Teraz jest 28 mar 2024, 14:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 09 wrz 2012, 18:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2005, 15:29
Posty: 678
Lokalizacja: Dalekie południe
Tak reklamuje się najbardziej syfiasta gmina na Jurze:


Załączniki:
smieci.jpg
smieci.jpg [ 223.19 KiB | Przeglądane 23218 razy ]

_________________
Niezależny Serwis Internetowy
Ojcowski Park Narodowy
www.opn.org.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 09 wrz 2012, 19:57 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Jak się na to patrzy - nie tylko na zdjęcia; to samo mam "na żywo" już dwieście metrów od domu - to szlag człowieka trafia! Jak można być taką świnią bez rozumu, wyobraźni i śladów poczucia estetyki! Ciekawe, czy te nowe "unijne" rozwiązania ("gmina wywiezie śmieci - czytaj: "wszyscy płacą") coś pomogą? Mam nadzieję, że tak...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 09 wrz 2012, 20:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2012, 21:06
Posty: 366
Gdzie to jest ?.Jaka to jest rzeka,takiego czegoś jeszcze nie widziałem.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 07:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
frank napisał(a):
Kontakty z urzędnikami ...


To po co następny wątek ? Wystarczyło się dopisać do istniejących.

Np. viewtopic.php?t=876

frank napisał(a):
Nad Prądnikiem chyba nic się nie zmieni, dalej będzie syf, są turyści to i będą śmieci.


Śmieci płyną z części, gdzie turyści nie śmiecą, podobnie jest z Racławką, góry śmieci są na potoku już w górnej części.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 07:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
frank napisał(a):
smar napisał(a):
Ciekawe, czy te nowe "unijne" rozwiązania ("gmina wywiezie śmieci - czytaj: "wszyscy płacą") coś pomogą? Mam nadzieję, że tak...

W Pszczynie podatek śmieciowy jest od kilku lat. Fakt, śmieci w parku, w lasach i nad zalewami jest dużo mniej, albo wcale, ale zdarzają się „dostawcy” śmieci z innych powiatów, turyści itp.


Jak widzisz więc, dostawcy znikną, kidy podatek będzie ogólnopolski.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 08:21 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Moja "nadzieja" wynika właśnie z tego co zauważył Sandwich - skoro wszyscy będą płacić (zapewne drożej; tu złudzeń nie mam) to nikt do cholery nie będzie miał interesu by pozbywać się śmieci nielegalnie! Chyba dzisiejsze bałaganiarstwo wynika - przynajmniej w znacznej części - z chęci zaoszczędzenia tych kilkunastu (kilkudziesięciu?) złotych miesięcznie


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 09:28 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
A ja pozwole się nie zgodzic z tym, że jak będzie podatek to śmieci znikną. Jak dane gospodarstwo bedzie miało pojemnik 0,125 m3 wywożony raz na miesiąc to co zrobi z resztą śmieci? Zapłaci dwa razy?? Juz to widzę. Pozostanie również problem śmieci wielkogabarytowych. Konia z rzedem temu co wywiezie syf po remoncie łazienki na wysypisko wg. nowych stawek. W tym wszystkim chodzi tylko o pieniądze a nie o to żeby było czyściej. I ta durna reklama w telewizorze "wywozem Twoich śmieci zajmie się gmina" hahaha w wolnym tłumaczeniu "będzie drożej"

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 13:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2005, 15:29
Posty: 678
Lokalizacja: Dalekie południe
Robert napisał(a):
frank napisał(a):
Nad Prądnikiem chyba nic się nie zmieni, dalej będzie syf, są turyści to i będą śmieci.


Śmieci płyną z części, gdzie turyści nie śmiecą, podobnie jest z Racławką, góry śmieci są na potoku już w górnej części.

Dokładnie tak jest. To śmietnisko jest między I a II stawem w Sułoszowej. Poza Tomkiem chyba nikt tam nie zagląda, więc śmieci są (dosłownie) "napływowe". Poza tym idąc dalej obserwowałem ścieżki i pobocza. Od Sokolca, przez Bukowiec do Jerzmanowic pełno różnych śmieci przy drodze.
To miejscowi i dalsza okolica.

_________________
Niezależny Serwis Internetowy
Ojcowski Park Narodowy
www.opn.org.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 14:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
miki napisał(a):
A ja pozwole się nie zgodzic z tym, że jak będzie podatek to śmieci znikną. Jak dane gospodarstwo bedzie miało pojemnik 0,125 m3 wywożony raz na miesiąc to co zrobi z resztą śmieci? Zapłaci dwa razy??


Opłata będzie naliczana (prawdopodobnie) od ilości zameldowanych osób, my w trójkę zapełniamy 240 l w miesiąc, ale odpadki z kuchni idą na kompost a poza tym jest pełna segregacja do worów.

miki napisał(a):
Pozostanie również problem śmieci wielkogabarytowych. Konia z rzedem temu co wywiezie syf po remoncie łazienki na wysypisko wg. nowych stawek.


Powinna być możliwość dostania worków na gruz, już w cenie. Stare graty u mnie raz w roku odbierają, ale np. papy nie wzięli, musiałem upchnąć do kubła na trzy razy.

miki napisał(a):
W tym wszystkim chodzi tylko o pieniądze a nie o to żeby było czyściej.


Podobno w Pszczynie płacą mniej ;).


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 14:27 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Ja się z Tobą zgadzam Robert. Ale jestem się w stanie założyć o dużą kase, że będą tacy ludzie którzy wyprodukują więcej śmieci niż "dozwolone" 240l czy 125l czy 500 ile to bedzie to zobaczymy i za resztę nie zapłacą.

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 14:50 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Zgadzam się z Tobą Miki, że może być drożej choć teoretycznie to wcale nie musiałoby być (właśnie dlatego, że teraz płacą tylko niektórzy a inni wcale bądź "udają" że produkują pół litra śmieci miesięcznie).
Natomiast przyszła organizacja odbioru śmieci powinna być podobna do tego co napisał Robert


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 14:57 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Problem polega na tym że u nas w gminie tak jest jak pisze Robert a idąc na spacer przechadzam się między starymi kiblami i umywalkami, o śmieciach z domu nie wspomnę... :) Dookoła się słyszy, że śmieci to doskonały interes. Dopóki to będzie interes doputy będzie wkoło nas syf. Jak wywóz jednego pojemnika będzie kosztował jakieś znikome pieniądze to nikt się nie będzie zastanawiał w co pakować śmiecia żeby go wywieźć do lasu tylko wrzuci do kosza. A jak wywóz kosztuje 30 zł a on zarabia 600 to już jest powód do zastanawiania ;)

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 10 wrz 2012, 17:29 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Frank piszesz rzeczy oczywiste. U nas tak jest masz dom musisz mieć umowę ze śmieciarzami, odpady wielkogabarytowe sa wyworzone nawet DWA razy do roku, segregacja szkła, papieru, plastiku do odpowiednich worów. Tylko wytłumacz mi proszę dlaczego jest tyle smieci wywalonych po lasach i łąkach? Na moje oko problem tkwi w częstotliwości odbioru i kosztach dodatkowych odbiorów. Jak się wprowadzałem do domu to płaciłem coś 24 zł na kwartał za pojemnik 250l i wywożony był co dwa tygodnie. Teraz płacę 25,9 co miesiąc i wywozi się pojemnik co trzy tygodnie. A w niedalekim Juzefowie jest jeszcze weselej firma dała łaskawie pojemniki 0.125 i wywozi je co ... miesiąc. Oficjalnie pojemnik i umowę mieszkańcy mają a nieoficjalnie żadne gospodarstwo nie zmieści sie w taki maleńki pojemnik w miesiąc efekty sobie sam dopowiedz.

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 13 wrz 2012, 08:30 

Dołączył(a): 13 gru 2008, 18:35
Posty: 29
Lokalizacja: Zawiercie - Ogrodzieniec
Moim zdaniem największy problem to mentalność ludzi. Dotyczy to z jednej strony mieszkańców tych okolic, gdzie te śmietniska są zlokalizowane a z drugiej turystów. Ci pierwsi nie mają poczucia szacunku dla otaczającej natury. Sądzą, że las, polanka itp., które są ogólnodostępne, to miejsca, w których można robić co się im żywnie podoba, kraść drewno, śmiecić, kraść piach itd. Myślą, że te śmieci wyparują, że natura je wchłonie a estetykę tych miejsc mają w poważaniu. No i oczywiście to co dla wielu najważniejsze, czyli kwestia oszczędności: "A, wywiozę do lasu, gdzie nie chodzę i po problemie i parę złotych zaoszczędzonych". Nie od dziś wiadomo, że dla wielu ludzi liczy się to co na moim podwórku, ew. wtykam się co do tego, co jest na podwórku sąsiada, ale nie ważne, co dwa domy dalej, co na drugim końcu wsi, ulicy, miasta. Nie jest ważne, czy jest tam syf, czy się wali, pali. Ważne tylko to co u mnie i w moim ogródku, a niech no tylko ktoś się waży rzucić mi skórkę od banana, czy kawałek śmiecia na mój plac, to ja mu pokażę!
Niestety często spotykam taką postawę, zwłaszcza u ludzi ze wsi, co jest to o tyle przykre, że chyba zatracili to, co kiedyś cechowało ludzi ze wsi, czyli swego rodzaju szacunek dla natury, która żywi, daje opał, owoce lasu, ryby itd. Tak czy siak sądzę, że wszechobecny egoizm jest głównym powodem takich postaw. Wszak ile razy się słyszy: "Wszyscy tak robią, to i jak tak będę robił".
W tym wszystkim śmieszne jest też to, że wielu z tych ludzi chodzi do kościoła, przyjmując pobożne postawy uważa się za ludzi porządnych, szkoda, że tylko w ich wygórowanym mniemaniu o sobie.
Co do turystów, to niestety wielu z nich też nie ma jakiejkolwiek wyobraźni. Sądzą, że jak zaśmiecą, to ktoś za nich pozbiera, albo, ze nie będą tu wracać, to mniejsza z tym co z tymi śmieciami.
Postawa wywożenia do lasu góry śmieci to postawa prostacka i o wąskim światopoglądzie. Podobnie jak wyrzucanie śmieci przez turystów. Obawiam się, że kary czy jakieś formy odpowiedzialności zbiorowej niewiele zmienią, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Zawsze znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że państwo to złodzieje i znów wprowadzają jakiś podatek, aby ograbić biednych i porządnych mieszkańców. Jeśli opłaty za wywóz śmieci z lasu będą miały formę stałego podatku, to pewnie nic to nie zmienia, bo po co się fatygować i wywozić śmieci na wysypisko, skoro do lasu bliżej a i tak płacić trzeba.

_________________
Piotrek


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Śmieci
PostNapisane: 13 wrz 2012, 10:04 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Do niedawna mieszkałem w bloku na osiedlu. Za wywóz śmieci płacili wszyscy od ilości zameldowanych osób mniej więcej tyle co pisał Frank. W ramach tego było odbierane wszystko (łącznie z wielkogabarytowymi) codziennie (nawet w soboty) z wyjątkiem świąt. Na gruz można było zamówić extra "baga" bezpłatnie. Przy okazji na naszym osiedlu pozbywali się śmieci mieszkańcy okolicznych osiedli (także willowych! nie tylko ci biedni!). Dlaczego tak twierdzę? Po pierwsze sam kilka razy widziałem zatrzymujące się samochody z których kierowca wyrzucał worek do "naszego" śmietnika i jechał dalej. Ale przede wszystkim dało się to zauważyć ostatnio gdy wzorem innych osiedli zamknięto śmietniki a mieszkańcom rozdano do nich klucze :) Nagle ilość odpadów spadła radykalnie - stopniowo zmniejszono ilość pojemników w śmietnikach a te które zostały są prawie zawsze puste!
Z tej mojej obserwacji wyciągam wniosek, że przy stosunkowo niewielkiej opłacie "od wszystkich" problem da się rozwiązać. Oczywiście w ramach tej opłaty musi być odbierane wszystko od wszystkich bez żadnych limitów! Ale czy problem rzeczywiście zostanie rozwiązany to już inna sprawa i sam mam co do tego poważne wątpliwości :(
Sprawa wywozu śmieci nie rozwiąże również problemu "zwykłego" śmiecenia - tu musi ulec zmianie kultura i świadomość ludzi...


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 14:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL