Teraz jest 28 mar 2024, 11:48




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 403 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 27  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 wrz 2020, 22:16 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
@sław Miro. Argumenty Twoje są niestety dość słabe. Od kwietnia 1883 pojawia się projekt odmrożenia restrykcji i do użytku wchodzi nazwa Kraju Nadwiślańskiego.
Jeszcze raz powtórzę: Trzech Króli w 1883 wg kalendarza juliańskiego było OBCHODZONE dwa tygodnie po dziś nam znanej dacie. Wzmianka prasowa dotyczy dnia 19/20 stycznia.



Poniżej Kurier Warszawski z 5 stycznia 1883 roku (wg kalendarza gregoriańskiego). Wg juliańskiego jest jeszcze grudzień 1882. Zwróć uwagę na zdanie mniej więcej w połowie strony.
Jeśli to Cię nie przekona to dołączam do smara i odpadam.


Załączniki:
Kurier Warszawski, 5 stycznia 1883 (24 grudnia 1882 r.) , W DNIU JUTRZEJSZYM UROCZYSTOŚĆ TRZECH KRÓLI.JPG
Kurier Warszawski, 5 stycznia 1883 (24 grudnia 1882 r.) , W DNIU JUTRZEJSZYM UROCZYSTOŚĆ TRZECH KRÓLI.JPG [ 218.53 KiB | Przeglądane 2422 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2020, 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Błąd


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2020, 22:36 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Pomijając moje "odwilżowe argumenty" wg pisma mamy jutro Trzech Króli. Mimo, że jest właśnie wigilia. :!:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 wrz 2020, 22:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Kombinujesz jak koń pod górę! Nie jest napisane że ciało było kuliste tylko miało kształt "samowara" a więc nieregularny (na marginesie: drugi z trzech widzianych przeze mnie bolidów miał kształt "kraba" - rozpadające się kawałki utworzyły wyraźne jakby "odnóża"). "Nisko nad horyzontem" to nie 2-3 stopnie a 10-20 stopni! Dobrze wiesz że 2-3 stopnie to g...o za przeproszeniem zobaczyć można!

Kombinuje :) Ciężko się z Tobą toczy dyskusje bo Ty już wiesz...
weszło na niebo,WESZŁO tak jak Księżyc niegdyś Wchodził,nie wschodził,nie manic o rozpadzie ale nagle zgasł.Piszę grzecznie że zjawisko zaczęło się nisko a skończyło nie wiadomo jak wysoko,może nawet gdzieś na zachodzie,można tak interpretować tekst lub inaczej.Ale dla Ciebie jest juz wszystko jasne i inny punkt widzenia jest kombinowaniem. :mrgreen:
Problem że goście sami nie wiedzą o co chodzi.
Jeśli dla Ciebie to takie jasne że to bolid to ja dodam że z pismakiem rozmawiali ICH TROJE :mrgreen:


Ostatnio edytowano 11 wrz 2020, 23:15 przez Marianowski, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2020, 22:50 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Odwilżowe argumenty nie mają tutaj znaczenia, jest to gazeta z 1883 roku, a więc z tego samego w którym widziano "samowar".
Jest 24 grudnia 1882 roku wg kalendarza juliańskiego i Wigilia ale dla obrządków wschodnich.
Wg kalendarza gregoriańskiego jest 5 stycznia 1883 roku i jutro katolicy obchodzą Święto Trzech Króli. JUTRO. A nie 18,19 czy 20 stycznia.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2020, 23:00 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Mam nieodparte wrażenie, że pomyliłem się w "przesunięciu" daty. Inaczej mówiąc: Chłopi będący świadkami wydarzenia wracali właśnie z mocno zakrapianej uroczystości Bożego Narodzenia i widzieli prawdziwe cuda. Cóż....

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 wrz 2020, 23:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak napisał(a):
Mam nieodparte wrażenie, że pomyliłem się w "przesunięciu" daty. Inaczej mówiąc: Chłopi będący świadkami wydarzenia wracali właśnie z mocno zakrapianej uroczystości Bożego Narodzenia i widzieli prawdziwe cuda. Cóż....

To nie byli chłopi,to byli ICH TROJE...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2020, 06:59 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
Kombinuje :) Ciężko się z Tobą toczy dyskusje bo Ty już wiesz...
...
Jeśli dla Ciebie to takie jasne że to bolid to ja dodam że z pismakiem rozmawiali ICH TROJE :mrgreen:


Gdyby zdarzenie miało miejsce sto lat później to moglibyśmy się zastanawiać co to było - możliwości byłoby tysiące: pikujący Starfigter, spadający Skylab, iracki SCUD, amerykański PATRIOT, kapsuła Challenger'a, lądująca Columbia, nieudana próba radzieckiej rakiety księżycowej, zestrzelony po porwaniu Mig-25, pokaz fajerwerków, ... , i w końcu bolid. Ale wtedy mógł to być tylko bolid ewentualnie eksplodujący balon wypełniony wodorem ponieważ w UFO nie wierzę. Z tych dwóch możliwości wybrałem pierwszą jako bardziej prawdopodobną :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2020, 07:54 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Jak sugeruje Marianowski mogło być to dziewiętnastowieczne UFO, które ze względu na niższy poziom ówczesnej wiedzy technicznej miało napęd odrzutowy (stąd białe smugi na niebie), albo jeszcze starsza wersja konstrukcyjna z XVIII wieku, która miała napęd parowy. Stąd kształt samowara.
Kosmici używali takich prawdopodobnie jeszcze pod koniec XIX wieku w mniej wymagających misjach na peryferiach galaktyki - tak jak nasi dzielni piloci radzieckich MIG-ów 21 w XXI wieku :wink: :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2020, 08:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Można kpić i żartować ale należy pamiętać że jeszcze w XIXw.ludzie mieli doskonały kontakt z nocnym niebem i w mieście i na wsi,Drogę Mleczną widział każdy.Nawet w wielkich miastach takich jak Kraków gaszono oświetlenie o określonej godzinie,stąd nie dziwne że obserwatoria astronomiczne często powstawały niemal w środku miasta(np.Częstochowa) Ludność wiejska jak i miejska mogła niewiele wiedzieć o naturze wielu zjawisk ale" spadających gwiazd "widzieli w swym życiu bez liku,bolidów "jasnych"też.To co widziała ta trójka musiało być czymś wyjątkowym dla nich jednak nie utożsamiają zjawiska z bolidem,a z pewnością ówczesny rolnik wstający wcześnie(bo musi) widział nie raz.
Mogło być wszystko,bolid dość wyjątkowy i wiele,wiele innych zjawisk.Nie wiemy dlaczego i jak tam się znalazł dziennikarz,czy zrobiło się głośno i przyjechał specjalnie,czy przy okazji po drodze trafił mu się temat i przy ustalaniu wspólnej wersji istotne fakty szlak trafił,bo zazwyczaj ile świadków tyle wersji.
Mam nadzieję że wywiad z świadkami zdarzenia nie wyglądał tak :wink: https://www.youtube.com/watch?v=tu3gaMzRjuc


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2020, 14:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Marku ten post powyżej
Marianowski napisał(a):
Można kpić i żartować ale należy pamiętać że jeszcze w XIXw.ludzie mieli doskonały kontakt z nocnym niebem ...

jest odpowiedzią na Twój:
smar napisał(a):
Gdyby zdarzenie miało miejsce sto lat później to moglibyśmy się zastanawiać co to było - możliwości byłoby tysiące: .......... Ale wtedy mógł to być tylko bolid ewentualnie eksplodujący balon wypełniony wodorem ponieważ w UFO nie wierzę. Z tych dwóch możliwości wybrałem pierwszą jako bardziej prawdopodobną

i humorystyczny wpis Nikiego,nie cytowałem bo się nie dało :shock: mniejsza o to.
Wybrałeś najbardziej prawdopodobną wersję,ok,dla mnie jednak ten tekst dopiero rodzi pytania na które nie uzyskamy odpowiedzi z wiadomych przyczyn.
Moje zastrzeżenia aby był to bolid budzi szcunkowa wielkość porównywalna z tarczą księzyca.Taka wielkość plus jasność spowodowałaby że w okolicy na chwile zrobiłoby się widno.O tym nic niema w relacji.
Napiszę jeszcze raz,że ja wymiękam,jednoznacznie wskazanie czegokolwiek na podstawie tego opisu byłoby nadużyciem,natomiast przypuszczać że było to a nie tamto to inna inszość :wink: To wolny kraj i zabawy w skojarzenia nikt nie broni.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2020, 19:48 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Ciekawie tu sobie dyskutujemy. Większość z nas dopuszcza możliwość co najmniej dwojakiego wyjaśnienia.
Albo zjawisko jest pochodzenia zewnętrznego, albo wewnętrznego.
Ale może być też pochodzenia wewnętrznego indukowanego zewnętrznym. Może też wystąpić przypadek indukowania/katalizowania zjawiska wewnętrznego wpływem również wewnętrznym, co może wpływać na percepcję zewnętrzną.
To tylko cztery główne ścieżki prowadzące do wyjaśnienia tej zagadki. Prawdopodobnie jest ich więcej.
Nie wiem, czy sobie poradzimy.
Chwilami myślę sobie ,że to było UFO, by po chwili stwierdzić, że to nieobliczalna ludzka imaginacja.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2020, 12:02 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
smar napisał(a):
A czemu zakładasz że na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim obowiązywał kalendarz juliański? W Rosji to może i tak ale u nas? Szczerze mówiąc nigdy nad tym się nie zastanawiałem ale zawsze przyjmowałem jako pewnik że wszystkie "polskie" daty w XIXw były gregoriańskie! To wg Ciebie Powstanie Styczniowe wybuchło 22/23 stycznia wg. daty juliańskiej?



Powszechnie znana data wybuchu powstania styczniowego i późniejsze daty związane z jego przebiegiem podawane są wg kalendarza gregoriańskiego. Poniżej Kurier Warszawski z 26 stycznia (wg kal. greg.)/14 stycznia (wg. kal. jul.) 1863 roku


Załączniki:
Kurier Warszawski nr 20, 26.01.1863 r..jpg
Kurier Warszawski nr 20, 26.01.1863 r..jpg [ 164.94 KiB | Przeglądane 2203 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2020, 12:20 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Wiaruśnik z Zawiercia, 1885 rok


Załączniki:
wiaruśnik z Zawiercia, G.Św.234, 1885 r., cz.1.jpg
wiaruśnik z Zawiercia, G.Św.234, 1885 r., cz.1.jpg [ 17.87 KiB | Przeglądane 2198 razy ]
wiaruśnik z Zawiercia, G.Św.234, 1885 r., cz.2.jpg
wiaruśnik z Zawiercia, G.Św.234, 1885 r., cz.2.jpg [ 93.57 KiB | Przeglądane 2198 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2020, 12:39 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Wypadek w kopalni kamienia, 1885 rok


Załączniki:
wypadek w kopalni kamienia, G.Św.248, 1885 r..jpg
wypadek w kopalni kamienia, G.Św.248, 1885 r..jpg [ 22.03 KiB | Przeglądane 2196 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 403 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 27  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 11:48


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL