiej. Widok wstecz na Bramę Będkowską, a zarazem drogę którą tu przyszedlem z Będkowic.

Obrazek
Idąc w górę Doliny Będkowskiej wkrotce ukazuje się malownicza i chyba nawet monumentalna Sokolica.
To ta skała z prawej!!! ;)

Obrazek
Na Sokolicy znajdują się jedne z najdłuższych dróg wspinaczkowych na calej Jurze. Może nawet najdłuższe...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pod Sokolicą mieści się klimatyczna "Brandysówka" - miejsce gdzie można zjeść, wypić i się przespać (w obiekcie lub na polu namiotowym).

Obrazek

Obrazek
Kawałek dalej skałka o nazwie Iglica.

Obrazek
Jeszcze kawalek dalej kolejny węzeł szlaków. Ja konsekwentnie niebieskim w górę doliny.

Obrazek
Dalsza droga...

Obrazek
Źródło Będkówki (wywierzysko krasowe)

Obrazek
Dalsza droga...

Obrazek
Widok ogólny na skały w których znajduję się Jaskinia Łabajowa. Teren ten wprawdzie w ostatnich latach został zakupiony przez prywatnego właściciela, ale na szczęście nabywca wykazał ludzkie cechy i empatię dla skałkowców i turystów i dopuszcza wspinaczki skalne na swoim terenie, a nawet biwakowanie (po uzgodnieniu telefonicznym).

Obrazek
Otwór Jaskini Łabajowej z charakterystyczną wantą.

Obrazek
Lodowe nacieki w jaskini.

Obrazek
Lodowe nacieki w jaskini.

Obrazek
Skałki w rejonie otworu Jaskini Łabajowej.
Widoczna tablica na której są rozrysowane drogi wspinaczkowe.

Obrazek
Węzeł szlaków nieopodal Jaskini Łabajowej.

Obrazek
Rozdroże. Zwykle szedłem prosto w górę w kierunku Jaskini NIetoperzowej i dalej do szosy Kraków-Olkusz, ale tym razem skręcam w lewo bo radośnie postanowiłem odwiedzić Skałę 502.

Obrazek
Po kilku minutach marszu widać już górującą nad okolicą Skałę 502 (zwaną też Grodziskiem).

Obrazek

Obrazek
To właśnie tutaj należy skręcić w lewo, aby lekko pod górę zajść w kilka minut w bezpośrednie pobliże Wzgórza 502.

Obrazek

Obrazek
To już fragment widoku na Wzgórzu 502. Widać grupę skalną, którą zamieściłem na zdjęciu powyżej oraz szczyt Wzgórza 502 z betonowym słupem, który jest pozostałością wieży triangulacyjnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Widok w kierunku Doliny Będkowskiej, stamtąd właśnie przyszedłem.

Obrazek
Księżyc nad ośnieżonymi skałami.

Obrazek
Zachód Slońca, czyli astronomii ciąg dalszy...

Obrazek
Droga prowadząca do szosy Kraków-Olkusz

Obrazek
"Chochołowy Dwór" w Jerzmanowicach. Całkiem luksusowa restauracja i chyba też zajazd.
Tu uzyskuję pieczątkę do moich odznak turystycznych i zarazem kończę wycieczkę,
tak ściślej to dopiero kilka minut marszu dalej - na przystanku autobusowym.

Za 6 godzin i 15 minut przeszedłem ponad 14 kilometrów,
choć w zasadzie w tym czasie również fotografowałem,
chwilami wręcz wyłącznie i bardzo intensywnie.

Zima na Jurze jest piękna!
Nawet gdy jest -10 st. Celsjusza!!! :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 09:13 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Bardzo przyjemne klimatyczne fotki z późnego popołudnia/wieczoru.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 12:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ojj, pięknie! Jak do soboty pogoda się utrzyma (brak błota) to na pewno będę się gdzieś w tych okolicach kręcić.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 14:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Podobać się :) Fajnie że jeszcze ktoś południe na Forum pokazuje.
Często mam tak samo jak Ty,nagle gdy tylko pogoda i czas się zgra do plecaczka coś do picia,foto aparacik i wio na przystanek MPK,PKS czy stację kolejową na Rakowie.Z tych trzech miejsc do których mi niedaleko bez problemu dostanę się na Jurę.Dalszy plan też jest spontaniczny,zależy od tego co podjedzie i gdzie się wysiądzie.Potem wymyśli się jakiś przełaj,a wieczorem niemal z każdej mieściny na północnej Jurze jedzie jakiś bus czy PKS,transport publiczny jest od kilku lat OK.Pod Krakowem chyba jest podobnie.
Muszę w tym roku tam zawitać,i to na kilka dni z noclegami w agro.W planach pomogą mi też Twoje relacje.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 19:25 

Dołączył(a): 04 lip 2016, 14:09
Posty: 39
Marianowski napisał(a):
Podobać się :) Fajnie że jeszcze ktoś południe na Forum pokazuje.
Często mam tak samo jak Ty,nagle gdy tylko pogoda i czas się zgra do plecaczka coś do picia,foto aparacik i wio na przystanek MPK,PKS czy stację kolejową na Rakowie.[...]
Muszę w tym roku tam zawitać,i to na kilka dni z noclegami w agro.W planach pomogą mi też Twoje relacje.

Cieszę się! :)

Z Krakowa Jurę najlepiej chyba zwiedzać śpiąc w samym Krakowie i robiąc z niego jednodniowe tury, gdyż na okolicznej Jurze główna baza noclegowa to motele przy głównych drogach, domniemywam że kosztujące drożej niż coś tańszego w Krakowie.

Wtedy można bazować na ciągach komunikacji busowej na drodze Kraków-Krzeszowice-Chrzanów, lub Kraków - Olkusz, lub Kraków - Wolbrom (przez Skałę). A oprócz busów jeżdżą też linie autobusowe aglomeracyjne (czyli strefowe) z krakowskich Bronowic Małych. Generalnie uważam że najbliższa Jura (po Chrzanów, po Olkusz, po Wolbrom) ma z Krakowem znakomite połączenia komunikacyjne. Niestety za wymienionymi przeze mnie miejscowościami występuje drastyczne pogorszenie komunikacji zbiorowej! :( Oczywiście bardzo chciałbym się w tej kwestii mylić, bo bardzo chętnie ruszyłbym gdzieś dalej... Jeśli nie mam tu racji to bardzo proszę, aby mnie ktoś poprawił... :)

@Michał!
@d.trefl!
Dziękuję pięknie za dobre słowa!! :)


Ostatnio edytowano 27 lut 2018, 19:27 przez John_Walker, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 19:26 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Miło, że nie jesteś na forum przelotnym gościem i konsekwentnie pokazujesz Swoje okolice- a jest co pokazywać. Znam i lubię te miejsca, chociaż nie widziałem ich w zimowej odsłonie. Tym większa dla mnie atrakcja. Tak trzymaj.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 19:29 

Dołączył(a): 04 lip 2016, 14:09
Posty: 39
niki napisał(a):
Miło, że nie jesteś na forum przelotnym gościem i konsekwentnie pokazujesz Swoje okolice- a jest co pokazywać. Znam i lubię te miejsca, chociaż nie widziałem ich w zimowej odsłonie. Tym większa dla mnie atrakcja. Tak trzymaj.

Wielkie dzięki! :)
Słowa Twoje będą dla mnie cenną inspiracją!!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 19:56 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
John_Walker napisał(a):
Generalnie uważam że najbliższa Jura (po Chrzanów, po Olkusz, po Wolbrom) ma z Krakowem znakomite połączenia komunikacyjne. Niestety za wymienionymi przeze mnie miejscowościami występuje drastyczne pogorszenie komunikacji zbiorowej! :(

To ciężki temat.
Jak w Chrzanowie to nie wiem, ale docierając z Krakowa do Olkusza czy Wolbromia po przesiadce masz możliwość dotarcia do Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego (Rodaki/Ryczówek/Kwaśniów/Bydlin), z Wolbromia np. do Pilicy/Smolenia ale kursów mało i bardziej się opłaca na piechotę sporę pętlę z zahaczeniem o Dolinę Udorki.

Dużym problemem jest można powiedzieć brak komunikacji z Krakowa/Olkusza do Ogrodzieńca - tylko busy pośpieszne UniMetal i PKS Wieluń, ale tych kursów jest bardzo mało.

Z Zawiercia masz busami dostępną całą środkową Jurę od Żelazka/Doliny Pilicy ( Żarnowiec/Łany) po Szczekociny/Dzibice/Kotowice czyli praktycznie Mirów i Bobolice włącznie.

Z Myszkowa tereny między Kotowicami, Dąbrownem/Sokolnikami/Lelowem, Trzebniowem/Gorzkowem Zawadą/Suliszowicami a Przybynowem.

Z Cz-wy - Mstów, Olsztyn, Janów, Przyrów.

Z linii kolejowej Katowice - Cz-wa (Mrzygłód, Żarki Letnisko, Masłońskie, Poraj, Korwinów) cały zachodni skraj Jury.

Ale dla Krakowiaków cała ta zachodnia oś komunikacyjna jest kiepsko dostępna bo najpierw trzeba się do Katowic dostać. Za to cała Miechowska jest bardzo łatwo dostępna busami i PKP...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 mar 2018, 14:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Ale dla Krakowiaków cała ta zachodnia oś komunikacyjna jest kiepsko dostępna bo najpierw trzeba się do Katowic dostać.

Dokładnie,odkąd Proteza Koniecpolska rządzi wszystkie pośpiechy jeżdżą przez Koniecpol do Krakowa,jeszcze kilka lat temu trochę pociągów w tamte strony jechało przez Zawiercie,dzisaj łatwiej Warszawiakowi dotrzeć do Zawiercia niż bliżej mieszkającemu Krakusowi.
John_Walker napisał(a):
Z Krakowa Jurę najlepiej chyba zwiedzać śpiąc w samym Krakowie i robiąc z niego jednodniowe tury, gdyż na okolicznej Jurze główna baza noclegowa to motele przy głównych drogach, domniemywam że kosztujące drożej niż coś tańszego w Krakowie.

Dzięki John_Walker.Kraków kocham i często tam bywam,ostatnio w Wieliczkę często widzę.
Jednak wolałbym znaleźć kwaterę w okolicy dolinek,OPN-u itd.i dopiero stamtąd atakować okolicę będąc jakby na miejscu.Uważam że tak wygodniej i nie traci się czasu na dojazdy z KRK.Potem zmiana okolicy i kwaterki i tym sposobem dokładniejsze poznanie następnej okolicy.Taki mam plan,jak to będzie wyglądało się zobaczy 8)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2018, 01:29 

Dołączył(a): 04 lip 2016, 14:09
Posty: 39
Marianowski napisał(a):
Dzięki John_Walker.Kraków kocham i często tam bywam,ostatnio w Wieliczkę często widzę.
Jednak wolałbym znaleźć kwaterę w okolicy dolinek,OPN-u itd.i dopiero stamtąd atakować okolicę będąc jakby na miejscu.

W Dolinie Prądnika widziałem jakieś kwatery...

Obrazek

Obrazek

To są kwatery, które znajdują się w Dolinie Prądnika powyżej drogi ze Skały do Dol. Prądnika, generalnie w stronę Pieskowej Skały i już bliżej niej.

W stronę Ojcowa i w samym Ojcowie też są jakieś kwatery...

Niestety nie mam pod ręką zdjęć...

Natomiast w Dolinie Będkowskiej taką kwaterą agroturystyczną jest przede wszystkim "Brandysówka":

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2018, 00:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2006, 22:24
Posty: 264
Komunikacja w Jurze Południowej

Kraków - Zabierzów - Rudawa - Krzeszowice - Wola Filipowska - Dulowa -Młoszowa - Trzebinia - Chrzanów
to główna oś komunikacyjna ( busy + PKP ) Busy co kilka minut

Krzeszowice to lokalne centrum komunikacyjne z którego mzna dojechać na północ (Paczółtowice ,Ostreżnica , Filipowice, Czerna ) i południe (Sanka ,Tenczynek Zalas , Rudno , )


Chrzanów to kolejne centrum z którego można dojechać do Lipowca , Alwerni , Bolecina , Płazy ,Babic Zatoru ,Oświęcimia

oraz na północ do Lgoty , Olkusza ,Nowej Góry ,Czyżówki


Druga oś komunikacyjna to Kraków - Tyniec - Liszki - Rybna -Brodła - Alwernia - Kwaczała -Babice- (Cały skraj Jury południowej) -Zarki - Libiąż

Busy jeżdża co kilkanaście minut

Jest jeszcze trasa pośrenia Kraków - Balice - Cholerzyn - Mników-czułów- Sanka

Na Jurze Południowej dojechać można w zasadzie wszedzie


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2018, 21:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Mam pytanie odnośnie tej Brandysówki, czy ktoś z Was tam nocował? Jakieś opinie?
Niby mam nie daleko, ale z miłą chęcią właśnie z okolic Dolinek bym je poznał, bo fajnie tam, sądząc po zdjęciach :D


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 mar 2018, 11:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Na Jurze spi się pod okapami, albo jeździ na jeden dzień :P Dolinki są malutkie i wszędzie blisko, opinie masz w guglach, ludzie sobie chwalą.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2018, 11:46 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Ja byłam w Brandysówce kilka dni z rowerem. To było w 2014 roku więc pewnie trochę się pozmieniało. Jeżeli ktoś nie oczekuje luksusów to polecam. ja byłam zadowolona. Fajny, turystyczny klimat.

http://anwi.bikestats.pl/1226786,Dolink ... rwszy.html


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2018, 12:30 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Nieopodal nad Doliną Będkowską w Łazach jest Szkolne Schronisko Młodzieżowe.
Ceny i warunki podobne do Brandysówki. Jeśli wraca się tylko na nocleg - spartański standard nie przeszkadza.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 10:00


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL