Teraz jest 28 mar 2024, 12:38




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 sty 2014, 16:35 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Przyznam, że zainspirował mnie Lukasz. Z góry muszę przeprosić za ciągłą nieznajomość granic Jury. W związku z tym proszę o ewentualną korektę. Chciałbym poprosić Was wszystkich o wszelkie informacje na temat: grodzisk, miejsc kultu pogańskiego, domniemań nawet - w toponomastyce jurajskiej. Wczesne średniowiecze to okres - najczęściej określany - od 476 roku po rok 1000. Niektórzy rozszerzają go wstecz po początek wędrówki ludów, czyli rok 375, a wprzód - w Polsce - rozbicie dzielnicowe, czyli 1138. i tak: gwoli wprowadzenia pewnego porządku zamieszczam listę grodzisk znanych mnie osobiście, acz bez - czasami - precyzyjnego umiejscowienia.
1. GĄSZCZYK - gmina Olsztyn - wiek VI - VII
2. KOZIEGŁOWY - wiadomo mi tylko, że to wczesne średniowiecze
3. OLSZTYN - wiek VI
4. WOŹNIKI - zburzone w 18 wieku przy budowie cmentarza, obecnie widoczny zarys fosy
5. ZŁOTY POTOK - osiedle Wały VIII - IX wiek
6. OGRODZIENIEC - Birów - od epoki brązu po XIII wiek
7. LIPOWIEC - Garb Tenczyński, przebudowane przez Konrada Mazowieckiego
8. MIRÓW - gdzieś między Jaworznikiem VI - VII wiek
9. OJCÓW - Góra Okopy VI - VII wiek
10. GRODZISK k. Ojcowa - starsze od Ojcowa
11. LELÓW - miejsce kultu pogańskiego do XII wieku - nie wiem gdzie dokładnie.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 19:12 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
http://www.it-jura.pl/pl/grody.php

To tak na dobry początek :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 20:41 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
Pozycja pierwsza to chyba chodzi o Grodzisko Gąszczyk na prawym przegu Warty. Koniec Częstochowy na Przeprośnej Górce.

_________________
Rafał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 21:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Rybak napisał(a):
8. MIRÓW - gdzieś między Jaworznikiem VI - VII wiek

Pierwsze słyszę, coś wiadomo więcej ?

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 21:52 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Taaaa... to ja się tu popisuję elokwencją, a Smar załatwia sprawę jednym linkiem... no cóż. :P Gapiszon ze mnie... a Mirów? no tak.. to jest zagadka. Słyszałem o tym osiedlu wcześniej, ale nigdy nie mogłem znaleźć potwierdzenia w necie. do dziś..


Załączniki:
mirow gro.png
mirow gro.png [ 10.61 KiB | Przeglądane 15547 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 22:23 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Oprócz tego zastanawiam się, czy nazwa Grodzisko przy Drodze Ostrężnickiej jest tylko li nazwą lokalną?


Załączniki:
grodzisko suliszowice.png
grodzisko suliszowice.png [ 75.25 KiB | Przeglądane 15534 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 23:33 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Oprócz tego zastanawiam się, czy nazwa Grodzisko przy Drodze Ostrężnickiej jest tylko li nazwą lokalną?


Bardzo ciekawe spostrzeżenie :idea:
Od razu sprawdziłem, że nazwa ta pojawia się na "powiatowych" starej 1:25tys oraz nowej 1:50tys. Nie ma jej natomiast na żadnej z czterech turystycznych mapach gminy Janów - tam jest nazwa "Skały wspinaczkowe" bądź żadna.
Może nazwa Grodzisko jest związana z formacjami skalnymi układającymi się w rodzaj pierścienia a może... coś w tym jest :?:
Dawno się tam nie szwędałem i bardzo kiepsko kojarzę ten rejon. Może lepiej zorientowani koledzy pomogą?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 10:01 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Obszar Przewodziszowice - Czatachowa - Suliszowice to teren o dużym potencjale, bardzo ciekawy do chodzenia "od skałki do skałki", a przy tym innych turystów spotyka się naprawdę sporadycznie. Wiele z tamtych grup skalnych (także w miejscu zaznaczonym na mapie) oferowało dobre warunki do założenia potencjalnej obronnej siedziby, ale stały dostęp do wody obecnie jest problematyczny. Pytanie jaki był układ źródeł/cieków w fazie plemiennej i wczesnym średniowieczu?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 10:03 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Grodzisko w Mirowie było (nie jestem pewien na 100%) na Grzędzie Mirowskiej i wykorzystywało naturalne walory obronne skał (być może był to teren dzisiejszego zamku w Mirowie).

Jeśli chodzi o Ostrężnik to założenie obronne mogło być na terenie obecnego zamku. W latach 90-tych podczas badań archeo podgrodzia zamiast natrafić na średniowieczne przedmioty znaleziono ceramikę i monety rzymskie z okresu wpływów. Wskazywało by to na założenie obronne, które mogło przetrwać do wczesnego średniowiecza (refugium bo brak jest śladów osadniczych). Ślady fortyfikacji mogły skłonić budowniczych (ułatwiona praca) do postawienia zamku jaki znamy w obecnej formie.

Cytuj:
ale stały dostęp do wody obecnie jest problematyczny. Pytanie jaki był układ źródeł/cieków w fazie plemiennej i wczesnym średniowieczu?


A jak to wyglądało w strażnicy w Ryczowie? Jest dużo późniejsza ale też jest tam ciężko z wodą .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 10:20 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
AAA no i nie wspomnieliśmy o potężnym i bardzo ważnym grodzisku wczesnośredniowiecznym (plemiennym?) w Kostkowicach k. Kroczyc. Gdyby wyciąć porastające sosny robiło by niesamowite wrażenie.

http://www.it-jura.pl/pl/grody.php?go=slupsko

Warto też wspomnieć o całym bardzo bogatym osadnictwie wczesnośredniowiecznym na pograniczu Jury w Strzemieszycach k. Dąbrowy Górniczej i Łośniu. Istniały tam bardzo bogate i rozwinięte osady o charakterze hutniczym. Istnieje sporo ciekawej literatury i odkryć dotyczących tego regionu. Szukaj info w Muzeum Miejskim Sztygarka (badania prowadził D.Rozmus) w Dąbrowie G. oraz Muzeum w Będzinie (badania przez szereg lat prowadziła A. Rogaczewska).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 10:33 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Rybak napisał(a):
1. GĄSZCZYK - gmina Olsztyn - wiek VI - VII
2. KOZIEGŁOWY - wiadomo mi tylko, że to wczesne średniowiecze
3. OLSZTYN - wiek VI
4. WOŹNIKI - zburzone w 18 wieku przy budowie cmentarza, obecnie widoczny zarys fosy
5. ZŁOTY POTOK - osiedle Wały VIII - IX wiek
6. OGRODZIENIEC - Birów - od epoki brązu po XIII wiek
7. LIPOWIEC - Garb Tenczyński, przebudowane przez Konrada Mazowieckiego
8. MIRÓW - gdzieś między Jaworznikiem VI - VII wiek
9. OJCÓW - Góra Okopy VI - VII wiek
10. GRODZISK k. Ojcowa - starsze od Ojcowa
11. LELÓW - miejsce kultu pogańskiego do XII wieku - nie wiem gdzie dokładnie.


Grodziska te nie mogły powstać przed VIII wiekiem. Przykładowo Gąszczyk jest datowany na IX-X wiek. Nie wiem skąd wzięto powyższą chronologię tych obiektów?

Maćko napisał(a):

Jeśli chodzi o Ostrężnik to założenie obronne mogło być na terenie obecnego zamku. W latach 90-tych podczas badań archeo podgrodzia zamiast natrafić na średniowieczne przedmioty znaleziono ceramikę i monety rzymskie z okresu wpływów. Wskazywało by to na założenie obronne, które mogło przetrwać do wczesnego średniowiecza (refugium bo brak jest śladów osadniczych). Ślady fortyfikacji mogły skłonić budowniczych (ułatwiona praca) do postawienia zamku jaki znamy w obecnej formie.


W Ostrężniku nie ma żadnych śladów wczesnośredniowiecznych. Zamek powstał prawdopodobnie na surowym korzeniu w XIV wieku. Od okresu rzymskiego mamy tam ok. 900 lat przerwy osadniczej.

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 11:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Faktem jest, że najprawdopodobniej Wiślanie do VIII wieku nie zakładali grodzisk, ze względu na nomadyczny tryb życia.Nie jest jednak udowodnione, że poza Jurą Krakowską grodziska zakładało owe plemię. Korzystałem z różnych źródeł - niestety internetowych - i z góry poprosilem o korektę. A więc dziękuję. Jeśli chodzi o Ostrężnik to nie zapytałem o wzgórze zamkowe, choć nawet na nim datacja XIV-wieczna nie jest ostatecznie potwierdzona. Gród powstał albo za Muskaty albo wcześniej.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 12:25 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Szukałem śladów nazwy "Grodzisko" koło Suliszowic w przewodnikach i innych źródłach i nic nie znalazłem. Zauważyłem też, że nazwa Grodzisko w miejscu jak na mapce Rybaka jest na mapie 1:50tys podczas gdy na mapie 1:25tys jest bardziej na SW poniżej Skorkowej Skały jakby w charakterystycznym zakolu Drogi Ostrężnickiej. Czyli tak na dobrą sprawę to nawet nie wiadomo dokładnie gdzie szukać :(


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 15:17 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
według moich zasłyszanych informacji grodzisko w Mirowie to rejon poniżej. Właściwie w Łutowcu.


Załączniki:
wały.png
wały.png [ 62.3 KiB | Przeglądane 15393 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 20:02 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
i mapka holoceńska - już pokazywana - to brązowe to stare koryto rzeczne w rejonie Drogi Ostrężnickiej


Załączniki:
woda.png
woda.png [ 95.93 KiB | Przeglądane 15339 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:38


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL