Teraz jest 28 mar 2024, 10:26




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 paź 2011, 21:59 

Dołączył(a): 22 gru 2007, 23:57
Posty: 44
Lokalizacja: Częstochowa
Wielkie podziękowania dla Tomka, za zorganizowanie tej wycieczki. Osobne podziękowania dla Przemka, za ciekawe opowieści o zawiłych losach mieszkańców tego pałacu.
Sam obiekt, jak widać na zdjęciach: szary, pusty i zaniedbany. Na każdym kroku widać postępujący ząb czasu. Zwykłe polskie realia. Jak napisał alkosander "skomplikowane sprawy własnościowe" "pomagają" degradować ten pałac. Miejmy nadzieję, że ulegnie to zmianie.
Kilka moich fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PZPR - wiecznie żywa (odnalezione na pałacowym strychu)

Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 08:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Było super, serdeczne dzięki.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 08:41 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
A propos prośby "sałaty" - postaram się wkleić do tego działu nieco uzupełniony materiał, który miałem ze sobą podczas zwiedzania pałacu. Myślę, że Cię zainteresuje. Starałem się zrobić streszczenie w miarę czytelnie w sposób chronologiczny pokazujące krótkie dzieje obiektu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 10:45 

Dołączył(a): 02 lis 2009, 22:26
Posty: 103
Lokalizacja: śląsk
Fajne foty! Kiedyś byłam pozwiedzać te ogrody i zastanawiałam się jak wygląda wnętrze Pałacu, dzieki Wam już wiem! :) Zastanawia mnie fakt dlaczego nie można udostępnić Pałacu dla zwiedzających? Jeśli można zamieszczać zdjęcia, to dlaczego nie można tam normalnie wejść? To prawda, że jest trochę zaniedbany, ale i tak wygląda imponująco, zwłaszcza te ogrody....kiedyś ten obiekt musiał wyglądać okazale!

Jozin- dzieki czekam w takim razie na info, chętnie poczytam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 11:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/sl ... omosc.html

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 16:11 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
PAŁAC W ZŁOTYM POTOKU

Podstawowe źródło informacji:
Archiwum Hrabiów Krasińskich w Złotym Potoku znajdujące się w Archiwum Państwowe w Częstochowie.
/głównie sprawy majątkowe: rachunki, sprawozdania, korespondencja zarządców dóbr/

Dotychczas pałac nie budził zainteresowania zarówno historyków jak i historyków sztuki – uznaje się go za typowy przykład architektury pałacowej z początku XX w.

Archiwalia, na podstawie których można zrekonstruować dzieje pałacu w Złotym Potoku sięgają roku 1840. Na ich podstawie można ustalić w przybliżeniu koleje losu dóbr złotopotockich zanim weszły w posiadanie rodziny Krasińskich.

Pojawiają się tam m. in. dwa nazwiska:
1. Cyprian Pintowski – dziedzic dóbr janowsko – potockich.
2. Feliks Skarżyński – urzędowy plenipotent Cypriana Pintowskiego

W 1851 r. pojawia się osoba hrabiego Wincentego Krasińskiego w związku z kupnem klucza janowskiego.
W lipcu 1851 dochodzi do transakcji kupna ww. dóbr w Warszawie przed pisarzem aktowym Józefem Noskowskim (wcześniej Wincenty Krasiński sprzedaje majątek Dunajowce na Podolu).

Nabyty majątek obciążony jest licznymi długami – w roku 1852 mieszkańcy Przyrowa wnoszą skargę graniczną wobec kilku osób, w tym wobec Wincentego Krasińskiego, które są związane z majątkiem złotopotockim.

W listopadzie 1852 r. i później ostatecznie zakończono spory majątkowe na korzyść Wincentego Krasińskiego – sprawy rozstrzyga Mazowiecki Trybunał Cywilny.




WYGLĄD PIERWSZEGO PAŁACU
I ZAGOSPODAROWANIE TERENU

Źródła wspominają o:
a) dworku z roku 1829
b) nieokreślonym bliżej dom zarządcy /lokalizacja (?)/
c) zabudowaniach gospodarczych /lokalizacja (?)/

W maju i w czerwcu 1856 według raportu pełniącego obowiązki zarządcy dóbr dobiegły końca prace budowlane pałacu w Złotym Potoku – 22 maj 1856 „za dni najdalej dziesięć [nastąpi] ostateczne odebranie robót od majstrów, ostateczny z niemi obrachunek i wypłaty należytości”, następnie został wykonany „plantunek placu przed tymże pałacem i uszlachetnienie drzew od strony kościoła”.

Pałac wybudowano w miejscu eksponowanym. Biorąc pod uwagę o wiele starszy od budowli, zachowany do dzisiaj drzewostan a także wiadomości zawarte w Materiałach do Słownika Historyczno – Geograficznego woj. krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego można przypuszczać, że powstała w 1856 roku budowla wzniesiona została na miejscu wcześniejszej.

O szczegółowym wyglądzie pałacu i jego wyposażeniu za życia Wincentego i Zygmunta Krasińskich archiwalia nie podają żadnych informacji.

W roku 1858 umiera w Warszawie Wincenty Krasiński.
W roku 1859 umiera w Paryżu Zygmunt Krasiński.
Obaj przebywali w majątku rzadko, zarządzali nim z Warszawy.
Dłuższy pobyt Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku to okres od 30.07 do 22.09.1857. wiadomo, że rodzina przebywała już tam od maja.
12.09.1857 – nieoczekiwana śmierć Elżbiety Krasińskiej.

Fragmentaryczne informacje dotyczące wyglądu ówczesnego pałacu dają dokumenty Zarządu Głównego Dóbr i Interesów Hrabiów Krasińskich w Warszawie z lat 1866 – 1869. Odnoszą się one do:
a) przygotowania pałacu (pokoje) na wizytę ordynata i jego gości (rządcą jest Antoni Tyczyński) – „Rządca ma przysposobić cztery pokoje, to jest dwa, do których wejście drzwiami frontowymi i dwa, które J. W. Pan zajmował” oraz „dla Komissyi trzy pokoje po drugiej stronie, do których wejście tylnemi drzwiami pałacu”
b) remontów i napraw wyposażenia (wymienione są 122 pozycje – majątek ruchomy). Są to przedmioty, gdzie potrzebna jest „reparacyja stolarska, dodanie brakujących okuć, robota tapicerska”. Były to m. in. „jesionowe kanapy, szezlongi, stoliki owalne, kanciaste i do kart, biurka, szafy na suknie, szafy kredensowe, komody, łóżka jesionowe, szafy na książki i stoły jadalne”. Spore prace remontowe wykonano w roku 1868. Wymieniono szyby w 17 oknach na dole i w 18 na górze oraz naprawiono drzwi balkonowe. W sali jadalnej na piętrze położono posadzkę taflową oraz w pokoju od frontu znajdującym się obok kuchni pałacowej. Odnowiono również inne pomieszczenia, które miały zostać „wyklejone z wyjątkiem trzech, z papieru obdarte, należycie oskrobane, uszkodzenia w ścianach naprawione, ściany i sufit wapnem na czysto wybielone; wszystkie pokoje, sienie, korytarze i schowania niewyklejone wybielone na czysto. W trzech pokojach, które zostaną wyklejone należało sufity obielić”. Z materiałów wynika, że w części pokojów była „posadzka z fryzy”, natomiast reszta miała podłogi drewniane, na które uskarżał się rządca Antoni Tyczyński, że trzeba je często heblować, czyścić i reperować.

KRASIŃSCY – RACZYŃSCY: KTO PROJEKTOWAŁ DRUGI PAŁAC?

Ostatnia sukcesorka dóbr złotopotockich to córka Zygmunta Krasińskiego – Maria Beatrix Krasińska, która wyszła za mąż za Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Nowi właściciele uczynili z pałacu stałą rezydencję. W związku z tym wzrosło zainteresowanie budowlą, jej wyposażeniem,
a także całym majątkiem.
9 lipca 1878 przybywają z Warszawy do Kłomnic trzy wagony z powozami hr. Krasińskich z przeznaczeniem dla Złotego Potoku: „karoca, powozik mały, powóz świeżo nabyty i kolebka”.
Z okresu 1877 – 1878 zachował się inwentarz pt. „Spis sreber wysyłających się z Warszawy do dóbr Potok Złoty” – obejmuje on 121 pozycji, bez uwzględnienia ilości sztuk m.in. kandelabry, lichtarze, sztućce z herbami Krasińskich i Raczyńskich, drobne wyroby ze srebra i złota, wyroby z kości słoniowej i naczynia pozłacane.

Ostatnie dwie dekady XIX w to okres wzrostu zamożności rodziny Raczyńskich (najpierw małżeństwo Edwarda A. Raczyńskiego z Marią B. Krasińską, następnie od 1886 roku z Różą Potocką). Z tego czasu zachowały się zapiski dotyczące zakupów do kuchni i jadalni – pojawia się pomysł gruntownej i kosztownej przebudowy pałacu.

Kwestią otwartą pozostaje kto projektował pałac. Do obecnego wyglądu całego kompleksu pałacowego (budynek i park) przyczyniły się z pewnością trzy osoby:

Zygmunt Hendel (1862 – 1929) – wykonał bliżej nieokreślone projekty dekoracji sal w pałacu Krasińskich w Warszawie i w pałacu w Złotym Potoku (jest autorem m.in. gmachu Muzeum Czartoryskich w Krakowie).


Jan Heurich (1873 – 1925) – projektował dla Krasińskich w 1908 r. budynki gospodarcze w Opinogórze, na rok 1912 datowany jest projekt przebudowy pałacu w Złotym Potoku. Nie jest to dokładny termin wykonania prac, natomiast można uznać z całą pewnością, że miały one miejsce w okresie po 1900 r. a przed wybuchem I wojny światowej. Autorom opracowania są znane niestety materiały ikonograficzne pokazujące pałac tuż przed i po przebudowie – istnieją natomiast zdjęcia pokazujące, że w okresie międzywojennym nad wydzieloną klatką schodową
w północnej części budynku znajdowała się wieża.


Franciszek Szanior (1853 – 1945) – od 1891 roku pracuje na zlecenie Ordynacji Krasińskich
w Warszawie. Jego projekty ogrodów w Opinogórze i w Złotym Potoku są niestety pozbawione datowania. Franciszek Szanior był autorem projektu Parku Ujazdowskiego i Parku Skaryszewskiego w Warszawie, założył park w Oblęgorku oraz przekształcił i zmodernizował parki w okolicy Jasnej Góry w Częstochowie (Park Staszica i Park 3 Maja).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 08:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nie byle kto uczestniczył w przebudowie pałacu. Zamieszczone w "Architekci i budowniczowie w Polsce" opisy dokonań Heuricha i Hendla są bardzo pokaźne. Ten drugi wykonał m.in. w 1903 r. plan remontu zamku w Tenczynie.

p.s. Nie byliśmy pionierami :( Świadczy o tym fragment opisu wycieczki PTK zamieszony w "Ziemi" w roku 1910.


Załączniki:
Ziemia_ZP.jpg
Ziemia_ZP.jpg [ 49.09 KiB | Przeglądane 9370 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 10:01 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
RODZINA KRASIŃSKICH

I Wincenty Krasiński (1782 – 1858) i Maria z Radziwiłłów
Ślub w 1803 r.

II Zygmunt Krasiński (1812 – 1859) i Eliza z Branickich (1820 – 1876)
Ślub w 1843 r.

III a) Władysław Krasiński (1845 – 1874) i Róża Potocka

b) Zygmunt Krasiński, syn (1847 – 1868)

c) Maria Krasińska (1850 – 1884) i Edward A. Raczyński (1847 – 1926)
Ślub w 1877 r.


d) Elżbieta Krasińska (1853 – 1857)

*** *** *** *** *** ***
Maria Krasińska i Edward A. Raczyński

IV Karol R. Raczyński (1878 – 1946) i Stefania z Czetwertyńskich
Ślub w 1904 r.

V a) Konstanty Raczyński (1906 – 1926)

b) Roger Raczyński (1909 – 1958)

RODZINA RACZYŃSKICH

I Edward Raczyński (1786 – 1845) i Konstancja z Potockich

II Roger Maurycy Raczyński (1820 – 1864)
Romans z księżną Zenaidą z Hołyńskich Lubomirską (1820 – 1893)
Ślubne pochodzenie syna – związek z Marią Gotschall (1822 – 1851)

III Edward A. Raczyński (1847 – 1926) i Maria Krasińska (1850 – 1884)
(1) Ślub w 1877 r.

oraz ponownie:
Edward A. Raczyński (1874 – 1926) i Róża Potocka
(2) Ślub w 1886 r.


IV (1) a) Karol R. Raczyński (1878 – 1946)
(2) b) Roger Adam Raczyński (1889 – 1945)
(2) c) Edward Bernard Raczyński (1891 – 1993)

*** *** *** *** *** ***
Karol R. Raczyński (1878 – 1946) i Stefania z Czetwertyńskich
Ślub w 1904 r.

V a) Konstanty Raczyński (1906 – 1926)

b) Roger Raczyński (1909 – 1958)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 12:17 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
w 1997 wydano niewielkim nakładem wspomnienia Jadwigi z Morawskich Umiastowskiej "Z Raczyńskimi w tle. Wspomnienia minionego świata" (dostępne były w dworku Krasińskich).


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 15:47 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Już pewnie dawno sprzedano - pytałem w dworku o jakieś publikacje na temat pałacu bądź rodziny Raczyński, ale niczego obecnie nie mają. Wracając do tematu, zamieściłem powyżej zestawienie koligacji rodzinnych rodziny Krasińskich i Raczyńskich. Z opisu dziejów obu rodzin wynika, że dobra złotopotockie wcale nie musiały znaleźć się w rękach Raczyńskich. Edward A. Raczyński został przez rodzinę przymuszony do małżeństwa z Marią Krasińską, córką Zygmunta Krasińskiego i ostatnią sukcesorką dóbr, mimo że kochał Różę Potocką, która była z nim spokrewniona. Śmierć Marii w roku 1884 powoduje, że majątek w Złotym Potoku przechodzi w ręce Raczyńskich. Co ciekawe, wymieniona wcześniej Róża Potocka wyszła za Władysława Krasińskiego, brata Marii. Rodzeństwo było obciążone dziedziczną chorobą i szybko poumierało w młodym wieku (Władysław dożył 29 lat, Maria 34 lat). Tak więc Edward i Róża nie mieli żadnych przeszkód, aby ponownie próbować zawrzeć małżeństwo, co miało miejsce w roku 1886. Wszystko można sobie przeanalizować czytając zestawienie w moim poprzednim poście.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 19:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Dwie ciekawe informacje dotyczące Jury:
1.Zygmunt Krasiński napisał utwór "Sen Elżbiety Pileckiej"

2. Karol Raczyński uprzejmie zawiadomił, że zbiory zgromadzone przez p. Stefana Krukowskiego w Złotym Potoku i w Dupicach dla Pracowni Antropologicznej szczęśliwie ocalały podczas działań wojennych i znajdują się obecnie w bezpiecznem miejscu. [Rocznik Towarzystwa Naukowego Warszawskiego 1916]

i charakterystyka właściciela Złotego Potoku:

Pan Karol Raczyński... mało zajmował się interesami, a lubił sporty... W dobrach złotopotockich hodował pstrągi,których ikrę eksportował do Szkocji [Ziemiaństwo wielkopolskie: między wsią a miastem]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 21:34 

Dołączył(a): 03 sie 2011, 07:02
Posty: 8
Ja jako ciekawostkę mogę napisać, że dokumenty dotyczące założenia pałacowo-parkowego w Złotym Potoku, w tym między innymi schemat kompozycji i wytyczne do ochrony, który udało mi się otrzymać u konserwatora, przygotowywał znany polski architekt i urbanista, a także architekt krajobrazu Janusz Bogdanowski, autor wielu książek dotyczących zabytków budownictwa obronnego i sztuki ogrodowej. O Złotym Potoku wspomina też w swoim referacie, opublikowanym w książce "Dwór i krajobraz w XIX wieku" ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 13:59 

Dołączył(a): 03 sie 2011, 07:02
Posty: 8
Mam takie pytanie, chociaż wątpię, żeby obeszło się tutaj bez wizyty w archiwum - posiada może ktoś zdjęcie, ksero lub skan mapy archiwalnej Złotego Potoku z XIX wieku? Studiuję we Wrocławiu i w sumie w Częstochowie bywam dość rzadko, a jeśli już to w weekendy, więc pojawia się mały problem. ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 14:41 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Polecam: viewtopic.php?t=324

http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=35709&dirids=1

http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/200e/37-51.jpg

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 17:10 

Dołączył(a): 03 sie 2011, 07:02
Posty: 8
Dzięki wielkie ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:26


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL