Teraz jest 28 mar 2024, 14:16




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 533 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 36  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 mar 2020, 23:18 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ja znam i zapytam. Może nie w tym sezonie, choć wiadomo, że akurat w tym Grzęda zniesie złote jaja. Ale pozwolę sobie zacytować Kornela Makuszyńskiego z jednej z Jego książek: "Na sposoby są sposoby". :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 mar 2020, 23:18 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Osobiście podejrzewam, że Dyrektor "wie" i optuję za Twoim ostatnim "-albo".


Wie, "wie" czy nie wie to odpisać musi, ustawa go do tego zobowiązuje:

Art. 8. 1. Władze publiczne są obowiązane do udostępniania każdemu
informacji o środowisku i jego ochronie, które są informacjami znajdującymi się
w posiadaniu władz publicznych lub informacjami przeznaczonymi dla władz
publicznych, w zakresie, w jakim nie dotyczy to ich działalności ustawodawczej,
a w przypadku sądów i trybunałów – działalności orzeczniczej.

A nawet więcej:
2. Władze publiczne są obowiązane do udzielania niezbędnej pomocy
i wskazówek przy wyszukiwaniu informacji o środowisku i jego ochronie.

Trzeba więc z tego korzystać.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2020, 14:46 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Treść informacji jaką otrzymałem 01.04.2020 r. z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach

"Szanowny Panie,

dziękujemy za przekazanie informacji w sprawie obszaru Natura 2000 Ostoja Kroczycka. W naszej ocenie podjęte przez właściciela gruntu czynności polegające na ogrodzeniu siatką Grzędy Mirowskiej nie stoją w sprzeczności z art. 33 ust. 1 i art. 37 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i nie wpływają negatywnie na cele ochrony oraz nie pogorszą integralności obszaru.

Wygrodzenie terenu ani nie spowoduje pogorszenia stanu siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000, ani nie wpłynie negatywnie na gatunki, dla których ochrony obszar został wyznaczony. Działanie to nie spowoduje również pogorszenia integralności obszaru Natura 2000 lub jego powiązań z innymi obszarami.

W tej części Ostoi przedmiotami ochrony są wyłącznie siedliska nieleśne: zarośla jałowca pospolitego na murawach nawapiennych lub na wrzosowiskach oraz murawy kserotermiczne. Po południowej stronie stwierdzono również niewielkie płaty siedliska grąd środkowo-europejski i subkontynentalny. Głównymi zidentyfikowanymi dla nich zagrożeniami są: zarastanie siedlisk i wzrost roślinności drzewiastej w sąsiedztwie siedlisk, usuwanie jałowców, zaniechanie wypasu oraz wydeptywanie i palenie ognisk w obrębie muraw kserotermicznych.

Jednak jeśli grodzenie terenu spowoduje powstanie kolejnej infrastruktury na tym terenie, wówczas konieczne będzie przeprowadzenia tzw. oceny oddziaływania na obszar Natura 2000[1].
Nasze działania opierają się na przepisach prawa i w tym przypadku nie zachodzą przesłanki dotyczące naruszenia przepisów ustawy o ochronie przyrody. Co do kwestii wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ochrony walorów krajobrazowych w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd, przepisów o ochronie zabytków lub przepisów prawa budowlanego, RDOŚ w Katowicach nie jest organem właściwym.

[1] Art. 96 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2020, 20:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Marcin73 napisał(a):
Treść informacji jaką otrzymałem 01.04.2020 r. z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach

Prima aprilis jest 01.04.szkoda że w przepisach zawsze :(
Jak rozumieć taki zapis:
"Jednak jeśli grodzenie terenu spowoduje powstanie kolejnej infrastruktury na tym terenie, wówczas konieczne będzie przeprowadzenia tzw. oceny oddziaływania na obszar Natura 2000[1]."


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2020, 20:59 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
Marianowski napisał(a):
Prima aprilis jest 01.04.szkoda że w przepisach zawsze :(
Jak rozumieć taki zapis:
"Jednak jeśli grodzenie terenu spowoduje powstanie kolejnej infrastruktury na tym terenie, wówczas konieczne będzie przeprowadzenia tzw. oceny oddziaływania na obszar Natura 2000[1]."

Ja to rozumiem następująco: p. senator może grodzić ale inni już niekoniecznie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 14:59 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nie komentuję wysiłku jaki włożył Zatroskany o Jurę, bo uważam że akurat w tym przypadku jest dokładnie to samo co w całym kraju.
Ale mam inne pytanie. Czy na starych zdjęciach widać jakimś cudem elementy NIE-gotyckie zamku w Bobolicach?
Od razu się przyznam, że sam ekspertem w rozróżnianiu porządków nie jestem :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 16:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybaku na Twoje pytanie nie odpowiem,ale na fejsie znalazłem taką ciekawostkę chyba zgodną z treścią tego wątku:
Załącznik:
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 107.6 KiB | Przeglądane 3602 razy ]

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 17:41 

Dołączył(a): 16 kwi 2016, 18:47
Posty: 201
Wiadomo z ktorego roku ta fotografia?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 17:53 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No właśnie! Dziwne. Jedna z wersji odbudowy? Odbudowy?? Czyja wersja? Czyżby to zdjęcie było tak zretuszowane, by wyglądało na stare?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 18:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
Oczywiście, że jest to retusz i fikcja jak słynna "Brama Laseckich"

Powieść z cyklu: "Tak było, wcale nie zmyślam"

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 18:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Panowie nic nie wiem o tej fotce,znalazłem na Facebooku.
Jest tam grupa"Piękna nasza JURA cała" https://www.facebook.com/groups/5713342 ... SEARCH_BOX
Zdjęcie wklejone jest w poście z 1-go marca,więc jeśli jesteście ciekawi trzeba przewinąć i zadać pytanie użytkownikowi który to zamieścił.Żeby to zrobić chyba nie trzeba być członkiem grupy?,ja nie jestem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 18:13 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Hm. Mocna historia :|
Ja tylko tak sobie pomyślałem, że jeśli Myszkowscy po 1625 roku coś na zamku przebudowywali, to chyba nie w stylu gotyckim.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 19:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
hehe ale kogos fantazja poniosła, ciekawe te "gołębniki" :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 19:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Ciekawe skąd to gość wytrzasnął ,widziałem też podobnie potraktowany Ogrodzieniec i jeszcze coś na tej grupowej stronie,ale już nie pamiętam o który zabytek chodziło.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 20:05 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Mnie się podoba. "Wytrzasnął", bo miał kłopot z górnymi piętrami. Myszkowscy do 1600 roku mieli na swoje usługi nie byle architekta. Santiego Gucciego. A on preferował manieryzm. Inaczej mówiąc, w sztuce obronnej od Kazimierza Króla do schyłku renesansu w Polsce niewiele się zmieniało. Ale Gucci zaczął budować rezydencje. Zamiast małych okienek strzelniczych poszerzał kwadratowo otwory okienne. A na górze zostawiał malutkie. Tak jak w Ogrodzieńcu. Jakby tak przyjrzeć się starszym rycinom Bobolic, to nie pokazują gotyku.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 533 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 36  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 14:16


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL