Teraz jest 28 mar 2024, 10:02




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 paź 2014, 09:37 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
Gdzieś juz o tym było na forum
ale że watek jest ciekawy pozwole sobie napisać od początku.
Jest taka hipoteza ,że w Kroczyckiej oprócz szkieletów wandalów
znaleziono tez kości członków sekty Jakuba Franka(18 wiek).
Przebywał on wówczas w "zamknięciu" w twierdzy Jasnogórskiej.
Zmarłych członków sekty wieziono z Częstochowy do ukrytej jaskini(miała to być właśnie Kroczycka)
i tam grzebano.
Czy ktos wie cos więcej na ten temat?.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2014, 13:00 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
W zasadzie nie powinienem się odzywać bo nic nowego nie wniosę ale mam pytanie: a kto postawił taką hipotezę?
Mam również wątpliwość - komu wtedy by się chciało transportować ciała na odległość kilkudziesięciu kilometrów? Przecież to była odłegłość trudna do pokonania w jeden dzień! I po co tyle "subjekcji"? Po drodze do Kroczyc znalazłoby się parę podobnych miejsc (jeżeli już) a trochę bliżej...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2014, 13:24 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
jasne kolego smar masz pan racje....przecież takie Sokole albo Towarne są rzut kamieniem od klasztoru
a były zapewne wtedy równie tajemnicze i że tak powiem "dzikie" jak sk. kroczyckie.
Też nie wiem czemu akurat to miejsce.
A z informacja ta zetknołem sie przed laty(tekst z 92 zamieszczony bodaj w "Zacisku")
potem to samo opowiedział mi Wojtek Kuczok(on z kolei powołał sie na jakiegos archeologa??
a teraz w necie znalzłem krótką notke p. Rozmusa z olkusza który twierdzi to samo.
Więc napisałem bo może ktoś cos dorzuci w tej kwestii.
Dzięki za zainteresowanie tematem p. Marku he he Pozdrawiam!!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2014, 20:42 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Kiedyś o tym czytałem - nie pamiętam zbyt dobrze - ale tzw "frankiści" po konfliktach z polskimi biskupami , nie byli przychylni Polsce. W czasie konfederacji barskiej wrogów wolności wywożono na peryferie terytorium patrolowanego przez polskich patriotów...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 paź 2014, 05:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Tu dyskusja wspomniana przez Tomka: Jaskinie Jury

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 paź 2014, 08:58 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
tak dokładnie osadzili ich w twierdzy jasnogórskiej co nie przeszkodziło Frankowi
w pozyskiwaniu nowych wiernych ,którzy "płyneli " do Częstochowy jak rzeka podobnie zresztą jak ich
pieniądze a potem podczas rozprawy z Konfederatami Barskimi uwolnili ich Rosjanie i puścili wolno.
Dalsze losy sekty to pobyt na Morawach w Brnie a potem w Austrii(wątek austriacki pokazany jest w bardzo dobrym filmie polskim:"Daas" z Andrzejem Chyrą. Warto obejrzeć.)
Ale ale ...ja nie o tym miałem pisać.Wczoraj przypomniało mi sie że w tekście z "Zacisku" wyrażnie była mowa że owszem w Kroczyckiej grzebano żydów z jakiejś sekty ale to było w latach 30tych i pochodzili oni z Żarek i okolic.
I to czyni sprawe jeszcze bardziej tajemniczą.
Szkoda że nie pamietam kto był autorem tego tekstu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2014, 19:06 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Mam pewną hipotezę związaną z tematem pochówków Frankistów.
Mianowicie - w okresie, kiedy Jakub Frank przebywał w "niewoli" w twierdzy jasnogórskiej, jego zwolenników nie wolno było grzebać ani na katolickich cmentarzach, ani na kirkutach. Żonę Franka - Chanę i syna - Jakuba pochowano w Jaskini Olsztyńskiej. Ale to tylko dlatego, że przebywał w niej tajemniczy Rabin Elisze z Podhaniec. Człowiek, który dla swojego guru zbierał ogromne ilości pieniędzy, przejmując od Żydów karczmy, pędząc bimber w leśnych gorzelniach i łupiąc na drogach kogo się dało... Jaskinia Olsztyńska była dla uprzywilejowanych.
Być może innym wyznawcom musiała "wystarczyć" Kroczycka...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 10:11 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
o do diabła a skąd ty takie informacje posiadasz???
Bardzo ciekawe!!
Znaczy te szczatki w olsztyńskiej tam zostały czy je kiedyś odkopano???
Bardzoo bardzo to ciekawe.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 12:16 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
"Frank i Frankiści Polscy - Monografia Historyczna osnuta na źródłach archiwalnych i rękopiśmiennych" wyd. Gebethner i S-ka Kraków 1895

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 14:32 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jeszcze jeden link. znalazłem przed chwilą :P
www.sejm-wielki.pl/b/psb.5821.3

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 18:52 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Już było kiedyś info na forum, tak w temacie z przymrożeniem oka - "Pan Samochodzik i więzień Jasnej Góry".
Natomiast info o Olsztyńskiej ciekawe, jak dla mnie to novum całkowite.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 19:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Info o Jaskini Olsztyńskiej pod Częstochową,pisaną w dokumencie z dużej litery jednoznacznie wskazuje na tą jedną w Sokolich Górach :shock:
Tyle o niej czytałem,wiele razy tam byłem,również zwiedzałem,ale taka wiadomość jest dla mnie całkowitym zaskoczeniem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2014, 11:51 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
to prawda.
Nawet w kapitalnej "biblii " Szelerewicza nie ma o tym miejsca
a przeciez to ksiązka napisana przez pasjonata jaskin jurajskich.
Tez jestem zaskoczony.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2014, 18:46 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Brakuje mi wiedzy - od jak dawna znana jest Jaskinia Kroczycka? Potężne "prepozytury" Frankistów znajdowały się w Pilicy i Lelowie ( do dziś trudno zgłębić tajemnice lelowskiego sztetla ). Może nie wożono wcale zwłok z Częstochowy, a z miejscowości pobliskich...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 paź 2014, 19:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Cytuj:

Według Kowalskiego: „Otwór bardzo ciasny, zablokowany głazami, otwiera się na podskalną równinkę na lesistym stoku. Za nim wąski i niski, ku dołowi opadający korytarzyk doprowadza do komory 1,5-3 m. wysokiej, niemal kwadratowej w zarysie, bez wyraźniejszych rozgałęzień. Jaskinia powstała na zluźnieniu międzywarstwowym lub poziomo przebiegającej szczelinie kliważu. Strop pokryty ładnymi, choć poniszczonymi naciekami, na dnie stalagmity.

Namulisko utworzone z głazów, między nimi drobniejszy gruz z próchnicą. Na powierzchni widzi się węgielki, liczne kości ludzkie i zwierzęce. Widoczne ślady kopania. Jaskinia wilgotna i ciemna”.

Zachodnia część komory ma charakter zapadliskowy, dno zalegają wielkie bloki skalne. W tej części powstał w stropie drugi otwór, wyprowadzający na równinkę nad skałkami. Prawdopodobnie to on przez większość czasu stanowił jedyne wejście do jaskini, zaś dolne wejście zostało udrożnione znacznie później.

„Odkrycie jaskini nastąpiło w 1936 r. przypadkowo, przy eksploatacji kalcytu. Na wieść o nim udała się na miejsce wycieczka Koła Prehistoryków z Krakowa, z mgr Fitzke na czele. Znaleziono wówczas w jaskini ślady 3 palenisk, obok zaś na 2 kupach bezładnie złożone kości ludzkie. Próbne poszukiwania w obrębie palenisk dostarczyły większej ilości fragmentów naczyń z okresów wpływów rzymskich, fragmentów ceramiki siwej i może neolitycznej. Od ludności okolicznej, która poprzednio wynosiła z jaskini znaleziska, zebrano kości, skorupy i żarna rotacyjne. Opis tej wycieczki, napisany przez Fitzkego, znajduje się jako rękopis w archiwum Muzeum Archeologicznego P.A.U. Namulisko jaskini rozkopane jest tylko częściowo, na powierzchni leży jeszcze bardzo wiele kości ludzkich.”

Jaskinia posiada w głębi ustabilizowany mikroklimat. Zachowało się w niej sporo nacieków. Przede wszystkim uwagę zwracają wielkie ilości stalaktytów, stosunkowo małych ale aktywnych. Ponadto występują nieduże stalagmity, polewa naciekowa i, już niestety w formie suchej, nieaktywnej – misy martwicowe i wapienne mleko.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:02


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL