Teraz jest 28 mar 2024, 12:34




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 wrz 2015, 18:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Pewnego sierpniowego dnia nazwijmy to służbowo musiałem udać się do Krakowa,dzięki nieporozumieniom okazało się że mam mnóstwo wolnego czasu,więc mimo iż starą część tego miasta znam niemal jak własną kieszeń pomimo dokuczliwego upału postanowiłem spacerem zabić jakoś ten czas.Tradycyjnie na Starówkę udałem się mijając Barbakan przez Bramę Floriańską by dalej ulicą o tej samej nazwie dotrzeć do Rynku.
Rynek jak Rynek jest piękny,pełny zabytków które po przekształceniach gospodarczych wypiękniały jeszcze bardziej,ale i ludzi też jakby więcej niż kiedyś,dlatego cykam kilka fotek by połączyć je potem w panoramy bo małoklatkowy kompakt szerokością nie grzeszy i zmykam stamtąd.
Załącznik:
1rynek.jpg
1rynek.jpg [ 38.31 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Załącznik:
2rynek.jpg
2rynek.jpg [ 51.83 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Dalej Grodzką udaję się w kierunku Wawelu,i ta ulica jest pełna ludzi z całego świata,do samego Wawelu uprawiałem slalom na tej ulicy.
Na zamku miałem nadzieję na ochłodę w zimnych wnętrzach Katedry Wawelskiej,ale tłumy przy kasach rozwiały moje plany i nadal podziwiałem zabytki w pełnym słońcu od czasu do czasu pstrykając foty schludnie dziś wyglądających wawelskich zabytków.Oto pokłosie.
Załącznik:
3wawel.jpg
3wawel.jpg [ 44.29 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Z murów wawelskich doskonale widać Jurę,choć pierwsze skrzypce gra tu Kopiec Kościuszki.
Załącznik:
4kopiec.JPG
4kopiec.JPG [ 45.95 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Nieopodal miejsca z którego cyknąłem to zdjęcie jest zejście krętymi schodami w dół do Smoczej Jamy,a jakże podążyłem tamtędy aby nieco się ochłodzić,temperatura,słońce i wszechobecny gwar dawały mi się już mocno we znaki.
Jak widać i tu ludzi nie brakowało...
Załącznik:
5 smocza jama.JPG
5 smocza jama.JPG [ 107.38 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Wychodząc z Smoczej natknąłem się na sympatyczną panią Kasię,naganiaczkę na rejsy po Wiśle.
Pomyślałem że bliskość wody przy tej aurze będzie OK,nie pomyliłem się,szczególnie że Pan Kapitan nie miał nic przeciwko spożywaniu schłodzonego piwa na pokładzie.
No to odbijamy od brzegu.
Załącznik:
6wawel.JPG
6wawel.JPG [ 62.41 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Na rzece też ruch wyraźny
Załącznik:
7wisła.JPG
7wisła.JPG [ 53.32 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Patrząc z Wisły na miasto zyskuje ono inny wymiar niby to samo a jednak inaczej.
Załącznik:
8wisła.JPG
8wisła.JPG [ 40.36 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Klasztor Norbertanek i Parafia na Salwatorze,ogromny barokowy kompleks
Załącznik:
9klasztor.JPG
9klasztor.JPG [ 61.57 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Z poziomu rzeki wszystko wygląda inaczej,szkoda że w upalne dni na większe odległości smog zabija kontrast fotek
Załącznik:
9wisła.JPG
9wisła.JPG [ 25.31 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

Zataczamy pętle pod zamkiem
Załącznik:
10wawel.JPG
10wawel.JPG [ 59.5 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

A to bliźniacza jednostka,czymś takim rejsowałem.
Załącznik:
11 na wiśle.JPG
11 na wiśle.JPG [ 55.88 KiB | Przeglądane 18399 razy ]

W upalny dzień taka forma oglądania Krakowa ma swoje uważam duże zalety.Warto mieć wtedy ze sobą lustro i ze dwa porządne szkła,no i zimne piwko.Ja niestety dysponowałem kompaktem,więc przepraszam za"walące "się mury i wieże ale w pierwotnych planach spaceru nie było
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2015, 07:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
A czemu to w poza jurajskich ? :wink:

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2015, 18:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
No nie wiem jak traktować to miejsce,taki np.Zabierzów chyba nie miałbym wątpliwości,choć samo wzgórze wawelskie ma charakter czysto jurajski.
No właśnie Fachowcy w temacie,jak to z tym jest :?:
Z góry dzięki :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2015, 19:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Jura = Wyżyna Krakowsko- Częstochowska :mrgreen: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2015, 20:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert,jasne idąc tym tokiem myślenia to wszelkie wątpliwości pękają jak bańki mydlane,tyle że Częstochowa też nie wszędzie jest jurajska.Już chyba było trochę na ten temat.
Więc jeszcze raz poproszę,na serio,kogoś o geologicznym czy innym zacięciu potrafiący rzeczowo scharakteryzować gdzie ten Kraków jest jurajski,a gdzie tylko jurę przypomina :?:
Czy w ogóle jest możliwy taki suchy podział :idea:
Jesli administracja uważa że nakłaniam do OT to proszę skasować ten post.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 09:20 

Dołączył(a): 27 lip 2015, 10:23
Posty: 42
Nie jestem geologiem, ale skoro na Jurze dominują wapienie, to Kraków również leży na skałach wapiennych.

http://www.researchgate.net/publication ... EDOCENIONE


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 09:32 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
A czemu kasować, forum jest po to by dyskutować.
Było już na ten temat kilkukrotnie pisane np. viewtopic.php?f=15&t=2287
Wg mnie, ale to tylko moje osobiste zdanie, Kraków to zupełnie osobny temat niż Jura K-Cz. głównie ze względu na nagromadzenie walorów historyczno-kulturowych oraz warstwę gospodarczo-społeczną. A że są tam skałki wapienne wieku jurajskiego? I co z tego? W okolicach Przedborza, czy Chęcin też mamy na powierzchni utwory tego wieku :mrgreen:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 10:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Turystycznie to Jura. Jakby patrzeć inaczej to nie, ale po co się czepiać szczegółów.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 18:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Dzięki Panowie za odzew,nie będę dalej pchał kija w mrowisko bo jak słusznie stwierdził Kolega powyżej"po co sie czepiać szczegółów" i tego się będę trzymał,zresztą link Michała pokazuje ile emocji taka dyskusja potrafi wywołać.
Jeśli o Kraków chodzi mam podobne zdanie jak Michał,jest ogólnie jakiś inny od tego co możemy zobaczyć zaledwie kilka kilometrów dalej w kierunku N, NW.
Jeśli kogoś uraziłem umieszczając ten wątek w tym dziale to przepraszam,nie taki był zamiar.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 12:34


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL