Teraz jest 28 mar 2024, 12:40




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 kwi 2014, 18:45 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Piknik przemysłowo historyczny - Poręba 3 maja 2014r.

Obrazek

Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 kwi 2014, 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Czas uchylić rąbka tajemnicy sobotniego pikniku.
Powstał triumwirat złożony z przedstawicieli trzech miejscowości Pradeł, Pilicy i Poręby.
dzisiaj ubogich krewnych stolicy powiatu- Zawiercia. W przeszłości to jednak w tych miejscowościach nabierał pędu pociąg postępu gospodarczego. Zależność oraz współpraca gospodarcza w różnych okresach dziejów to wspólny mianownik łączący pomysłodawców pikniku.
Dobór nie jest przypadkowy. Adam Bakalarczyk od wielu lat zgłębia tajniki wytopu żelaza w średniowiecznych dymarkach oprócz tego jak nikt inny potrafi opowiadać o minerałach, skamielinach
I amonitach, które będą prezentowane na pikniku. Leszek Kot natomiast jako wyśmienity znawca przeszłości Pilicy przybliży nam czasy budowy XIX wiecznego przemysłu w jej okolicy.
Ja dodam swoje dwa grosze odnośnie Poręby.
Adam Bakalarczyk trochę był zdziwiony tytułem na plakacie.
Ze swojej strony mogę zaręczyć, że nie jest to „przegięcie” czy tylko ukłon w stronę patosu. Czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego to okres wielu reform, pomysłów nie do końca zrealizowanych. Ale duch pracy nad zmianami nie tylko ustrojowymi przyświecał reformom na poziomie słabo w końcu XVIII w. rozwijających się wsi i miasteczek. Łukasz Bniński , który wspominany jest w kontekście Targowicy, był po trosze wizjonerem jeżeli chodzi o przemysł. Dlatego tuż przed koncertem przywołamy ducha czasów Konstytucji.
Będzie konkursik z wiedzy na temat właściciela Poręby i Konstytucji 3 Maja. Pytania łatwe i przyjemne , jeżeli będziemy uważnie słuchać 15 minutowej prelekcji . Nagrody związane z tematem wręczać będą patroni honorowi pikniku Poseł Anna Nemś, Burmistrz Marek Śliwa i Przewodniczący Rady Gabriel Zielińskia ufundowała je dla uczestników imprezy Pani Poseł Anna Nemś.
Oprócz tradycyjnych wystawek będą uruchomione stanowiska komputerowe, na których będzie można obejrzeć prezentacje multimedialne odnośnie Pilicy , Pradeł i Poręby( hurtem można obejrzeć kilka filmików prezentowanych na spotkaniach KPHL).
Można będzie też organoleptycznie przekonać się, przy wsparciu A. Bakalarczyka, jak ciężka była praca kuźnika. Jest to też jedna z nielicznych okazji podziwiania przepastnego wnętrza wieży gichtowej z 1798 r.w godzinach od 12,30 do 16,00.
Niewątpliwie atrakcją będzie również prezentacja modeli i makiet kolejowych związanych też z historią Poręby.
Dodam tylko jeszcze, że miejsce pikniku to jedyne takie w powiecie zawierciański, gdzie do dzisiaj stoi zabytkowa wieża( co prawda nie pałacowa ani zamkowa ale zawsze to wieża), która „fizycznie” pamięta posła na Sejm Wielki 1788-1792. Wychodzi na to że w porównaniu do innych imprez w powiecie będziemy jak najbardziej obecni blisko ducha czasów Konstytucji 3 Maja.
Zwieńczeniem imprezy będzie okolicznościowy koncert artystów z MOK Poręba. Jestem osobiście wybredny jeżeli chodzi słuch muzyczny (przy fałszach ucho mi się podwija) ale przekonałem się nie tylko ja ,że warto ich posłuchać. Będą też inne niespodzianki. Nie będę zachęcać ale serdecznie zapraszam.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2014, 20:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Leszek Kot? :shock: Brat Aleksandra? :mrgreen: Żeby nie przenosić postu do zagadek śpieszę wyjaśnić, że to jedna i ta sama osoba.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 kwi 2014, 21:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Pardon. Odwróciło sie po ostatniej wizycie, kiedy twoja zona mówiła "mój Leszek to , Leszek tamto" ale mea culpa ze nie popatrzałem tam gdzie trza. Moja diagnoza -zaawansowana skleroza . Michale przywróć należne imię od urodzenia Aleksandrowil

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2014, 21:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
Czytając zapowiedź @mlodego zachodziłem w głowę, iż to klan jakiś tych Kotów pileckich :mrgreen:

_________________
http://www.rodaki.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 maja 2014, 15:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Wczoraj miała miejsce wizja lokalna Triumwiratu. Jak widać owocna , ponieważ dymarka już stoi. Na jednej z fotografii jedna z zapowiadanych niespodzianek. W ostatniej chwili pozyskano na wystawkę oryginalne narzędzia z kuźni kowalskiej( podobne używane były również w kuźnicach i przy wielkim piecu. Są one wykorzystywane współcześnie (chociaż zabytkowe ale wciąż użyteczne)). Robiąc poranną sesję foto uświadomiłem sobie jak wielki postęp w hutnictwie dokumentuje
porębski zabytek, ile średniowiecznych dymarek zastąpił porębski HAJDAS. Ustawia się już kolejka do zwiedzania przy okazji innych imprez


Załączniki:
2.jpg
2.jpg [ 167.71 KiB | Przeglądane 23169 razy ]
4.jpeg
4.jpeg [ 34.17 KiB | Przeglądane 23169 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 131.52 KiB | Przeglądane 23169 razy ]
1.jpg
1.jpg [ 197.29 KiB | Przeglądane 23169 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2014, 15:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jako suplement do jurajskiego tym razem szaleństwa- pierwszomajowy korek w drodze na Jurę w samo południe.
Od Siewierza do centrum Poręby


Załączniki:
5.jpg
5.jpg [ 193.44 KiB | Przeglądane 23163 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2014, 20:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Dymarki gotowe.Była też próba generalna. Przybyła płuczka polska. przy okazji ciekawe czy ktoś odgadnie co to za kowalskie narzędzia.


Załączniki:
e.jpg
e.jpg [ 213.29 KiB | Przeglądane 23105 razy ]
d.jpg
d.jpg [ 199.61 KiB | Przeglądane 23105 razy ]
c.jpg
c.jpg [ 213.88 KiB | Przeglądane 23105 razy ]
b.jpg
b.jpg [ 235.87 KiB | Przeglądane 23105 razy ]
a.jpg
a.jpg [ 230.23 KiB | Przeglądane 23105 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2014, 07:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Wczoraj przez krótki czas miałem przyjemność odwiedzić „trzech tenorów” TJ w Porębie. W skrócie wyglądało to tak: Aleksander opanował górną kondygnacje wieży, Młody krzątał się na dole, a Adam, „dymał” na zewnątrz. Ogólnie bardzo fajny projekt. Patrząc z boku Młody wręcz tryskał zaangażowaniem, widać, że wkłada w to masę wysiłku, ale też czerpie z tego sporo satysfakcji, wygląda prawie tak samo jak Aleksander w Pilicy i Adam w każdym miejscu, byle przy dymarce (na wycieczkach też, nawet bez dymarki). Ciekawie się na to patrzy, zwłaszcza w czasach, kiedy większość rzeczy robi się bez entuzjazmu i raczej na pokaz. Mimo niezbyt plenerowej pogody odwiedzających kręciło się sporo, zapamiętałem wypowiedź pewnej porębianki „30 lat tu mieszkam i tej wieży nie widziałam”, to się chyba nazywa rewitalizacja przez uświadomienie. Warsztat Adama mocno się profesjonalizuje, ma wypasioną ekspozycję i fajne gadżety, jeszcze kilka lat i Hucie Zawiercie może wyrośnie pradelski konkurent, wirtuoz metod tradycyjnych. Gratuluje udanej imprezy.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2014, 07:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Pogoda rozwaliła w pył plenerowy piknik. Profesor Z. w momencie podjął męską decyzje i zagonił każdego kto znalazł się pod ręką w do wymiatania historycznego kurzu z wieży. W niej stanęły prezentacje pokazujące przemysłowe początki [w dwóch przypadkach również końce] jurajskiego "trójmiasta" P-P-P. Jedynie Jurasik ze swoim rozrastającym się z imprezy na imprezę Kombinatem Dymarskim "Pradła" pozostał pod gołym niebem. Na którymś z kolejnych pikników zobaczymy pewnie na żywo cały "ciąg technologiczny" począwszy od drążenia tunelu w kopalni rudy po podkuwanie konia własnoręcznie wykutą podkową :mrgreen:


Załączniki:
Poręba_1.jpg
Poręba_1.jpg [ 105.27 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Poręba_2.jpg
Poręba_2.jpg [ 110.7 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Pierwsze "P"
Poręba_3.jpg
Poręba_3.jpg [ 74.61 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Drugie "P"
Poręba_4.jpg
Poręba_4.jpg [ 95.52 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
trzecie "P"
Poręba_5.jpg
Poręba_5.jpg [ 88.95 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Człowiek-orkiestra w akcji
Poręba_6.jpg
Poręba_6.jpg [ 135.43 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Za wcześnie wstawiłem zdjęcie pokazujące rozbieranie dymarki :) To już finał imprezy
Poręba_7.jpg
Poręba_7.jpg [ 141.26 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Poręba_8.jpg
Poręba_8.jpg [ 92.96 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Prażenie rudy
Poręba_9.jpg
Poręba_9.jpg [ 159.93 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Płuczka rudy
Poręba_10.jpg
Poręba_10.jpg [ 147.59 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Poręba_11.jpg
Poręba_11.jpg [ 139.89 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Kombinat w pełnej krasie
Poręba_12.jpg
Poręba_12.jpg [ 114.81 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Profesor w akcji :)
Poręba_13.jpg
Poręba_13.jpg [ 110.53 KiB | Przeglądane 23040 razy ]
Efekty są coraz lepsze.
Poręba_14.jpg
Poręba_14.jpg [ 122.73 KiB | Przeglądane 23040 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 maja 2014, 10:53 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Początek dnia nie zachęcał do działania na dworze, więc ruszyliśmy z prezentacjami przemysłowej kolebki Powiatu Zawierciańskiego. Ja działałem również pod dachem wierzy gichtowej zwanej Hajdasem.
Zaprezentowałem minerały żelaza (magnetyt, hematyt syderyt) i skały "żelaziste" z okolic Pradeł, Częstochowy, Lelowa. Dodatkowo wystawiłem wspaniałe amonity z keloweju okolic Włodowic (kuesta jurajska). Przepiękne okazy amonitów udostępnił Michał Demel - wielkie dzięki.
Szczególne brawa należą się Zdzisławowi za całościowe mocne zaangażowanie w ten piknik 3 majowy.
Oczywiście nie może zabraknąć podziękowań dla Aleksandra Kota z Pilicy który prezentował mocny przemysł w dolinie Pilicy funkcjonujący do dzisiaj.


Załączniki:
Pradelski kącik
1.jpg
1.jpg [ 83.12 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
po lewej amonity admina
2.jpg
2.jpg [ 83.2 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
Prezes TJ na inspekcji
3.jpg
3.jpg [ 102.3 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
Chwilami pod dachem hajdsu było tłoczno
4.jpg
4.jpg [ 72.47 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
a dalej to już tylko dymanie
5.jpg
5.jpg [ 116.46 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 124.62 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 115.55 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 137.37 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 127.82 KiB | Przeglądane 23006 razy ]

_________________
TJ
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2014, 10:57 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
i jeszcze kilka fotek


Załączniki:
10.jpg
10.jpg [ 95.93 KiB | Przeglądane 23005 razy ]
11.jpg
11.jpg [ 112.61 KiB | Przeglądane 23005 razy ]
12.jpg
12.jpg [ 110.65 KiB | Przeglądane 23005 razy ]
13.jpg
13.jpg [ 113.94 KiB | Przeglądane 23005 razy ]

_________________
TJ
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2014, 12:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Podziękowaniom nie byłoby końca bo lista długa. "Świeżo upieczona" płuczka jest dzięki Nadleśnictwu Siewierz a w "5" minut wykonali ją dzielni druhowie z OSP Krzemienda.
Choroba się rozwija a może tak "Noc w muzeum"- dla Jurasika klimat byłby idealny. To pomysł sprzed minuty i od razu rozwój objawów chorobowych w postaci zarysu szkicu scenariusza.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2014, 12:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
ps
Nie zmieniajcie mi nicku.
Burmistrz obawial się ,ze dymarki rozbierzemy do stanu zerowego ale nie ma obaw. Będą stały obok płuczek tak długo jak długo będą się opierać deszczom.
Fotki są jeszcze tutaj
http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... 657,1,3,10

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2014, 14:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Zapomniałem napisać w pierwszym poście,że pewna urocza porębianka odczytała kilkustronicowy poemat opiewający zalety ducha i ciała młodego! Aż mnie w dołku ukłuło z zazdrości :oops: Kilka poetek w Pilicy działa i nic... :cry:


Załączniki:
Spośród "trzech tenorów" tylko jeden ma ciągoty artystyczne ;)
P5030059.jpg
P5030059.jpg [ 91.07 KiB | Przeglądane 22944 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:40


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL