Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Zbiorówka fotorelacji z 2021r.
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=9&t=7315
Strona 1 z 4

Autor:  Michał [ 19 sty 2021, 12:05 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Jak poprzednio i w tytule - linki do fotorelacji z krótszych spacerków po Jurze:

Dolina Wiercicy między Suliszowicami a Ostrężnikiem - 4.01.2021
śnieżne Skałki Morskie i okolice Piaseczna - 13.01.2021r.
na Wilczy Kamień - 15.01.2021r.
śnieżne a mroźne Skałki Rzędkowickie - 17.01.2021r.
zimowe Kostkowice - 18.01.2021r.

Autor:  Marianowski [ 19 sty 2021, 13:39 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Pracowity z Ciebie Gość,jak wkleja to tyle materiału że na sporą chwilę przyjemnie zapomina się o teraźniejszości.
Wyrwane z kontekstu:" Widok z Wilczego w stronę Rzędkowckich Skał.
W takich warunkach nie odważyłem się wejść na sam szczyt, a z półki widok coraz gorszy. "


Mam tak samo jak Ty,to w sumie też cytat z pięknej piosenki,choć niektórzy twierdzą że na storość zrzędzę coraz więcej,ale tak 25-30 lat wstecz myślałem że Jura już taka na zawsze.Ile takich miejsc,i jak szybko,no i te tabliczki...Chłop na Grzędzie rozpierduchę robi a leszczom odpowiedzialnym nagrody dają,sorry za kwas,ale jak tu się powstrzymać...
Ostatniej wycieczki ze względu na pogodę to zazdraszczam,chciało mnie pokręcić wczoraj bo wyrwać się nie mogłem,no i teren też godny :wink:
ps.Albo mam deja vu,albo już polubiłem niektóre zdjęcia stąd na Fb :mrgreen:

Autor:  Michał [ 19 sty 2021, 15:43 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Na fejsa łatwiej wrzucić, ale to chyba jedyna zaleta. Jako platforma do gromadzenia wiedzy się nawet w najmniejszym stopniu nie kwalifikuje. Choć czasami coś ciekawego na tematycznych grupach się trafi...

Na stronę wrzucam co 2-3 wyjścia, na forum podobnie, ale miejsca się zazwyczaj powtarzają i to zwykłe pstryki spacerowe.

Autor:  Katarzyna_m [ 19 sty 2021, 19:06 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Michale. Już wcześniej przyglądałam się drugiej fotce z Twojego spaceru 4 stycznia, ale nie miałam gdzie odpowiedzieć na pytanie zamieszczone w podpisie. Teraz mogę, tu na Forum, więc odpowiadam.

Zdecydowanie jest to paprotka zwyczajna a nie podrzeń żebrowiec, choć po pierwszym rzucie oka rzeczywiście trudno być przekonanym w stu procentach.

Podrzeń charakteryzuje się posiadaniem dwóch rodzajów liści – płonnych (zimotrwałych, skórzastych, o zielonej osi, tworzących przyziemną różyczkę) i zarodnionośnych (niezimujących, prosto wzniesionych, o brunatnej osi i odcinkach bardzo wąskich i podwiniętych).

Paprotka ma liście jednego rodzaju, zimozielone, z zarodniami występującymi na ich spodzie, umieszczonymi w dwóch rzędach. Charakterystyczne jest to, że te kupki zarodni odznaczają się na wierzchniej stronie liści tworząc wypukłości. Dokładnie tak, jak na Twoim zdjęciu (najdłuższy liść z prawej strony).
cbdu :D

Autor:  Michał [ 19 sty 2021, 20:00 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

@Katarzyna - tradycyjnie dziękuję za korektę, opis poprawiłem :)

Autor:  Michał [ 30 sty 2021, 11:41 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Kolejne dwie:
między Zalewem Dibice a Browarkiem - 29.01.2021r.
śnieżne Skały Zegarowe - 22.01.2021r.

Autor:  Marianowski [ 30 sty 2021, 17:42 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Michał napisał(a):
śnieżne Skały Zegarowe - 22.01.2021r.

Dobre warunki by z góry się rozejrzeć się wokoło.
Załącznik:
22012021_9.jpg
22012021_9.jpg [ 115.13 KiB | Przeglądane 4606 razy ]

"Widoczek na wschód - Krzywość, Kyciowa, daleko daleko w tle Biała Góra na Wyżynie Miechowskiej + Widnica, po prawej wzgórza ponad źródliskową częścią Doliny Szreniawy (na wschód od Wolbromia)."

Te jakby tarsowe krzywe poletka z wyraźną miedzą zawsze tam ciągną mój wzrok.bez względu czy białe zimą,czy zielone wiosną lub jesienią.
Michał napisał(a):
między Zalewem Dibice a Browarkiem - 29.01.2021r.

"Przeprawa przez Wodzącą/Grzybówkę u jej ujścia do Białki."

Tego mnie brakuje,jakiejś fajnej jurajskiej rzeczki pod bokiem.Nie narzekam,własnym transportem mam 15 minut(25 minut publicznym) na piękną Jurę gdzie jest wszystko czym Jura stoi.Złoty Potok to już jednak dwa razy tyle i nie tak kameralnie jak u Ciebie nad Białką.

Autor:  Katarzyna_m [ 30 sty 2021, 19:06 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

"Przeprawa przez Wodzącą/Grzybówkę u jej ujścia do Białki."

To jak to jest z tą rzeczułką wpływającą do Białki – Grzybówka ona, czy Wodząca? W miejscu, gdzie te dwie się łączą, Wodząca jest dłuższa od Grzybówki, nawet wtedy, gdy Grzybówka w ogóle niesie jakąś wodę. Od kiedy blisko znam rzeczkę przepływającą przez Kroczyce, tj. od trzech dekad, zawsze była nazywana Wodzącą :?:

Autor:  Michał [ 30 sty 2021, 19:34 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

@Marianowski - tylko lepszy aparat trzeba by mieć, maleństwo (Sony TX30), jest fajne bo odporne na wszystko, bardzo szybkie, ale matryca mikra i optyka taka se...

@Katarzyna - poprawnie oczywiście Wodząca, ale...
Tym ale jest to iż źródła Wodzącej od dawien dawna są suche, po prawdzie Grzybówki od roku też i tak sobie piszę bo sam nie wiem jak bym wolał ;)
Natomiast żeby było zabawniej Grzybówka widnieje na mapach, ale w indeksie nazw topograficznych geoportalu pojawia się Perek.

Katarzyna_m napisał(a):
W miejscu, gdzie te dwie się łączą, Wodząca jest dłuższa od Grzybówki...

Dawnymi czasy źródła Grzybówki były dość blisko stoku narciarskiego w Morsku. Oczywiście chodzi o historie niezbyt odległą, geologicznie i tak by Grzybówka była górą. Jej potencjalna dolina sięga Włodowic ;)

Raz jeszcze - masz rację, poprawną nazwą jest Wodząca.

Autor:  Marianowski [ 30 sty 2021, 20:30 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Michał napisał(a):
tylko lepszy aparat trzeba by mieć, maleństwo (Sony TX30), jest fajne bo odporne na wszystko, bardzo szybkie, ale matryca mikra i optyka taka se...

No przydałby się lepszy aparat,teleobietyktyw,wtedy też statyw :wink:
Osobiście od marca chyba wszystkie fotki jakie zapodałem na Forum zrobiłem smartfonem,i jak oglądam swoje starsze zdjęcia z kompaktowego aparaciku z małą matrycą to te smartfonowe fotki w niczym nie ustępują a nawet fajniejszy kolor mają,bardziej rzeczywisty,no ale to opinia nieco ślepego już dziadersa :mrgreen:
Telefon ma wiele braków w porównaniu do sprzętu z matrycą APS-C,ale ma też pewną zaletę,jest zawsze w kieszeni,no i woda mu nie straszna.Nad szumem też można zapanować,trzeba przejść na ustawienia ręczne i dbać by czułość nie przekroczyło wartości ISO 200.W trybie automatycznym gdy jest pochmurno ISO potrafi skoczyć na 800 i wtedy szum zabija ostrość i kolor.
Niestety tu nie ma kompromisów,albo wygoda,albo super foty :wink:

Autor:  Katarzyna_m [ 30 sty 2021, 20:36 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Michał napisał(a):
Dawnymi czasy źródła Grzybówki były dość blisko stoku narciarskiego w Morsku.

I tu otworzyła mi się w pamięci :idea: szufladka z filmikiem z roku 1995, gdy wraz z mężem szwendaliśmy się między Lgotką a Podlesicami, po polach i łąkach, pchając wózek z dziecięciem. Nie było łatwo z tym pchaniem, ponieważ trafialiśmy albo na piach, albo na … rozlewiska. Tak, płynęła tamtędy leniwie rzeczka. Po jej istnieniu pozostał namacalny ślad w postaci przepustu pod drogą w miejscu, gdzie zaczynają się Podlesice od południa. I ta historia nie jest aż tak bardzo odległa … geologicznie :wink:
Załącznik:
Przepust.jpg
Przepust.jpg [ 112.89 KiB | Przeglądane 4567 razy ]

Autor:  Michał [ 30 sty 2021, 21:28 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Wodę w tych okolicach też pamiętam, ale nie jestem teraz w stanie określić czy był to stały potok, czy po deszczach roztopach płynęło. Dolinka ładnie jest z Grdynia widoczna, natomiast od fermy kóz we Włodowicach właśnie koło Wzgórza Grdyń, Popielarki i u stóp Łężca wędrujemy formą erozyjną którą dawnymi czasy woda przynajmniej okresowo spływała.

@ Marianowski:

- TX30 jest poręczny, malutki (około 96x60x15mm czyli ponad 1/3 mniejszy niż mój mały 4,5" smartfon) i bardzo szybki. Naprawdę można go mieć cały czas ze sobą i obsługiwać jedną ręką.

- kompakt z APS-C zauważalnie większy (112x65x41mm), ponad 2 razy cięższy i jednak wolniej się uruchamia i dłużej zapisuje zdjęcie. Przez paskudny dekielek ciężko obsługiwać go jedną ręką i niestety nie jest tak odporny jak Sony. Fotki są bez porównania lepsze technicznie, ale i 10 razy cięższe oraz wymagają obróbki.

- lustro 142x101x71mm i ponad 700g samo body, jak dojdzie szeroka sigma to już cegła ciężka i wielka.

Zabawne iż patrząc na suche liczby różnice mogą wydawać się niewielkie, jednak jak to nie raz bywa teoria rozmija się z praktyką. Wygrywa najczęściej maleństwo, szczególnie jak idę/jadę w miejsca gdzie byłem setki razy...

Autor:  Marianowski [ 30 sty 2021, 22:04 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Michał napisał(a):
kompakt z APS-C zauważalnie większy (112x65x41mm), ponad 2 razy cięższy i jednak wolniej się uruchamia i dłużej zapisuje zdjęcie.

Znaczy pisząc kompakt miałem na myśli mniej zaawansowany sprzęt z mniejszą matrycą i ten porównywałem do smartfona który ma jeszcze mniejszą matrycę,coś jak panznokieć małego dziecka,ale rozumie o co Tobie chodzi.
i faktycznie przy dobrym świetle nic nie muszę robić przed wstawieniem zdjęć na Forum oprócz zmiany rozmiaru,to też automatycznie,wszystkie fotki jednym kliknięciem :)

Żałuje tylko czasem unikatowych chwil które wymagają dłuższych ogniskowych,bo z komóry wycinanie cropa jest nie teges,właśnie taka "zaleta maleńkiej matrycy :mrgreen:

Autor:  radek66-6 [ 31 sty 2021, 19:07 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Znajomy z Podlesice mówił mi że strumyk wybijał co 7 lat pod droga na Morsko dokładnie pod przepustem

Autor:  Katarzyna_m [ 31 sty 2021, 20:21 ]
Tytuł:  Zbiorówka fotorelacji z 2021r.

Michale, nie wiem, czy mogę TU odpowiedzieć na pytanie z Twojego konta na fb, ale spróbuję, może mnie nie skarcisz :? To drzewo z kapliczkami rośnie w Niegówce, przy drodze skierowanej na północ, tuż przed tablicą oznaczającą koniec terenu zabudowanego. Zdjęcie zrobione w kierunku na wschód.

Strona 1 z 4 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/