Teraz jest 28 mar 2024, 13:02




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 wrz 2016, 10:49 

Dołączył(a): 27 sie 2016, 17:18
Posty: 4
Lokalizacja: Grabowa,Niegowonice,Toporowice,Kuźnica Sulikowska,Krzemienda,Siewierz.
wr napisał(a):
Kolego Orbit - a z jakiego rodu grabowskiego pochodzisz?
Pytam, bo może jesteśmy krewnymi?

Pozdrawiam,
Ps. rok 1680 - imponująca data jak na genealogię mieszkańców okolic Grabowej.

------------------------

Witaj kolego wr,nazwisko moje to Olszewski a przodkowie moi mieszkali w Grabowej w domu pod nr 1 taka wzmianka jest w jednym z aktów urodzenia mojego przodka dodam rowniez ze pod tym samym numerem co Grabianscy.
Mam sporo poszlak i hipotez wiec jak wrócę z wakacji to odezwę się kolego do Ciebie na priv.
Pozdrawiam.
Olszewski


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2016, 11:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Oj – to raczej nie jesteśmy spokrewnieni, „bo Jam z włościańskiego rodu, na zagrodzie zostającego”.

A tak na poważnie – wsie Grabowa i Niegowoniczki (dawniej Małe Niegowonice) były podzielone i w powyższym okresie należały albo do Grabiańskich albo do Kmitów. W rezultacie były tu małe dwory szlacheckie, które w wyniku zadłużenia pod koniec XIX w. znalazły się w dzierżawie i potem zostały rozparcelowane. Inaczej było z Niegowonicami, gdzie był tylko jeden dwór , który w początku XIX w. należał do Grabiańskich. Potem jednak też podupadł i został rozparcelowany w okresie 1910-1914.

Jeżeli chodzi o Olszewskich to ich nazwisko przewija się w księgach parafialnych z Niegowonic. Nigdy jednak się temu nie przyglądałem bliżej. Wydaje mi się, że jeden z Olszewskich dzierżawił część wsi Grabowa lub Niegowoniczki.

Inny ślad to Wojciech Grabiański ur. ok 1747 r. zm. 26.04.1825 r. w Grabowej - właściciel Niegowonic, posesor folwarku w Olkuszu i zarazem młodszy brat Franciszka Grabiańskiego (fundatora kościoła w Niegowonicach). Ów Wojciech po śmierci pierwszej żony Tekli Apolonii z Kmitów, ożenił się z Elżbietą Olszewską.
Elżbieta zmarła w Grabowej w 1825 r. jako „wdowa po Wojciechu Grabiańskim żywiona i utrzymywana przez Familię w Grabowej mieszkającą”. Starsze ślady zachowały się pewnie w księgach z Chechła, do których jak mniemam już dotarłeś.
Pozdrawiam,


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2016, 18:55 

Dołączył(a): 27 sie 2016, 17:18
Posty: 4
Lokalizacja: Grabowa,Niegowonice,Toporowice,Kuźnica Sulikowska,Krzemienda,Siewierz.
wr napisał(a):
Oj – to raczej nie jesteśmy spokrewnieni, „bo Jam z włościańskiego rodu, na zagrodzie zostającego”.

A tak na poważnie – wsie Grabowa i Niegowoniczki (dawniej Małe Niegowonice) były podzielone i w powyższym okresie należały albo do Grabiańskich albo do Kmitów. W rezultacie były tu małe dwory szlacheckie, które w wyniku zadłużenia pod koniec XIX w. znalazły się w dzierżawie i potem zostały rozparcelowane. Inaczej było z Niegowonicami, gdzie był tylko jeden dwór , który w początku XIX w. należał do Grabiańskich. Potem jednak też podupadł i został rozparcelowany w okresie 1910-1914.

Jeżeli chodzi o Olszewskich to ich nazwisko przewija się w księgach parafialnych z Niegowonic. Nigdy jednak się temu nie przyglądałem bliżej. Wydaje mi się, że jeden z Olszewskich dzierżawił część wsi Grabowa lub Niegowoniczki.

Inny ślad to Wojciech Grabiański ur. ok 1747 r. zm. 26.04.1825 r. w Grabowej - właściciel Niegowonic, posesor folwarku w Olkuszu i zarazem młodszy brat Franciszka Grabiańskiego (fundatora kościoła w Niegowonicach). Ów Wojciech po śmierci pierwszej żony Tekli Apolonii z Kmitów, ożenił się z Elżbietą Olszewską.
Elżbieta zmarła w Grabowej w 1825 r. jako „wdowa po Wojciechu Grabiańskim żywiona i utrzymywana przez Familię w Grabowej mieszkającą”. Starsze ślady zachowały się pewnie w księgach z Chechła, do których jak mniemam już dotarłeś.
Pozdrawiam,

---------------------
Widzę kolega sporo wie o historii Niegowonic.
Moja wiedza poza metrykami w linii prostej po mieczu od strony mojego ojca to min książki:
"Siewierz Czeladź,Koziegłowy-studia z dziejów Księstwa Siewierskiego" aut. Kiryk Feliks
oraz
"Inwentarze i Lustracje Klucza Sławkowskiego" oraz 2 mapy na krzyż.Dlatego będzie mi miło nawiązać z Tobą kontakt kolego wr.
W jaki sposób można się z Tobą skontaktować poza forum?może jakiś adres mailowy.
Mój to:orbit@interia.com
p.s O Elżbiecie Olszewskiej mi wiadomo jak i o Teresie,która zmarła panną będąc w Niegowonicach.

Pozdrawiam
Olszewski


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2016, 09:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Cytuj:
Widzę kolega sporo wie o historii Niegowonic


Trochę w starych papierzyskach grzebałem.

Cytuj:
p.s O Elżbiecie Olszewskiej mi wiadomo jak i o Teresie,która zmarła panną będąc w Niegowonicach.


A o Teobaldzie Olszewskim słyszałeś? W roku 1864 w Niegowonicach miał miejsce ślub Jana Grabiańskiego i Olimpii Rogowskiej. Świadkiem był Teobald Olszewski dziedzic Niegowoniczek mający wówczas lat 48.

Ów Teobald Olszewski urodził się w Krakowie i był synem Tomasza (zmarłego przed 1848 r.) i Anastazji z Moczydłowskich. Mieszkała w Kolonii Sławkowskiej razem z matką. W roku 1848 ożenił się w Niegowonicach z Marianną Łętowską lat 25, córka Franciszka Łętowskiego byłego Sędziego Trybunału Kieleckiego i Wiktorii z Kmitów Łętowskiej. Wiktoria Łętowska z Kmitów była córką Ludwika i Salomei. Zmarła w Niegowoniczkach w roku 1840. Co do Marianny Łętowskiej - urodziła się w Kielcach, a w chwili ślubu mieszkała w Niegowoniczkach.

Według mnie w ten sposób Olszewscy weszli w posiadanie jednego z folwarków w Niegowoniczkach.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2016, 16:57 

Dołączył(a): 27 sie 2016, 17:18
Posty: 4
Lokalizacja: Grabowa,Niegowonice,Toporowice,Kuźnica Sulikowska,Krzemienda,Siewierz.
wr napisał(a):
Cytuj:
Widzę kolega sporo wie o historii Niegowonic


Trochę w starych papierzyskach grzebałem.

Cytuj:
p.s O Elżbiecie Olszewskiej mi wiadomo jak i o Teresie,która zmarła panną będąc w Niegowonicach.


A o Teobaldzie Olszewskim słyszałeś? W roku 1864 w Niegowonicach miał miejsce ślub Jana Grabiańskiego i Olimpii Rogowskiej. Świadkiem był Teobald Olszewski dziedzic Niegowoniczek mający wówczas lat 48.

Ów Teobald Olszewski urodził się w Krakowie i był synem Tomasza (zmarłego przed 1848 r.) i Anastazji z Moczydłowskich. Mieszkała w Kolonii Sławkowskiej razem z matką. W roku 1848 ożenił się w Niegowonicach z Marianną Łętowską lat 25, córka Franciszka Łętowskiego byłego Sędziego Trybunału Kieleckiego i Wiktorii z Kmitów Łętowskiej. Wiktoria Łętowska z Kmitów była córką Ludwika i Salomei. Zmarła w Niegowoniczkach w roku 1840. Co do Marianny Łętowskiej - urodziła się w Kielcach, a w chwili ślubu mieszkała w Niegowoniczkach.

Według mnie w ten sposób Olszewscy weszli w posiadanie jednego z folwarków w Niegowoniczkach.

------------
Czy Elżbieta,Teresa i Teobald Olszewscy byli ze sobą spokrewnieni i jakim herbem się pieczętowali-wiesz może?Chciałbym ustalić czy w Grabowej bądź Niegowonicach była tylko jedna familia Olszewskich czy może więcej? Moja genealogia jest w lini prostej bez rodzeństw z tąd moje pytanie.
Pozdrawiam
p.s możesz podać jakiś namiar na siebie np mail?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2016, 11:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Cytuj:
Chciałbym ustalić czy w Grabowej bądź Niegowonicach była tylko jedna familia Olszewskich czy może więcej?


Według mnie była to jedna rodzina, ale oczywiście by to potwierdzić należy przeprowadzić dokładniejsze badania genealogiczne. W parafii Niegowonice nie ma już nic o Olszewskich, a w samych aktach zwykle nie podawano herbów rodowych. Jest wzmianka o Olszewskim - jako wójcie Niegowonic w kilku dokumentach z połowy XIX w. Niestety nie podano jego imienia. Jak je ustalę - dam znać.

Ps. Proszę nie mylić Niegowonic i Niegowoniczek - przynajmniej od XVI w. były to dwie odrębne miejscowości i tak formalnie jest do dzisiaj.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2017, 05:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Na Wikimapie ktoś zaznaczył lokalizację wieży w Grabowej (góra Ostry Kamień) wraz z komentarzem:

Cytuj:
Prawdopodobnie ruiny baszty znajdującej się niegdyś na Grabowej. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko kawałki fundamentów i resztki fosy.
Badania archeologiczne z 1997 roku wykazały istnienie warowni. Datowanie XIII - XV wiek. Znaleziono wiele ruchomego materiału archeologicznego między innymi: wiele fragmentów ceramiki, groty strzał, monety; szelągi koronne Jane Kazimierza, półgrosz Władysława Jagiełły oraz wiele monet rosyjskich z okresu zaborów.


Kogoś poniosła wyobraźnia, czy to w końcu potwierdzone miejsce?

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 paź 2017, 21:36 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Pierwsze słyszę. :shock:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 11:23 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
Ze dwa lata temu chodziłem po Ostrym Kamieniu i nic takiego nie znalazłem.

_________________
Rafał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 13:49 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Jakaś ściema. Mam opis badań w woj. śląskim za 1997r. i nie wydaje mi się żeby była tam wzmianka o Grabowej. Nie umknęło by mi takie info, zresztą monety carskie w środku lasu? duża ilość? skąd? We wsi to jak najbardziej, ale nie na takim bezludziu gdzie nigdy nic nie było.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2017, 16:43 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ten użytkownik wikimapii ma ciekawy styl :shock:
Cytuj:
Pałac Kultury w Zawierciu (Zawiercie)
Budynek jest jedna z najstarszych budowli w Zawierciu , w czasie II wojny światowej pełnił rolę szpitala ( pierwsze piętro , drugie dobudowano po w 1945 r ) , po wojnie pełnił rolę budynku mieszkalnego , który funkcjonuje do dziś . W budynku można zwiedzić przedmioty z okresu II wojny światowej

Address: Słowackiego, 53

http://wikimapia.org/35159742/pl/Pa%C5% ... -Zawierciu

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2017, 18:10 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Polski mowa trudny mowa.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 maja 2018, 21:17 

Dołączył(a): 08 maja 2018, 21:19
Posty: 5
"Jest wzmianka o Olszewskim - jako wójcie Niegowonic w kilku dokumentach z połowy XIX w. Niestety nie podano jego imienia. Jak je ustalę - dam znać."

Kolego wr jak można się z Tobą skontaktować? mój poprzedni nick to Orbit (miałem problem z hasłem do poprzedniej skrzynki mailowej) pisać do mnie można na nowego maila: czekan@onet.pl jestem bardzo ciekawy imienia Olszewskiego-wójta Niegowonic.Czy udało Ci się go ustalić? Masz może jeszcze jakieś inne informacje o tej rodzinie?
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2018, 10:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Witam po dłuższej przerwie... Niestety nic nowego się nie dowiedziałem.
Jedyne co ostatnio odnalazłem to informację o poniższych aktach -

https://szukajwarchiwach.pl/29/425/0/-/ ... bJednostka

Może warto żebyś to sprawdził?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2023, 12:54 

Dołączył(a): 08 maja 2018, 21:19
Posty: 5
Skąd Michale wziąłeś te informacje o wieży? mógłbyś podać źródło?
pozdrawiam



Michał napisał(a):
Info z jura.art.pl

We wsi istniała wieża obronna wzmiankowana w dokumencie z 1427 r. Prawdopodobnie pochodziła z 1342 r.
Do tej pory obiekt nie został zlokalizowany a analiza średniowiecznych przekazów pozwala przypuszczać, że znajdowała się na prawym brzegu Centurii.
W 1427 r. właścicielem wieży dworskiej był Stanisław Grabowski prawdopodobnie herbu Strzemię. W 1509 r. część wsi Grabowa nosiło nazwę Wieżne.

***

Historia nie jest moją domeną i na mnie nie ma co zbytnio liczyć przy takich pytaniach :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 13:02


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL