Teraz jest 28 mar 2024, 09:34




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 18 lip 2015, 19:34 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
"Ciekawostką jest, że właśnie niedaleko tej drogi, już na stronie tzw. łutowskiej (ich łutowska nazwa to „Osówki” … tzn. chyba tak, na pewno nie wiem, bo to jednak zagranica jest i jakieś dziwne nazwy tam mają…) z drogi widoczny jest taki nietypowy kopczyk. Jest to owalny twór w polach, trochę porośnięty krzakami, ale niewiele. Prawdopodobnie jest to naturalne kamienne wzniesienie, ale wygląda naprawę tajemniczo-rewelacyjnie i jest to jedyne takie wzniesienie w tamtym terenie."

Napisz coś bliżej o położeniu tego "kopczyka". Zacząłem go szukać na mapach ale akurat ten rejon wypada na składaniu czterech (sic!!!) arkuszy: Żarki, Biała Wielka, Myszków i Kroczyce :-(


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 18 lip 2015, 21:24 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nie chodzi czasem o miejsce , o którym pisałem w styczniu 2014 w dziale "Jura we wczesnym średniowieczu"?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 19 lip 2015, 14:02 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Być może to to samo miejsce, o którym mówi Rybak. Tam obok siebie są dwa miejsca, które na mapach terenowych odbiegają od reszty. Pierwsze jest większe, ale płaskie. Drugie jest mniejsze, o kształcie wyraźnie owalnym, dłuższą średnicą usytuowane równolegle do drogi Mirów- Łutowiec. I ja właśnie o tym miejscu mówię. Wznosi się wyraźnie ponad terenem. Wg najstarszych mieszkańców Łutowca "tam nie było nic, tylko skały i kamienie". Ten owalny kawałek nie był też wg nich, uprawiany.
Poniżej wklejam link do albumu w google plus, gdzie zamieściłem kilka zdjęć "tego miejsca"
(na jednym ze zdjęć jest ono oznaczone białymi strzałkami, a miejsce obok, to większe i płaskie, żółtymi)
Miejsce to wygląda zjawiskowo, zarówno latem jak i zimą. W tym samym albumie jest też pokazane inne miejsce, zwane lokalnie wprost "kopiec", które znajduje się bardzo blisko leśniczówki w Kotowicach ("Gorzelni"), ale to zupełnie inna sprawa już.

https://plus.google.com/106655912802482 ... 2482601832


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 19 lip 2015, 15:08 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Zgadza się. To jest najprawdopodobniej grodzisko Mirów z VI/VII wieku, o które kiedyś pytał Kill. Z tego co wiem, to było już rozgrzebywane przez archeologów w latach 70-tych. Bardzo ładne zdjęcia. dzięki :lol:
Trochę się nam zagadka rozkrzaczyła :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 19 lip 2015, 17:45 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Fajne mapki, fajne zdjęcia :D Dzięki :D
Na mapach nic w tym miejscu nie ma. Trzeba się będzie wybrać na "wizję lokalną"


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 21 lip 2015, 21:45 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Proszę bardzo:) Liczę że kiedyś zaczniemy tez dyskusję o "kopcu" w rejonie Gorzelni:)
Rybak,
a skąd masz dane o badaniach jakichś w rejonie tego wzniesienia na polach łutowskich?

Tymczasem mam jeszcze prośbę, o przyjrzenie się zdjęciu z góry, temu gdzie są białe i zółte strzałki i odpowiedź, czy nie kojarzy Wam się tam jeszcze gdzieś jakaś forma terenowa widziana z góry. Mnie się kojarzy, (ale żona gada, że nic tam już nie widzi, a ja ulegam sugestii). Dlatego pytanie do Was...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 22 lip 2015, 09:22 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Na widoku z LIDARa można tam zauważyć jakąś kwadratową, płaską formę terenu. O to chodzi?
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?loca ... ID=1982051


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 24 lip 2015, 22:53 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Kiedyś gadałem z Markiem Florkiem z Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Za Gierka były piniondze na wszystko. A w kontekście toponomastyki On sam wymienia "Grodzisko - Mirów gm. Niegowa".
Sorry. Właśnie wróciłem z roboty ze Słupska i nie miałem zasięgu...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 25 lip 2015, 16:55 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Rybak napisał(a):
zagadka byłaby trudna, gdybym zapytał gdzie stały te domy. Więc zapytam: pod którym jurajskim zamkiem stały te domy w 1953 roku?


Odpowiadając dokładnie gdzie stały te domy... (dziś ustaliłem to z dwoma osobami, które je pamiętają):

Pierwszy budynek z lewej to stodoła Jana D. (tego, który wykopał wapiennik pod zamkiem), biały budynek, to dom Józefa M. budynek z prawej, to stodoła Leokadii M.
Widoczna na zdjęciu "droga" to dojście na te trzy (i więcej, których nie widać) posesje od strony pustek, czyli od Kotowic. Nie jest to fragment drogi Kotowice - Niegowa.
Dziewczynka, która gna krowy to mieszkająca nadal w Mirowie Genowefa M. Jej rodzina miała wtedy 3 krowy i jedną kozę i tamtędy przyganiała je na plac (placu na zdjęciu nie widać).
Budynki te spaliły się 2 maja 1958. Obecnie miejsce to jest zabudowane innymi budynkami.
A jak o pożarze mowa, to dziś pożar kościoła w Niegowie (informacja od mieszkańcow Mirowa).

Rybak, czy dałbyś radę poprosić posiadacza zdjęć (tych oraz innych dotyczących wsi Mirów i Łutowiec) o możliwość ich użycia (pokazania) w sierpniu tego roki (około 21, 22 sierpnia) w razie organizowania jakiejś lokalnej łutowsko-mirowskiej wystawki zdjęć dawnych?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 25 lip 2015, 20:19 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
W Niegowej, nie w Niegowie. Już to przerabialiśmy. A w wieży piorunem rażonej chyba szkód wielkich nie ma. Ale dzięki za info.
Fajny pomysł z tymi zdjęciami. Chyba się dokulam :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 25 lip 2015, 21:59 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Ja mam 4 zdjęcia wraz z opisami, Do tych dwóch pokazanych na forum przez Ciebie opisy też mam. jeśli dojdzie jeszcze jedno od Ciebie, postaram się o opis i razem będzie siedem:) Mało, ale jak na pierwszy raz musi starczyć. Liczę że jak lokalnie uda się to pokazać, to może ktoś się dorzuci na przyszły rok z jakimiś.
Kiedyś rozmawiałem o tym ze znanym fot. z Myszkowa, mówił że ma, ale nie pokaże więc nie można na niego liczyć :lol:
My tu, w Niegowie, mamy własną gramatykę. Przyjezdnym przyznaje się prawo do bezkarnego używania przyjezdnej. :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 27 lip 2015, 11:35 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jeszcze do postu kusmanka


Załączniki:
kwadrat.png
kwadrat.png [ 345.34 KiB | Przeglądane 10049 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 30 lip 2015, 08:23 

Dołączył(a): 10 maja 2015, 13:22
Posty: 18
Rybak napisał(a):
W Niegowej, nie w Niegowie.


Jeszcze 20-30 lat temu słyszało się tę wersję - Niegowej. Teraz absolutnie nikt tak nie mówi, przynajmniej z tubylców. Czym innym jest poprawność językowa, a czym innym tzw. uzus.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 02 sie 2015, 10:53 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Pytając o formy terenowe miałem na myśli to, co oznaczone jest czerwonymi strzałkami na poniższym zdjęciu - choć może to tylko moje złudzenie.

https://plus.google.com/106655912802482 ... 2482601832

Tego kwadratowego obniżenia nawet nie zauważyłem... Ale ono tam rzeczywiście jest. Obecnie porośnięte jakąś wysoka trawą nasuwającą skojarzenie z wodą. Najstarsi mieszkańcy Łutowca nie pamiętają tam żadnego stawu, wody ani żadnej budowli. Młodsi za to, oddani zwolennicy łutowskiej-klimatycznej pasji, udzielili mi informacji, że całkiem w naszych czasach (kilka/kilkanaście lat temu) właściciel pola przy użyciu koparki wybierał tam ziemię pod staw właśnie. Do wody się nie dokopał i pozostało zagłębienie.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: rok 1953
PostNapisane: 27 wrz 2015, 19:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Fajny kopczyk, ale lokalizacja dość wątpliwa jak na grodzisko. Takich miejsc obok jest kilka, położone jak na "patelni" patrząc ze skałek Łutowca.

Załącznik:
DSC_0063.JPG
DSC_0063.JPG [ 127.55 KiB | Przeglądane 9417 razy ]


Załącznik:
DSC_0043.JPG
DSC_0043.JPG [ 188.61 KiB | Przeglądane 9417 razy ]


Od kopczyka w stronę Łutowca rośnie kasztanowiec, a pod nim znajduje się zapadlisko (trzeba uważać po zmroku). Było tu jakieś gospodarstwo?

Załącznik:
DSC_0075.JPG
DSC_0075.JPG [ 197.26 KiB | Przeglądane 9417 razy ]


Załącznik:
DSC_0084.JPG
DSC_0084.JPG [ 251.01 KiB | Przeglądane 9417 razy ]


Załącznik:
DSC_0080.JPG
DSC_0080.JPG [ 235.79 KiB | Przeglądane 9417 razy ]

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:34


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL