Teraz jest 28 mar 2024, 13:03




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 kwi 2021, 13:17 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Dolina Udorki i Las Kleszczowski - 10.04.2021r.
Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 kwi 2021, 07:27 

Dołączył(a): 28 cze 2014, 17:46
Posty: 46
byłem tam 2 tygodnie temu. cisza. spokój, spotkałem 3 osoby. cudowne miejsce. Muszę tam częściej zaglądać bo daleko nie mam. pod zamek 7 km :D

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2021, 07:41 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Masz faktycznie rzut kamieniem, zresztą na Białą Górę też blisko.
Zwracam uwagę na coraz liczniejszych spacerowiczów, gdyż to widoczna tendencja od 2-3 lat, a ostatni epidemiczny rok wręcz apogeum się stał. Wielu szuka czegoś spokojnego i przez społecznościówki wieści się rozchodzą.
Do czasu kiedy w Udorzu nie powstanie duży parking + knajpa spokój dalej będzie i do weekendowego tłoku jak np Doliny Wiercicy raczej nie dojdzie.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 kwi 2021, 08:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
W niedzielę mieliśmy jechać do Jaroszowca i połazić Twoim śladem, ale żona jakoś marudziła, pod Skałkami Kroczyskimi już była, więc tam pojechaliśmy, ale okazało się, że kolega był na tych skałach koło Jaroszowca i tam podobno były tłumy.
Jako, że więcej chodzę po górach, to odkąd zamknięto sklepy w niedziele ludzi na szlakach, w parkach i lasach pojawia się sporo. A od zeszłorocznej wiosny, to już w ogóle, zaroiło się bardzo.
Z jednej strony dobrze (bo ludzie nie siedzą w domu przed tv, czy w marketach), z drugiej, ja tam tłumów nie lubię.

Na naszej wycieczce ominęliśmy poszukiwania innych jaskiń i zwiedzenie tych skał na północ, bo tam byli wspinacze. Zresztą i przy zbiorniku, spędziliśmy tylko tyle, by rozpalić jednorazowego grilla, potem go zagasić by w reklamówce dało się go do kosza pod blokiem dowieźć.

I taka ciekawostka, ja pracuję w markecie budowlanym, dawniej, gdy niedziele sklep był otwarty, to w sobotę tłumy, dziś nie zawsze tak jest, widać, że inaczej ludzie chcą wykorzystywać weekendy.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 kwi 2021, 08:38 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Ogólnie duuuży plus że ludzie nie siedzą w domu. Byle by tylko porządek po sobie zostawiali i nie łazili tłumnie gdzie ślepia poniosą, bo taki kaprys, albo na fejsie widzieli, albo oni są "sławnymi blogerami" chcą rozpropagować coś tam i im wolno. To ostatnie nawiązuje do zeszłorocznej historii w OPNie i fejsikowej histerii za słusznie wystawiony mandat.

Ja tylko bardzo egoistycznie napominam, iż miejsca do niedawna zaciszne (okolice Trzebniowa/Gorzkowskie, Dolina Udorki, okolice Jaroszowca, Dolina Dłubni) robią dość popularne. Daleko im do Mirowa czy innego Ojcowa, ale...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 kwi 2021, 10:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Cytuj:
To ostatnie nawiązuje do zeszłorocznej historii w OPNie i fejsikowej histerii za słusznie wystawiony mandat.

Nie znam (chyba) historii, mogę jakiegoś linka?

Co do propagowania, mnie, może nie denerwuje, ale dziwi, wrzucanie relacji z wejść w rezerwaty czy PN. Ja sam raczej staram się tu być na stanowisku, że nie wchodzę, a jak już, to nic nie zostawiam po sobie, nie niszczę itp. Choć w PN to ostatni raz na początku wieku chodziłem, w Tatrach ale na studiach mieliśmy pozwolenie na chodzenie poza szlakami do 50m, które nam profesorowie skserowali i w taki sposób połaziliśmy trochę w lasach za Krokwią. Oraz na Giewoncie, zeszliśmy na wierzchołek obok tego z Krzyżem, ale to bardziej głupota wieku młodzieńczego i niedokształcenie...

Co do śmieci, ja od młodego mam chopla na punkcie czystości. Jak wspomniałem, nawet z grilla wszystko wróciło z nami, mimo, że np węgiel inni by dorzucili do pozostałości po innych ogniskach, my go zabraliśmy ze sobą. Już w średniej szkole np zbierałem po kolegach/żankach zapałki i wrzucałem im do kosza, jak rzucali na ziemię.

Sam czasem, mimo cieszą mnie wolne niedziele, to mówię, że wolałbym jakby były handlowe. Mniej ludzi na szlakach by było. Ale tak to szukam miejsc mniej obleganych.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 kwi 2021, 10:14 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Wyborcza.pl Kraków

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,444 ... story.html
Cytuj:
8 czerwca 2020 | 15:51

Ojców. Zrobili zdjęcie poza szlakiem i opublikowali je na Instastory. Straż łatwo ich namierzyła

"O tym, jak z promotorów Ojcowskiego Parku Narodowego staliśmy się bandytami" - tak swoją wersję zdarzeń zaczynają podróżnicy z inicjatywy Busem Przez Świat, którzy wdrapali się poza szlakiem na skałę i zrobili zdjęcie. Dzięki social mediom straż parku z łatwością ich namierzyła i wlepiła wysoki mandat.


I fejs, ale nie wiem czy widoczne dla wszystkich czy tylko zalogowanych:

https://www.facebook.com/BusemPrzezSwia ... 75/?type=3

https://www.facebook.com/opnedu/posts/3005326622885263/

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 kwi 2021, 10:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Jestem na fejsie, więc poczytałem.
Słabe, słabe, słabe.

Wielcy podróżnicy, a nie znają zasady, że w PN nie schodzi się ze szlaków. A jeszcze słabsze żalenie się, bronienie ciążą itp. No cóż, ja osobiście ich nawet nie znałem.
Mnie zawsze w naszym kraju rozbraja, ten wielki płacz na mandat. Jak kurka jadę za szybko, to skoro mandat dostaję za to, to normalnie rozmawiam z policją i się przyznaję i płacę (choć ostatni mandat dostałem na wakacjach za nieopłacenie parkingu, znak z informacją zobaczyłem wracając do auta i już czułem, że znajdę mandat, a parkomat był zasłonięty przez ciężarówkę stąd brak opłacenia kilku złotych, na drugi dzień podjechaliśmy i zapłaciliśmy 50zł - to jedyny mandat od momentu posiadania prywatnych aut, czyli od 2014roku, wcześniej miałem mandaty, głównie za prędkość - praca jako przedstawiciel handlowy).
Inna sprawa, że od kilku lat staram się jeździć przepisowo (no czasami, jak pod skałkami w niedzielę, parkuję obok ulicy, ale jakbym dostał mandat, to bym zapłacił, choć parkuję tak by nie szkodzić przyrodzie, np nie wjeżdżam do lasu).
Dzięki za linki.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 kwi 2021, 19:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Co tam te cwaniaczki napisały w tłumaczeniu w gazecie? Z darmowego tekstu można przeczytać tylko bełkot i pogrążanie się nie swojej niewiedzy.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2021, 07:52 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Cytuj:
"O tym, jak z promotorów Ojcowskiego Parku Narodowego staliśmy się bandytami" - tak swoją wersję zdarzeń zaczynają podróżnicy z inicjatywy Busem Przez Świat, którzy wdrapali się poza szlakiem na skałę i zrobili zdjęcie. Dzięki social mediom straż parku z łatwością ich namierzyła i wlepiła wysoki mandat.

Karol i Ola Lewandowscy to podróżująca para prowadząca bloga Busem Przez Świat. W ramach wspierania lokalnej turystyki, która ucierpiała w czasie pandemii koronawirusa, chcieli zrobić film promujący Ojcowski Park Narodowy. Zainteresowali się zdjęciem z widokiem na Zamek w Pieskowej Skale i słynną formacją skalną - Maczugą Herkulesa. Chcąc powtórzyć dobre ujęcie, wdrapali się na Skałę Wernyhory, do której prowadzi wydeptana ścieżka.

"Wizytę w parku zaczęliśmy od odwiedzenia oficjalnej tablicy informacyjnej, na której zaciekawiło nas zdjęcie Pieskowej Skały zrobione z oddali. Postanowiliśmy odnaleźć ten kadr, który znaliśmy też z wielu innych zdjęć. Na oficjalnym Facebooku parku znajduje się też zdjęcie z tego punktu, a pracownik parku w komentarzu instruuje, z którego punktu zostało wykonane to zdjęcie. Nie ma tam żadnej informacji, że wejście na ten punkt widokowy jest zakazane. Niedaleko ścieżki na ten punkt widokowy, z którego zostało zrobione to zdjęcie, znajduje się oficjalny parking, kosztujący 10 zł. Ścieżka prowadząca na punkt widokowy była wydeptana i niczym nie różniła się od wielu innych ścieżek w parku. Nie posiadała też żadnych zakazów ani ogrodzeń, a na punkcie znajdował się inny fotograf" - relacjonują Lewandowscy na swoim blogu.

Weszliśmy na zakazaną ścieżkę nieświadomie
Wkrótce potem na swoim Instastory opublikowali zdjęcie. Zostali namierzeni przez straż parku narodowego, której funkcjonariusze zapukali do nich rano następnego dnia z informacją, że złamali prawo.

- Nie chcieli wierzyć, że weszliśmy na zakazaną ścieżkę nieświadomie, a brak znaku z zakazem skwitowali komentarzem „że nie ma sensu dawać, bo ludzie i tak ignorują zakazy, a tabliczki kradną”. W innych miejscach parku takie tabliczki są. Panowie nie chcieli słuchać naszych tłumaczeń, przerywali nam i traktowali nas jak bandytów, którzy z premedytacją przyjechali niszczyć naturę - piszą dalej w swojej relacji Lewandowscy. Całość można przeczytać na ich profilu na Facebooku.

Swój post ze zdjęciem skasowali, by nie zachęcać innych do wejścia na punkt widokowy. Nie ukrywają przy tym, że kara za złamanie przepisów w OPN im się należała. Mają jednak żal do pracowników OPN, bo uważają, że była zbyt surowa.

Słony mandat
Ich zdaniem po przyznaniu się do winy i przy założeniu, że działali nieświadomie, a także z uwagi na fakt, że na końcu okazali skruchę i przeprosili, powinni otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Tymczasem strażnicy OPN wlepili im karę 300 zł.

"Wyższe mandaty otrzymują osoby śmiecące w parku, palące ogniska, czy dokonujące aktów wandalizmu. My za wejście na punkt widokowy zostaliśmy ukarani mandatem 300-złotowym" - piszą z żalem blogerzy. I sugerują, że takie miejsca, jak to z którego zrobili zdjęcie, powinny być lepiej oznakowane, np. zakazem wejścia.

"Jest nam cholernie przykro, że zostaliśmy tak potraktowani. Po takich akcjach odechciewa się promowania polskiej turystyki i bezinteresownego pomagania innym" - kończą swoją relację blogerzy z inicjatywy Busem Przez Świat. I dodają, że nie odmówili przyjęcia mandatu, bo skutkowałoby to skierowaniem sprawy do sądu.


Oświadczenie Ojcowskiego Parku Narodowego
W niedzielę po południu oficjalne bardzo długie oświadczenie w tej sprawie zamieścił Tomasz Gierat, dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego. Przypomina w nim, że miejsce, z którego blogerzy zrobili zdjęcie, "nie jest i nigdy nie było udostępnione. Tym samym dojście do niego jest poruszaniem się poza szlakami turystycznymi (tudzież poza miejscami udostępnionymi turystycznie) i nosi znamiona wykroczenia" - wskazuje dyrektor OPN.

I dalej argumentuje, dlaczego mandat był tak wysoki: "W relacji, którą usunęli Autorzy na prośbę Staży Parku, pojawiła się publiczna zapowiedź: cyt. „(…)nie byliśmy pewni czy znajdziemy ten punkt widokowy, bo tu nie ma żadnego szlaku, nie ma żadnych oznaczeń. To nie jest oficjalny punkt widokowy, ale nam się udało. Jest już sprawdzona wejściówka, wiemy, jak tam dojść. Wam też pokażemy, ale musimy to szczegółowo opisać w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie” oraz „może potem jeszcze, wieczorem, jak wrócimy na zachód słońca ponownie, to może pokażemy dokładnie, jak tu wchodziliśmy”. Czyn ten w swojej konsekwencji, a więc w związku z jego opublikowaniem w mediach społecznościowych, był formą publicznego rozpowszechniania nielegalnego sposobu dotarcia potencjalnych chętnych do tej lokalizacji, a także promocją lekceważenia obowiązujących przepisów w parkach narodowych. Upublicznienie tej informacji było obarczone dużą szkodą nie tylko dla samego Parku. Takie działanie z drugiej strony narażało inne osoby pragnące skorzystać z takiej instrukcji na poniesienie konsekwencji finansowych związanych z uruchomieniem wobec nich postępowań mandatowych przez funkcjonariuszy Straży Parku OPN".

Jednocześnie dyr. Gierat przypomina, że w parkach narodowych można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach, ale oprócz nich jest też sporo innych ścieżek, które wydeptać mogły np. zwierzęta. "Nie oznacza to, że z chwilą, kiedy przed taką ścieżką nie ma znaku zakazu wejścia można z niej korzystać" - pisze dyrektor OPN, którego zdaniem park narodowy i jego szlaki są dobrze oznaczone dla turystów.

"Osoby popełniające wykroczenie miały pełną świadomość, iż poruszają się poza jakimkolwiek szlakiem turystycznym (o czym poinformowali w relacji). „Tabliczkowanie” każdej nielegalnej ścieżki czy grodzenie Parku mija się z celem - musielibyśmy zrobić to wszędzie, skazując lokalną przyrodę na kompletną izolację. Również na mapie turystycznej ani w GPS nie ma wyznaczonego szlaku do wskazanego miejsca. Profesjonalizm autorów, związany z wieloletnim podróżowaniem – w tym po Polsce, prowadzenie bloga, etc. oraz szeroki medialny odbiór przekazywanych treści wymaga, aby umieszczane w przestrzeni publicznej jakiekolwiek opisy nie propagowały działań naruszających obowiązujące uregulowania prawne" - uważa Gierat.

Zdjęcie niedźwiedzia nie upoważnia do szukania gawry
Dyrektor zaznacza przy okazji, że w OPN cenią dorobek i wkład wszystkich osób zaangażowanych w szerzenie idei świadomego podróżowania, jak również w ochronę najcenniejszych miejsc w Polsce.

"Musimy jednak konsekwentnie podchodzić do wszystkich. W przeciwnym razie tworzą się podwójne standardy i wówczas sami przyczynilibyśmy się do promowania zachowań, które wykraczają poza obowiązujące zasady. Funkcja turystyczna to nie jedyna rola Parku narodowego. Musi ona współgrać z funkcją ochronną – to ona ma pierwszeństwo, nawet kosztem rezygnacji z dobrego zdjęcia. O tym właśnie przypominają nam parki narodowe, które stanowią zaledwie 1% naszego kraju - 1% tego, co najbardziej wrażliwe" - tłumaczy dyrektor OPN.

Wreszcie odnosi się do tego, dlaczego pracownicy parku informują w mediach społecznościowych o miejscu, z którego zostało zrobione zdjęcie: "Zdjęcie z tego miejsca na tablicy informacyjnej Parku czy oficjalnych profilach w mediach społecznościowych jest właśnie po to, by móc zobaczyć dane miejsce z innej perspektywy, bez samodzielnego podejmowania takich działań. Analogicznie, zdjęcie niedźwiedzia na stronach innego Parku czy dzieła sztuki poddanego konserwacji w pracowni muzeum, nie upoważnia nas do szukania niedźwiedziej gawry czy wejścia do pracowni konserwatorskiej. W razie wątpliwości w kwestii dostępu do danego miejsca, można wcześniej zwrócić się do Parku i zapytać o możliwość wykonania fotografii. Pracownicy na pewno udzieliliby wyczerpującej odpowiedzi dotyczącej zasad wejścia czy obowiązujących opłat".

Całe oświadczenie dyrektora Tomasza Gierata można przeczytać na oficjalnym profilu na Facebooku Ojcowskiego Parku Narodowego.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2021, 12:23 

Dołączył(a): 28 cze 2014, 17:46
Posty: 46
wspomniałeś o Białej Górze. Można kiedyś zorganizować wycieczkę z forum w tamte strony 8)

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2021, 20:32 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
nad Krztynią i Rajecznicą - 21.04.2021r.

Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 kwi 2021, 09:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Teren może ciężki ale chodzenie po bagnach wciąga a nie odstrasza,wciąga na dobre,przynajmniej mnie :wink: zwłaszcza gdy tak tam pięknie i wyjątkowo,choćby to wyjątkowo potężne żeremie.
Wieki tam nie byłem(pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych) i albo tam nie trafiłem,albo jeszcze wtedy bobry się nie pobudowały.
Znajomi bezsprzecznie twierdzili że to najfajnieszy dopływ Żebrówki,tylko że te Pierdoły nazywali go Rajeczna Struga,pewnie zasłyszeli od miejscowego przy piwku lub w podobny sposób i tak już zostało.
Dzięki wielkie o przypomnieniu o tym miejscu,bo szczerze na śmierć zapomniałem o tym uroczym kawałku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2021, 04:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Żeremie potężne, tamy również. Spytam z ciekawości, bobry kiedyś złapałeś? Na zdjęciu oczywiście?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 kwi 2021, 19:41 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Niestety, fotki nie udało mi się zrobić, kilkanaście razy tylko obserwowałem.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 13:03


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL